Solicitare CMR / ROMÂNIAîncărcată de pe telefon!

Cazare la munte, pet friendly, max 250 km din Buc

Trimisă în 28.06.25 16:24
autor zangela69GD [bucuresti]
» VIZUALIZĂRI: 277

Bună ziua tuturor.

Am dori o cazare la munte, la pensiune sau hotel, Pet friendly (cățel de talie mica), cu piscina exterioara și cu loc de joaca pentru copii.

Suntem din București și ne ar ajuta o distanță de maxim 250 km.


  • PERIOADA: August -- NOPŢI CAZARE: 4
  • BUGET: Caut locație cu piscina, Pet friendly, și cu loc de joaca -- TRANSPORT: Auto personal
  • ADULŢI: 2 -- COPII: 1 -- VÂRSTA: 3

Răspunsuri

adrianaglogoSEPHONE37r[28.06.25 19:24]

@zangela69: Am pus si eu o intrebare asemanatoare, uita-te la raspunsuri. Bine, fara copii si cătel.

Dintre toate cred ca vi s-ar potrivi Catunul din Podei, Dragoslavele.

Dar uita-te la solicitarea mea amfostacolo.ro/sol-cmr.php?iid=12714 - si. poate gasesti ceva.

Succes

EVALUAȚI:punctaj crt: 50 PMA [std] + 2100 PMA (3 voturi)

nicole33APL65r[28.06.25 22:57]

@zangela69:

Cățelul și copilul sunt must have

Eram convinsă

Dacă eşti dispusă să renunţi la piscină, ţi-aş putea recomanda eu două locaţii la munte, aproape de Bucureşti, foarte OK, unde te poţi caza cu căţelul fără costuri suplimentare şi găseşti şi loc de joacă pentru cel mic.

EVALUAȚI:punctaj crt: 50 PMA [std] + 3500 PMA (5 voturi)

nicole33APL65r[29.06.25 09:53]

@zangela69:

Prima mea sugestie ar fi Pensiunea Ursuleț din Bran, Printre ursuleţi, la marginea pădurii, situată chiar la ieşirea din Bran spre Predeluţ, pe partea stângă, departe de tot traficul şi aglomeraţia din zonă.

Am fost cazată acolo anul trecut la sfârşitul lunii octombrie şi mi-a plăcut tare mult. Mi se pare o alegere foarte potrivită mai ales pentru familiile cu copii. În weekendul respectiv opt din cele zece camere erau ocupate de familii cu copii, probabil bucuroşi să doarmă în pat cu un simpatic ursuleţ de pluş.

Mi-a plăcut mult de tot poziţionarea pensiunii, la înălţime, deasupra Branului şi panorama oferită, mi-a convenit poziţia destul de izolată la marginea pădurii, astfel beneficiind de aer curat şi de linişte.

În curtea pensiunii există un loc de joacă pentru copii, precum şi o zonă de relaxare, cu leagăn, balansoar şi şezlonguri pentru adulţi.

Pensiunea este pet friendly, permiţând cazarea împreună cu animalul de companie. Gratuit!

Restaurantul propriu, cu mâncare proaspătă şi gustoasă, la preţuri convenabile constituie un avantaj important pentru cei mai comozi, aşa ca mine. (vezi impresii)

Pentru bălăceală, dacă este musai , poţi da o fugă cu maşina într-o zi până la ParadisulAcvatic din Braşov, aflat la vreo 30 kilometri distanţă.

EVALUAȚI:punctaj crt: 50 PMA [std] + 2800 PMA (4 voturi)

nicole33APL65r[29.06.25 10:36]

@zangela69:

O altă sugestie ar fi Pensiunea Alpina din Mălaia, Crăciun alpin la Pensiunea Alpina, unde am petrecut zile frumoase de Crăciunul precedent.

Pensiunea Alpina este situată pe Valea Lotrului, în Mălaia, la mai puţin de un kilometru de centrul localităţii şi oferă o privelişte deosebit de frumoasă la Lacul Brădişor spre coada lacului, dar şi la munţii maiestuoşi de dincolo de lac. Imediat în spatele pensiunii începe pădurea deasă de fag. Peisaj de nota 20.

Pensiunea este pet friendly, permiţând cazarea împreună cu animalul de companie. Gratuit!

Există amenajat un loc de joacă pentru copii vis a vis de pensiune, în continuarea parcării. Lângă locul de joacă există o terasă cu vedere la lac, dotată cu câteva mese şi scaune, mă gândesc utilă părinţilor care trebuie să-şi supravegheze copiii. Vara am înţeles că ar amplasa acolo şi câteva şezlonguri.

Existenţa unui restaurant propriu a contat decisiv pentru mine în alegerea pensiunii. Capacitatea restaurantului cred că este în concordanţă cu capacitatea de cazare a pensiunii. În timpul sezonului cald însă, terasa restaurantului, spaţioasă şi cu vedere la lac, oferă numeroase locuri celor care doresc să mănânce afară la aer curat şi să admire priveliştea.

Recomand cu încredere şi Restaurantul Pensiunii Alpina – o alegere excelentă dintre puținele variante avute la dispoziție în zona Voineasa şi cea mai comodă variantă pentru noi care eram cazaţi în pensiune.

O idee de petrecere a timpului liber, aflată în imediata vecinătate, ar fi vizitarea Dexi World Park Mălaia, o apariţie destul de recentă în peisajul turistic vâlcean, un dinoparc deschis tot timpul anului. Pentru copii, în afară de dinozaurii animatronici, parcul mai oferă o tiroliană şi câteva locuri de joacă.

RECOMAND o vizită la acest parc tematic mai ales familiilor cu copii, dar nu numai.  Amfostacolo şi noi şi ne-am distrat de minune la o şuetă cu dinozaurii preistorici

Pentru bălăceală, dacă este musai , poţi da o fugă cu maşina într-o zi până la Cozia Aquapark din Căciulata, aflat la vreo 34 kilometri distanţă.

Alegeri inspirate şi vacanţă plăcută!

EVALUAȚI:punctaj crt: 50 PMA [std] + 1400 PMA (2 voturi)

  • [8] total răspunsuri, până acum
  • SCRIE UN RĂSPUNS

    Doar utilizatorii autentificați (logați) pot răspunde.
    • Aveți deja un cont AFA? — logați-vă (autentificați-vă)
    • Nu aveți încă un cont AFA? — vă puteți crea unul în 10 sec
    Puteți folosi meniul „VIZITATOR” (vezi dreapta-sus) — atât pentru LOGARE cât și pentru CONT NOU

    Abonament

  • NU sunteți abonat/ă la acest fir de discutie - [NU primiți înștiințări când se scrie un răspuns] -- vă puteți însă abona mai jos
  • #G#9
      SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2025 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 0.18290495872498 sec
    ecranul dvs: 1 x 1