ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2019
DIN: Pitești
ÎNSCRIS: 23.07.10
JUL-2019

Foarte nemulțumit

Nici prea-prea, nici foarte-foarte !

La sfarsitul lunii iulie am avut 5 zile libere si ne doream sa le petrecem intr-o relaxare totala, adica balaceala in piscina, aer curat, liniste, somn, citit.

Booking ne-a scos in cale acest hotel, care parea ca raspunde cerintelor noastre. Pretul era bun, am avut si reducere genius. Daca doar asta cautati, e bun acest hotel, daca vreti si un pic de distractie nu e locul indicat.

Hotelul se afla la aproximativ 15 km de Sebes si 25 de Alba Iulia, in localitatea Pianul de Jos, fiind asezat pe un deal, izolat de toate cele. In imediata lui vecinatate se gaseste un teren de golf, de aici tragandu-i-se si numele.

Este multa liniste, dimineata ciripeau pasareleloe iar seara cantau greierii. Peste zi mai auzeai cate o masina de tuns iarba, dar era de inteles, pajistea nu se intretinea singura.

Din satul Pianu de Jos se ajunge la hotel dupa 3 km, pe un drum asfaltat, ingust si in mare parte bun. Sunt cateva zone cu gropi, dar nu de speriat.

Este alcatuit din 5 casute cu un singur nivel. In primele doua se afla restaurantul, receptia si spatiile tehnice, in celelalte trei fiind camerele, Fiecare casuta are cate 8 camere, dispuse de o parte si de alta a unui hol ingust, cu tavanul boltit.

Acest hol este interesant. Este acoperit cu mocheta in care sunt montate spoturi luminoase iar tavanul este de asemenea luminat. Pe pereti se afla multe oglinzi vechi, cu rame deosebite, tot vechi. Nu stiu ce reprezentau, nu am apucat sa intreb dar cred ca nici nu ma putea lamuri nimeni!

Legatura dintre casute se face printr-o zona mai larga, luminoasa, dotata cu fotoilii si o masuta.

La intrarea in hotel se afla o zona cu masute si fotolii, barul si receptia.

Camera este spatioasa, cu mobilier frumos si functional.

La intrare se afla un cuier si usa de la baie.

Patul matrimonial a fost comod, la fel si pernele.

De fiecare parte a patului se afla cate o noptiera si o veioza. Din pacate nu era si o priza in plus, trebuia sa scoatem veioza pentru a incarca telefoanele.

Dulapul de haine este incapator si bine impartit, are un spatiu pentru umerase (erau numai 3!) si altul cu rafturi. Usile sunt placate cu oglinzi.

In camera se mai afla o masuta si doua fotolii, un fel de birou sub care se afla frigiderul si deasupra caruia se afla o alta oglinda. Tot pe masuta asta se mai afla o veioza, dar … nu exista si o priza pentru ea.

Legat de mobilier mi-a placut ca masutele si noptierele aveau sertare in care sa pui diverse maruntisuri.

Ce nu mi-a placut: usa de la dulapiorul care masca minifrigiderul scartaia ingrozitor. Am incercat sa ung cu uleiul de plaje, dar fara efect. Si mi-a mai displacut faptul ca nu exista o masuta pentru valiza. Avea cuierul o chestie, dar prea ingusta.

Pe jos este mocheta, curata si de calitate. Cearceafurile, prosoapele au fost de asemenea de calitate si curate.

La fereastra sunt perdele si draperii groase, care impiedica patrunderea luminii. Foarte utile, dupa amiaza soarele batea direct in camera.

Baia este mare, cu cabina de dus si cu un blat mare pe care se afla chiuveta. Bateria era interesanta, eu nu am mai vazut asa. In locul tevii se afla un disc din sticla, concav, pe care curgea apa.

Am gasit sapun, gel de dus si sampon de calitate acceptabila.

Un mare minus: in baie nu exista fereastra si nici macar un ventilator…

Nu stiu ce sa zic de curatenie. Am gasit curat, dar in camera nu prea s-a intrat. Intr-o zi am rugat sa ne schimbe un prosop, a fost promta camerista, nu pot sa ma plang. (am aflat ca exista o singura camerista in tot hotelul)

In schimb, la sosire am vazut ca aveam un singur halat, am anuntat la receptie, ne-au asigurat ca imediat il vom primi si pe al doilea. Nu s-a intamplat pana la plecare, desi am mai anuntat de vreo 3 ori. Nu aveam nevoie de el, dar voiam sa ne asiguram ca nu ne scot lipsa la plecare!

Aerul conditionat de nota 10, destul de silentios, era asezat deasupra usii de la intrare, deci puteam sa-l folosim si in timpul somnului, nu ajungea la pat.

Fiecare camera are o mica terasa proprie, dotata cu o masa si doua scaune. Terasele sunt delimitate de arbusti tuia, care ofera intimidate fata de vecini si un pic de umbra. Lipseste un mic pres pe care sa-ti scuturi picioarele la intrarea in camera.

Atentie, doar camerele cu numere pare au iesire direct la piscina, cele cu numere impare nu au aceasta facilitate. Zona din dreptul camerelor cu numere impare nu este asa ingrijita, dalele terasei mai sunt sparte, tuia mai neingrijita.

Intre terasa si piscina sunt cativa pasi, zona este acoperita cu iarba. Am observat ca iarba era cam uscata, nu mai plouase de la 1 iunie, deci de doua luni!

Piscina este buna ca dimensiuni, nici prea mare dar nici foarte mica. Atat apa cat si fundul piscine erau curate. In fiecare dimineata am vazut un baiat care pescuia frunzele si insectele din apa si turna o substanta alba- probabil clor.

In jurul ei sunt multe sezlonguri si trei baldachine.

Dar nicio singura umbrela pentru sezlonguri. Noroc cu umbra unui pom si cea facuta de tuia.

Tot langa piscina se afla doua umbrele mari, sub care se afla mese si scaune. Bune de baut o bere rece.

Nu exista bar la piscina, dar barul hotelului era aproape. Doar ca trebuia sa iti pui ceva pe tine, mie nu imi venea sa intru in hotel in costum de baie. Mi-a placut ca se putea trece consumatia pe camera si se platea la final.

Un minus pe care l-am remarcat legat de piscina este acela ca nu exista o zona cu apa sa-ti cureti picioarele inainte de a intra, astfel ca oricat ai fi fost de atent, mai ramaneau fire de iarba pe talpi.

Cel mai grav lucru pe care l-am vazut a fost o gura de canal care statea mereu deschisa. Pana la urma a inchis-o o familie cu copii mici. Mare pericol pentru cei mici…

Langa piscina este si un mic loc de joaca pentru copii, alcatuit dintr-un tobogan, un leagan si o groapa cu nisip in care cam crescuse iarba. Din pacate se afla in plin soare, niciun strop de umbra de dimineata pana seara.

Cam asta este despre hotel.

Nu am mari reprosuri, ceea ce am descries nu a fost prea deranjant (cu exceptia scartaitului si a lipsei aerisirii la baie)

Marea problema insa este la restaurant.

Aici am mai multe obiectii.

In primul rand programul este tare ciudat. Micul dejun se serveste intre 8 si 10, este un interval corect.

Pranzul se serveste intre 13 si 15 iar cina intre 18 si 21.30. Dar la 21.15 deja nu se mai iau comenzi. Mi se pare total aiurea, daca vrei o ciorba la ora 15 iti pui pofta-n cui. Chiar am asistat la o scena intr-o seara; pe la ora 21.20 a venit un cuplu sa manance si nu au putut. S-au apucat sa dea telefoane sa vada incotro sa o ia.

Pentru noi nu a fost un mare impediment, dar in general cred ca e un mare neajuns acest program.

Partea cea mai rea este cu mancarea.

Micul dejun, inclus in prêt, a fost acceptabil, nu de 4*, dar aveai ce sa mananci. Cafeaua de nota 7 sa zic, la bar insa era foarte buna.

Noi am mancat doar seara la restaurant, pentru ca in doua zile am fost plecati iar in alta era prea cald ca sa putem manca la pranz, ne-am multumit cu niste fructe si biscuiti.

Meniul este foarte sarac, gratar, snitel si cam atat. Cu cateva feluri de garnituri si salate.

In plus carnea era foarte sarata. La modul ca am scos din gura o bucatica de carne cu un mic bulgaras de sare! Sotul meu trebuie sa manance putina sare, in prima seara nu l-am lasat sa manance tot.

In seara urmatoare am cerut sa puna sare mai putina- de unde, tot sarata. A mancat ca-i era foame, si nici prin camera nu mai aveam nimic…

Foarte bun a fost vinul casei, la carafa de 0,5 sau 1litru, parca 20 sau 25 lei/litru. Sau asta o fi fost secretul, puneau sare multa sa ne placa vinul!

Si mai proasta era servirea. Drept sa spun nu prea am intalnit asa ceva.

In interior toate mesele erau frumos aranjate, cu tot ce trebuie.

Dar cine sa stea inauntru in toiul verii?

Toata lumea statea la terasa, unde nu se gasea nimic pe mese.

La preluarea comanzii se aduceau pahare si tacamuri. Dar nu servetele, nu oliviera, nu scrumiera. E drept ca ni se aduceau destul de prompt si cu amabilitate dupa ce le ceream.

Dar zic eu ca la 4* nu trebuie sa le cer, mai ales ca nu ceream bol cu apa sa ma spal pe maini!!!

Motivul l-am descoperit imediat. Lipsa de personal. Erau vreo 4 tineri, doi baieti si doua fete, pe care i-am vazut zi de zi si la receptie si la bar si la restaurant. Se vedea clar ca nu au pregatire pentru ceea ce faceau. Erau amabili, nu pot sa contest, dar nu era suficient.

Spre exemplu, am cerut la bar un cocktail, fata care era acolo a zis ca nu prepara. Pana la urma a aparut alta care a incropit un Campari Orange! Impardonabil la 4*!!!

Si la micul dejun erau probleme. Nu observau ca nu mai sunt farfurii sau tacamuri, ca s-a terminat cafeaua. Intr-o zi nu erau clesti pentru servire, in alta au uitat sa puna prajitorul de paine…

Am criticat destul…

Ba nu am terminat. Mai e un mare neajuns, dar nu tine strict de hotel. Semnalul in Vodafone este foarte slab, in unele zone inexistent. Internetul merge foarte greu, la restaurant si langa piscina am vazut ca mergea mai bine. Nu este WI-FI.

Si ca finalul sa fie tot cu cantec, ni s-a facturat o noapte de cazare in plus. Noroc ca am observat. Au corectat imediat, cu mii si mii de scuze. Sunt convinsa ca nu a fost cu intentie, ci din cauza lipsei de profesionalism. Acum, cand scriu, stau si ma gandesc daca ceea ce era trecut ca si consumatie de la bar era corect! Ca nu am tinut socoteala la bere si cafea.

In concluzie, Golf Hotel nu cred ca-si merita cele 4 stele. E drept ca nici pretul nu este poate de 4 *.

Daca hotelul si piscina au fost, in cea mai mare parte, in regula, restaurantul e foarte prost. Si cum nu ai alternative, asta devine destul de suparator.

Am aflat ca primeau si tichete de vacanta.

Nu regret ca am fost acolo, a fost liniste, relaxant, oamenii amabili.

Si mai ales am cunoscut un afist de nota 100, pe @ioana74, care ne-a luat la ea acasa, petrecand cateva ore minunate.

Greu sa spun daca recomand sau nu acest hotel. Pentru camera, piscina si liniste, il recomand. Pentru restaurant, un mare NU!

Trimis de adrianaglogo in 30.08.19 21:17:40
Validat / Publicat: 30.08.19 21:56:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SEBEȘ [AB].

VIZUALIZĂRI: 1036 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrianaglogo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [30.08.19 23:35:56] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

• Alte impresii din această RUBRICĂGolf Hotel Pianu [Pianu de Jos]: