ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.10.2020
STATUS: POSEIDON
SEP-2020
Cuplu
EXCELENT

Un hotel excelent; bonus, atmosferă romantică

Am ales Focșaniul ca loc de popas intermediar, să avem timp a doua zi să vizităm una-alta și mai ales să ne dăm cu sania de vară la Lunca de Sus, în drum spre Odorheiul Secuiesc. Decizia am luat-o cu puțin timp înainte de vacanță, însă am avut de unde alege, nu e chiar genul de oraș pe care turiștii să-l ia cu asalt (deși are un centru îngrijit și câteva muzee, ca să nu mai vorbesc de împrejurimi).

Romantic Boutique Hotel a îndeplinit pe deplin criteriile noastre de selecție: poziție bună, notă peste 9 pe booking, parcare, preț rezonabil. În plus, am beneficiat de mic dejun (acest aspect nu e mandatar pentru noi, la o adică vom căuta o cafenea din preajmă sau cumpărăm un iaurt și-o cafea de la prima benzinărie, oricum de obicei nu mâncăm mult dimineața; dar când e, să fie primit! ????).

Am plecat vineri după amiază, fără grabă, vremea era grozavă, drumul a fost destul de aglomerat, dar într-o oră și ceva am ajuns. GoggleMaps ne-a dus până în parcarea din fața hotelului, situat într-o zonă de blocuri de locuințe (adresa exactă este str. Rarău nr. 6); să tot fie vreo 6-7 locuri de parcare. Hotelul nu-i mare, pare o construcție destul de nouă, cu un parter ceva mai înalt și cu alte 2 etaje plus o mansardă. Deasupra intrării sprijinite pe 2 coloane simple e scris numele hotelului, iar în frontonul triunghiular literele stilizate H și R, de culoare mov-neon.

Am găsit ușa de la intrare încuiată, dar n-am apucat să sun la sonerie; văzându-mă, tânărul recepționer și-a așezat masca regulamentar și a venit să ne deschidă. Ne-a găsit rezervarea imediat în scripte, am completat celebrul formular de cazare, am primit cheia și asta a fost. Cheie clasică plus o micuță cartelă magnetică pentru ușa de la intrare, în caz că am fi venit târziu (ceea ce era exclus; obiectivele noastre imediate erau să facem câțiva pași de dezmorțire, să mâncăm ceva și să ne culcăm). A propos de mâncat, tânăra noastră gazdă ne-a recomandat Casa Vrânceană, aflată nu departe.

Înainte de a urca la primul etaj, unde se afla camera noastră, am aruncat o privire în preajmă, pentru a admira felul cum e decorat parterul – o sală imensă, aproape cât toată suprafața clădirii, mobiler de epocă (stil rococo), draperii grele, strânse frumos peste perdele albe, candelabre și aplice dantelate, tablouri, statuete, vaze cu flori și plante verzi. Podeaua este acoperită cu marmură lucioasă (dar aderentă) într-un desen geometric, în mai multe culori. Aveam să admirăm mai bine toate aceste detalii dimineața, când lumina pătrunde mai bogată prin ferestrele mari. Una peste alta – elegant, princiar, o idee (mică-mică) de kitch! :)

Am urcat scările, am străbătut holul decorat în același stil (tapet-lambriuri, aplice, tablouri colorate) și am identificat ușor ușa camerei noastre. Înăuntru am găsit întuneric, draperiile închise la culoare erau trase, probabil pentru a împiedica aerul cald să intre prin geamul întredeschis. Am aprins toate luminile și ne-am inspectat domeniul.

Camera are structură clasică: din hol se face baia spre dreapta și dormitorul în față. În hol am găsit o piesă de mobilier destul de simplă, jos spațiu de pantofi, sus câteva agățători pentru haine, cu un încălțător atârnând de una dintre ele. În continuare, pe același perete (al dormitorului, de-acum) se afla o sofa matlasată (de pus bagajele, zic), iar deasupra o oglindă mare; alături TV-ul cu ecran plat (ușor de privit din patul de vis a vis, după cum avea să se dovedească). În colțul dinspre fereastră, un dulap în 2 uși, bine compartimentat, iar în inăuntru: umerașe, un halat de baie, masă și fier de călcat.

Patul matrimonial era fix cum trebuie, mare, cu saltea bună, îmbrăcat în hăinuțe albe și curate din bumbac fin. Am avut o pernă lungă cât toată lățimea patului și încă 2 mai mici, foarte bune. Cele 2 seturi de prosoape albe (cu câte 3 bucăți de mărimi diferite fiecare) le-am găsit tot pe pat, în aranjamente deosebite și complicate. Patul e încadrat de noptiere, iar în loc de veioze, pe peretele tapetat de deasupra, sunt montate aplice cu 2 brațe, în formă de sfeșnice. În nișa dinspre geam, un birouaș și un scaun, precum și o sofa, pe care am găsit o hartă a orașului. Pe birou – 2 tăvițe, una cu 2 pahare protejate de folie, alta cu o cană electrică și ceva de ronțăit, alune și ciocolățele; logic, dacă e cană, ar fi trebuit să fie și ceva pliculețe de ceai/cafea, dar poate au uitat să le pună (nu că ne-ar fi trebuit). Într-un compartiment al micului birou se află răcitorul.

Mi-a plăcut cromatica încăperii – aspectul luminos dat de parchetul laminat bej-deschis, mobilierul din lemn vopsit în alb, covorașul alb-gri-albastru, draperiile grena asortate cu tapiseria cu desene florale de la sofa și scaun. Fereastra mare, fără balcon (în ofertă, sunt și câteva camere ce dispun de un mic balcon, dar nu prea-i văd rostul în acele împrejurimi; eventual să socializezi cu vecinii de la blocul de dincolo de alee; bine, fumăcioșii îi vor vedea utilitatea...).

Am uitat să menționez aparatul de aer condiționat, pe care totuși nu l-am folosit; deși când am sosit era destul de cald în cameră, spre seară s-a răcorit. A, și încă ceva, destul de ciudat: fereastra rotundă, gen hublou, ce dă spre baie; nu ne-a deranjat totuși la cât am stat noi acolo, mai ales că geamul este unul mat, cu intarsii florale.

Baia e una normală, dotată corespunzător, totul bine întreținut. O să menționez doar consumabilele, de o diversitate și o deosebită calitate, mult peste categoria hotelului (3*): săpun solid ambalat, flaconașe cu șampon, balsam de păr și gel de duș, căști de păr, periuțe de dinți, pilă pentru unghii, set de cusut. Pe un raft, în dulăpiorul din baie, am găsit chiar și aparat contra țânțarilor (dar uitaseră să pună pastile ????). Și cântar am descoperit sub chiuvetă! Baia este dotată cu cadă, jumătate din ea protejată cu plexiglas, să nu stropești în jur.

Micul dejun se servește într-o cameră ce se face din holul recepției, la parter. Uitaserăm să întrebăm între ce ore, dar am zis că dacă mergem pe la 9 e ok. Într-adevăr, am găsit doar o masă ocupată (oricum, cred că nu împărțiserăm hotelul cu prea mulți turiști peste noapte, judecând după mașinile din parcare). S-a prezentat imediat un tânăr la masa noastră, altul decât cel din ziua precedentă și ne-a întrebat cum vrem să ne prepare ouăle; am ales omletă.

Am avut câteva minute la dispoziție să admirăm ambientul (decorat în același stil ușor opulent) și să ne preparăm câte o cafea la aparat. Am remarcat și zona de bufet liber, de unde poți să completezi cu lapte/iaurt, cereale, fructe (mere, nectarine), pachețele cu brânză topită, unt, nutella, gemuri... și cred că or mai fi fost... apă plată și minerală la sticlă, ba chiar și o sticlă desfăcută de proseco era!

Am primit câte o farfurie standard încărcată, pe lângă omleta solicitată, cu 2 feluri de mușchiuleț, salam, 2 feluri de cașcaval și 2 biluțe de brânză mozzarella, măsline, felii de roșii, ardei și castraveți. Evident, un coș cu pâine. Foarte multă mâncare, era prea mult și fără omletă, dacă știam, am fi refuzat-o! Totul bun și de calitate, dar din păcate n-am reușit să mâncăm decât jumătate... E posibil ca în vremuri ne-pandemice micul dejun să fie servit integral în regim bufet suedez; ar fi de dorit, altfel se pierde multă mâncare și e păcat...

... Plătisem (cu cardul) la cazare, deși nu mă obligase nimeni, aș fi putut plăti și la check out. Așa că după micul dejun n-am mai avut altceva de făcut decât să ne strângem băgăjelul, să mulțumim gazdelor și să „dăm cu praf de mers” , vorba unui amic de-aici, de pe AFA...

În concluzie, a fost un popas relaxant și binevenit la Romantic Boutique Hotel, l-aș repeta oricând fără emoții, într-o situație asemănătoare. E foarte bine amplasat, aproape de zona centrală, cu parcuri, magazine și multe restaurante, are la doi pași un supermarket și o farmacie. Merge și pentru o cazare mai îndelungată.

despre SERVICII

Personal tânăr, amabil și eficient.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Cameră mare, dotată corect, curățenie-lună.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mic dejun extrem de bogat, preparate prospete și de calitate.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Hotel situat central. Supermarket și farmacie la 2 minute de mers; 2 parcuri la 5-10 minute, piața centrală, restaurante, cafenele, magazine etc.

Trimis de crismis in 03.10.20 12:55:54
Validat / Publicat: 03.10.20 13:29:59
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FOCȘANI

VIZUALIZĂRI: 383 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Romantic Boutique Hotel

Dan&EmaPHONE
[03.10.20 14:38:29]

Ma bucur ca v-a placut. Si eu l-am apreciat. ????

crismisPHONEAUTOR REVIEW
[03.10.20 14:39:22]

@Dan&Ema:  Știu!

krisstinnaPHONE
[03.10.20 22:12:55]

@crismis:  De ținut minte recomandarea, mai ales că are și camere cu balcon ​​

​​MD e mereu important pentru domnul C, știi motivul ​​

​​

​​

[03.10.20 22:16:54]

@crismis:  Si uite ca vin si eu cu un SB, asta ca sa mai imi aline supararea ca nu ma pot caza si eu la acest hotel, sau as putea sa o fac doar ca moft .

Un hotel minunat, care vad ca isi pastreaza in continuare numele deja format, si mi-a placut de asemenea sa vad si pozele din oras puse de tine, orasul este destul de intrigant pentru mine, am avut o serie de articole in care am povestit orasul asa cum am vrut sa il descopar, insa ii vad si degradarea zilnica datorita neglijentei oamenilor, il cunosc de vreo 40 de ani si inca imi place mare parte din el.

Ati facut o alegere inspirata sa faceti o scurta oprire aici si sa va bucurati de un asemenea hotel, felicitari, votat cu mare drag. ​​

Zoazore
[04.11.20 14:13:00]

@crismis:  Elegant, rafinat, aerisit, luminos, stilat... Curat si decent. Mai exista asa ceva pe la noi? Tu cum faci de le gasesti?

Ca tu si cu @Safta Radu aveti mana buna la cazari! ​

crismisPHONEAUTOR REVIEW
[04.11.20 15:44:09]

@Zoazore:  Pe Booking le găsesc! Se mai nimerește să nu fie exact ce mi-am imaginat, dar de obicei abaterea nu e mare... Hotelul ăsta chiar mi-a depășit așteptările!

crismis, Dan&Ema, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂRomantic Boutique Hotel: