ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.10.2018
ÎNSCRIS: 12.03.11
STATUS: APOLLO
OCT-2018

Gust Bun și Bun Gust la Casa Terra

Sâmbătă 6 octombrie pe la prânz, aflaţi în oraşul Făgăraş, după ce am vizitat frumoasa cetate a Făgăraşului, căutam un loc pentru a ne astâmpăra foamea. Internetul ne-a fost de ajutor, luând decizia de a ne încerca norocul la Casa Terra, o decizie care s-a dovedit foarte bună.

lacasaterra.blogspot.com/search

Adresa: Str. Negoiu nr. 2A, Făgăraş

Program: luni – duminică: 09.00 – 23.00.

Am lăsat maşinile în parcarea de la Cetate şi am pornit pe jos spre restaurant, distanţa fiind de aproximativ 600 metri. Restaurantul este situat într-o casă veche, într-un cartier cu case vechi. Restaurantul nu dispune de o parcare proprie, dar se poate parca fără probleme în stradă, la momentul vizitei noastre existând destule locuri libere.

Din exterior nu impresionează prin nimic la prima vedere, însă, odată intraţi, interiorul ni s-a părut unul interesant. Era o zi frumoasă şi caldă de început de octombrie, poate una din ultimele ocazii de a lua masa afară la o terasă, dar Casa Terra nu dispune de terasă, un minus, în opinia mea, compensat însă de alte plusuri, dar să nu anticipez.

Fiind şapte persoane am ales una din mesele mari. Un tânăr ospătar ne-a prezentat în foarte scurt timp meniurile. Le-am studiat cu interes şi apoi fiecare a comandat ceea ce şi-a dorit. Eu am ales o ciorbă de burtă cu smântână şi usturoi, o plăcintă făgărăşană şi un sirop. Tare bine ar fi mers o bere rece, dar mai aveam de condus aproape treizeci de kilometri până la Sâmbăta la pensiune.

Alţii au ales ciorba de fasole boabe cu ciolan şi tarhon, însoţită de salată de ceapă roşie, pui savuros cu chips de bacon şi piure de cartofi cu busuioc şi muşchiuleţ boieresc de porc cu sos de piper verde şi muştar, discuri de cartofi, ciuperci şi ardei copt.

Băuturile şi cafelele au sosit foarte repede, dar pentru restul comenzii timpii de aşteptare au fost cam lungi pentru gustul meu. Eu am profitat de pauzele lungi dintre felurile de mâncare pentru a fuma afară, dar ceilalţi companioni au aşteptat cu stoicism sosirea mâncării.

Ciorba de burtă a fost foarte bună, pe gustul meu, la fel de mulţumiţi fiind şi ceilalţi doi comeseni care au comandat acelaşi fel de mâncare. Plăcinta mea făgărăşană a fost bună, porţia destul de mare, semăna cu un fel de musaca la care cartofii erau mai mărunţi/ţi, dar tot aşa cu carne de porc tocată, ceapă roșie, gratinată cu brânză cu cimbru. Mie mi-a plăcut şi a fost atât de săţioasă încât nu a mai rămas loc şi pentru desert. Şi tare am mai regretat = ( (când am văzut ce bine arată crocantul cu biscuiți, înghețată de ciocolată, caramel și fructe, ales de fete, dar și clătitele cu mere caramelizate și înghețată, însă era prea târziu, chiar dacă ispita a fost mare. Siropul meu a fost cea mai proastă alegere, mai bine beam apă plată :D.

Toate cele comandate au fost pe gustul celor care le-au ales, prezentarea acestora a fost una deosebită, iar porțiile au fost suficient de mari.

La intrarea în restaurant erau două table, pe una menționându-se conceptul lor de SLOW FOOD, în antiteză cu mult hulitul fast food, punând accent pe ingredientele proaspete naturale de la producătorii locali combinate în reţete tradiţionale specifice zonei. Noi făceam haz de necaz apreciind că slow ne avertizase de la bun început asupra vitezei de servire :D.

A venit şi nota de plată cu un total de 305 lei, mai mult decât rezonabil pentru şapte persoane care s-au săturat cu cele comandate. Se putea plăti şi cu card. Noi am ales varianta cash, plătind „nemţeşte”, pe familii.

Există şi internet wireless şi funcţionează aşa şi aşa. Am cerut şi primit parola, m-am conectat, dar am preferat să folosesc în continuare datele mele mobile, internetul funcţionând mai bine decât pe wireless-ul restaurantului.

Una peste alta, Casa Terra a fost o alegere reuşită şi totodată o surpriză, un restaurant drăguţ cu o atmosferă plăcută.

Recomand locaţia pentru preparatele gustoase, unele chiar sofisticate, însă nu celor grăbiţi sau prea înfometaţi, care ar putea fi deranjaţi de timpii de aşteptare / viteza lentă de servire, aşa mai ardeleneşte :)).

Trimis de nicole33 in 09.10.18 00:11:58
Validat / Publicat: 09.10.18 00:42:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FĂGĂRAȘ [BV].

VIZUALIZĂRI: 2748 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Restaurant Casa Terra - vedere din stradă

mishu [09.10.18 00:48:31] »

@nicole33: Start vot! Cred ca de aia nu puteam adormi eu ca trebuia sa apari tu cu articolul tău. Dacă visez urat la noapte e vina ta. Și stau in dubiu, ciorba de burta e preferata mea, dar nici de la o ciorba de fasole cu ceapa roșie nu m-as da înapoi. Iar placinta ta arata tare bine, încât nici nu cred ca mai contează ca ai băut sirop și nu bere.

Felicitări, sa va fie de bine, votat cu mare drag.

krisstinna [09.10.18 07:28:58] »

@nicole33: Să vă fie de bine!

Habar nu aveam că plăcinta e musaca , arată foarte bine. Sincer, la fasole am poftit, dar și la berea soțului tău

Foarte ieftine toate, așa mi se pare. Bună alegere!

webmaster [09.10.18 08:08:58] »

Rofri [09.10.18 19:57:45] »

Casa Terra este restaurantul nostru preferat din Făgăraș, îl apreciem și noi și prietenii noștri pentru mâncarea foarte bună, pentru atmosfera vintage și pentru muzica bună care acompaniază șederea. Aveam de gând să fac și eu un review, dar am tot amânat.

Aș adăuga câteva detalii. Primul e faptul că au o parcare mică în curte. Au de asemenea niște deserturi foarte bune, mai ales cremsnit-ul e delicios! Vând și diverse tipuri de dulceață și sirop, rețete vechi, de casă. Sunt dese ocaziile când organizează diverse evenimente și atunci e rezervat în întregime.

nicole33 [09.10.18 20:43:16] »

@mishu:

Nu a fost în intenţia mea să-ţi produc coşmaruri. Şi eu am suferit tot pe la miezul nopţii alegând pozele pe care să le postez la articol, totodată amintindu-mi cât de bună a fost ciorba de burtă respectivă.

Ciorba de burtă a devenit şi preferata mea de vreo 15 ani încoace, dar de fasole nu mă apropii sub nicio formă niciodată, indiferent de modul de preparare.

Mulţumesc pentru vizită şi ecou şi îmi cer scuze pentru ora nepotrivită la care am scris despre "chestii periculoase"

nicole33 [09.10.18 20:51:25] »

@krisstinna:

Mulţumesc!

Habar nu aveam că plăcinta e musaca, arată foarte bine.

Crezi că eu ştiam dinainte ce voi primi când am comandat "plăcintă făgărăşană"? Nu avea nicio treabă cu plăcinta în sensul clasic, cunoscut de toţi. Nu avea nici măcar "foi". Important este însă că a fost gustoasă şi mi-a plăcut.

Sincer, la fasole am poftit, dar și la berea soțului tău

Fasole nu mănânc niciodată, dar o bere rece, recunosc, aş fi băut cu mare plăcere.

Foarte ieftine toate, așa mi se pare. Bună alegere!

Mie nu mi s-a părut chiar foarte ieftin, dar costul total a fost unul absolut rezonabil pentru cele consumate.

Alegerea s-a dovedit una foarte bună, dar meritul nu-mi aparţine. Companionii mei au propus, eu doar am prins din zbor ideea.

Mulţumesc pentru vizită şi ecou!

Zoazore [09.10.18 20:57:02] »

@nicole33:

Subscriu, cu mențiunea că ciorba de burtă am descoperit-o acum vreo 45 de ani.

Tiza, arată ciorba aia de am deja palpitații! Oooff, io m-am abținut, ca să nu destabilizez publicul și vii tu să dai cu 7 pe tăiere!

Iar musacaua aia... Limonada ce-a avut? A, da, față de berea neagră...

Să vă fie de bine!

Mult, bun și ieftenuț!

mishu [09.10.18 21:22:13] »

@nicole33: La mine ciorba de burta a fost preferata mea de cand imi aduc eu aminte, nu o poate detrona nici o alta ciorba, iar urmatoarele (la gramada) sunt ciorba de miel/ied si supa gulas.

Cine m-a pus sa vad ce ai mai scris pe aici? .

nicole33 [10.10.18 06:40:05] »

@Rofri:

Ecoul tău îmi confirmă faptul că restaurantul este unul bun care merită recomandat, iar faptul că noi am fost mulţumiţi nu a fost o simplă întâmplare. Întotdeauana localnicii ştiu mai bine .

Primul e faptul că au o parcare mică în curte.

O informaţie importantă. Noi lăsasem maşinile parcate lângă Cetate, astfel că nu am aprofundat subiectul parcării.

Am aruncat un ochi în curtea de alături, dar în speranţa descoperirii unei eventuale terase.

Mulţumesc pentru completările foarte utile, vizită şi ecou!

nicole33 [13.10.18 10:20:58] »

@webmaster:

Mulţumesc!

nicole33 [13.10.18 10:29:17] »

@Zoazore:

Mai am câteva variante de ciorbă de burtă testate în diferite alte locaţii La fel de bune şi de "destabilizatoare", dar mi-a fost milă de tine şi le voi lua pe rând

Limonada ce-a avut? A, da, față de berea neagră...

Nu era limonadă, ci sirop. Voiam eu o limonadă adevărată, dar nu exista în meniu. Despre bere ce pot să mai zic. Ştii cum ar fi mers o bere neagră brumată? ... Dar eram şoferul de serviciu, iar berea neagră are şi mai mult alcool decât cea blondă, aşa că am zis pas.

Mulţumesc pentru vizită şi ecou!

mishu, Rofri, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Făgărașului?: