Vacan╚Ťa ├«n CINC╚śOR [BV] / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri

Transylvania Guesthouses [?]
  • FEBRUARIE, 2022
  • de: ailynuka [27.02.22]

Cincsor Transilvania. Case de oaspeti

In acest weekend am reusit sa ajungem in Cincsor la Transylvania Guesthouses. Aveam de mult pe lista aceasta locatie, inca de cand am inceput sa (re) descoperim Transilvania si frumusetile zonei. Am fost placuti impresionati de Mesendorf, Viscri... asa ca eram convinsi ca ne vom simti foarte bine si la Cincsor. Pentru a ajunge la Cincsor, trebuie sa parcurgi un drum de aproximativ 260km din Bucuresti, pe DN1, apoi spre Fagarasi, fiind aproape la jumatatea drumului intre Brasov si Sibiu. [...] ÔÇö vezi review [+13 poze]
Biserica fortificată Sf Ap Petru și Pavel
  • NOIEMBRIE, 2020
  • de: AZE [03.01.21]

Cinc╚Öor ÔÇö un alt loc ├«n ╚Üara F─âg─âra╚Öului

Ora et labora Cam asta ar trebui s─â facem mul╚Ťi acum ├«n pandemie, inscrip╚Ťia ├«n latin─â ÔÇ×roag─â-te ╚Öi lucreaz─âÔÇŁ se afl─â ├«n incinta fortifica╚Ťiei din Cinc╚Öor. Sper c─â a╚Ťi trecut cu bine ├«n noul an, exist─â deja acea lumini╚Ť─â din cap─âtul tunelului care preveste╚Öte o via╚Ť─â normal─â ╚Öi mai ales una turistic─â normal─â. Da, am trecut cumva prin 2020 la ├«nceputul c─âruia niciunul dintre noi nu s-a g├óndit ce ne a╚Öteapt─â. Nu a fost u╚Öor ne-a afectat pe majoritatea [...] ÔÇö vezi review [+31 poze]
Biserica fortificată Sf Ap Petru și Pavel
  • MAI, 2016
  • de: costy69 [10.06.16]

Biserica Evanghelică Fortificată Cincșor

Cet─â╚Ťile ╚Öi bisericile fortificate au asupra mea o atrac╚Ťie deosebit─â. A╚Öa c─â afl├óndu-m─â ├«n S├ómb─âta de Sus nu aveam cum s─â ratez vizitarea Bisericii Evanghelice Fortificate din Cinc╚Öor, Aceasta a reprezentat ultimul obiectiv pe care l-am vizitat ├«n a doua zi a weekend-ului petrecut ├«n S├ómb─âta de Sus, ├«n cadrul unui minicircuit care mai cuprindea M├ón─âstirea Dejani, Templul Ursitelor ╚Öi Schitul ÔÇŁSf├óntul NectarieÔÇŁ de la ╚śinca Veche, Schitul ╚śinca Nou─â. Venind [...] ÔÇö vezi review [+30 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre