Vacan╚Ťa ├«n PREJMER / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 3]

Afișate impresii [1 - 10]
Biserica fortificat─â s─âseasc─â H─ârman [H─ârman]

Biserica Evanghelic─â Fortificat─â Prejmer

Banc, ca s─â ne r├ódem : La intrarea ├«ntr-o m─ân─âstire mare ├«mbulzeal─â de oameni. Deodat─â un b─ârbat ├«ncepe s─â strige : -Doamne, nu se poate, o s─â merg iar─â╚Öi pe picioarele mele!!! -Cum s-a ├«nt├ómplat aceast─â minune? -Ei, nah, mi-au furat ma╚Öina din parcarea m─ân─âstirii, r─âspunde b─ârbatul Prolog: ╚śtiu c─â dup─â ce am scris despre Biserica ╚Öi M─ân─âstirea ╚śinca Veche v─â a╚Ötepta╚Ťi s─â m─â lini╚Ötesc cu review-urile de le scriu aici╚Öa, despre pe unde am mai [...] ÔÇö vezi review [+11 poze]
Kastel Transylvania Hotel [H─ârman] [?]

C─âl─âtor prin ╚Ťara mea. Pensiunea ÔÇťKastel TransylvaniaÔÇŁ, H─ârman

Prolog De ce am ajuns eu la aceast─â loca╚Ťie nu cred c─â v─â intereseaz─â. Destul s─â v─â spui c─â am plecat de-acas─â din ziua de s├ómb─ât─â, ca a doua zi, de 1 martie,s─â fiu afar─â din cas─â, de dorul prim─âverii care se pare c─â (├«n sf├ór╚Öit) vine! Bine, n-am avut o iarn─â prea aspr─â, dar a╚Öa sunt , t├ónjesc dup─â prim─âvar─â, mai ales dup─â ceea ce ├«nseamn─â ea: revenirea la via╚Ť─â a naturii. Asta o spun eu, care am ajuns la o v├órst─â ce m─â face s─â regret orice zi care-mi trece [...] ÔÇö vezi review [+10 poze]
  • IULIE, 2017
  • de: Floryn81 [30.11.17]

În vizită la Biserica fortificată de la Prejmer

├Än vara acestui an am vizitat multe obiective interesante; pe unele dintre ele le-am v─âzut pentru prima dat─â, la altele am revenit cu pl─âcere dup─â ce le mai vizitasem ┼či cu alte ocazii. Unul dintre obiectivele turistice care au constituit o premier─â pentru noi este Biserica fortificat─â de la Prejmer, loc al c─ârui prag l-am c─âlcat ├«n luna iulie. Am ├«ncercat ┼či ├«n urm─â cu doi ani s─â vizit─âm aceast─â biseric─â-cetate, ├«ns─â atunci am fost acolo ├«ntr-un moment ├«n care obiectivul [...] ÔÇö vezi review [+45 poze]
Cetatea Țărănească Prejmer

Pentru noi - un obiectiv de neratat

ÔÇ×Zidul de incint─â de form─â oval─â a fost construit ├«n sec. XV., are un diametru de ~ 72 m, este compus de un zid 3 ÔÇô 4 m grosime ╚Öi ├«nalt de 10 ÔÇô 12 m, care este ├«nt─ârit de patru turnuri, trei cu plan circular ╚Öi unul poligonal, de coridorul por╚Ťii (lungime de 32 m) ╚Öi de castelul construit ulterior. Deoarece ├«n evul mediu ├«n─âl╚Ťimea optim─â a construc╚Ťiilor de ap─ârare era de ~ 10 m, turnurile se ├«nal╚Ť─â foarte pu╚Ťin asupra zidului. Cele patru turnuri ╚Öi coridorul [...] ÔÇö vezi review [+22 poze]

Cetatea fortificata din Prejmer

Duminica, 8 iulie Cetatea fortificata din Prejmer este unul din cele mai importante monumente istorice medievale din Transilvania. Accesul se pate face dinspre Brasov pe DN 11 continuand pe DN 10 spre Buzau, total 18 km. Cetatea e in imediata apropiere a drumului principal. Constructia bisericii situate in mijlocul cetatii a fost inceputa de Ordinul Cavalerilor Teutoni in anul 1218. Continuarea constructiei cetatii bisericesti a fost facuta de catre mestesugarii sasi [...] ÔÇö vezi review [+14 poze]
Popas C─âprioara 3
  • MAI, 2017
  • de: ANILU [10.06.17]

Popasul C─âprioara - deschis non-stop

Ne-am g├óndit s─â mergem ├«n Bucovina ├«n minivacan╚Ťa de Rusalii. Dar drumul lung p├ón─â la Vorone╚Ť unde aveam rezervat─â cazarea pentru 4 nop╚Ťi ╚Öi plecarea ├«n excursie dup─â programul de lucru, m-a f─âcut s─â caut o cazare de tranzit. Vroiam undeva dup─â Bra╚Öov ╚Öi am gasit acest Popas la 16km distan╚Ť─â de Bra╚Öov. De fapt localizarea exact─â este pe DN11, dup─â H─ârman, pe partea st├óng─â. Am sunat ╚Öi am rezervat o camer─â pentru o noapte. Domnul cu care am vorbit m-a rugat s─â [...] ÔÇö vezi review [+11 poze]
Biserica fortificat─â s─âseasc─â H─ârman [H─ârman]
  • IULIE, 2015
  • de: Floryn81 [17.04.16]
  • RECOMAND─é

Biserica fortificat─â din H─ârman - un obiectiv impresionant ce merit─â vizitat!

├Än zona Bra╚Öovului am ajuns de multe ori ├«n ultimii ani, ├«ns─â doar ├«n iulie anul trecut ne-am f─âcut timp s─â vizit─âm unul dintre cele mai accesibile obiective turistice din zon─â. Este vorba despre Biserica evanghelic─â fortificat─â din H─ârman, localitate aflat─â la aproximativ 10 kilometri dep─ârtare de Bra╚Öov. Obiectivul are o vechime considerabil─â, aceast─â bazilic─â fiind men╚Ťionat─â pentru prima dat─â ├«n documentul regal din anul 1240, prin care mai multe biserici din ╚Üara [...] ÔÇö vezi review [+62 poze]
  • SEPTEMBRIE, 2013
  • de: tata123 [09.01.16]

ÔÇ×OZN-ulÔÇŁ medieval de la Prejmer

Prejmerenii ╚Öi-au ridicat castel ╚Öi cetate ├«nt─ârit─â, ╚Öi anume dup─â regulele artei: ÔÇ×Arhitectura civili et militariÔÇŁ, a╚Öa ├«nc├ót generalul comandant ╚Öi generalul de artilerie d-l Broune, v─âz├ónd acest castel la anul 1750, ar fi spus: ÔÇ×C─â ar ├«ndr─âzni s─â se apere ├«n castelul din Prejmer mai bine dec├ót ├«n cel din Bra╚ÖovÔÇŁ. Ba ╚Öi contele Forgats, care a luat ├«ntr-o sear─â masa la mine, m-a asigurat c─â este o cetate puternic─â, de care du╚Ömanul nu se poate apropia at├ót [...] ÔÇö vezi review [+21 poze]
  • AUGUST, 2015
  • de: dorgo [31.08.15]
  • RECOMAND─é

Prejmer, o cetate invincibila!

Cuvant inainte In anul de gratie 1453, an ramas ca un reper si o rascruce istorica a crestinismului prin caderea Constantinopolului, armurierul Orban din cetatea Scheiului (Brasov) a construit cel mai mare tun al acelor vremuri tulburi ale batranului nostru continent euro-asiatic. Cu ajutorul acestui tun, sultanul Mehmed al II-lea, (ale carei seriale TV au astazi o oarecare audienta la public), a reusit sa distruga zidurile legendarei capitale ctitorite de primul imparat crestin, Constantin [...] ÔÇö vezi review [+24 poze]
Pensiunea Roma Antic─â [H─ârman] 3
  • IANUARIE, 2015
  • de: spiros [30.01.15]

Pensiunea Roma Antica Harman

Dupa nume Roma Antica in Harman ti se pare o ciudatenie deoarece te intrebi ce cauta Roma Antica intr-o zona saseasca... Apoi am aflat ca proprietara e o romanca casatorita cu un italian. Pensiunea e o alternativa pentru cei care au treaba in Brasov si totusi doresc liniste seara. Pensiunea e aici 45.715137, 25.692733 si se ajunge usor in Brasov. Ca si arhitectura e o casa tipic saseasca cu curtea interioara inchisa si cred ca frescele de pe peretii exteriori sint influenta italieneasca. [...] ÔÇö vezi review [+10 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM