Vacan╚Ťa ├«n VAMA BUZ─éULUI [BV] / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 2]

Afișate impresii [1 - 10]
  • SEPTEMBRIE, 2020
  • de: BOGDAN DSN [26.04.21]

Locuri de vizitat în Vama Buzăului

├Än apropiere de Vama Buz─âului avem ╚Öi c├óteva obiective turistice, locuri ce merit─â vizitate. Aceste obiective pot fi ingredientele perfecte pentru a petrece un sf├ór╚Öit de s─âpt─âm├ón─â agreabil ├«n aceast─â zon─â. A╚Öa am considerat ╚Öi noi, astfel c─â am alocat un weekend spre sf─âr╚Öitul lunii septembrie 2020. Pentru c─â ne-am sim╚Ťit foarte bine, am revenit ├«n martie 2021. Cum ajungem? Pentru a ajunge din Bucure╚Öti la Vama Buz─âului am urmat traseul [...] ÔÇö vezi review [+23 poze]
Rezervaţia Naturală 'Valea Zimbrilor' [Acriș]
  • IANUARIE, 2021
  • de: tata123 [21.04.21]

Renii de la Vama Buz─âului

Inversarea anotimpurilor ori mai bine zis schimb─ârile climatice ap─ârute ├«n ultimele decenii ne-au f─âcut ca la ├«nceputul anului s─â c─âut─âm z─âpada pufoas─â doar spre v├órful mun╚Ťilor de╚Öi ne aflam ├«n plin─â iarn─â, chiar ├«n luna lui Gerar. C─âutarea noastr─â, analiz├ónd h─âr╚Ťile stratului de z─âpad─â, s-a oprit c─âtre zona bra╚Öovean─â a Mun╚Ťilor Ciuca╚Ö ÔÇô Vama Buz─âului. ╚śi dac─â m─â g├óndesc bine pe l├óng─â peisajele superbe ╚Öi om─âtul mult dorit aveam ╚Öansa s─â ne ├«nt├ólnim [...] ÔÇö vezi review [+21 poze]
Gastro Local Mihaela Bulboac─â (micro-pensiune) [?]
  • SEPTEMBRIE, 2020
  • de: BOGDAN DSN [06.04.21]
  • RECOMAND─é

Oaz─â de relaxare departe de agita╚Ťia ora╚Öelor

La sf├ór╚Öitul lunii septembrie 2020, am petrecut un prim weekend agreabil ├«n comuna Vama Buz─âului, iar aici am aflat despre o ini╚Ťiativ─â l─âudabil─â a autorit─â╚Ťilor locale. Gastro Local este un proiect care se bazeaz─â pe crearea unor Puncte Gastronomice Locale. Programul se dore╚Öte a fi dezvoltat la nivel na╚Ťional. ├Änceput ├«n toamna anului 2019 ├«n comuna Vama Buz─âului, programul a fost conceput pentru a oferi turi╚Ötilor care ajung prin zon─â, o experien╚Ť─â culinar─â real─â [...] ÔÇö vezi review [+21 poze]
Pensiunea Vama54 Boutique [D─âlghiu] 3
  • de: rentea [30.07.20]
  • RECOMAND─é

Rara Avis... in varianta turistica romaneasca

Din cand in cand mai primim semnale de la turismul romanesc conform carora nu este chiar totul pierdut. Trecem peste hapsanii care cer 1000 de lei pe o camera in Mangalia sau peste cei care, pentru a mai castiga 3-4000 de lei angajeaza numai minimul minimului de personal, desi se vor hotel de 4-5 stele cu servicii aferente... si uite ca mai apare cate o locatie, care te incanta: Vama 54. Colega @crismis a detaliat mult aspectele clasice cu privire la pensiune, o sa incerc sa punctez foarte [...] ÔÇö vezi review [+8 poze]
  • de: crismis [14.06.20]

Excursie de o jumătate de zi în Vama Buzăului

V-am povestit deun─âzi despre un loc minunat, ce a reprezentat „scena”ultimei noastre minivacan╚Ťe, ╚Öi anume pensiunea Vama54 Boutique. Azi o s─â v─â spun cam ce pute╚Ťi vizita în imediata apropiere, într-o excursie de o jum─âtate de zi (sau mai mult, dac─â dori╚Ťi). În prima zi am lenevit pe lâng─â pensiune -- eu, c─â Tati a fost ocupat toat─â diminea╚Ťa, iar dup─â masa de prânz n-a mai avut niciun chef de condus. Oricum, declaraser─âm [...] ÔÇö vezi review [+42 poze]
Pensiunea Vama54 Boutique [D─âlghiu] 3
  • de: crismis [12.06.20]
  • RECOMAND─é

Peisaje de vis, servicii excelente, gazde ospitaliere

Week-end-ul prelungit de Rusalii ar fi trebuit s─â-l petrecem —dup─â clasicul tipar „iarna car ╚Öi vara sanie”—la AI în Bulgaria. Din cele 3 mini-sejururi pe care le-am anulat de la începutul pandemiei ╚Öi pân─â acum, ─âsta a fost primul. Evident, sistemul AI (a╚Öa cum îl ╚Ötim cu to╚Ťii, pentru c─â sunt convins─â c─â în viitorul apropiat vor interveni schimb─âri radicale) ar fi ultimul model de vacan╚Ť─â pe care s─â-mi doresc s─â-l [...] ÔÇö vezi review [+45 poze]

Vama Buzaului - statiune turistica de interes local

Ne aflam la mica noastra cabana din Gura Teghii pentru o perioada de 18 zile si pentru a alterna peisajul am ales o mica excursie de o zi la Vama Buzaului despre care auzisem de la vecini nostri. Am plecat deci pe traseul Gura Teghii - Nehoiu - Intorsura Buzaului - Bradet - Vama Buzaului. Primul obiectiv este Rezervatia de Zimbrii amplasata la intrarerea in localitate pe partea stanga a drumului. Rezervatia este relativ noua fiind infintata dupa anul 2005. La intrare este un mic muzeu [...] ÔÇö vezi review [+14 poze]
  • AUGUST, 2018
  • de: Chloe [20.08.18]

Vama Buzaului - doar pentru iubitorii de natura

Vara evitam destinatiile si drumurile aglomerate, dar ne place sa evadam din Bucurestiul canicular in fiecare weekend. Asa ca mereu suntem in cautare de locuri pitoresti, montane, ca sa scapam de canicula urbana, cat mai putin aglomerate si la maxim 3-4 ore de mers cu masina din Bucuresti Am citit acum vreo 2 ani despre Vama Buzaului, prima data pe un blog de calatorii pe care il urmaresc, apoi un articol intr-un ziar. Desi era pe lista de dorinte, nu s-a intamplat sa ajungem acolo. Pana [...] ÔÇö vezi review [+34 poze]
Pensiunea Bastion [?]

Traditionala

Am avut noroc de o gazda buna, joi am sunat pe la pranz, vineri la ora 10 dimineta ne-am cazat si nu oricum cu ortacii de suferinta pentru ca aveam de munca. Deci am sunat joi sa cerem 2 camere si cu masa. Doamna cu un accent ardelenesc m-a intrebat suav ce fel de masa... "pai ceva carne cu garnitura seara si ceva dimineata... nu stiu ce" "No bine, veniti" Cu inima stransa si nepregatita pentru ca nu stiam nimic despre zona, despre posibilitatile de cazare centrala, de fapt nu stian nici [...] ÔÇö vezi review [+16 poze]
Rezervaţia Naturală 'Valea Zimbrilor' [Acriș]

Valea Zimbrilor

Duminica 8 iulie fiind o zi caniculara, o idee buna a fost sa tragem o fuga pana la Rezervatia Naturala "Valea Zimbrilor" situata in localitatea Vama Buzaului, la cativa kilometri distanta de Intorsura Buzaului. Drumul de acces fie ca vii dinspre Prejmer sau Brasov, fie dinspre Buzau e ok. Rezervatia de zimbri de la Vama Buzaului s-a infiintat in 2008, plecand de la 5 exemplare (2 din Austria, 2 din Elvetia si 1 din Italia). In 2016 in rezervatie erau nu mai putin de 34 exemplare, [...] ÔÇö vezi review [+9 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM