Vacan╚Ťa ├«n VAMA BUZ─éULUI [BV] / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 3]

Afișate impresii [1 - 10]
Casa Florea [?]
  • IUNIE, 2022
  • de: ancutza26 [22.06.22]

Pentru odihna sufletului

Salutare si la buna revedere!!! Nu am mai scris de mult, chiar daca in plimbari am fost, dar nu am mai avut timpul necesar. Intre timp a aparut un pui in viata noastra si tot timpul i-a fost dedicat. Dar sa revenim. Am vazut un reportaj la televizor despre Vama Buzaului, din Judetul Brasov, o zona foarte frumoasa (despre care voi scrie un articol separat) si despre Gastro Local. Este vorba despre puncte gastronomice cu specific traditional, producatori locali, care sunt atestati si care mai [...] ÔÇö vezi review [+7 poze]
Pensiunea Vama54 Boutique [D─âlghiu] 3

Nota 10

Rezervare ╚Öi plata online, drumul pana la loca╚Ťie acceptabil cu ma╚Öina de teren. Prima impresie foarte buna, in concordan╚Ťa cu descrierile de pe site. Loca╚Ťia perfecta pentru c├óteva zile lini╚Ötite, departe de aglomera╚Ťie. [...] ÔÇö vezi review [+3 poze]
Casa Mariflor [D─âlghiu] [?]
  • AUGUST, 2021
  • de: k-lator [23.08.21]

Mariflor Guesthouse ÔÇô pe malul p├ór├óului D─âlghiu

Dup─â ce am share-uit zbaterea mea ├«n g─âsirea unei caz─âri la Vama Buz─âului, zon─â abuzat─â turistic de cohortele de rom├óni, ├«mi fac curaj s─â v─â povestesc ╚Öi despre casa pe care am invadat-o temporar, pe o perioad─â determinat─â de weekend, acela de-a picat odat─â cu s─ârb─âtoarea de Sf├ónta Maria. P─âi da, ├«mi fac curaj pentru c─â probabilitatea s─â scriu despre ceva care s─â v─â plac─â ╚Öi s─â v─â atrag─â este una mic─â-mic─â de tot, aproape ca derivata func╚Ťiei constante, [...] ÔÇö vezi review [+18 poze]
  • AUGUST, 2021
  • de: k-lator [21.08.21]
  • RECOMAND─é

O c─âl─âtorie spre centrul... Carpa╚Ťilor de Curbur─â, cu pitstop la Vama Buz─âului

╚Üara toat─â fierbea la propriu ╚Öi la figurat. La propriu din cauza caniculei, la figurat pentru c─â drumurile ╚Ť─ârii sunt tot o viermuial─â, ├«n orice direc╚Ťie ai apuca-o. Drept s─â spun, eram ferm convins─â c─â dac─â merg la Vama Veche o s─â stau ├«n trafic s─â ├«nebunesc, iar mie nu-mi place s─â stau ├«n trafic nici dac─â ╚Ötiu c─â la cap─âtul drumului m─â a╚Öteapt─â un palat cu totul ╚Öi cu toul de aur :) Ei bine, NU! N-am vrut s─â merg spre mare, mai ales weekendul trecut, c├ónd ├«mi [...] ÔÇö vezi review [+33 poze]

Cascada ÔÇ×Url─âtoareleÔÇŁ ÔÇô spectacol ├«n aer liber

├Än aceste zile caniculare parc─â ar merge o rememorare a zilelor mai reci, o ├«n╚Öiruire de fotografii de iarn─â ├«n care p─âtura alb─â de nea acoper─â plaiurile, o recomandare de ie╚Öire la aer curat. Dup─â vizitarea renilor ╚Öi zimbrilor de la Rezerva╚Ťia din Acri╚Ö-Vama Buz─âului (vezi impresii) ne-am ├«ndreptat spre marginea satului Vama Buz─âului pentru a descoperi o frumoas─â cascad─â. Detalii acces. Reiau c├óteva informa╚Ťii de baz─â: drumul cu autoturismul ├«ntre Bucure╚Öti ╚Öi Vama [...] ÔÇö vezi review [+21 poze]
Rezervaţia Naturală 'Valea Zimbrilor' [Acriș]

Renii de la Vama Buz─âului

Inversarea anotimpurilor ori mai bine zis schimb─ârile climatice ap─ârute ├«n ultimele decenii ne-au f─âcut ca la ├«nceputul anului s─â c─âut─âm z─âpada pufoas─â doar spre v├órful mun╚Ťilor de╚Öi ne aflam ├«n plin─â iarn─â, chiar ├«n luna lui Gerar. C─âutarea noastr─â, analiz├ónd h─âr╚Ťile stratului de z─âpad─â, s-a oprit c─âtre zona bra╚Öovean─â a Mun╚Ťilor Ciuca╚Ö ÔÇô Vama Buz─âului. ╚śi dac─â m─â g├óndesc bine pe l├óng─â peisajele superbe ╚Öi om─âtul mult dorit aveam ╚Öansa s─â ne ├«nt├ólnim [...] ÔÇö vezi review [+21 poze]
  • SEPTEMBRIE, 2020
  • de: BOGDAN DSN [26.04.21]

Locuri de vizitat în Vama Buzăului

├Än apropiere de Vama Buz─âului avem ╚Öi c├óteva obiective turistice, locuri ce merit─â vizitate. Aceste obiective pot fi ingredientele perfecte pentru a petrece un sf├ór╚Öit de s─âpt─âm├ón─â agreabil ├«n aceast─â zon─â. A╚Öa am considerat ╚Öi noi, astfel c─â am alocat un weekend spre sf─âr╚Öitul lunii septembrie 2020. Pentru c─â ne-am sim╚Ťit foarte bine, am revenit ├«n martie 2021. Cum ajungem? Pentru a ajunge din Bucure╚Öti la Vama Buz─âului am urmat traseul [...] ÔÇö vezi review [+23 poze]
Gastro Local Mihaela Bulboac─â (micro-pensiune) [?]
  • SEPTEMBRIE, 2020
  • de: BOGDAN DSN [06.04.21]
  • RECOMAND─é

Oaz─â de relaxare departe de agita╚Ťia ora╚Öelor

La sf├ór╚Öitul lunii septembrie 2020, am petrecut un prim weekend agreabil ├«n comuna Vama Buz─âului, iar aici am aflat despre o ini╚Ťiativ─â l─âudabil─â a autorit─â╚Ťilor locale. Gastro Local este un proiect care se bazeaz─â pe crearea unor Puncte Gastronomice Locale. Programul se dore╚Öte a fi dezvoltat la nivel na╚Ťional. ├Änceput ├«n toamna anului 2019 ├«n comuna Vama Buz─âului, programul a fost conceput pentru a oferi turi╚Ötilor care ajung prin zon─â, o experien╚Ť─â culinar─â real─â [...] ÔÇö vezi review [+21 poze]
Pensiunea Vama54 Boutique [D─âlghiu] 3
  • IUNIE, 2020
  • de: rentea [30.07.20]
  • RECOMAND─é

Rara Avis... in varianta turistica romaneasca

Din cand in cand mai primim semnale de la turismul romanesc conform carora nu este chiar totul pierdut. Trecem peste hapsanii care cer 1000 de lei pe o camera in Mangalia sau peste cei care, pentru a mai castiga 3-4000 de lei angajeaza numai minimul minimului de personal, desi se vor hotel de 4-5 stele cu servicii aferente... si uite ca mai apare cate o locatie, care te incanta: Vama 54. Colega @crismis a detaliat mult aspectele clasice cu privire la pensiune, o sa incerc sa punctez foarte [...] ÔÇö vezi review [+8 poze]
  • IUNIE, 2020
  • de: crismis [14.06.20]

Excursie de o jumătate de zi în Vama Buzăului

V-am povestit deun─âzi despre un loc minunat, ce a reprezentat „scena”ultimei noastre minivacan╚Ťe, ╚Öi anume pensiunea Vama54 Boutique. Azi o s─â v─â spun cam ce pute╚Ťi vizita în imediata apropiere, într-o excursie de o jum─âtate de zi (sau mai mult, dac─â dori╚Ťi). În prima zi am lenevit pe lâng─â pensiune -- eu, c─â Tati a fost ocupat toat─â diminea╚Ťa, iar dup─â masa de prânz n-a mai avut niciun chef de condus. Oricum, declaraser─âm [...] ÔÇö vezi review [+42 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre