Vacan╚Ťa ├«n SIBIU / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 71]

Afișate impresii [1 - 10]
Unde mâncăm în Sibiu și împrejurimi?
  • de: mishu [03.12.22]
  • RECOMAND─é

Ne plimbam dar si mancam - unde mancam in Sibiu (II)

Ma gandesc ca ar trebui sa fie o continuare a restaurantelor parcurse de mine in 2021 cand am fost la Sibiu sa vad Targul de Craciun si unde am povestit aici vezi impresii despre locurile unde am mancat. La acea vreme ramasesem cu o dilema, unde este cea mai buna ciorba de burta, la KonTiki sau Crama Sibiul vechi. De data aceasta am mancat si la Crama veche, dar sa o luam pe rand. Asa cum va spuneam, am ajuns la Sibiu destul de tarziu, pe la ora 9 seara, ne-am cazat la Hotel Continental Forum [...] ÔÇö vezi review [+47 poze]
Descoper─â Sibiul
  • de: mishu [29.11.22]

Sibiu ÔÇô (still) love at first sight

Cu un an in urma am scris acest articol vezi impresii pe care l-am numit ÔÇťSibiu ÔÇô love at first sightÔÇŁ si chiar daca nu era prima data cand ajungeam acolo, si clar, nici dupa aceasta vizita nu voi gandi altfel, nu aveam cum sa nu pun un titlu similar, daca ai ajuns macar o data in Sibiu, te vei indragosti iremediabil de acest oras, asa mi s-a intamplat si mie. De data aceasta insa, prin Sibiu ne-am plimbat printre picaturi si nu numai de ploaie. Vineri seara dupa ora 10 (dupa cina), [...] ÔÇö vezi review [+97 poze]
MyContinental Sibiu Hotel (ex Ibis) 3
  • de: ANILU [29.11.22]

MyContinental Hotel Sibiu ÔÇô Pentru o noapte a fost bine

Cam greu s─â g─âsesti cazare ├«n Sibiu pe ultima sut─â de metri, mai ales ├«n perioada asta c├ónd este deschis T├órgul de Cr─âciun! Fiind ├«n Bra╚Öov am vrut s─â mergem la Sibiu ╚Öi pentru a ne bucura pe ├«ndelete de t├órgul organizat ├«n Pia╚Ťa Mare a ora╚Öului, ne-am propus s─â st─âm o noapte... dar unde?!?! Peste tot era ocupat... chiar a╚Öa, mul╚Ťi au g├óndit ca noi;)... au venit la t├órg, lucru confirmat seara, c├ónd nu aveai unde s─â arunci un ac... foarte aglomerat, dar atmosfer─â de [...] ÔÇö vezi review [+28 poze]
Împăratul Romanilor Hotel 3
  • de: Uivlis [21.11.22]

Imparatul Romanilor Sibiu da, Targul de Craciun nu!nu

Prinsei un weekend cu astrele aliniate si asmut inca doi prieteni casunati pe Sibiu, celebrul Targ de Craciun. 18 21 noiembrie, ruta Onesti Sibiu si retur, 300 de km pe sens. Deci 3 cupluri, rezervam Imparatul Romanilor motivat de pretul ok, pisicina interioara si taman in buricului. [...] ÔÇö vezi review [+10 poze]
Biserica fortificat─â din Cristian
  • de: mishu [17.11.22]

Biserica Evanghelica Fortificata Cristian ÔÇô Locul unde timpul a stat in loc

Avand in plan sa mergem la Sibiu, ne-am gandit ce sa mai vedem, sa nu mergem prea mult pe jos (mama), desi mie tot mi-e gandul la zona Muzeul satului-gradina Zoologica, insa pentru o zi mai lunga si mai frumoasa. Asadar scormonind internetul mi s-a oprit privirea pe Cristian, si ce m-a frapat in primul rand a fost denumirea strazilor, aveai senzatia ca esti in New York. Asa incat in Cristian strazile sunt numite cu cifre romane de la I la XXIV, insa localnicii le-au dat si nume in limba [...] ÔÇö vezi review [+53 poze]
Continental Forum Hotel 4
  • de: mishu [15.11.22]

Hotel Continental Forum Sibiu ÔÇô martorul istoriei unui oras

Asadar, sa fie din nou Sibiu. Cum a aparut asta? Un mare concurs de dans organizat in Sibiu la inceput de noiembrie, cu 3 campionate mondiale si un campionat european, si un flacau partener al acestei competitii care ne-a pus intrebarea: ÔÇťVreti sa veniti si voi la Sibiu? Am 2 camere pentru voi daca vreti.ÔÇŁ Calule, mananci ovaz? Cum sa spui nu la asa ceva? Pe vremurile cand era concurent la Sibiu, cautam cazari mai pe budget avand in vedere costurile pe care le aveam cu ambii flacai cu [...] ÔÇö vezi review [+52 poze]
The Rabbit Hole B&B [?]
  • OCTOMBRIE, 2022
  • de: MatDana [01.11.22]

In gaura de iepure

In vara asta bobocul meu a fost in 3 tabere. Penultima a fost la Paltinis. Cand au plecat, au facut o escala de cca. 2,30 h la Sibiu. Acolo a descoperit magazinul Candy Cat. a venit extaziata si mi-a zis: "Mami, trebuie neaparat sa mai mergem la Sibiu, la "universul dulciurilor"! ". (Pentru cine nu stie, CC este un magazin profilat pe jeleuri gumate cu forme si arome diverse- sugus-uri). Am zis ok si in septembrie m-am apucat sa caut cazare. Cazare trebuia sa indeplineasca, musai, cateva [...] ÔÇö vezi review [+17 poze]
Catedrala Mitropolitan─â Ortodox─â
  • de: iulianic [18.11.22]

Catedrala Mitropolitană 'Sfânta Treime' - Sibiu

Plimb├óndu-ne ast─âzi pe str─âzile din centrul Sibiului, nu putem s─â nu remarc─âm chiar ╚Öi numai ├«n treac─ât patina celor 831 de ani de existen╚Ť─â (20 decembrie 1191 este prima atestare documentar─â a a╚Öez─ârii) definitiv impregnat─â ├«n arhitectura stradal─â. Este ╚Öi motivul pentru care majoritatea circuitelor turistice organizate de agen╚Ťii, cu trecere prin Sibiu, planific─â un popas ╚Öi un tur pietonal ├«n centrul ora╚Öului. Cu ocazia circuitului Nordul Apusenilor - Satu Mare pe care [...] ÔÇö vezi review [+21 poze]
Apartamente în regim hotelier [?]
  • de: pama [03.10.22]

Nicolas Central Apartament - citybreak la Sibiu

Este un mic apartament in centrul vechi al Sibiului. Dispune de o buc─ât─ârie dotat─â complet, o baie foarte-foarte mic─â, un hol ╚Öi dou─â camere: o sufragerie ╚Öi un dormitor. Apartamentul l-am g─âsit curat, aerisit, cu lenjerie proasp─ât─â. Buc─ât─âria dotat─â cu fierb─âtor, cafetier─â, cuptor cu microunde, frigider. Nu are aragaz sau ma╚Öin─â de g─âtit. ├Än frigider ne-au a╚Öteptat dou─â sticle de ap─â, ├«n buc─ât─ârie cafea, zah─âr, ceai. ├Än living o canapea extensibil─â, o [...] ÔÇö vezi review [+9 poze]
O zi în Dumbrava Sibiului - Complex Muzeal Astra, Zoo Sibiu
  • de: photozo [03.10.22]

Gr─âdina zoologic─â Sibiu

Am fost la sf├ór╚Öit de august ├«ntr-o scurt─â vizit─â la Sibiu ╚Öi nu am putut s─â nu bif─âm ╚Öi gr─âdina zoologic─â. Este foarte frumoas─â, bine g├óndit─â ╚Öi cu accent pus pe distrac╚Ťia copiilor. Fiind mari fani de gr─âdinilor zoologice, le-am vizitat p├ón─â acum pe cele din Bra╚Öov, Tg-Mure╚Ö, Budapesta ╚Öi Veszpr├ęm. Toate au frumuse╚Ťile lor. Cea din Sibiu este special g├óndit─â pentru copii. La intrare te "love╚Öti" de lacul Dumbrava, dup─â ce treci de stejarul secular, care este [...] ÔÇö vezi review [+15 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre