[ALTE LOCURI], ARDEAL SUD [BV, SB, HD] - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 4]

Afișate impresii [1 - 10]
  • OCTOMBRIE, 2020
  • de: k-lator [13.01.21]

Un restaurant care merit─â vizitat - Casa P─âstr─âvarului Doripesco

Cine nu a auzit ├«nc─â de Brandul Doripesco? Cred c─â foarte pu╚Ťini. Nu numai c─â produsele sub acest brand se comercializeaz─â prin lan╚Ťurile de magazine de pretutindeni ├«n ╚Ťar─â (Delta din Carpa╚Ťi ÔÇô Doripesco), dar ╚Öi preparatele lor gastronomice bune ╚Öi proaspete pot fi gustate ├«n cele 3 restaurante de╚Ťinute de grupul Doripesco: Pensiunea Poiana R├ó┼čnoavei ÔÇô pe drumul na┼úional DN-73A, dinspre Bra╚Öov spre Predeal prin R├ó╚Önov, Complexul Turistic Doripesco ÔÇô la 25 km de [...] ÔÇö vezi review [+16 poze]
  • AUGUST, 2020
  • de: tata123 [24.08.20]

Corabia Doripesco ÔÇô un restaurant pesc─âresc ├«n ╚Üara B├órsei

Ce ├«nseamn─â Doripesco? Este o afacere de familie dezvoltat─â ├«n ultimii 20 de ani ├«n jurul domeniului piscicol. Compania are ├«n custodie al─âturi de Societatea de Ornitologic─â Rom├ón─â complexul de lacuri Dumbr─âvi╚Ťa (Delta Carpa╚Ťilor), dar ╚Öi alte ferme piscicole ╚Öi o p─âstr─âv─ârie. De-a lungul europeanului E60 ├«ntre Bra╚Öov ╚Öi Sighi╚Öoara ├«nt├ólnim dou─â din afacerile firmei ÔÇô Complexul Turistic Doripesco ╚Öi Casa P─âstr─âvarului. Eu m─â voi referi la primul popas ÔÇô [...] ÔÇö vezi review [+24 poze]
  • OCTOMBRIE, 2019
  • de: elise [19.11.19]

Sărbătoarea Mărului la Conacul Apafi - Mălâncrav

├Än zona central─â a ╚Ť─ârii, ├«n Ardeal, se ├«nfirip─â s─ârb─âtoare din te miri ce... vorba aceea - bucuria vine din lucruri m─ârunte... A╚Öa am ajuns la S─ârb─âtoarea M─ârului, la M─âl├óncrav, o localitate la aproximativ 85 km de Sibiu. Zona este faimoas─â pentru livezile de mere, care se v├ónd peste tot, chiar pe marginea drumului, cum se v├ónd strugurii la Dr─âg─â╚Öani... :) S─ârb─âtoarea M─ârului a ├«nsemnat un brunch organizat ├«n curtea conacului Apafi (care a apar╚Ťinut familiei de [...] ÔÇö vezi review [+8 poze]
  • SEPTEMBRIE, 2019
  • de: Dana2008 [01.09.19]

Restaurant Casa P─âstr─âvului, Doripesco

Localizare Amplasarea restaurantului este pe ╚Öoseaua DN13 direc╚Ťia Bra╚Öov- Sighi╚Öoara, ├«nainte de intrarea ├«n P─âdurea Bog─â╚Ťii, pe partea st─âng─â se afl─â Casa P─âstravului, Doripesco. Programul Restaurantul este deschis astfel: Luni de la 12,30 ÔÇô 22 ╚Öi Mar╚Ťi ÔÇô Duminic─â ├«ntre orele 9 - 21 ├Än drumul nostru spre cas─â am oprit la acest local ca s─â m├ónc─âm pe╚Öte. Localul Restaurantul are o parcare mare, loc de joac─â pentru copii, multe separeuri pentru m├óncat afar─â, pe [...] ÔÇö vezi review [+27 poze]
La pas pe Valea Mureșului
  • NOIEMBRIE, 2018
  • de: Jimmy1 [18.11.18]

Pubi ┼či Fiameta

Un profesor universitar (Daniel Vighi) a scris cu ani ├«n urm─â ni┼čte povestiri despre oamenii din ┼úinutul lui natal (Lipova), aflate ├«n tinere┼úea lui. Un cineast a f─âcut un filmule┼ú din povestiri. Pubi este ultimul conte Teleki, iar Fiameta (chiar a┼ča scris), coleg─â de clas─â cu el ┼či povestitoare ├«n film. Povestirea este despre dec─âderea contelui, care, de┼či vorbea multe limbi str─âine ┼či avea ┼čcoli ├«nalte, era be┼úiv. ┼×i bine├«n┼úeles, foarte s─ârac dup─â na┼úionalizare. Mama [...] ÔÇö vezi review
  • de: crismis [12.07.18]

Biserica Fortificată din Alma Vii și muzeul său

Biserica evanghelic─â fortificat─â din Alma Vii nu era ini╚Ťial pe lista noastr─â, dar am zis c─â dac─â tot st─âm la doi pa╚Öi de ea - de ce nu?! Iar gazdele noastre de la Reveria Guesthouse ne-au ├«ncurajat ├«n acest sens, asigur├óndu-ne c─â n-o s─â regret─âm. Ba chiar am vizitat-o de dou─â ori! O dat─â doar pe dinafar─â, alt─â dat─â ÔÇ×p─â peste totÔÇŁ! :) Mai ├«nt├ói a fost ├«n prima sear─â, dup─â ce am m├óncat, cu privirile pierdute pe profilul ei enigmatic, care ni se ├«nf─â╚Ťi╚Öa pe [...] ÔÇö vezi review [+59 poze]
  • de: crismis [07.07.18]

Biserica fortificată din Mălâncrav și Conacul Apafi

Despre biserica fortificat─â din M─âl├óncrav auzisem prima dat─â de la gazda noastr─â din Sighi╚Öoara, acum vreo 4 ani, c├ónd am petrecut seara de Ajun a Cr─âciunului ├«n casa unor oameni pe care ├«i cunoscusem cu c├óteva ore ├«nainte (am relatat pe undeva la vremea respectiv─â; ╚Öi acum c├ónd m─â g├óndesc mi se pare o poveste fantastic─â, aproape neverosimil─â!). A╚Öa c─â n-am pregetat ca a doua zi s─â ne urc─âm ├«n ma╚Öin─â ╚Öi s─â pornim ├«ntr-acolo, plini de curiozitate. Numai c─â la fa╚Ťa [...] ÔÇö vezi review [+33 poze]
  • de: crismis [18.06.18]

Biserica evanghelic─â fortificat─â Valea Viilor

C├ót pe ce s─â uit de Biserica Evanghelic─â din Valea Viilor, nici acum nu-n╚Ťeleg cum, noroc c─â ne-a amintit gazda noastr─â de la Reveria Guesthouse! Afl├óndu-se cumva la o margine de teritoriu propus pentru explorare ├«n acea zi turistic─â, am decis s─â ├«ncepem cu ea. Am str─âb─âtut a╚Öadar cei 13-14 km p├ón─â-n Media╚Ö, de unde am fost direc╚Ťiona╚Ťi la un moment dat ├«n st├ónga, pe drumul de Sibiu, impecabil asfaltat. Am traversat ╚Öi localitatea T├órnava, iar ├«n Cop╚Öa Mic─â am [...] ÔÇö vezi review [+34 poze]
  • AUGUST, 2015
  • de: catrinel [30.10.17]
  • RECOMAND─é

Circuit biserici fortificate in etape

Imi doream de mult sa vizitez faimoasele biserici si cetati fortificate. Circuitul bisericior fortificate este cel mai de succes circuit touristic din Transilvania. Sunt peste 150 biserici fortificate, din care 7 sunt incluse in patrimonial cultural UNESCO (Biertan, C├ólnic, D├órjiu, Prejmer, Saschiz, Valea Viilor, Viscri). Ca stil architectural ele au o forma de arhitectura ÔÇťdefensivaÔÇŁ caracteristica evului mediu grupate in 3 tipuri: Biserici cu incinta fortificata: Prejmer Biserici [...] ÔÇö vezi review [+16 poze]
  • SEPTEMBRIE, 2017
  • de: Dan&Ema [25.09.17]

In tranzit la Belvedere, la iesirea din Padurea Bogatii

Padurea Bogatii. O stiti? Cand va deplasati de la Brasov catre Sighisoara pe DN13, drumul intra intr-o padure lunga de cativa kilometri buni, 15 km, in lungul paraului Bogata. Soseaua are aici mai multe succesiuni de serpentine. Sunteti in Padurea Bogatii. La iesirea din Padurea Bogatii, pe dreapta, inainte sa fi ajuns in Rupea, este un restaurant: Belvedere. M-am oprit deja de doua ori aici si impresia lasata astazi la al doilea popas mi-a intarit-o pe cea pe care mi-o formasem prima data. [...] ÔÇö vezi review [+11 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM