ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.03.2018
ÎNSCRIS: 12.03.11
STATUS: APOLLO
MAR-2018

Intim şi elegant – Preciosa

Vila – Restaurant – Cramă Preciosa se află în Alba Iulia pe strada Lucian Blaga nr. 10, la maxim cinci minute de mers pe jos de hotelul Parc la care am fost cazaţi.

preciosa.ro

Coordonate GPS: N: 46.067161, E: 23.578731

Am ajuns la Alba Iulia vineri 16.03.2018 cu puţin înaintea prânzului. Aşteptând finalizarea curăţeniei în camera care îmi fusese repartizată, am petrecut ceva timp în holul de la recepţie, socializând cu unul şi cu altul, bucurându-mă în egală măsură de revederea celor pe care îi cunoscusem deja, dar şi de cunoaşterea celor aflaţi la prima participare.

Ciorba de burtă este unul din felurile mele preferate de mâncare. Înainte de plecare, mă documentasem referitor la locurile unde aş putea mânca o ciorbă bună, având deja cel puţin două variante de locaţii aflate relativ aproape de hotel. Conversându-mă cu colegul @ioan. marinescu, pe care îl cunoşteam deja de la Slănic, despre una – alta, din vorbă în vorbă, ajungem şi la ciorba de burtă, subiect de interes pentru amândoi, domnul fiind la fel de hotărât ca şi mine în a-l experimenta şi aici la Alba. Cu această ocazie, am aflat de la domnia sa despre Preciosa, un local elegant, aflat mai aproape de Parc decât restaurantul pe care îl aveam eu în minte. Domnul Puiu primise, la rândul lui, această recomandare de la un taximetrist local, o sursă de încredere pentru ponturi de acest gen.

După ce am terminat cu cazarea şi cu bagajele, am decis că este timpul să mâncăm şi am plecat pe jos spre restaurantul care ne fusese recomandat. Am ajuns destul de repede.

Restaurantul se află într-o vilă cochetă care, am aflat ulterior, oferă şi posibilităţi de cazare în şapte camere confortabile clasificate la 4 stele.

Restaurantul dispune şi de o terasă, utilă celor care fumează, dar nefuncţională acum în martie. :(

Am urcat câteva trepte, am intrat într-un hol unde era şi recepţia pentru cei cazaţi aici şi apoi în stânga în restaurant.

Prima impresie a fost una foarte bună, era cald, intim şi elegant, decorat cu bun gust. Nu erau multe mese în restaurant, dar nici nu erau înghesuite, ci la o distanţă rezonabilă una de alta oferind intimitate. Doar trei mese erau ocupate la sosirea noastră, astfel că am avut de unde alege, ulterior ocupându-se alte două.

La scurt timp după ce ne-am aşezat la masă, o ospătăriţă tânără şi politicoasă ne-a urat bun venit şi ne-a adus meniurile. Am răsfoit meniul doar de curiozitate. Eu ştiam exact ce vreau să comand încă de la plecarea din Bucureşti, astfel că am întrebat-o direct dacă au ciorbă de burtă. Bucuroasă de răspuns, am comandat pe loc două ciorbe de burtă, cu smântână şi mujdei şi câteva chifle.

Servirea a fost promptă, iar ciorba de burtă a fost foarte gustoasă. Avea deja multă smântână în compoziţie, practic era suficientă, dar, dacă tot comandasem extra, am adăugat-o şi pe aceea. Ce mai contau câteva calorii în plus :D. Mi-au plăcut şi chiflele calde, producţie proprie. Eu, care nu mai mănânc pâine de câţiva ani, nu am rezistat ispitei.

Am trecut în revistă cu mare rapiditate restul paginilor din meniu, sărind intenţionat peste deserturi, unde nu cred că aş fi rezistat tentaţiei :D. Am comandat doar un singur fel de mâncare şi bine am făcut, ciorba de burtă este oricum săţioasă, deoarece seara urma concursul de degustări şi voiam să fiu în formă, să pot aprecia cum se cuvine eforturile remarcabile ale colegilor şi să-i pot vota în cunoştinţă de cauză =)).

Nota de plată a fost corect întocmită. Am plătit cu card bancar la POS-ul portabil adus la masă, recompensând cu numerar serviciile fetei care ne-a servit, căreia nu am avut ce să-i reproşăm.

Preţurile mi s-au părut ok, nici mari, dar nici mici, corecte pentru localul respectiv.

Toaletele nu le-am vizitat, am identificat doar poziţia acestora, discretă, în partea stângă cum ieşi din salonul restaurantului.

Există internet wireless şi funcţionează bine, după spusele soţului meu. Eu nu l-am testat.

Crama nu am vizitat-o. Habar nu am unde era.

Mie mi-a plăcut, astfel că recomand Preciosa!

Trimis de nicole33 in 25.03.18 17:19:03
Validat / Publicat: 25.03.18 17:49:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ALBA IULIA.

VIZUALIZĂRI: 1957 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Restaurant Preciosa - motivul vizitei noastre :)

[25.03.18 18:04:16]

@nicole33: Uite asta am scapat din vedere, o ciorba de burta, si ce rau imi pare. La poze nici macar nu am mai indraznit sa ma uit, doar am tras cu ochiul .

Cred ca asta am sa-i dau ca tema mamei mele la urmatoarea mea sosire acasa (si o sa imi treaca pana data viitoare).

Nu pot sa spun (inghitind in sec la greu) sa va fie de bine, felicitari, votat cu mare drag.

[25.03.18 18:21:20]

@mishu:

Eu nu ratez niciodată şi aşa nu am regrete.

Am postat la o oră rezonabilă pozele şi nici nu am început cu bolul de ciorbă. Am avut grijă de cei care citesc.

Nu pot să te mint, ciorba a fost gustoasă, a avut foarte multă smântână, era grasă aşa cum se găteşte în Ardeal, dar mie mi-a plăcut mai mult cea mâncată zilnic la Pongal primăvara trecută, care semăna mai mult la gust cu cea gătită de soţul meu . Deci, m-am sacrificat, dar cu mare plăcere

Mulţumesc pentru vizită

[25.03.18 20:18:49]

@nicole33: Eu n-am scăpat-o din vedere, doar că n-am avut timpul necesar s-ajung la ea!

De-atâta adrenalină, nici cu gustările n-am prea interacționat. Acum regret că n-am găsit timpul necesar!

Și tu, ca o sadică... A, dar stai! N-a fost bună Nu-nu! Deloc, nu-i așa? Zi că DA!

[25.03.18 20:52:45]

@Zoazore:

Eu n-am scăpat-o din vedere, doar că n-am avut timpul necesar s-ajung la ea!

Ştiu cât te-ai implicat în organizare şi că nu ţi-a fost uşor să aştepţi singură la Transilvania noii sosiţi, în timp ce noi la Parc ne pupam fiecare cu fiecare.

Abia ai avut timp să mănânci ceva pe fugă la Bucătarul aflat aproape de hotel.

Nu pot să te mint, ciorba a fost bună şi mi-a plăcut. Şi mi-a plăcut şi ambientul.

Pentru sadismul din seara asta, promit să mă revanşez faţă de tine cu prima ocazie. Oricum trebuia să ne vedem.

[25.03.18 21:34:10]

@nicole33: Am făcut cu plăcere și bucurie tot ce-am făcut! Ciorba de burtă tot oi mânca! Ok, vorbim!

iulian68
[25.03.18 22:59:07]

Preciosa, desi am avut-o in vedere inainte sa plec de acasa, am ratat-o din lipsa de timp. In iulie insa cand ma voi intoarce nu o mai las!

Chiar stie cineva cand e vreun festival la cetate? ceva cu soldati calareti, etc??

[26.03.18 05:46:22]

@iulian68:

Pentru mine Preciosa a fost o decizie spontană care s-a dovedit o alegere foarte bună. Îmi pare rău că nu am revenit şi sâmbătă la prânz după vizitarea Cetăţii, dar oboseala era prea mare.

Mă bucur dacă şi eu şi Dragoş am reuşit să te convingem să-i faci o vizită la vară. Vei putea profita şi de terasa frumoasă a acesteia, în cazul în care terasa pentru fumători te va mai interesa cumva .

Mulţumesc pentru vizită şi ecou.

[26.03.18 09:34:11]
ioan marinescu
[31.03.18 17:12:52]

ș@nicole33: ”Et in Arcadia ego! „ așa cam pe la ora 15. Ne-a întârziat recepționera care ne-a dat camera după 14,30. Am prins ultimile două porții de ciorbă de burtă, așa că extracristina@, care a sosit puțin după noi, au trebuit să comande gulas. Subscriu pe deplin la cele postate în rewiew!

Ciorba a costat 13 lei porția x 2 = 26lei cu rotunjire la 30 lei, așa cătoată lumea s-a despărțit mulțumită!

Inițial, ne făcusem planul ca ”bronzatul” să ne repezim până la Petrești (4 km), cu ioana74@ unde sția ea că se poate consuma cea mai bună ciorbă de burtă din zonă, dar ce a fost pe capul ei în zilele Întâlnirii, cu un program lucrat așa de strâns, a rămas pe altă dată. ”Totul e bine, când se termină cu bine! ”... pentru burtă!

Recomand localul și ciorba prietenilor și confraților AFA,cu mențiunea că porțiile de ciorbă zilnice sunt limitate,așa că trebuie să vă interesați în prealabil la telefon despre disponibilitatea lor.

[31.03.18 17:23:38]

@ioan marinescu:

Am prins ultimile două porții de ciorbă de burtă

Ai avut totuşi noroc şi mă bucur.

Îmi pare rău pentru colegii care au ajuns după noi şi după ce ciorba de burtă se terminase, dar sunt convinsă că şi restul preparatelor prezente în meniu s-au ridicat la înălţiea aşteptărilor lor.

Mulţumesc încă o dată pentru pontul cu Preciosa şi pentru cartea cu autograf oferită sâmbătă.

Am fost acolo şi mi-a plăcut şi ciorba şi atmosfera. Îmi pare rău doar că nu am revenit acolo şi sâmbătă după plimbarea prin cetate pentru o ciorbă de burtă şi pentru nişte papanaşi la care îmi rămăsese gândul de cu o zi înainte.

Mulţumesc pentru vizită şi pentru ecou!

[31.03.18 17:35:55]

@nicole33: Bine ca n-ai revenit, ca sigur nu mai aveau ciorba de burta, si ma carai degeaba si te boscorodeam, si ce bine ca n-am mers!

Ai priceput ceva?

[31.03.18 18:19:00]

@Zoazore:

Hai că deja m-ai ameţit

Ştiu că te dureau picioarele, ca şi pe mine de altfel, şi sunt sigură că nu ţi-ar fi plăcut nici ciorba de burtă şi nici papanaşii pe care îi ochisem cu o zi înainte.

Ai priceput ceva?

Am înţeles perfect.

Vulpea când nu ajunge la struguri zice că sunt acri

[31.03.18 21:45:20]

@nicole33: BINGO! Ai prins esenta! Nu-nu! Nu mi-ar fi placut nimic!

ioan marinescu, iulian68, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Alba Iulia?: