ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2018
DIN: Pitești
ÎNSCRIS: 23.07.10
JUL-2018

O surpriza placuta, la un pret mic

La sfarsitul lunii iulie am facut o excursie de patru zile in care am vazut cateva obiective inedite pentru noi: cetatile Rupea si Prejmer, Cheile Varghisului, Tinovul Mohos, vulcanul Racos, Lacul de Smarald.

Cu exceptia cetatilor, despre celelalte am aflat citind postarile de pe AFA. Deci inca o data, MULTUMESC AFA!

Prima noapte a excursiei noastre am petrecut-o la Motelul Liliana, din Rupea, mai bine zis de langa Rupea.

Motelul se afla pe DN 13, in vecinatatea Cetatii Rupea.

L-am ales deoarece in zona nu sunt multe posibilitati de cazare si, fiind in toiul vacantelor, nu prea aveam multe optiuni.

Dar a fost o alegere buna, conditiile oferite fiind net superioare pretului platit: 90 lei/noapte.

Marea surpriza neplacuta a fost cand am ajuns, imediat langa hotel se afla niste GRAJDURI de vaci, care emanau un miros ingrozitor.

Initial am vrut sa comunicam ca nu ne mai cazam acolo, dar era deja tarziu, vineri dupa-amiaza, unde sa ne mai ducem??

Din fericire, in camere nu se simtea deloc acel miros iar seara, cand am revenit dupa vizita la cetate si la Viscri, nici afara nu mai era niciun fel de miros.

Asta a fost surpriza neplacuta, restul aspectelor au fost placute.

Motelul se afla la marginea drumului national dintre Brasov si Sighisoara, cu trafic intens. Stiam asta, dar ne-am asumat riscul zgomotului nocturn. Am avut noroc de o noapte racoroasa, astfel incat am dormit cu geamul inchis iar zgomotul nu ne-a deranjat.

Parcarea este chiar in fata hotelului, suficient de mare.

Receptia este mare, cu canapele si fotolii si comunica si cu restaurantul.

Scara de acces la etaj este una spiralata, un pic mai dificil la urcare, mai ales daca ai bagaj voluminos.

Mai tarziu am vazut insa ca exista si o scara normala, deci problema se rezolva.

Ne-a intampinat o tanara receptionera, foarte amabila, care si-a cerut scuze pentru mirosul neplacut de afara, asigurandu-ne ca in camere nu se simte.

Ne-a condus in camere, ni le-a prezentata si ne-a intrebat daca ni se pare in regula.

Camera nu este mare, ci foarte mare si luminoasa, avand doua ferestre mari. Din pacate, camera noastra fiind pe colt, a doua fereastra avea vedere spre grajduri!

Pe jos este mocheta, curata, in stare buna.

Mobilierul este in stare foarte buna, poate nu nou-nout, dar fara repros. Acum sa nu va asteptati sa fie de supercalitate, dar e practic, decent, curat.

Imediat langa usa se afla un cuier si intrarea in baie.

Paturile au saltele suficient de confortabile, pernele acceptabile. Fiecare pat are cate o noptiera si cate o veioza.

Dulapul de haine este generos ca spatiu, dar sarac in umerase, cred ca erau vreo 3. Nu ca aveam nevoie de ele, nici nu am despachetat!

In fata paturilor se afla un mic birou deasupra caruia este o oglinda destul de mare, doua scaune, frigiderul si televizorul. Acesta din urma este total depasit, cu tub, cu imagine foarte proasta.

In camera mai exista o masuta pentru valiza si doua scaunele mici. Deci mobilier destul de mult, si tot ramanea spatiu arhisuficient in camera.

Pe o tava se aflau patru pahare si o carafa, toate invelite in pungi de plastic. Alte doua pahare se aflau in baie.

Camera are si balcon, fara masute si scaune. Din balcon, daca treceai cu privirea peste sosea, privelistea era una frumoasa, a unui deal inverzit. Daca imi suceam un pic gatul, se vedea si Cetatea, in toata splendoarea ei! Am remarcat ca toate camerele au vedere la sosea.

La ferestre sunt jaluzele fara draperii.

Nu exista plasa de tantari, dar nici tantari nu au fost in camera.

Baia este suficient de mare, cu cabina de dus ale carei usi se inchideau bine. Ca si consumabile am gasit doua sapunuri mici. Apa, atat calda cat si rece, are o presiune buna.

Motelul are si restaurant, de care am fost foarte multumiti.

Seara am mancat afara, la terasa.

V-am zis de grajduri, va imaginati ca existau si muste. Pentru ele exista un aparat din acela care le atrage si le curenteaza, sau nu stiu cum functioneaza, stiu ca face zgomot!

Mancarea a fost buna, fiind patru persoane am luat patru feluri diferite, toate au fost bune, servite destul de repede. Oferta este destul de variata iar preturile mi s-au parut decente,: ciorbele cu carne 8 lei, de legume 6 lei, peste intre 18 si 21 lei, mamaliguta cu branza si smantana 12 lei, burz cu branza de burduf 18 lei, preparate de pui intre 15 si 18 lei.

Micul dejun a costat 18 lei/persoana. Erau la dispozitie 5 tipuri, combinatii de sunca, oua sub diverse forme, rosii, branza, cascaval, unt, gem sau miere, cremvusti, branza topita. Am luat patru tipuri diferite, toate au fost foarte bune si foarte bogate. Puteam sa fiu si la AI si tot nu mancam mai mult. Cafeaua a fost foarte buna.

Am mai vrut una in plus, a fost numai 4 lei.

O precizare legata de restaurant: se organizeaza si nunti, chiar a doua zi era programata una. Cred ca in acele nopti odihna poate fi compromisa. Norocul nostru ca am fost acolo intr-o seara de vineri!

In concluzie, Motelul Liliana ofera conditii mai mult decat bune, la un pret foarte bun iar restaurantul ofera mancare buna, gustoasa la preturi decente.

Minusurile ar fi televizorul, pentru cei care si-l doresc e aproape nefunctional, traficul (dar stim ca este MOTEL) si vecinatatea grajurilor, care pana la urma nu a fost asa de deranjanta cum parea.

Am si scazut mult nota datorita grajdurilor.

In rest numai de bine, deci recomand acest motel pentru o noapte de tranzit sau ca baza pentru explorarea vecinatatilor.

Trimis de adrianaglogo in 15.08.18 20:50:44
Validat / Publicat: 16.08.18 08:19:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RUPEA [BV].

VIZUALIZĂRI: 800 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrianaglogo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Terasa restaurantului

[15.08.18 21:04:11]

@adrianaglogo: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 60&ridAnt=88584

adrianaglogoAUTOR REVIEW
[15.08.18 21:27:42]

@webmaster26: Am pus deja poze.

Pozitionarea este corecta.

[16.08.18 08:24:17]

Yolanda
[16.08.18 09:18:59]

@adrianaglogo: cred ca grajdurile au aparut dupa constructia motelului, nimeni nu ar fi asa istet sa construiasca lânga un asa obiectiv. S-ar rezolva cu plantarea unei bariere din copaci/brazi etc.

Calatorii frumoase si interesante!

iulian68
[16.08.18 13:29:33]

Până la urma, fiind vorba doar de o noapte probabil ca a meritat compromisul. Si daca toata ziua umbli si vizitezi, cand ajungi acolo nu iti mai trebuie nimic altceva decat un dus si cateva ore de somn... Astept continuarea! ????

adrianaglogoAUTOR REVIEW
[16.08.18 16:09:57]

@iulian68: Asa este. Era deja tarziu cand ne-am intors, dupa masa si o bere si jumatate nu ne ma trebuia decat dus si somn.

Si chiar dormit dusi, paturile au fost foarte bune. Sau noi foarte obositi!

adrianaglogo, iulian68, Yolanda
Alte impresii din această RUBRICĂLiliana Motel: