ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2018
ÎNSCRIS: 27.07.14
STATUS: CONSUL
3 AD. + 1 COPII -- v: 8 ani

Muzeul dedicat desfătării simțurilor

Știați că există un asemenea muzeu în București, nici eu!

Am aflat astăzi când m-am întâlnit cu prietenii din Craiova. Venind în București și după ce și-au rezolvat treburile personale, următorul lor obiectiv este magazinul Lego din Afi Cotroceni, unde băiatul lor de 8 ani este membru Gold. Acesta era programul lor, iar eu să fac o propunere de întâlnire, unde să mergem să mâncăm dar să fie și spațiu de joacă pentru copii.

Recunosc că în asemenea situații îmi este greu să găsesc un asemenea loc în București unde să le satisfacă dorințele. Prima condiție fiind să nu stăm prea mult în trafic și să găsim și parcare.

Deci, m-am întâlnit cu ei în mall și după plimbarea prin locurile de joacă pentru copii, au venit cu ideea de a intra la muzeu. Muzeu la mall??? Da, știm noi! Păi hai să vedem unde este și despre ce este vorba.

Localizare:

Afi Cotroceni, Bld. Vasile Milea nr. 4, etaj 1, deasupra hipermarket-ului, în zona de joacă pentru copii.

Program:

Luni-Joi – 10,00 – 22,00, Vineri-Sâmbătă – 10,00 – 23,00, Duminică – 10,00 – 22,00

Preț bilet:

Adulți = 35 lei; Copii = 25 lei; Familie (parinți+1 copil) = 90 lei

Fotografiatul este permis peste tot.

Trecem de zona de joacă pentru copii, asta după ce am testat câteva jocuri, băiatul nu noi adulții... și intrăm în muzeu.

Un tânăr la recepție ne explică ce și cum, achităm biletul de intrare, pentru care primim bon fiscal și ne spune cu zâmbetul pe buze să stăm cu aparatele în mână pentru poze și să ne lăsăm purtați în această călătorie plină de provocări, gândită pentru corpul și mintea noastră, după care putem intra pe ușa din spatele lui.

În dreapta biroului de la recepție este o zonă de depozitare, umerașe pentru haine și dulapuri pentru bagaje, iar în stânga este un mic stand cu suveniruri, unele brenduite.

Muzeul oferă peste 40 de exponate diferite, în cadrul diferitelor contexte care îți vor pune la încercare toate simțurile.

Trecem de ușa vopsită în dungi verticale alb și negru și intrăm într-o cameră tapetată cu oglinzi, încât nu realizezi pe unde ar trebui să ieși. Te vezi în oglinzi tot timpul!!!

Pe holurile de trecere de la o cameră la alta sunt expuse diferite tablouri cu stereograme, acele imagini tridimensionale.

Camera infinită – camera de lumini, reflexii și oglinzi.

Camera inversă – unde masa și cele două scaune sunt prinse de tavan, când intri ai o senzație...

Tunelul magic – aici este foarte tare senzația, dar trebuie să recunosc că eu nu am reușit să trec prin el. Aici există și un buton de panică (singurul de altfel din tot muzeul). Se trece pe o pasaselă metalică cu balustrade puntru susținere iar în jurul tău un cilindru luminat în diferite culori se învârte!!!

Camera lui Ames – unde ai senzația că din mic ești cel mai mare și asta vei vedea în pozele pe cere le-ai făcut.

Patul cu cuie – te așezi culcat, ai o pernă pentru cap și apeși butonul de lângă mâna stângă. Vei fi ridicat de cele 1200 de cuie ce ies din suprafața patului.

Capul din farfurie – intri într-o cutie, scoți capul exact în farfuria deasupra căreia stau două bețe ce încearcă să ia ”orezul” din farfurie.

Oglinda care îți schimbă înfățișarea – un panou vertical cu benzi din oglindă, unde de o parte și de alta stau două persoane, faceți poze și veți vedea ce înfățișare aveți.

Oglinzile care îți schimbă forma – sunt trei și fiecare te arată diferit, mai gras, mai slab sau mai lung...

Caleidoscop – nu-ți spune nimic acel tub în formă de triunghi, tapetat pe interior cu oglinzi. Dar dacă stai la un capăt și cineva îți face poză din celălat capăt nici nu o să vă vină să credeți ce poze ies!!!

Mai sunt câteva exponate: robinetul unde apa curge de jos în sus, Fata morgana sau Conul cu moneda, etc. Dar și multe mesaje scrise pe pereți.

La fiecare cameră sau obiectiv îți este indicat locul unde să stai pentru a face poze.

Este și personal care supraveghează sau te îndrumă dacă ai nelămuriri sau întrebări.

În orice caz, când ajungi de unde ai plecat nu-ți vine să crezi ce interesat a fost.

Lângă recepție mai este o masă cu diferite jocuri cu piese din lemn, pentru copii.

Ajunși la recepție, am studiat suvenirurile expuse, dar prețurile cam mari ne-au făcu să faacem stânga împrejur...

Tânărul de la recepție ne-a întrebat cum a fost și cum ne-am simțit.

A fost ceva inedit i-am spus, ne-am amuzat, ne-am pozat și ne-am simțit bine.

Recomand acest muzeu tuturor, cu copii sau fără, dacă aveți drum prin București și ajungeți la Afi Cotroceni, luați o pauză de la cumpărături, intrați în muzeu și distrați-vă, după care mergeți la o terasă pentru masă, bere sau cafea și studiați pozele făcute, așa cum am făcut și noi.

Sigur vă veți amuza teribil.

Într-adevăr după ce vezi toate pozele făcute în diferite ipostaze realizezi ce interesant este.

Este un alt mod de a petrece timpul cu familia sau prietenii.

Puteți studia și pagina lor aici http://www.museumofsenses.ro/

Trimis de ANILU in 05.07.18 10:04:18
Validat / Publicat: 05.07.18 10:34:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2830 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ANILU); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Muzeul simțurilor - prima cameră
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

Michi
[05.07.18 11:26:56]

Iata că bucurestenii (unii, în care ma includ şi eu) n-au auzit de el. Multumesc pentru informatie dar şi pt. prezentarea edificatoare.Mi-a placut poza PO5 care ne arată mai slabi. Cum de nu se prelungeste işuzia şi înafara muzeului? Am să-l vizitez cu nepotii deşi, plus prajiturile aferente va reprezenta o gaura în buget dar din poze vad ca merită şi la urma urmei numai doi nepoti am.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[05.07.18 11:39:49]

@Michi: Așa să faceți, mergeți cu nepoți și sigur o să vă placă.

Eu am anunțat toți prieteni cărora le-am recomandat să meargă.

După care am zis să scriu și aici, poate este util AFA-istilor.

Zoazore
[05.07.18 13:11:06]

@ANILU: Super interesant și inedit muzeul ăsta! Mă bate gâdul să mă opresc într-o seară să-l văd!

În P04, parc-ai fi Alice în Țara Minunilor!

De ce n-ai reușit să intri în tunel?

[05.07.18 14:12:32]

@Zoazore: Pentru că aveam senzația că vin peste cap!!! Cu toate că tu stai pe aceea pasarelă, te ții, dar când se învârte acel cilindru în jurul tău, ai o senzatie... bineînțeles îl poți ocoli!!!

Puștiul nu a avut nici o teamă!!!

doinafil
[05.07.18 15:19:21]

@ANILU: Foarte interesant acest muzeu, care e „la doi pași” de unde stăm noi”. Poate că vom merge și noi acolo, cine știe

Eu aș fi intrat în tunel, nu mi-e frică de nimic! La 62 de ani m-am „dat”, la munte, cu tiroliana care avea cam 100 m sub ea! N-am avut niciun stres!

Felicitări, am votat cu drag!

[05.07.18 16:32:38]

@doinafil: Mulțumesc pentru aprecieri. Dar, votul? Unde-i votul?

Ați rămas cu gândul la tiroliana sau la acest muzeu al simțurilor și ați trecut mai departe, dar fără a vota...

Scuze...

Denisa13
[05.07.18 16:36:18]

Foarte interesanta recomandarea ta. Incercam sa n-o ratam data viitoare cand ajungem in Bucuresti. Multumesc ca ai impartasit cu noi experienta ta.

[05.07.18 16:43:02]

@Denisa13: Mulțumesc și eu.

Să nu ratați când ajungeți în București, sigur vă va plăcea și vă veți distra.

Să dați un semn dacă ajungeți prin capitală.

Denisa13
[05.07.18 16:49:19]

@ANILU: Cu siguranta, dam si semn!

Dan&Ema
[05.07.18 17:14:41]

@ANILU: Super tare! Ce recomandare buna! Felicitari!

[05.07.18 17:36:23]

@Dan&Ema: Mulțumesc.

Este locul perfect pentru familia ta. Sigur vă veți distra.

mprofeanu
[05.07.18 17:58:21]

@ANILU: Excelent muzeul și această incursiune a simțurilor. Eu sunt mai panicoasă deși tare curioasă, totuși cu acel tunel magic nu cred că aș fi avut curaj, nu știu cine ar învinge curiozitatea sau teama!...

Aurici
[05.07.18 18:03:01]

@ANILU: Am si eu muzeul ăsta pe listă pentru că de când au fost copiii și mi-au povestit mi-am dat seama că este o copie a Camerei Obscure din Edinburg, unde ne-am distrat copios anul trecut, trecând dintr-o iluzie optică în alta, preț de 6 etaje.

Din pozele copiilor dar și din ale tale acum, îmi dau seama că este la fel de distractiv și abia aștept să ajung și eu. Mă bucur și mulțumim că ni l-ai adus în atenție.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
doinafil
[05.07.18 18:06:15]

@ANILU: Gataaaaa! S-a rezolvat și cu votul!

[05.07.18 18:12:59]

@mprofeanu: La mine nu a învins nici teama nici curiozitatea! Dar m-am amuzant uitandu-mă la ceilalți.

[05.07.18 18:18:29]

@Aurici: Oh Doamne, 6 etaje? Îmi dau seama ce distracție a fost.

Aici este la scară mult redus, dar tot te distrezi.

Pentru mine a fost prima dată într-un asemenea loc. Mi s-a părut inedit. I-am felicitat pe tineri pentru inițiativă.

elviramvio
[05.07.18 18:50:46]

@ANILU:

Haios! N-am ştiut de el.

krisstinna
[05.07.18 21:24:20]

@ANILU: Foarte interesant loc, m-aș distra de minune

Te felicit!

[05.07.18 22:13:37]

Nu e totuși, un muzeu în sensul „clasic” al cuvântului; îi poate deruta pe cei care se documentează în rubrica ”Alte muzee în București” (ei ALTCEVA caută, acolo...)

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sugestii pentru timp liber în București și împrejurimi, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait) - rubrică OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

[Rubrica inițială: Alte muzee ale Bucureştiului]

Sejurica
[05.07.18 23:22:32]

Super tare! Mulțumesc pentru ca ne-ati impartasit experienta dumneavoastra! Cand ne intoarcem din concediu, acesta va fi primul loc de vizitat!

[06.07.18 07:02:24]

@webmaster: Ok. Este un "muzeu" interactiv. Un loc unde poți petrece cu prietenii sau familia.

[06.07.18 07:05:33]

@Sejurica: Mulțumesc pentru vizită și ecou.

Concediu plăcut în continuare.

Și da, merită să mergeți și la acest muzeu, sigur vă veți distra.

[06.07.18 07:08:09]

@elviramvio, @krisstinna

Mulțumesc.

O zi frumoasă.

????

Bujie
[06.07.18 21:44:45]

Muzeul simturilor... Hm! Habar n-aveam ca exista! Da' ce emotii am avut cand mi-am inchipuit cam ce exponate s-au gandit sa puna... Bine ca m-ai lamurit... Ha-ha! Tare!

[06.07.18 22:19:16]

@Bujie: Hi, hi, hi... !!!

[08.07.18 20:46:36]

@ANILU: Super recomandare! in mod sigur voi trece si pe acolo si in mod sigur imi voi face o poza asa cum ai facut tu in poza 5. Este singura ocazie in care ma pot vedea si eu asa cum ar trebui .

Muzeul asta imi aduce aminte de un muzeu al oglinzilor vazut in urma cu cativa ani si unde cred ca m-am distrat mai mult decat baietii mei.

Minunat, nu am stiut de el dar acum stiu si voi profita.

Felicitari, votat cu mare drag.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[08.07.18 21:02:55]

@mishu: Mulțumesc Mishulica. ????

ANILU, Aurici, Bujie, Dan&Ema, doinafil, elviramvio, Michi, mishu, mprofeanu, Sejurica, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂSugestii pentru timp liber în București și împrejurimi: