Vacan╚Ťa ├«n SLOBOZIA / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 3]

Afișate impresii [1 - 10]
  • AUGUST, 2019
  • de: iulianic [14.09.19]

Orașul de Floci - un târg medieval astăzi dispărut

Pe E60, venind dinspre ╚Ü─ând─ârei, dar ├«nainte de a trece Dun─ârea pe la Giurgeni-Vadu Oii, acolo, ├«n plin c├ómp, c─âl─âtorul poate fi surprins v─âz├ónd bustul lui Mihai Viteazul (pe partea st├óng─â) ╚Öi o a╚Öezare neobi╚Önuit─â - Ora╚Öul de Floci - (pe partea dreapt─â). Z├ómbetul involunar care-i apare pe buze la vederea acestei denumiri nea╚Öteptate va disp─ârea la fel cum a ap─ârut dac─â, ├«ndemnat de curiozitate, va opri pentru un moment. Acolo, l├óng─â bustul ├«ncadrat de steaguri al [...] ÔÇö vezi review [+24 poze]
Muzeul Na╚Ťional al Agriculturii

C─âl─âtor prin ╚Ťara mea: Muzeul Na╚Ťional al Agriculturii din Slobozia

Un tip se simte r─âu ╚Öi se duce la spital. ├Äl consult─â doctorul apoi se ├«ntrune╚Öte o comisie, vine ╚Öi-o delega╚Ťie, tot nu-i puneau diagnostic. ├Än sf├ór╚Öit, pacientul este chemat la medic. -Domnule, din p─âcate, ave╚Ťi o boal─â foarte grav─â dar ╚Öi foarte rar─â, nu prea ╚Ötim cum s─â v─â trat─âm. A╚Ötept─âm o comisie din str─âin─âtate care s─â v─â consulte ╚Öi mai vedem. P├ón─â vine comisia, v─â vom ╚Ťine internat, ├«ntr-o camer─â special─â, f─âr─â s-ave╚Ťi contact cu cineva, [...] ÔÇö vezi review [+60 poze]

C─âl─âtor prin ╚Ťara mea. Merit─â s─â vezi: Slobozia

Stima╚Ťi utilizatori ai A.F.A., citi╚Ťi ╚Öi bucura╚Ťi-v─â, fiindc─â a╚Ťi fost r─âbd─âtori ╚Öi-a╚Ťi crezut c─â ve╚Ťi fi recompensa╚Ťi pentru aceasta, iac─â, am terminat review-urile despre mersul meu la mare, la Jupiter. Gata, a trecut unda de ╚Öoc, pute╚Ťi ie╚Öi din ad─âposturi! Numai c─â, n-am ce v─â face, am deschis robinetul ╚Öi, uite, o s─â mai scriu. Cum v─â spuneam, nimic nu-mi place mai mult dec├ót s─â m─â plimb, oriunde ╚Öi oric├ót, orice plecare de acas─â, alta dec├ót cea pentru a [...] ÔÇö vezi review [+22 poze]
  • IUNIE, 2018
  • de: iulianic [02.07.18]

O zi la Slobozia

Chiar dac─â nu cu scop turistic ├«n totalitate, ora╚Öul Slobozia situat pe Drumul European E60, cam la jum─âtatea distan╚Ťei dintre Bucure╚Öti ╚Öi Constan╚Ťa, este adesea vizitat. ├Än drum spre sta╚Ťiunea Amara sau spre litoral, un popas oric├ót de scurt la Slobozia este un beneficiu pentru oricine. De ce? Pentru c─â Slobozia este un ora╚Ö verde ╚Öi lini╚Ötit, pentru c─â ├«n Slobozia se afl─â Muzeul Na╚Ťional al Agriculturii - unicul de acest gen din Rom├ónia ╚Öi pentru c─â ├«mp─âtimi╚Ťii de [...] ÔÇö vezi review [+23 poze]
Select Hotel 3
  • IUNIE, 2018
  • de: iulianic [30.06.18]

Hotel Select 3* - Slobozia

F─âr─â ├«ndoial─â, Slobozia nu este un ora╚Ö turistic. Beneficiaz─â ├«ns─â de pozi╚Ťionarea sa pe Drumul European E60 care duce c─âtre litoral, de apropierea de sta╚Ťiunea Amara (7-8 km nord de ora╚Ö), precum ╚Öi de Lacul Iezer (5 km, spre ╚Ü─ând─ârei) pe malul c─âruia s-a amenajat un complex de agrement foarte c─âutat de amatorii de pescuit. Dac─â mai ad─âug─âm amplasamentul s─âu la numai 3,5 km de Complexul turistic Hermes - unde, printre altele, putem vedea o copie fidel─â a fermei familiei [...] ÔÇö vezi review [+31 poze]
M─ân─âstirea Sfin╚Ťii Voievozi
  • APRILIE, 2018
  • de: profesor73 [03.05.18]

M─ân─âstirea Sfin╚Ťii Voievozi din Slobozia

Un popas pentru cei care calatoresc pe DN 2A ┼či trec prin Slobozia. Manastirea este situat─â pe malul st├«ng al Ialomi┼úei, cu biserica Sf. Mihail ┼či Gavril, numit─â ┼či biserica "Sfin┼úii Voievozi", ctitorita de Ianache Caragea ┼či de voievodul Matei Basarab ├«n anul 1616. Robii care au fost adu┼či pentru a lucra pamanturile au fost scuti┼úi (slobozi┼úi) de taxe, de unde vine numele de Slobozia. Dupa cutremurul din 1627 a fost reconstruit─â de domnitorul Matei Basarab, cand s-a [...] ÔÇö vezi review [+8 poze]
Muzeul Na╚Ťional al Agriculturii
  • IUNIE, 2017
  • de: Floryn81 [05.07.17]

Muzeul Naţional al Agriculturii

├Än acest articol v─â voi prezenta un obiectiv pe care l-am vizitat ├«n luna iunie, ├«ntr-o zi frumoas─â de s├ómb─ât─â, c├ónd ne-am hot─âr├ót s─â ie╚Öim la plimbare. Pe unde s─â mai mergem?! Tot c─âut├ónd de internet diferite informa╚Ťii, aflasem de ceva vreme c─â ├«n municipiul Slobozia exist─â Muzeul Na╚Ťional al Agriculturii. Am citit c─â acest muzeu a fost ├«nfiin╚Ťat printr-o decizie din anul 1990, fiind deschis pentru public ├«ncep├ónd cu anul 1996. De-a lungul anilor a primit mai multe [...] ÔÇö vezi review [+59 poze]
M─ân─âstirea Sfin╚Ťii Voievozi
  • IUNIE, 2013
  • de: ile57b [06.08.13]

Manastirea Sfintii Voievozi - Slobozia

Cum intri in Slobozia venind dinspre Constanta, pe partea dreapta, te intimpina zidurile manastirii, ca adevarate fortificatii, Accesul este permis si pe centura orasului si din Bulevardul Matei Basarab, strada pe care se afla manastirea fiind o alee laterala din acestea (Aleea Manastirii nr 1). Turla bisericii, svelta si semeata, este vizibila de la departare din toate punctele cardinale. Manastirea are hramul arhanghelilor Mihail si Gavriil, la 8 noiembrie si a fost ridicata de catre [...] ÔÇö vezi review [+23 poze]
  • IUNIE, 2013
  • de: ile57b [06.08.13]

Catedrala Episcopala ÔÇô Slobozia

Parcul Tineretului din Slobozia gazduieste Catedrala Episcopala a Sloboziei si Calarasilor, a carei piatra de temelie a fost pusa la data de 15 iulie 1992, de catre Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane de atunci, Prea Fericitul Parinte Teoctist, care a savarsit si slujba de sfintire in data de 25 martie 2004 impreuna cu un sobor de ierarhi si preoti, oficialitati locale si centrale, credinciosi. Oricine isi poarta pasii pe aleile parcului, ajunge invariabil aici si nu poti sa treci fara sa te [...] ÔÇö vezi review [+23 poze]
  • DECEMBRIE, 2010
  • de: valimi [10.12.10]
  • RECOMAND─é

Muzeul Judetean Ialomita - Arheologie, Istorie, Etnografie, Arta.

De cel putin trei sau patru ori pe saptamana trecem prin fata unei cladiri mai ascunse in fundul unei gradini, unui mic parc, cu gard de fier cu postament din beton pe care copilul cere de fiecare data sa mearga cocotata, eventual sustinuta de manuta, vara privind la trandafirii minunati de acolo, toamna si iarna doar la doi catei care tremura si se gudura asteptand un covrigel sau o grisina. Abia acum o luna fetita mea m-a intrebat cine sta in casa aceea. Nimeni, acolo este un muzeu. [...] ÔÇö vezi review [+3 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM