Vacan╚Ťa ├«n C├éMPULUNG-MUSCEL / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 11]

Afișate impresii [1 - 10]
Maisonette Apartments [?]
  • MARTIE, 2021
  • de: istratescu [21.03.21]
  • RECOMAND─é

Relaxare de weekend la Maisonette Apartments!

V─â salut! Mul╚Ťumit─â unor descrieri bine documentate ale unor colegi de site am hot─âr├ót s─â vizitam m─ân─âstirile rupestre din jud. Arge╚Ö. Nu voi insista asupra acestora, au povestit cei dinaintea mea, pe aceast─â cale le mul╚Ťumim! Aceasta cazare am ales-o datorita pozi╚Ťion─ârii loca╚Ťiei, ├«n C├ómpulung Muscel de unde cele trei m─ân─âstiri, Corbii de piatr─â, Namaiesti ╚Öi Cetatuia pot fi accesate facil. [...] ÔÇö vezi review [+4 poze]
M─ân─âstirea Cet─â╚Ťuia - Negru Vod─â [Valea Ceta╚Ťuia]
  • DECEMBRIE, 2020
  • de: Aurici [10.03.21]
  • RECOMAND─é

Unde mai fugim de pandemieÔÇŽ Dintre escapadele de o zi din Bucure╚Öti. M─ân─âstirea Cet─â╚Ťuia, Schitul Negru Vod─â

Scriu despre acest schit mai mult ca despre o escapad─â ├«n scopul drume╚Ťiei dec├ót despre l─âca╚Öul de cult ├«n sine. Nici nu m─â pricep ╚Öi au f─âcut-o al╚Ťii mult mai bine, g─âsi╚Ťi informa╚Ťii am─ânun╚Ťite despre m─ân─âstire. O s─â men╚Ťionez ╚Öi eu ce am g─âsit la fa╚Ťa locului, dar nu va fi o descriere a m─ân─âstirii, ci vreau s─â o readuc ├«n aten╚Ťie cu scopul de a v─â sugera o ie╚Öire ├«n natur─â. ╚śi poate dau idei unora, a╚Öa cum ╚Öi eu am nevoie ╚Öi ├«mi iau, ├«n mare parte, de pe [...] ÔÇö vezi review [+47 poze]
Complex turistic Satu Muscelean [Albeștii de Muscel] [?]
  • IANUARIE, 2021
  • de: robert [16.01.21]
  • RECOMAND─é

Tradi╚Ťii muscelene la confort de secolul XXI

Acum c├óteva zile eram cu ceva treab─â prin C├ómpulung Muscel si a╚Öa cum m-am ├«nv─â╚Ťat ├«n ultima vreme, dup─â ce am terminat ce aveam de f─âcut, nu am mai dat fugu╚Ťa spre cas─â, ci am ales s─â petrec o noapte la o pensiune din zon─â! Astfel dup─â lungi c─âut─âri am ales o pensiune situat─â ├«ntr-o zon─â izolat─â, o zon─â mirific─â de munte. Complexul Satu Muscelean este situat la aproximativ 2o de kilometri de C├ómpulung Muscel, pe un drum care din nefericire arat─â ca dup─â [...] ÔÇö vezi review [+44 poze]
Castrul Roman Jidova [Pesc─âreasa]
  • AUGUST, 2020
  • de: Maskatu [21.12.20]
  • RECOMAND─é

Daca sunteti in drum sprea Campulung, trageti o fuga si pe aici

Aflandu-ne in drum spre Moieciu (vezi review cazare aici) si aproape de Muzeul Automobilului Romanesc din Campulung (review aici) am zis ca trebuie sa vizitam si castrul de la Jidava/ Jidova). Castrul roman Jidava se afl─â la patru kilometri de C├ómpulung, pe ┼čoseaua DN 73 c─âtre Pite┼čti, este ├«n prezent restaurat ┼či se poate vizita. Un mare num─âr de artefacte descoperite ├«n urma cercet─ârilor arheologice de aici se afl─â expuse ├«n muzeul castrului ┼či la Muzeul Municipal de Istorie [...] ÔÇö vezi review [+10 poze]
Muzeul Automobilului Românesc
  • AUGUST, 2020
  • de: Maskatu [21.12.20]
  • RECOMAND─é

O locatie unica in Romania!

De vreo 2 ani am tot zis ca mergem mergem si nu am mers. Anul asta am facut in asa fel incat in drumul nostru spre cazarea din Moieciu (vezi impresii) am tras o fuga si la Muzeul Auto din Campulung. Trebuie sa stiti din capul locului ca vorbim despre o colectie PRIVATA ce apartine domnului Emil Hagi cu care am avut placerea si onoarea sa discutam cand am fost in aceasta vizita. Intrarea este gratuita pentru ca nu au reusit sa se inteleaga cu autoritatile locale, asa ca daca vrei poti [...] ÔÇö vezi review [+43 poze]
Pensiunea Piscul Soarelui [Capu Piscului] 3

Piscul Soarelui din Capu Piscului

Pensiunea este cotat─â 3 margarete ╚Öi se afl─â ├«ntr-o zon─â lini╚Ötit─â, la numai 9 km fa╚Ť─â de C├ómpulung Muscel. Localizarea este urm─âtoarea: 45.17886 N ╚Öi 24.97380 E. Traseul este u╚Öor de f─âcut cu ma╚Öina, pensiunea afl├óndu-se la doar 160 km fa╚Ť─â de Bucure╚Öti. Noi am ales ruta Bucure╚Öti ÔÇô T├órgovi╚Öte ÔÇô C├ómpulung, apoi am urmat DC19 spre comuna Godeni, satul Capu Piscului. Ei, bine, acolo se afl─â pensiunea Piscul Soarelui. Denumirea pensiunii este o combina╚Ťie ├«ntre [...] ÔÇö vezi review [+31 poze]
Biserici, mănăstiri în Câmpulung și împrejurimi
  • IULIE, 2020
  • de: iulianic [06.12.20]

Triunghiul sacru. Bisericile rupestre de la Argeș

Bisericile rupestre din Rom├ónia sunt vestigii preponderent medievale, amenaj─ârile respective servind ca l─âca╚Öuri de cult, dar ╚Öi - conform cercet─âtorilor - ca spa╚Ťii de locuit ├«n diferite perioade istorice. De-a lungul timpului, pe teritoriul Rom├óniei au existat multe sih─âstrii rupestre, dintre acestea doar vreo 300 c├ó╚Ötig├ónd lupta cu timpul. Ele sunt amplasate ├«ndeosebi ├«n zona montan─â ╚Öi, ├«n general, poart─â numele locurilor ├«n care se afl─â. ├Än zona Muscelului, [...] ÔÇö vezi review [+23 poze]
Unde mâncăm în Câmpulung și împrejurimi
  • SEPTEMBRIE, 2020
  • de: Safta Radu [18.09.20]
  • RECOMAND─é

Restaurant ÔÇ×La Li╚ŤoiÔÇŁ - m├óncare foarte bun─â la pre╚Ťuri f─âr─â concuren╚Ť─â

La ├«ntoarcerea c─âtre cas─â, dup─â 2 zile petrecute la pensiunea Izvorul Muntelui din Moieciu de Sus, am ales s─â mergem pe alt traseu, ╚Öi la sensul giratoriu din comuna Valea Mare Prav─â╚Ť am ÔÇ×c├órmit-oÔÇŁ c─âtre T├órgovi╚Öte, intr├ónd pe DN72 A, cu scopul clar de a opri ├«n comuna Voine╚Öti, pentru a cump─âra fructe, suc de mere sau dulce╚Ťuri, la pre╚Ťuri mai mici dec├ót la Bran sau ├«n alte locuri cu preten╚Ťii. Mai aveam ├«ns─â un scop pentru care am ales aceast─â variant─â: pe [...] ÔÇö vezi review [+12 poze]
Cottage Poe (guesthouse) [Groșani] [?]

Dragut, cochet, confortabil la Cottage Poe

Venind dinspre Pitesti spre Campulung, imediat dupa Castrul Roman Jidava, pe partea dreapta, un drum asfaltat de aproximativ 2 km, usor serpuit te conduce catre Cottage Poe, un loc desprins parca din basme, imprejmuit de natura, singurele zgomote venind dinspre frunzele copacilor si sunetele greierilor. [...] ÔÇö vezi review [+11 poze]
Biserici, mănăstiri în Câmpulung și împrejurimi
  • IANUARIE, 2020
  • de: tata123 [02.04.20]

Mister și adevăr: urmele lui Negru Vodă la Câmpulung Muscel

Dac─â te plimbi prin centrul vechi al ora╚Öului C├ómpulung Muscel ├«╚Ťi po╚Ťi ├«nchipui cu u╚Öurin╚Ť─â o atmosfer─â boem─â care ├«nv─âluia gr─âdina public─â ╚Öi strada principal─â cu aproape 100 de ani ├«n urm─â. Sim╚Ťim acest lucru ╚Öi mai intens atunci c├ónd citim r├óndurile a╚Öternute de Camil Petrescu ├«n romanul ÔÇ×Ultima noapte de dragoste, ├«nt├óia noapte de r─âzboiÔÇŁ: Pe strada ├«ntortocheat─â ┼či pavat─â cu bolovani de munte, grupuri de viligiaturi┼čti coborau spre parc ┼či bulevard. [...] ÔÇö vezi review [+26 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM