Vacan╚Ťa ├«n COMANA [GR] / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 4]

Afișate impresii [1 - 10]
O zi în Comana și împrejurimi

Incursiuni periurbane (IV): Schit Mironești, Biserica Bellu din Goștinari și conacul din Măgurele

Ne continu─âm plimb─ârile ├«n ├«mprejurimile Bucure╚Ötiului ├«ntr-o zi cald─â de aprilie pentru a descoperi monumente impun─âtoare, cu valen╚Ťe istorice, atinse implacabil de patina timpului. Plec─âm de la Casa de Piatr─â a lui Udri╚Öte N─âsturel ╚Öi biserica din Here╚Öti (vezi impresii) c─âtre alt monument istoric religios. ├Än localitatea Hotarele ne ├«ncadr─âm spre dreapta pe DN 5A spre Mirone╚Öti, drumul urm├ónd pe o por╚Ťiune malul ├«nalt al Arge╚Öului. ├Än satul Isvoarele am v─âzut din [...] ÔÇö vezi review [+24 poze]
Parcul de Aventur─â Comana

Marea adunare de la... Comana

Sa fac o mica actualizare si aici. Vad ca nu s-a mai scris de ceva vreme. ­čÖâ Foarte importanta semnificatia titlului. De ce? Vezi jos. ____ Adresa: Strada Gelu Naum 607, Comana, jud. Giurgiu Site Oficial: www.casacomana.ro (Vad ca site-ul prezentat pe afise, mai exact www.ParcAventuraComana.ro nu se mai poate accesa) ____ Am trecut de cateva ori prin proximitatea acestui parc de aventura, de obicei cand vizitam Manastirea Comana, care se afla la 1,5 km de Parc. Nu am avut insa [...] ÔÇö vezi review [+11 poze]
Mânăstirea Comana

Comana

M─ân─âstirea Comana este o fort─ârea╚Ť─â cu o biseric─â la mijloc. Atunci c├ónd mergi la m─ân─âstire, ╚Ötii c─â este o m─ân─âstire. Participi la o slujb─â, un maslu, ceva, dai acatiste. Se poate face asta ╚Öi la Comana. Dar la Comana se mai pot face ╚Öi o mul╚Ťime de alte lucruri. Cum ├«i obiceiul, unele m─ân─âstiri mai au ╚Öi c├óte un muzea╚Ö care se viziteaz─â ╚Öi unde au adunat c├óteva lucru╚Öoare de-ale casei. Are ╚Öi Comana muzeu dar arat─â c─â ╚Öi cum Ministerul Culturii s-ar fi mutat [...] ÔÇö vezi review [+59 poze]
  • AUGUST, 2020
  • de: Bogdana eu [16.08.20]
  • NURECOMAND─é

Experienta traumatizanta

Execrabila... mancare reincalzita la preturi astronomice. Va rugam evitati! Am comandat ghiros... este dacut probabil din ziua precedent─â sau oricum nu pe loc. Rece, cartofii reincalzit. Insa era de inteles de la ├«nceput, dat fiind faptul ca a adus comanda in 5 min. Si totul la 50 ron portia! Rusinica! [...] ÔÇö vezi review
Mânăstirea Comana

M─ân─âstirea Comana, dup─â restaurare

Se anun╚Ť─â un weekend cald de octombrie, soarele se ridicase deja deasupra orizontului c├ónd am hot─âr├ót s─â mergem pentru c├óteva ore pe teritoriul Parcului Natural Comana. Natura a ├«nceput s─â ├«mbrace treptat hainele galben-ar─âmii ale toamnei, ├«n ciuda temperaturilor ridicate din timpul zilei. ├Än aceast─â zon─â aveam s─â poposim pentru un timp ├«ntre zidurile m─ân─âstirii-cetate Comana, deja trecuser─â vreo opt ani de c├ónd am vizitat ansamblul m─ân─âstiresc. Pozi╚Ťionare ╚Öi acces. [...] ÔÇö vezi review [+25 poze]
Parcul de Aventur─â Comana
  • AUGUST, 2018
  • de: Dan&Ema [05.09.18]
  • RECOMAND─é

Comana si oamenii din copaci

Pentru o zi libera din August planuisem o zi la un muzeu. Cu o zi inainte mi-a mai venit o idee citind aici pe AFA un articol. N-a fost una, n-a fost alta! In dupa amiaza premergatoare zilei cu pricina, ne invita niste prieteni la Comana. Eu aveam stiinta despre ce este la Comana, astfel ca am spus pe loc: ÔÇťDA! ÔÇŁ Cum sa ajungeti? Cand? Sunt vreo 40 km din Bucuresti pe care ii poti parcurge in 40 minute sau 1 ora sauÔÇŽ Ideea este sa apucati DN5 spre Giurgiu, imediat dupa traversarea [...] ÔÇö vezi review [+23 poze]
  • IULIE, 2018
  • de: iulianic [31.07.18]

Biserica Sf. Nicolae - Mironești, ctitorie domnească

Din ciclul "Biserici care pl├óng" ├Än comuna Go╚Ötinari din jude╚Ťul Giurgiu - comun─â din care face parte ╚Öi satul Mirone╚Öti - ├«n afar─â de ansamblul conacului "╚śtefan Bellu" (sec. XVIII, ref─âcut ├«n 1818) pe care tocmai l-am vizitat ├«n satul Go╚Ötinari, mai exist─â alte dou─â monumente de arhitectur─â de interes na╚Ťional - biserica "Sf├óntul Nicolae" (1669) ╚Öi ruinele cur╚Ťii lui Radu ╚śerban dat├ónd de la ├«nceputul sec. XVII. Acestea, ca ╚Öi crucea de piatr─â din sec. XVII - [...] ÔÇö vezi review [+40 poze]
  • IULIE, 2018
  • de: iulianic [30.07.18]

Curtea boierească a familiei Bellu - Goștinari

Sunt multe obiective turistice de vizitat ├«n Muntenia, majoritatea fiind foarte vechi, degradate ╚Öi chiar abandonate. Recent, povestind cuiva despre Biserica ruinat─â "Buna Vestire" - Vadu S─âpat de cur├ónd vizitat─â ├«n periplul nostru prahovean, mi s-a adus la cuno╚Ötin╚Ť─â c─â pot g─âsi obiective asem─ân─âtoare ╚Öi mult mai aproape de Bucure╚Öti. Primul exemplu care mi-a fost dat a fost Curtea boiereasc─â a familiei Bellu de la Go╚Ötinari. Format─â din satele Go╚Ötinari ╚Öi Mirone╚Öti, [...] ÔÇö vezi review [+25 poze]
  • IULIE, 2017
  • de: malganis [02.08.17]
  • NURECOMAND─é

Mergeti si mancati la restaurantul grecesc - Taverna Marelui Paharnic- in ziua de salariu...

Un peste (dorada, lavraki) fara garnitura = 45 RON, o (pseudo) salata grecesca (ANEMICA) = 23 RON, o inghetata (buna) = 18 RON. Langa restaurante, intr-un foisor, un pahar de 200 ml de (pseudo) braga, calitativ, PROASTA (cea mai ieftina bautura pe vremuri...) pe care ti-o pun in pahar dintr-un PET de 2 l = 10 RON!!! . Am cerut portarului o recomandare pentru unul din restaurante. Raspunsul a fost fara echivoc: "Oricare, toate e ale noastre! " Asa incat e mai mult decat evident ca nu exista [...] ÔÇö vezi review [+1 poze]

R─âscolit─â dar ospitalier─â - Taverna Marelui Paharnic, Comana

Rog o melodie greceasc─â superb─â, ÔÇ×plouat─âÔÇŁ, ca ╚Öi Paharnicul meu https://youtu. be/S8FIO9r90eQ Zi de cire╚Öar. Treburi administrative, nimic spectaculos. Soarele ne binecuv├óntase cu o zi minunat─â. Pe la ora 16, domnul C are chef de Grecia ╚Öi de ni╚Öte buiurdi. Dar ╚Öi de o plimb─âreal─â. Cu ma╚Öina, normal. La ora 17 evad─âm din ├«nv─âlm─â╚Öeala ora╚Öului, 38 de km, ├«n Comana, jud Giurgiu. Am mai avut odat─â o tentativ─â de M─ân─âstire Comana dar puhoiul de lume i-a speriat [...] ÔÇö vezi review [+68 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

pagină generată în 0.10126209259 sec