Vacan╚Ťa ├«n OLTENI╚ÜA / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 2]

Afișate impresii [1 - 10]
  • de: iulianic [09.09.21]

Vizite ╚Öi aventuri culinare la Olteni╚Ťa

Situat la Dun─âre, aproape de Bucure╚Öti, ora╚Öul Olteni╚Ťa are de oferit vizitatorilor s─âi cam de toate. Este numai bun pentru o ie╚Öire de weekend ├«n special pentru cei care locuiesc ├«n zona de sud a ╚Ť─ârii. Drumul este bun, asfaltat, at├óta doar c─â ╚Öantierul ├«n lucru de la centura capitalei (ie╚Öirea din Pope╚Öti-Leordeni, pe ╚śoseaua Olteni╚Ťei) va da ceva b─ât─âi de cap conduc─âtorilor auto. O vizit─â ├«n ora╚Öul Olteni╚Ťa ar trebui s─â ├«nceap─â de la Catedrala "Sf├óntul [...] ÔÇö vezi review [+36 poze]
  • de: iulianic [04.09.21]
  • RECOMAND─é

Casa memorial─â "Alexandru Sahia"

Nu ╚Ötiu dac─â manualele ╚Öcolare din zilele noastre mai amintesc de Alexandru Sahia ╚Öi nici dac─â cei din genera╚Ťia mea ├«╚Öi mai amintesc de faptul c─â literatura rom├ón─â studiat─â ├«n ╚Öcoli, pe vremea noastr─â, dedica o pagin─â t├ón─ârului Alexandru Sahia, un scriitor apreciat de comuni╚Öti, disp─ârut - din p─âcate - ├«nainte de vreme. Alexandru Sahia nu a fost unul dintre scriitorii mei prefera╚Ťi, dar pentru c─â programa ╚Öcolar─â ne impunea, am citit "Uzina Vie" ╚Öi "URSS azi", [...] ÔÇö vezi review [+23 poze]
  • de: iulianic [31.08.21]

Muzeul de Art─â - Olteni╚Ťa

Muzeul de Art─â al municipiului Olteni┼úa a fost deschis pentru public ├«n anul 2001. Este - cred - unic ├«n ┼úar─â, spa╚Ťiul ├«n care a fost amenajat fiind unul nemai├«nt├ólnit p├ón─â acum (cel pu╚Ťin de mine). Dac─â vii dinspre Bucure╚Öti, pe Str. Arge╚Öului, ├«n dreapta, l├óng─â Parcul central Olteni╚Ťa, vei z─âri vechiul Turn de Ap─â al ora╚Öului. Este o construc╚Ťie frumoas─â, alb─â, un veritabil punct de atrac┼úie pentru vizitatorii ora╚Öului de la Dun─âre nu doar pentru c─â [...] ÔÇö vezi review [+22 poze]
  • de: iulianic [30.08.21]

Restaurant MODERN - Olteni╚Ťa

C├ónd am plecat la Olteni╚Ťa, eram hot─âr├ó╚Ťi s─â nu rat─âm o mas─â de pe╚Öte la mal de Dun─âre. Facem asta de fiecare dat─â atunci c├ónd vizit─âm un ora╚Ö rom├ónesc situat l├óng─â b─âtr├ónul Danubius ├«n primul r├ónd pentru peisaj ╚Öi apoi pentru c─â ne place pe╚Ötele. Dar, "socoteala de acas─â nu se potrive╚Öte ├«ntotdeauna cu cea din t├órg". De ce? Voi povesti cu alt─â ocazie. ├Än prima zi a vizitei noastre la Olteni╚Ťa, iat─â-ne c─âut├ónd - ├«n ora╚Ö ╚Öi nu la Dun─âre - un loc ├«n care [...] ÔÇö vezi review [+20 poze]
  • de: iulianic [29.08.21]

Satul Mânăstirea - un sat european

├Än jude╚Ťul C─âl─âra╚Öi, la aprox. 30 km de ora╚Öul Olteni╚Ťa, ├«n partea de sud-vest a Iezerului Mosti╚Ötea ╚Öi la 15 km de malul Dun─ârii, se afl─â comuna M├ón─âstirea. Comuna este format─â din trei sate - M├ón─âstirea (re╚Öedin╚Ťa), Coconi ╚Öi Sultana. ├Än anul 2004, ├«n urma particip─ârii la Concursul de ac╚Ťiuni comunitare "Satul rom├ónesc - sat european", pentru spiritul de ini╚Ťiativ─â, precum ╚Öi pentru implicarea cet─â╚Ťenilor s─âi ├«n cadrul Proiectului de Dezvoltare Rural─â [...] ÔÇö vezi review [+34 poze]
  • de: iulianic [28.08.21]

Brizz Garden - restaurant cu burgeri

Prima oar─â am ajuns la Brizz Garden din Olteni╚Ťa, Str. Arge╚Öului, nr. 103, din ├«nt├ómplare. Vizitaser─âm Muzeul Civiliza╚Ťiei Gumelni╚Ťa, eram ├«nc─âlzi╚Ťi ╚Öi ├«nseta╚Ťi, a╚Öa ├«nc├ót descoperirea localului alipit de cl─âdirea muzeului a fost o real─â binefacere. Fa╚Ťada restaurantului nu-╚Ťi spune mare lucru, a╚Öa ├«nc├ót po╚Ťi trece mai departe f─âr─â m─âcar s─â-l observi. Pe trotuar, ├«ns─â, ├«n fa╚Ťa unui gang, te ├«mpiedici de dou─â table pe care sunt ├«nscrise oferte apetisante (de [...] ÔÇö vezi review [+21 poze]
Vila Europa Hotel 4
  • de: iulianic [27.08.21]

Vila Europa - cea mai bun─â loca╚Ťie de cazare ├«n Olteni╚Ťa

C├ónd am decis s─â vizit─âm Olteni╚Ťa cu ├«mprejurimile ei, ne-am dat seama c─â pentru a cuprinde toate obiectivele propuse vom avea nevoie de cazare pentru o noapte. Problema g─âsirii unei loca╚Ťii potrivite pentru noi a revenit ├«n exclusivitate so╚Ťului meu. Dintre ofertele Booking.com Vila Europa - 4*, prin descriere ╚Öi prin recenzii, l-a ademenit cel mai mult, dar - pentru c─â nu urma s─â plec─âm imediat - a am├ónat rezervarea. Dup─â ceva timp, c├ónd am hot─âr├ót data plec─ârii, ├«n [...] ÔÇö vezi review [+30 poze]
  • de: iulianic [26.08.21]

Muzeul Civiliza╚Ťiei Gumelni╚Ťa

Acum patru ani, c├ónd am petrecut O zi la Olteni╚Ťa, am avut ├«n inten╚Ťie ├«n primul r├ónd vizitarea Muzeului Civiliza╚Ťiei Gumelni╚Ťa. Din p─âcate, ajung├ónd acolo ├«n weekend, acest lucru nu a fost posibil, programul de vizitare fiind Luni - Vineri ├«ntre orele 08.00-16.00. Programul ├«nscris pe pagina de internet a muzeului este acela╚Öi ╚Öi ├«n prezent, dar pentru c─â ├«ntre timp noi am devenit mai liberi, am decis s─â revenim la Olteni╚Ťa ├«ntr-o zi de lucru. Pentru cei interesa╚Ťi, tot [...] ÔÇö vezi review [+25 poze]
Casa Vornicu [?]

Casa Vornicu Oltenita

Buna ziua, Am fost la Casa Vornicu Oltenita, cu ocazia unei nunti, am fost cazat doar 2 nopti, dar conditiile de cazare sunt peste asteptari, avand in vedere ca Oltenita nu este o destinatie turistica. Aproape de Restaurantul Modern, unde deasemeni mancarea a fost exceptionala ca si calitate, precum si mod de prezentare. Chiar si petrecerea de a doua zi, a fost tot acolo, personalul localului fiind foarte pregatit pentru specificul activitatii, mai rar intalnit in Romania Daca [...] ÔÇö vezi review
  • IULIE, 2017
  • de: iulianic [07.08.17]

Geo - Restaurant libanez

Geo, restaurantul din Olteni╚Ťa, situat ├«n Str. Arge╚Öului, nr. 98, vis-├á-vis de Muzeul Civiliza╚Ťiei Gumelni╚Ťa ╚Öi de Casa B─ârbulescu, are specific libanez. ├Än╚Ťelegi asta de cum te apropii de el pentru c─â deasupra intr─ârii scrie vizibil "Geo - Restaurant libanez". Petrec├ónd O zi la Olteni╚Ťa ├«n ├«ncercarea de a descoperi partea turistic─â a ora╚Öului, dup─â ce am dat t├órcoale Muzeului Civiliza╚Ťiei Gumelni╚Ťa pe care l-am g─âsit ├«nchis, sufoca╚Ťi de c─âldur─â, dornici de un pahar [...] ÔÇö vezi review [+21 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM