Vacan╚Ťa ├«n OLTENI╚ÜA / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri

Afișate impresii [1 - 4]
Casa Vornicu [?]

Casa Vornicu Oltenita

Buna ziua, Am fost la Casa Vornicu Oltenita, cu ocazia unei nunti, am fost cazat doar 2 nopti, dar conditiile de cazare sunt peste asteptari, avand in vedere ca Oltenita nu este o destinatie turistica. Aproape de Restaurantul Modern, unde deasemeni mancarea a fost exceptionala ca si calitate, precum si mod de prezentare. Chiar si petrecerea de a doua zi, a fost tot acolo, personalul localului fiind foarte pregatit pentru specificul activitatii, mai rar intalnit in Romania Daca [...] ÔÇö vezi review
Unde m├ónc─âm ├«n zona Olteni╚Ťa?
  • IULIE, 2017
  • de: iulianic [07.08.17]

Geo - Restaurant libanez

Geo, restaurantul din Olteni╚Ťa, situat ├«n Str. Arge╚Öului, nr. 98, vis-├á-vis de Muzeul Civiliza╚Ťiei Gumelni╚Ťa ╚Öi de Casa B─ârbulescu, are specific libanez. ├Än╚Ťelegi asta de cum te apropii de el pentru c─â deasupra intr─ârii scrie vizibil "Geo - Restaurant libanez". Petrec├ónd O zi la Olteni╚Ťa ├«n ├«ncercarea de a descoperi partea turistic─â a ora╚Öului, dup─â ce am dat t├órcoale Muzeului Civiliza╚Ťiei Gumelni╚Ťa pe care l-am g─âsit ├«nchis, sufoca╚Ťi de c─âldur─â, dornici de un pahar [...] ÔÇö vezi review [+21 poze]
O zi ├«n Olteni╚Ťa ╚Öi ├«mprejurimi
  • IULIE, 2017
  • de: iulianic [03.08.17]

O zi la Olteni╚Ťa

Olteni╚Ťa, ora╚Öul de la Dun─âre situat la 65 km de Bucure╚Öti, are un loc aparte ├«n amintirile mele. Acolo, pe malul fluviului, pe un drum pietros ╚Öi nu prea circulat, ├«n urm─â cu mul╚Ťi ani m-am a╚Öezat pentru prima oar─â la volan ╚Öi - ap─âs├ónd timid pedalele - am f─âcut ma╚Öina s─â se urneasc─â din loc. ╚śi tot la Olteni╚Ťa, ├«ntr-o iarn─â grea, am v─âzut pentru prima ╚Öi singura dat─â apele Dun─ârii ├«ncremenite de ├«nghe╚Ť. Am fost de multe ori la Olteni╚Ťa, de cele mai multe ori doar [...] ÔÇö vezi review [+35 poze]
O zi ├«n Olteni╚Ťa ╚Öi ├«mprejurimi
  • APRILIE, 2014
  • de: kalindera [16.10.14]

Oltenita si civilizatia Gumelnita

Anul acesta am fost intr-o scurta excursie in Oltenita, al doilea oras ca marime din judetul Calarasi, situat pe malul Dunarii, la locul de varsare a raului Argesul in fluviu. Am gasit un oras trist, inveselit doar de glasul copiilor care se jucau in parcul din centrul orasului. Prima oprire a fost la Muzeul Civilizatiei Gumelnita, din punctul meu de vedere cel mai important obiectiv din oras in acest moment. Muzeul este inca situat in centru pe strada Argesului, intr-o cladire construita [...] ÔÇö vezi review [+22 poze]
  • Ai fost ╚Öi tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs