Vacan╚Ťa ├«n CERNAVOD─é / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri

Afișate impresii [1 - 8]
  • IUNIE, 2021
  • de: m liviu [23.06.21]
  • RECOMAND─é

O experienta frumoasa - Crama Rasova!

Probabil merg├ónd spre Constan╚Ťa ╚Öi trec├ónd podul la Cernavod─â a╚Ťi observat c├óteva bungalouri pe malul drept al Dun─ârii. Aici se afla crama Rasova. Nu are un istoric ├«n spate a fost ├«nfiin╚Ťat─â ├«n 2015 dar cu siguran╚Ť─â pune accent pe calitate ╚Öi diversitate... A fost o experien╚Ť─â pl─âcut─â si amplasarea ei spune totul. [...] ÔÇö vezi review [+7 poze]

Arheologie ╚Öi istorie ÔÇô Muzeul ora╚Öului Cernavod─â

Dup─â o diminea╚Ť─â rece petrecut─â pe plaja din N─âvodari (vezi impresii) am pornit spre Capital─â pe binecunoscuta autostrad─â a Soarelui. Deoarece nu ne gr─âbeam ╚Öi de obicei vizit─âm m─âcar un obiectiv turistic sau istoric pe drumul spre/dinspre destina╚Ťie am decis s─â ne oprim o or─â ÔÇô dou─â ├«n ÔÇ×ora╚Öul podurilor lui SalignyÔÇŁ: Cernavod─â. Limbile ceasului se apropiau de amiaz─â ├«n momentul ├«n care am ie╚Öit de pe autostrad─â, am traversat Podul Maria din preajma g─ârii (loc de [...] ÔÇö vezi review [+22 poze]
  • AUGUST, 2018
  • de: iulianic [10.12.18]

Cernavodă - orașul podurilor

├Äntr-o serie de articole anterioare povesteam despre incursiunea din aceast─â var─â la Fete╚Öti ╚Öi Cernavod─â. Chiar dac─â nu eminamente turistice, cele dou─â ora╚Öe prezentau interes pentru noi, pentru mine ├«n mod special. Voiam s─â bifez ├«nc─â dou─â ora╚Öe rom├óne╚Öti din cele 18 de la Dun─âre. La un moment dat am ├«ntrerupt relat─ârile despre aceast─â c─âl─âtorie, alte c─âl─âtorii ╚Öi alte impresii p─âr├óndu-mi-se atunci mai importante. De numele ora╚Öelor Fete╚Öti ╚Öi Cernavod─â se [...] ÔÇö vezi review [+59 poze]

Anghel Saligny și Podul Carol I peste Dunăre

Moto: ÔÇŽ podul Regele Carol I plute╚Öte ca o pas─âre alb─â, imaculat─â ╚Öi ├«ndr─âznea╚Ť─â. Peste apele largi ╚Öi grele de n─âmolurile Dun─ârii, el se ridic─â la o ├«n─âl╚Ťime ame╚Ťitoare, unindu-le printr-o singur─â linie, elegant─â, supl─â ╚Öi ├«n acela╚Öi timp plin─â de echilibru ÔÇô Geo Bogza, 1945. Traversarea Dun─ârii ├«n drum spre ╚Ť─ârmul M─ârii Negre constituie o ac╚Ťiune obligatorie pentru to╚Ťi c─âl─âtorii. Indiferent de mijlocul cu care se efectueaz─â trecerea, autoturismul, [...] ÔÇö vezi review [+21 poze]
Unde mâncăm în Cernavodă?
  • AUGUST, 2018
  • de: iulianic [22.08.18]

Un prânz la Casa SamSara - Cernavodă

Ora╚Öul Cernavod─â prezenta interes pentru noi din mai multe puncte de vedere. Am ajuns acolo nu doar pentru c─â voiam s─â mai bif─âm un ora╚Ö rom├ónesc din cele 18 de la Dun─âre, ci ╚Öi pentru vechimea lui de peste 5500 de ani ╚Öi pentru obiectivele care ├«nc─â mai d─âinuie acolo. La Cernavod─â a ap─ârut prima ╚Öcoal─â rom├óneasc─â din Dobrogea (1766), prima biseric─â ortodox─â din Dobrogea (1860), dar ╚Öi prima moschee (1868). Tot la Cernavod─â, ├«n 1879, au ├«nceput lucr─ârile la Dun─âre, [...] ÔÇö vezi review [+20 poze]
  • OCTOMBRIE, 2016
  • de: pepsi70ro [03.11.16]

Obiective turistice din Dobrogea - Cernavod─â

Odat─â ce treci podul lui Saligny peste Dun─âre ╚Öi p─â╚Öe╚Öti ├«n Dobrogea, e╚Öti ├«nt├ómpinat de una dintre cele mai vechi a╚Öez─âri din ╚Ťara noastr─â, localitate ├«nc─ârcat─â de istorie, cu foarte multe obiective istorice unice. Cernavod─â este cunoscut ca fiind principala poart─â de intrare ├«n Dobrogea ╚Öi locul unde se afl─â singura Central─â Nuclear-Electric─â din ╚Ťara noastr─â, dar pu╚Ťini cunosc istoria aceste localit─â╚Ťi ╚Öi obiectivele turistice care se g─âsesc aici ╚Öi despre [...] ÔÇö vezi review [+20 poze]
  • IUNIE, 2016
  • de: mishu [15.07.16]
  • RECOMAND─é

Un om si-un pod pentru eternitate

Cati dintre noi copii fiind nu am cantat ÔÇťPodul de piatra s-a daramat, a venit apa si l-a luatÔÇŁ? Nu cred ca este cineva care trecand Dunarea sa nu admire podul lui Anghel Saligny insa cati stiu ceva despre el. Ceea ce stiam despre el era mai degraba de domeniul umorului ca sa zic asa, fiind o justificare pentru cei care nu straluceau la invatatura ÔÇť Si Saligny a avut note mici la scoala si uite ce a facutÔÇŁ. Despre biografia lui mai multe informatii puteti citi [...] ÔÇö vezi review [+12 poze]
Hollywood Hotel 3
  • IULIE, 2014
  • de: ywar [13.08.14]
  • RECOMAND─é

Un hotel elegant, mult peste asteptari

Am poposit in Cernavoda pentu o noapte, in drumul spre litoral, special pentru a putea vizita vechiul pod de cale ferata. Am facut rezervare la Hotelul Hollywood din Cernavoda. Hotelul este amplasat in centrul orasului, pe strada Dacia, nr. 72. Se ajunge destul de greu chiar si prin GPS la aceasta locatie deoarece strazile sunt inguste si intortochiate dar, in final am ajuns. Surpriza a fost mare cand am constatat ca acest hotel, desi de 3* ofera defapt niste conditii de cazare exceptionale. [...] ÔÇö vezi review [+3 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM