Vacan╚Ťa ├«n PITE╚śTI / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 13]

Unde mâncăm în Pitești și împrejurimi
  • OCTOMBRIE, 2021
  • de: raduluigi [22.10.21]
  • NURECOMAND─é

Tot ce e frumos... se termina!

Ani de zile (4-5) a fost restaurantul meu favorit unde se putea manca absolut extraordinar de fiecare data indiferent de ora. Le-am facut reclama la toti prietenii mei care vor trece prin oras ca si loc sigur de mancare buna. Serviciu prompt, curatenie, muzica in surdina, frumos intr-un cuvand. Un loc de dorit si cu preturi decente. Am fost acum... S-a ales prafu'. Ospatarii au zburat in tarile calde, probabil insotiti de bucatari. Personalul orbecaia, meniul era incomplet. [...] ÔÇö vezi review
Unde mâncăm în Pitești și împrejurimi
  • SEPTEMBRIE, 2021
  • de: Yolanda [22.09.21]

Restaurant Casa Argeseana Pitesti

Restaurantul Casa Argeseana, loc de ├«nt├ólnire pentru afa-istii din Arges, la primul apel toti au raspuns prezent, asa de tare ne lipseste marea ├«nt├ólnire anuala AFA apoi din motive personale doi au renuntat iar noua parca ne-a fost teama sa mai am├ónam pentru alta data din cauza restrictiilor covid ce se anunta pentru aceasta toamna. Casa Argeseana se afla situat pe bulevardul Eroilor nr 5, vis-├á-vis de Muzeul Judetean, la doi pasi de centrul orasului, un loc cu un bun renume pe plan [...] ÔÇö vezi review [+38 poze]
Pensiunea Pavo 3
  • SEPTEMBRIE, 2021
  • de: Carmen Ion [20.09.21]

Pavo, o pensiune convenabil─â

Un eveniment fericit ├«n familie m-a adus ├«n weekendul ce tocmai a trecut ├«n urbea celebrului Dobrin. A fost pentru ├«nt├óia oar─â c├ónd am ├«nnoptat ├«n Pite╚Öti, motivul absen╚Ťei acestui ora╚Ö din prestigiosul meu palmares de c─âl─âtor fiind - evident - prea marea apropiere de capitala noastr─â drag─â, unde ├«mi am domiciliul. Totu╚Öi, alegerea nu mi-a apar╚Ťinut. ÔÇ×De vin─âÔÇŁ a fost gineric─â, bebelu╚Öul ├«n numele c─âruia m-am lep─âdat de Satana ├«n urm─â cu treizeci ╚Öi un pic de [...] ÔÇö vezi review [+22 poze]
Descoperă Piteștiul și împrejurimile

Evadare din cotidian cu bicicleta pe dealurile ╚śtef─âne╚Ötiului

Distan╚Ť─â: 15km Dificultate: Medie Timp:2-3h Harta traseului: google.com/maps/dir/44.86 ... 1e3!4m2!4m1!3e2 (da╚Ťi pe modul ' ' Mers pe jos' ' pentru a vedea corect traseul) Salutare, cititori! ­čśü Ast─âzi am s─â v─â prezint un articol, dedicat ├«n special iubitorilor de natur─â, mountain bike sau drume╚Ťii. Pite╚Öti este o urbe privilegiat─â ├«n cea ce prive╚Öte locurile de escapad─â ├«n natur─â. Lu├ónd o hart─â ╚Öi privind spre Pite╚Öti, putem observa c─â este pitit ├«ntre [...] ÔÇö vezi review [+53 poze]
Vila Florica - Centrul de Cultur─â IC Br─âtianu [╚śtef─âne╚Ötii Noi]
  • APRILIE, 2021
  • de: Aurici [29.06.21]

Leag─ânul Br─âtienilor ÔÇô lec╚Ťie de istorie ╚Öi por╚Ťie de natur─â

Conacul Br─âtienilor a fost parte a unei escapade de o zi din Bucure╚Öti, la pachet cu Conacul Gole╚Ötilor ╚Öi ar fi trebuit s─â fie ╚Öi cu Casa Memorial─â Dinu Lipatti. A╚Öa ne f─âcusem planul pentru ziua aceea mohor├ót─â de aprilie. Dar nu-i bine, ele nu au loc toate 3 ├«ntr-o zi. Acu, dup─â ce ╚Ötiu, a╚Ö combina Br─âtienii cu Dinu Lipatti, iar Gole╚Ötilor le-a╚Ö rezerva o zi, ceea ce recomand celor care au aceste obiective pe list─â. Din Bucure╚Öti sau Pite╚Öti ╚Öi ├«mprejurimile lor se [...] ÔÇö vezi review [+42 poze]

Muzeul Golești - Paradisul de la marginea orașului Pitești

INTRO Dup─â aproape 2 ani de la vizita anterioar─â, vezi review aici, am decis s─â mergem din nou ├«n aceast─â loca╚Ťie deosebit─â. Av├ónd ├«n vedere c─â data trecut─â nu am reu╚Öit s─â vizit─âm tot, din cauza faptului c─â nu eram preg─âti╚Ťi ╚Öi nu ╚Ötiam c├ót de IMENS este acest obiectiv, de data aceast─â am venit preg─âti╚Ťi, sau... aproape preg─âti╚Ťi. De ce spun aproape? Pentru c─â afar─â era ├«nnorat ╚Öi l─âsasem umbrelele ├«n ma╚Öin─â. Da, ne-a prins ploaia, ╚Öi dup─â jum─âtate de [...] ÔÇö vezi review [+33 poze]
  • APRILIE, 2021
  • de: Aurici [19.05.21]

Conacul Gole╚Ötilor ÔÇô o escapad─â perfect─â pentru o zi

Pentru c─â ni s-a deschis apetitul pentru conace odat─â cu vizita la Ansamblul Br├óncovenesc de la Potlogi (vezi impresii), la 2 s─âpt─âm├óni distan╚Ť─â am zis s─â t─âiem dup─â list─â ╚Öi Conacul Br─âtienilor ╚Öi Conacul Gole╚Ötilor, care se afl─â foarte aproape unul de altul ╚Öi la fel de la ├«ndem├ón─â de la Bucure╚Öti. Cele dou─â conace se afl─â la distan╚Ť─â de 5 km unul de altul, ├«n ╚śtef─âne╚Öti, Arge╚Ö ╚Öi pentru c─â ╚Öi Casa Memorial─â Dinu Lipatti se afla ├«n zon─â, initial o [...] ÔÇö vezi review [+63 poze]
  • MAI, 2021
  • de: lumiere [15.05.21]
  • RECOMAND─é

Un loc cu rezonan┼úe istorice ÔÇö Domeniul Florica (Muzeul Br─âtianu)

Dac─â ajunge┼úi la Pite┼čti, merge┼úi la ┼×tef─âne┼čti (6 km de la Pite┼čti) ┼či vizita┼úi Domeniul Florica (Muzeul Br─âtianu). V─â pute┼úi relaxa ├«n parcul muzeului, sunt alei, sunt b─ânci. De sus, de pe terase se vede Pite┼čtiul. Ve┼úi vedea lucruri interesante: o bibliotec─â impresionant─â pentru ├«nceputul secolului XX, sobe de teracot─â frumoase, scara, mobilier deosebit cum e masa ÔÇ×dalat─âÔÇŁ , documente, tablouri. [...] ÔÇö vezi review [+21 poze]
Descoperă Piteștiul și împrejurimile

Argeș - între pământesc și spiritualitate

Din cliclul unde mai mergem weekendul asta? F─âr─â cazare, doar tur retur... Arge╚Öul (jude╚Ťul adic─â) are ╚Öi el farmecul lui. Reg─âsim aici numeroase obiective turistice. De asemenea s─â nu uit─âm c─â tot Arge╚Ö g─âzduie╚Öte barajul Vidraru ╚Öi o parte ├«nsemnat─â din Transf─âg─âr─â╚Öan! Zoo Pite╚Öti Trecuse ceva vreme de la ultima escapad─â pe aici. Hai c─â nu mai sunt grade cu minus, hai c─â s-a mai st├órpit covidul ╚Öi prin Arge╚Ö, hai aici. Zis ╚Öi f─âcut. C─â de obicei, ne-am [...] ÔÇö vezi review [+26 poze]
Complexul Muzeal Golești

O locatie frumoasa, aerisita, curata, un fel de Muzeul Satului (de langa) Pitesti...

In primul rand mentionez ca aceasta mini excursie de o zi, a fost efectuata in August 2019. _____________________________________ In cautare de obiective noi, anul trecut in August, am fost si la acest Complex. Nu stiam foarte multe si am dat intamplator de el prin diferite cautari de obiective turistice, relativ aproape de Bucuresti. Pretul biletelor este unul modic. 10 lei de adult si 5 lei pentru elevi, studenti sau pensionari. Am parcat masina in fata intrarii muzeului. Nu era nimic [...] ÔÇö vezi review [+19 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM