Vacan╚Ťa ├«n URZICENI / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri

M─ân─âstirea Balaciu [Balaciu]
  • IULIE, 2021
  • de: Mioritica [30.07.21]

Balaciu

M─ân─âstirea Balaciu este a╚Öezat─â pe malul st├óng al r├óului Ialomi╚Ťa, aproximativ la 20 kilometri de Urziceni pe piscul Cr─âsani unde, ├«n vechime s-a identificat a fi Netindava lui Ptolemeu sau Helis (Cetatea Soarelui) unde Dromichaites l-a adus pe regele macedonean al Traciei, Lysimach. Este m─ân─âstire de c─âlug─âri ╚Öi ad─âposte╚Öte 12 suflete. Pe la 1800, la Balaciu de Jos aveau mo╚Öie boierii Pite╚Öteanu, de origine din Arge╚Ö. Astfel, s-a ├«nfiin╚Ťat Odaia Piti╚Öteanului, a╚Öezare [...] ÔÇö vezi review [+45 poze]
M─ân─âstirea Chiroiu [Chiroiu-Ungureni]
  • IULIE, 2021
  • de: Mioritica [24.07.21]

Chiroiu

M─â dusei la m─ân─âstire. M─ân─âstirea Chiroiu o g─âsim ├«n Ialomi╚Ťa, ├«n localitatea Chiroiu ÔÇô Ungureni, P─âm├ónteni, ├«n apropierea drumului Bucure╚Öti ÔÇô Urziceni, la kilometrul 38, pe secundar. Mai este numit─â M─ân─âstirea de argint. Este m─ân─âstire de maici care obi╚Önuiesc s─â fac─â privegheri de noapte. Ad─âposte╚Öte comunitate cu via╚Ť─â de ob╚Öte, ╚Öi are hramul la Bunavestire. Biserica a fost sfin╚Ťit─â la 2 octombrie 2005. ├Än biseric─â se afl─â o icoan─â a Sf├óntului [...] ÔÇö vezi review [+52 poze]
Domeniul și conacul Manasia
  • MARTIE, 2021
  • de: tata123 [26.04.21]

Domeniul Manasia ÔÇô o transformare reu╚Öit─â

La jum─âtatea lunii martie am reu╚Öit s─â bifez unul din obiectivele ÔÇ×de vizitatÔÇŁ aflat pe list─â de c├ó╚Ťiva ani. Newsletter-ul primit periodic pe adresa de e-mail ne-a adus vestea organiz─ârii ├«n weekend a unor tururi ghidate la Conacul Manasia, la jum─âtate de pre╚Ť. Vremea se anun╚Ťa c─âldu╚Ť─â a╚Öa c─â nu am mai ezitat ╚Öi am efectuat o programare pe e-mail pe care am verificat-o cu o zi ├«nainte printr-un apel telefonic. Amplasare ╚Öi traseu. Conacul ╚Öi domeniul Manasia sunt [...] ÔÇö vezi review [+29 poze]
Domeniul și conacul Manasia

Brunch la domeniul Manasia

o zi de vara torida si o amintire mai veche... nevasta hai sa mancam la manasia... acolo unde voiai sa ma duci anul trecut? ... da!... hai! in toamna lui 2017 m-a dus nevasta mea la un depozit outlet de haine de branduri langa urziceni... cum urma sa stau singur cateva ore am intrat pe net sa vad ce pot face... asa am descoperit domeniul manasia... din pacate inchis in acea zi... asa c am stat in parcare asteptand probatul tzoalelor impreuna cu alti soti :)... situat la 70 km de [...] ÔÇö vezi review [+10 poze]
M─ân─âstirea Balaciu [Balaciu]
  • OCTOMBRIE, 2010
  • de: valimi [03.12.10]

Manastirea Balaciu - comuna Balaciu,Ialomita

Nu cred ca stie prea multa lume de existenta ei. Este situata in lunca raului Ialomita, la nici doi kilometri de DN 2A, intrand in comuna Balaciu (cam la jumatatea drumului intre Urziceni si Slobozia) trebuie sa urmezi un indicator specific monumentelor istorice si manastirilor, la dreapta, spre raul Ialomita. O vei gasi singura in mijlocul unui camp vast si lipsit de farmec, picatura din ocean, insa suficienta pentru a te incanta inca de la distanta. In fata unei porti mari si frumoase din [...] ÔÇö vezi review [+20 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM