Vacan╚Ťa ├«n URLA╚ÜI [PH] / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 2]

Afișate impresii [1 - 10]
M─ân─âstirea Jerc─âl─âi [Jerc─âl─âi]

Jerc─âl─âi

M─ân─âstirea Jerc─âl─âi o g─âsim pe Valea Teleajenului, pe malul st├óng al Cricovului S─ârat, ├«n Prahova, la 4 kilometri de Urla╚Ťi, ├«n satul Jerc─âl─âi. Curtea m─ân─âstirii, larg─â, este chiar l├óng─â ╚Öosea, ├«ntr-un loc unde face ╚Öoseaua curb─â, ├«n pant─â, pe DJ102E. ├Än dreptul intr─ârii, la ╚Öosea, este o cruce din lemn sculptat─â foarte frumos ╚Öi ├«n curte, ├«nainte de cl─âdirile m─ân─âstirii, cum vii dinspre Urla╚Ťi, pe o colin─â, e montat─â o cruce mai mare, cu elemente stilizate [...] ÔÇö vezi review [+41 poze]
Muzeul 'Crama 1777' [Valea C─âlug─âreasc─â]
  • de: iulianic [19.07.18]

La Muzeul ÔÇťCrama 1777ÔÇŁ - Valea C─âlug─âreasc─â

├Än noaptea precedent─â celei de a treia zi a sejurului nostru petrecut ├«n zona Dealu Mare, plouase mult ╚Öi abundent. La primele ore ale dimine╚Ťii norii ├«nc─â ├«╚Öi mai scuturau preaplinul f─âc├óndu-ne s─â ne ├«ntreb─âm dac─â p─âr─âsind Pensiunea "Feteasc─â Neagr─â" din Valea C─âlug─âreasc─â - cea care ne ad─âpostise ├«n periplul nostru prahovean - vom reu╚Öi s─â mai vizit─âm c├óte ceva ├«n drum spre Bucure╚Öti sau va trebui s─â mergem f─âr─â oprire, direct acas─â. Dar, p├ón─â s─â ne trezim [...] ÔÇö vezi review [+24 poze]
O zi ├«n Urla╚Ťi
  • de: iulianic [18.07.18]

Urla╚Ťi ╚Öi ├«mprejurimi

Conform Wikipedia, "Urla╚Ťi este un ora╚Ö ├«n jude╚Ťul Prahova, format din localit─â╚Ťile componente Arione╚Ötii Noi, Arione╚Ötii Vechi, Cherba, Jerc─âl─âi, M─ârun╚Ťi╚Ö, Orzoaia de Jos, Orzoaia de Sus, Schiau, Ulmi, Urla╚Ťi (re╚Öedin╚Ťa), Valea Bobului, Valea Cr├óngului, Valea Mieilor, Valea Nucetului, Valea Pietrei, Valea Seman ╚Öi Valea Urloii." A╚Öadar, ora╚Öul situat ├«n zona colinar─â Dealu Mare, se r─âsfir─â pe o bun─â parte din valea Cricovului S─ârat ╚Öi pe mai toate dealurile din [...] ÔÇö vezi review [+40 poze]
Unde m├ónc─âm ├«n Urla╚Ťi?
  • de: iulianic [17.07.18]

Restaurant Dealu Mare - Urla╚Ťi

Dup─â vizita la Conacul Bellu din Urla╚Ťi urmat─â de altele dou─â la M─ân─âstirea Jerc─âl─âi ╚Öi la M─ân─âstirea V─ârbila, iat─â-ne din nou ├«n Urla╚Ťi! Am l─âsat ma╚Öina ├«n parcarea din centru, l├óng─â Monumentul Eroilor c─âzu╚Ťi ├«n cel de-al doilea r─âzboi mondial, apoi am pornit la plimbare ├«ncerc├ónd s─â descoperim dac─â ora╚Öul Urla╚Ťi are de ar─âtat ceva turistului contemporan. Dar, nu despre asta vreau s─â povestesc acum. Trecuse de ora amiezei, umblaser─âm destul de mult, iar [...] ÔÇö vezi review [+21 poze]
M─ân─âstirea V─ârbila [V─ârbila]
  • de: iulianic [15.07.18]

M─ân─âstirea V─ârbila

De la M─ân─âstirea Jerc─âl─âi p├ón─â ├«n satul V─ârbila din comuna Iord─âcheanu nu sunt dec├ót 4,5 km. Auzisem despre vechea m─ân─âstire ctitorit─â la ├«nceputul sec. XVI de "ÔÇŽ Dumnealui Dragomir, marele Sp─âtar ╚Öi Dumnealui Toma Ban ├«n luna lui Sept. 14 zile, anul 7048 (1539) ╚Öi Dumnealui Caraciu, al doilea Vistier", dar p├ón─â acum nu am avut prilejul de a o vizita. De ast─â dat─â, fiind at├ót de aproape, nu exista nici un motiv de am├ónare. Trebuia s─â ajungem la M─ân─âstirea V─ârbila [...] ÔÇö vezi review [+50 poze]
M─ân─âstirea Jerc─âl─âi [Jerc─âl─âi]
  • de: iulianic [13.07.18]

M─ân─âstirea Jerc─âl─âi

De la Conacul Bellu din Urla╚Ťi, prin Orzoaia de Jos ╚Öi Valea Pietrei, travers├ónd Cricovul S─ârat, dup─â numai 4 km, ajungem ├«n satul Jerc─âl─âi. M─ân─âstirea se afl─â chiar ├«n sat, l├óng─â drumul principal, iar o poart─â deschis─â larg permite ma╚Öinilor s─â p─âtrund─â ├«n curte ╚Öi s─â se parcheze acolo pe timpul vizitei. ├Än afara cur╚Ťii spa╚Ťiul este limitat, drumul fiind destul de ├«ngust. Incinta m─ân─âstirii este un adev─ârat parc. Arbori ├«nal╚Ťi, umbro╚Öi, arbu╚Öti ╚Öi spa╚Ťii [...] ÔÇö vezi review [+27 poze]
Muzeul Conacul Bellu
  • de: iulianic [12.07.18]

Conacul Bellu - conacul cu iz patriarhal

Cea de-a doua zi a minivacan╚Ťei noastre pe "Drumul Vinului" se anun╚Ťa ├«nc─ârcat─â. ├Än iarn─â f─âcuser─âm o vizit─â ├«n comuna Iord─âcheanu (aflat─â ├«n nordul ora╚Öului) ╚Öi plecaser─âm de acolo cu o lung─â list─â de obiective demne de aten╚Ťia noastr─â, toate ├«n apropiere de Urla╚Ťi, a╚Öa ├«nc├ót acum, revenind, am dedicat o ├«ntreag─â zi ora╚Öului Urla╚Ťi ╚Öi proximit─â╚Ťii lui. Conacul Bellu din Urla╚Ťi era primul pe list─â. ╚śtiu c─â s-a mai scris despre acest conac, dar cum a╚Ö [...] ÔÇö vezi review [+35 poze]
Pensiunea Feteasca Neagr─â [Valea C─âlug─âreasc─â] [?]
  • de: iulianic [06.07.18]

Pensiunea ÔÇťFeteasc─â Neagr─âÔÇŁ - Valea C─âlug─âreasc─â

├Än iarna acestui an, pe la mijlocul lunii ianuarie, interese de familie ne-au scos din cas─â ╚Öi ne-au purtat pe drumuri p├ón─â ├«n comuna Iord─âcheanu de l├óng─â Urla╚Ťi. Din vorb─â ├«n vorb─â, gazda noastr─â a prins a povesti despre atrac╚Ťiile turistice din zon─â. Recunosc, pentru c─â eram interesat─â de relat─ârile lui, am sus╚Ťinut discu╚Ťia c├ót am putut mai mult ├«ntreb├ónd c├óte ceva ╚Öi ├«ncerc├ónd totodat─â s─â re╚Ťin cele ce spune. Pentru c─â ne spunea multe, foarte multe. Aveam s─â [...] ÔÇö vezi review [+40 poze]
M─ân─âstirea V─ârbila [V─ârbila]

M─ân─âstirea V─ârbila ÔÇô rena╚Öterea ansamblului medieval

La 1915 istoricul Virgil Dr─âghiceanu scria: ╚śi ca istoric ╚Öi ca interes artistic, cred c─â schitul V─ârbila trebuie pus sub ocrotirea legii de conservare a monumentelor istorice. Iat─â c─â la peste 100 de ani de la aceast─â propunere monumentul istoric de pe Valea Cricovului a cunoscut o restaurare total─â, m─ân─âstirea rec─âp─ât├óndu-╚Öi aspectul de alt─âdat─â. Puternica cetate m─ân─âstireasc─â, ascuns─â ├«n p─âdurile seculare, este deschis─â acum vizitatorilor oferind interesante clipe de [...] ÔÇö vezi review [+24 poze]
Muzeul 'Crama 1777' [Valea C─âlug─âreasc─â]

Bun ├«i vinul ghiurghiuliu! ÔÇŽ La Crama 1777 - Valea C─âlug─âreasc─â

Un muzeu de poveste sau povestea unui elixir al zeilor ╚Öi, totodat─â, al oamenilor de r├ónd. ├Än acest anotimp ├«n care natura ├«mbrac─â haine ar─âmii, timp destinat prepar─ârii licorii care unge sufletul ╚Öi hr─âne╚Öte spiritul (├«n unele cazuri), am vizitat o zon─â viticol─â cunoscut─â ├«n ╚Ťar─â ╚Öi peste hotare: Podgoria Dealu Mare, centrele viticole Valea C─âlug─âreasc─â-Urla╚Ťi - o regiune perfect─â pentru cultivarea vi╚Ťei de vie situat─â ├«n Piemontul Carpa╚Ťilor de Curbur─â ╚Öi [...] ÔÇö vezi review [+21 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre