Vacan╚Ťa ├«n RO╚śIORI de VEDE / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri

Afișate impresii [1 - 5]
  • AUGUST, 2021
  • de: Safta Radu [02.08.21]
  • RECOMAND─é

M─ân─âstirea Co╚Öoteni - important pilon al credin╚Ťei ortodoxe pentru rom├ónii din vechiul t├órg al Ru╚Öilor de Vede ╚Öi ├«mprejurimile acestuia

Duminic─â, 01.08.2021, o zi care se anun╚Ťa, cum altfel, deranjant de c─âlduroas─â, canicul─â ├«n toat─â regula! Cu toate acestea, ne-am propus s─â mergem la slujba de duminic─â la M─ân─âstirea Co╚Öoteni, vechi a╚Öez─âm├ónt monahal din jude╚Ťul Teleorman, situat la numai 4 km. de mun. Ro╚Öiorii de Vede, localitate atestat─â documentar ├«nc─â din 1394. Dup─â ce am traversat podul peste r├óul Vedea ╚Öi ne-am delectat privirea cu frumoasele peisaje ale p─âdurii cu acela╚Öi nume, am ajuns ├«n [...] ÔÇö vezi review [+11 poze]
O zi în Roșiori și împrejurimi

La Siliștea Gumești, urma lui Marin Preda se șterge ușor...

Cine nu ├«l cunoa╚Öte pe Niculae Moromete, pe ÔÇ×Marele SinguraticÔÇŁ sau pe ÔÇ×Cel mai iubit dintre p─âm├ónteniÔÇŁ? E scriitorul care a adus printre noi via╚Ťa interbelic─â ╚Öi postbelic─â a familiei Moromete, ╚Öi anume Marin Preda (historia.ro/sectiune/gene ... stazi-92-de-ani). La ├«nceput de iunie am avut prilejul s─â rev─âd meleaguri teleorm─ânene ╚Öi s─â ajung ├«n localitatea de ba╚Ötin─â a scriitorului Marin Preda. ├Än centrul c├ómpiei G─âvanu-Burdea, ├«ntr-o zon─â cu aspect colinar, [...] ÔÇö vezi review [+21 poze]
O zi în Roșiori și împrejurimi

ÔÇ×S─â nu ui╚Ťi DarieÔÇŁÔÇŽ Zaharia Stancu la Salcia (Teleorman)

Comuna Salcia din jude╚Ťul Teleorman a ajuns s─â fie cunoscut─â ├«n ultimii ani mai degrab─â prin prisma existen╚Ťei aici a unei afaceri apar╚Ťin├ónd unui om politic al vremurilor noastre dec├ót ca localitate de ba╚Ötin─â a unui romancier controversat al secolului al XX-lea. Din punct de vedere administrativ e compus─â din trei sate: Salcia, B─âneasa ╚Öi Tudor Vladimirescu. Leg─âturile mele cu aceast─â localitate sunt multiple, dar ele nu fac obiectul acestui articol. ├Än acest material [...] ÔÇö vezi review [+21 poze]
  • DECEMBRIE, 2017
  • de: Safta Radu [18.12.17]
  • RECOMAND─é

M─ân─âstirea Pl─âviceni - o nestemat─â a ortodoxiei rom├óne┼čti, cu o puternic─â ├«nc─ârc─âtur─â istoric─â

ÔÇ× Cu noi e dreptul ┼či dreptatea, cu noi e cauza cea bun─â, cu noi e Dumnezeu! ÔÇŁ Mihai Viteazul, ┼×elimb─âr, octombrie 1599 C├ót─â dreptate are @tata123, c├ónd spune, ├«n [pen]ultimul s─âu review, de altfel unul excelent, c─â numai c─âl─âtorind pe ┼čoselele Rom├óniei, prin unghere de ┼úar─â, str─âb─ât├ónd p─âduri sau c─âi mai pu┼úin umblate de turi┼čti, putem g─âsi locuri superbe. Numai atunci ne d─âm seama de frumuse┼úea acestor locuri, ┼či mai ales de valoarea lor. Cu ceva timp [...] ÔÇö vezi review [+24 poze]
  • SEPTEMBRIE, 2013
  • de: Cristicop [09.09.13]
  • NURECOMAND─é

Balciul de la Rosiori de Vede

Intre zecile de impresii postate pe acest site m-am hotarat sa pun si eu una mai deosebita,cu un farmec turistic mai ciudat. Deci,asta seara s-a terminat faimosul Balci anual de la Rosiori. Cei din sudul tarii stiu ca aici se organizeaza in fiecare an, de zeci de ani, cel mai mare balci. Bunici, parinti, copii, prieteni, vecini, toata lumea da buzna intre unu si opt septembrie sa vada minunea, sa se distreze, sa bea si sa manance! Chiar si eu am prieteni sau rude din alte parti ale tarii [...] ÔÇö vezi review
  • Ai fost ╚Öi tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs