Vacan╚Ťa ├«n BUCURE╚śTI / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 185]

Afișate impresii [1 - 10]
Muzeul Colecţiilor de Artă (Palatul Romanit)
  • de: Michi [25.06.22]
  • RECOMAND─é

După doi ani, din nou la Muzeul Colecţiilor de Artă (II)

Dup─â ce am parcurs cele mai importante colec┼úii ale etajului I, (omi┼ú├ónd cu bun─â ┼čtiin┼ú─â pe cele vizitate cu doi ani ├«n urm─â de┼či impresiile s-au estompat ├«n timp) am urcat cu liftul la etajul II. Aici erau c├óteva nume de colec┼úionari celebri despre care auzisem dar ┼či galerii ale altora care mi-au st├órnit curiozitatea. La ambele etaje nu am reu┼čit s─â v─âd toate colec┼úiile dar a fost suficient s─â trag concluzia c─â acest muzeu unicat ├«n lume, este o adev─ârat─â pepinier─â [...] ÔÇö vezi review [+59 poze]
Unde mâncăm în București?
  • de: creivean [24.06.22]

Restaurant...altfel...

22 iunie 2022, zi de mare efervescen┼ú─â ├«n breasla din care fac parte, sens ├«n care, to┼úi cei 7 colegi de la Oradea am aterizat la Bucure┼čti (cu ├«nt├órzierea de rigoare, care pare o constant─â zilele astea), iar pe drum, un coleg, mare gurmand, a decretat c─â el musai trebuie s─â treac─â pe la Taqueria El Torito pentru a gusta m├óncare mexican─â, sortiment mai deloc prezent ├«n materie culinar─â la Oradea... Bun, dup─â ce am terminat prima tur─â de... treab─â, ├«n jur de 14.30, plec─âm [...] ÔÇö vezi review [+15 poze]
Apartamente regim hotelier [?]

Apartament ultracentral zona Piata Victoriei [strada Popa Tatu nr. 80]

Avand in vedere ca aveam nevoie de o noapte de cazare pentru familie, am ales aceasta solutie, una rezonabila, spun eu, prin prisma locatiei si a ofertei. De la bun inceput vreau sa mentionez ca, chiar daca pe booking.com unde am facut rezervarea, este descris ca un apartament, este vorba, de fapt, despre o garsoniera cu chicineta, baie proprie si balcon! De asemeni, un aspect pozitiv este reprezentat de apropierea de Piata Victoriei, la 10 minute de mers pe jos, la 2 minute de mers [...] ÔÇö vezi review [+7 poze]
Muzeul Colecţiilor de Artă (Palatul Romanit)
  • de: Michi [18.06.22]
  • RECOMAND─é

După doi ani, din nou la Muzeul Colecţiilor de Artă (I)

Cu doi ├«n urm─â, ├«n martie 2020, sim┼úindu-m─â relativ ├«n form─â, am ├«nceput s─â v─âd c├óteva muzee din Bucure┼čti. Muzeul National de Art─â ┼či pe cel de Istorie le vizitasem ├«n 2013 ┼či scrisesem reviewuri despre ele. Venise r├óndul Muzeului Colec┼úiilor de Art─â din palatul Romanit, ale altor muzee independente ┼či ale unor case memoriale. Am vizitat ┼či am scris reviewuri despre muzeul Th. Aman iar din Muzeul Colec┼úiilor de Art─â, ├«nafar─â de prezentarea palatului Romanit, am scris [...] ÔÇö vezi review [+53 poze]
Unde mâncăm în București?
  • de: iulianic [18.06.22]

Meniul zilei la Restaurant Amarillo

Credeti, cumva, ca terasa unui restaurant este doar locul unei iesiri in familie sau al unor intalniri de o seara cu prietenii? Sau poate locul in care un mare insetat poposeste intr-o zi caniculara la o bere, doua, treiÔÇŽ? Nu! Restaurantele care se respecta isi primesc oaspetii si cu meniul zilei, ba chiar fac si livrari la domiciliu conform comenzii tale telefonice. Restaurantul Amarillo din cartierul bucurestean Drumul Taberei este unul dintre acestea. Este situat langa una dintre [...] ÔÇö vezi review [+25 poze]
Parcuri bucure┼čtene
  • de: iulianic [17.06.22]

Parcul Titan - relaxare de duminica

Recunosc faptul ca in acea duminica nu m-am dus in Parcul Titan (Parcul IOR sau Parcul Alexandru Ioan Cuza, cum mai este cunoscut) pentru a-l vizita sau pentru obisnuita plimbare de relaxare. Am fost in Parcul Titan special pentru a vedea Biserica "Pogorarea Sfantului Duh" construita din lemn, in stil maramuresean. Pe lista mea cu Biserici maramuresene inÔÇŽ Bucuresti figura si acest obiectiv, un lacas de cult despre care doar auzisem si pe care voiam neaparat sa-l vad. Bineinteles, nu [...] ÔÇö vezi review [+60 poze]
Parcuri bucure┼čtene

Minigr─âdina Botanic─â din Parcul Dr. Taberei

Contextul medical din ultimii doi ani au ╚Ťinut cumva ascunse locuri inedite din Capitala noastr─â. Un astfel de obiectiv se afl─â ├«n Parcul Drumul Taberei, spa╚Ťiu verde cunoscut de alt─â genera╚Ťie sub numele de Parcul Moghioro╚Ö (dup─â politicianul comunist Alexandru Moghioro╚Ö care a avut ╚Öi un bust ├«n zon─â) ÔÇô vorbim despre a╚Öa-numitele Sere din Drumul Taberei. Despre Parcul Dr. Taberei am scris un articol ├«n 2015 (vezi impresii), atunci c├ónd existau discu╚Ťii aprige despre modul [...] ÔÇö vezi review [+22 poze]
Unde m├ónc─âm ├«n ├«mprejurimile Bucure┼čtiului?

Trattoria Roz Cafe ÔÇô atmosfer─â ╚Öi savoare

La sf├ór╚Öit de lun─â mai, ├«n preajma s─ârb─âtorii Sf. Constantin ╚Öi Elena, prilej de bucurie ╚Öi aniversare, caut un local oarecum ├«n zona de vest a Bucure╚Ötiului, care s─â aib─â recenzii bune ╚Öi locuri de parcare. Tot studiind oferta de pe Internet ├«mi alunec─â ochii pe hart─â p├ón─â ├«n zona cartierului Militari Residence unde un nume iese ├«n fa╚Ť─â: Trattoria Roz Cafe. Cuno╚Öteam brandul care e prezent ╚Öi ├«n ora╚Ö printr-un restaurant-teras─â ├«n zona Lujerului, local aglomerat mai [...] ÔÇö vezi review [+14 poze]
International Hotel 4
  • de: creivean [14.06.22]
  • RECOMAND─é

O alegere inspirat─â pentru zona Unirii

├Äntre 03-06.05.2022 AmFostAcolo la Hotel Interna╚Ťional Bucure╚Öti pentru a doua oar─â (prima dat─â prin Iulie 2016, deoarece am participat ├«n cadrul aceluia╚Öi hotel, ├«n sala de conferin╚Ťe de la etajul 6 la un eveniment interna╚Ťional ╚Öi mi-a fost mult mai facil s─â m─â cazez acolo. Plus c─â ╚Ötiam hotelul, ╚Ötiam c─â-i foarte aproape de Unirea, Centrul Vechi ╚Öi... cu voia voastr─â... Hanu Berarilor ­čśÇ A╚Öa deci, hotelul, parte a lan╚Ťului Interna╚Ťional (au ├«nc─â un hotel la [...] ÔÇö vezi review [+43 poze]
[Alte] Biserici, mânăstiri în București și împrejurimi
  • de: iulianic [14.06.22]

Biserici maramuresene inÔÇŽ Bucuresti

Cele mai frumoase biserici de lemn din Romania sunt cele vechi. Construite inainte de 1918, raspandite in toate zonele tarii, astazi se mai pastreaza doar 1440 de vechi biserici de lemn. Aproape jumatate (650) dintre acestea se afla in Transilvania si Banat, cam 500 in Oltenia, Muntenia si Dobrogea si mai mult de 300 in Moldova. Dintre aceste monumente de arhitectura traditionala, romaneasca, cele mai renumite sunt bisericile de lemn din Maramures care uimesc intreaga lume prin stilul specific [...] ÔÇö vezi review [+35 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

pagină generată în 0.17391204834 sec