Vacan╚Ťa ├«n GURA TEGHII [BZ] / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 3]

Afișate impresii [1 - 10]
Pensiunea Montana [Varlaam] 3
  • SEPTEMBRIE, 2020
  • de: Floryn81 [06.10.20]
  • RECOMAND─é

Pensiunea Montana din Varlaam (Gura Teghii), o loca╚Ťie unde ne-ar pl─âcea s─â revenim!

Pentru ultimul sf├ór╚Öit de s─âpt─âm├ón─â dinaintea ├«nceperii ╚Öcolii nu am avut nimic planificat dinainte. Am urm─ârit totu╚Öi prognoza meteo ╚Öi ne-am propus s─â plec─âm undeva; am ales zona de munte a jude╚Ťului Buz─âu, pentru a fi relativ aproape de cas─â. Am pornit la drum s├ómb─ât─â diminea╚Ťa, urc├ónd pe DN 10 c─âtre lacul de acumulare Siriu. Cuno╚Öteam c├óteva loca╚Ťii de cazare ╚Öi speram s─â g─âsim o camer─â liber─â pentru o noapte; dac─â acest lucru nu ar fi fost posibil, [...] ÔÇö vezi review [+28 poze]

Excursie pe Basca Mica

Nu stiu daca mai trebuie sa mentionez ca am o mica cabana (casa de vacanta) din lemn la iesirea din satul Gura Teghii spre Varlaam din 2016. Spre bucuria mea zona a cunoscut o dezvoltare continua in ultimi ani iar numarul turistilor care doresc un mini-sejur rustic intr-o zona cu poluare redusa a crescut simtitor. Scriu aceste randuri pentru ei ca o sugestie pentru cunoasterea zonei. Cabana noastra este amplasata pe drumul principal denumit Calea Penteleu si mai ales sambata vad grupuri de [...] ÔÇö vezi review [+24 poze]
  • IULIE, 2019
  • de: Floryn81 [06.12.19]

Casa Neagu - cazare la Gura Teghii, ├«n Mun╚Ťii Buz─âului

├Än acest an, noi am vizitat de dou─â ori Gura Teghii, localitate aflat─â ├«n zona de munte a jude╚Ťului Buz─âu. At├ót ├«n satul Gura Teghii, c├ót ╚Öi ├«n satul Varlaam, au ap─ârut ├«n ultimii ani c├óteva loca╚Ťii de cazare, a╚Öadar po╚Ťi g─âsi un loc pentru a petrece o noapte sau chiar mai multe pe acele frumoase meleaguri. Dac─â ├«n luna martie am profitat de o zi ├«nsorit─â de prim─âvar─â ╚Öi am mers acolo ÔÇŁ├«n recunoa╚ÖtereÔÇŁ, pe la ├«nceputul lunii iulie am revenit cu inten╚Ťia de a [...] ÔÇö vezi review [+33 poze]

Vârful Penteleu - simbolul zonei

Cu 1772 m V├órful Penteleu este cel mai ├«nalt v├órf din Mun╚Ťii Buz─âului dar creeaz─â senza╚Ťia c─â are cel pu╚Ťin 2000 m. V├órful este celebru datorita ca╚Öcavalul ce ii poarta numele, care este o legenda. ├Än prezent st├óncile din zona produc doar ca╚Ö de oaie (dulce sau s─ârat) ╚Öi urda. Din 2007 a fost declarat site natural pentru conservarea bio diversit─â╚Ťii ╚Öi ocup─â o suprafa╚Ť─â de 11000ha. ├Än jurul anului 2010 a fost retrocedat Academiei Rom├óne ├«mpreun─â cu al╚Ťi versan╚Ťi [...] ÔÇö vezi review [+22 poze]
  • IULIE, 2019
  • de: Floryn81 [24.07.19]
  • RECOMAND─é

La plimbare prin Gura Teghii ╚Öi prin ├«mprejurimi; trasee turistice ╚Öi posibilit─â╚Ťi de cazare

Anul acesta am ajuns de dou─â ori la Gura Teghii, una dintre comunele aflate ├«n zona de munte a jude╚Ťului Buz─âu. Am f─âcut o prim─â vizit─â acolo (de c├óteva ore) ├«n luna martie, profit├ónd de o zi frumoas─â la ├«nceput de prim─âvar─â. Ne-a pl─âcut zona, motiv pentru care ne-am propus s─â ne ├«ntoarcem, iar acest lucru s-a ├«nt├ómplat pe la ├«nceputul lunii iulie. Gura Teghii este cea mai ├«ntins─â comun─â din jude╚Ťul Buz─âu, iar accesul c─âtre sate se realizeaz─â pe DJ 203K p├ón─â ├«n [...] ÔÇö vezi review [+45 poze]
Casa de Vacan╚Ť─â Neagu [?]

Am petrecut un concediu de neuitat cu drag Familia C.

Totul a fost la superlativ, propeietari au fost foarte amabili si primitori ne am simtit foarte bine oricand vom reveni cu placere. Mancarea este foarte buna la preturi rezonabile, tot respectul si felicitari cum am ajuns acasa am scris aceste randuri cu mare placere as recomanda cu mare placere si alror persoane. Aceasta locatie peisajul si totul este foarte frumos un loc unde merita sa petrecuta vacanta asadar va recomand cu mare placere acesta locarie cu mult respect Familia C. Dan [...] ÔÇö vezi review [+1 poze]
Pensiunea Lacul Zanelor [Plaiu Nucului] 3
  • MARTIE, 2019
  • de: Viozaharia [25.03.19]
  • NURECOMAND─é

Dezamagita

Drumul pana la cabana, cca 7 km din zona unde se termina asfaltul este mai mult de off road, serpentine pe drum pietruit. Peisajul zonei este absolut superb, amplasarea cabanei pe malul lacului Mocearu este excelenta, la fel si conditiile de cazare. Am citit review-uri despre atentia gazdelor pentru clienti insa cu noi nu a fost deloc asa. Am organizat un eveniment, meniul stabilit nu a fost respectat, a trebuit sa strangem noi masa, pt ca nu s-a mai interesat nimeni daca avem nevoie de [...] ÔÇö vezi review
  • MAI, 2018
  • de: ado_lex [25.03.19]

O varianta ok de cazare in Gura Teghii

Am ales Gura Teghii ├«n mini-vacan╚Ťa de 1 mai pentru c─â tot v─âzusem poze foarte frumoase din zona de deal a Buzaului, nu mai fusesem niciodat─â, ╚Öi ├«n plus era convenabil ╚Öi pentru loca╚Ťie (nu foarte departe de Bucure╚Öti). Cum pentru noi, av├ónd copii, este foarte important ca acolo unde ne cazam s─â existe o curte, ideal cu loc de joac─â, c├ónd am vazut pozele de la Casa Neagu, am zis: asta alegem. Pre╚Ťul a fost destul de mic (de╚Öi a fost o mic─â ne├«n╚Ťelegere legat─â de pre╚Ť, [...] ÔÇö vezi review [+14 poze]

Varful Giurgiu ÔÇö Fratia Neamului Romanesc

Am fost la sfarsitul lunii septembrie la mica noastra cabana din Gura Teghii. Pentru ca anul acesta am schimbat automobilul am dorit sa urcam pe un varf din zona astfel ca noul SUV 4x4 sa isi justifice investitia. Doream sa mergem pe varful Penteleu dar in urma discutilor cu prieteni localnici am inteles ca exista riscul sa nu ajung cu un Ford Kuga datorita santurilor mari din anumite portiuni ale drumului, Cred ca nu am mai fost pe Penteleu din 2010 si imi este dor de simbolul zonei. Tot ei [...] ÔÇö vezi review [+22 poze]
Pensiunea Montana [Varlaam] 3

Cea mai frumoasa si ieftina pensiune din zona

Pensiunea este amplasata la intrarea in satul Varlam din comuna Gura Teghii pe strada princinala denumita de curand Calea Penteleu. Pentru ca exista deja impresii reale postate voi incerca sa nu ma repet. Deci ce mi-a placut: - curte suficient de mare si foarte ingrijita; - constructie noua incadrata in arhitectura zonei; - camere mari, curate si majoritatea cu balcoane spatioase; - parcare sigura in curte; - angajati si propietari foarte amabili; - posibilitati de petrecerea [...] ÔÇö vezi review [+23 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM