Vacan╚Ťa ├«n BUZ─éU / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 15]

Afișate impresii [1 - 10]
Descoper─â zona Chiojdu [BZ]

Casa cu Blazoane din Chiojdul Buz─âului

S─â ne hr─ânim sufletul ╚Öi spiritul- a fost tema traseului turistic de o zi, efectuat ├«n prim─âvara lui 2019 pe meleaguri subcarpatice prahovene ╚Öi buzoiene. Eram ├«n an non-covid, circulam f─âr─â restric╚Ťii ╚Öi nimic nu anticipa interdic╚Ťiile anilor ce vor urma. Un prim popas l-am f─âcut ├«n Drajna de Jos, la Monumentul Eroilor c─âzu╚Ťi ├«n cele dou─â r─âzboaie, monument al sculptorului Dumitru M─â╚Ť─âoanu. ╚śi tot aici am v─âzut Cadranul solar ata╚Öat Bisericii Sf. Alexandru ╚Öi piatra [...] ÔÇö vezi review [+20 poze]
  • NOIEMBRIE, 2020
  • de: k-lator [18.03.21]
  • RECOMAND─é

Pe dealurile Istri╚Ťei, cu ghinion ╚Öi noroc!

Experien╚Ťele ├«n natur─â ne fac ├«ntotdeauna pl─âcere ╚Öi nu ne refuz─âm niciodat─â ocaziile de a ne ├«nc─ârca bateriile cu ceva vitamina D3, cu aer curat sau cu peisaje pl─âcute. Cum vara era departe, ne luasem g├óndul de la mare a╚Öa c─â n-a fost deloc greu s─â ne orient─âm c─âtre munteÔÇŽ dac─â putem s─â numim a╚Öa generic, o form─â de relief care nu dep─â╚Öe╚Öte 6-700 de metri altitudine. Zilele cu vreme frumoas─â din toamna prelungit─â se cam duseser─â, ├«nserarea venea ceva mai repede, [...] ÔÇö vezi review [+60 poze]
Unde mâncăm în Buzău și împrejurimi?
  • FEBRUARIE, 2021
  • de: Dan&Ema [14.02.21]

Tess Club Junior - recomandat de buzoieni, dar acum si de AFA-isti

Eram in tranzit din Vrancea catre Bucuresti si ora pranzului avea sa ne gaseasca in zona Buzaului. Am dat un search pe AFA si am regasit articolul lui Ica care m-a convins. Astfel am ajuns sa parcam in fata la Tess Club Junior. Ajunsi acolo, mi-am dat seama ca eu stiam locul asta, dar nu ii retinusem numele. Am fost cu un buzoian mai de mult sa mancam o ciorba gustoasa. Este un loc care mie imi place foarte mult si il recomand cui toata convingerea. Foarte primitor, are personal calificat, [...] ÔÇö vezi review [+16 poze]
Pensiunea Stejarul [Mierea, BZ] 3

Zgarcenie la caldura

aproape de bucuresti peisaj frumos am primit recomandare pentru vulcanii noroiosi care sunt foarte [...] ÔÇö vezi review
  • IUNIE, 2019
  • de: Floria [21.12.20]

Crama LacertA. Sub soarele Buz─âului

La crama LacertA am ajuns cu totul ┼či cu totul ├«nt├ómpl─âtor, ├«ntr-o dup─â amiaz─â ├«nsorit─â de ├«nceput de var─â. Anul trecut, pe vremea c├ónd nu fugeam de oameni ┼či ne bucuram f─âr─â team─â de excursiile cu autocarul, am plecat ├«ntr-o plimbare prin jude┼úul Prahova, pe Drumul Vinului care str─âbate podgoriile din renumita regiune viticol─â Dealu Mare. C├ónd vine vorba de turismul prahovean, ne g├óndim ├«n primul r├ónd la Valea Prahovei cu suita ei de sta┼úiuni frumoase dar at├ót de [...] ÔÇö vezi review [+22 poze]
  • OCTOMBRIE, 2020
  • de: Aurici [02.12.20]

Glasul Pietrei, circuit tematic concentrat în jurul comunei Năeni, jud. Buzău

├Än ordinea cronologic─â a vacan╚Ťelor/minivacan╚Ťelor noastre de anul acesta urma tot o Bulg─ârica, dar ca s─â mai respir─âm pu╚Ťin ╚Öi alt aer, intercalez o plimb─âric─â de o zi pe Drumul Pietrei din Buz─âu. Glasul Pietrei, mai exact, este un circuit tematic, legat de piatr─â, concentrat ├«n jurul comunei N─âeni din Regiunea Dealul Mare. ├Än excelul meu cu lucruri de f─âcut ├«n Buz─âu, la Glasul Pietrei scria c─â sunt mai multe obiective care se g─âsesc pe o distan╚Ť─â de aprox 10 [...] ÔÇö vezi review [+55 poze]
  • OCTOMBRIE, 2020
  • de: Floryn81 [27.10.20]

Cetatea dacic─â de la Gruiu D─ârii; alte obiective din zona Pietroasele

Finalul s─âpt─âm├ónii trecute ne-a r─âsf─â╚Ťat cu vreo dou─â zile superbe, numai bune pentru o scurt─â ie╚Öire ├«n natur─â, ca s─â putem admira pastelurile din frunze, realizate cu at├óta me╚Öte╚Öug de c─âtre Z├óna Toamn─â. S├ómb─ât─â a fost ziua pe care am ales-o pentru o astfel de escapad─â, chiar dac─â p├ón─â pe la pr├ónz am avut c├óte ceva de rezolvat prin ora╚Ö. ÔÇŁ -Unde s─â ne ducem?ÔÇŁ , aceasta a fost ├«ntrebarea momentului. Dup─â c├óteva minute, hot─âr├órea era luat─â. Aveam s─â [...] ÔÇö vezi review [+45 poze]
Hanul 'Cr├ó┼čm─âri┼úa din Buz─âu' [M─âr─âcineni, BZ] 4

Complex Moara Dr─âg─âicilor, un rustic elegant

Rezervarea a fost f─âcut─â din scurt, hanul e la ╚Öosea, pe E85 nr 1, la marginea ora╚Öului Buz─âu. L-am ales pentru c─â ne era ├«n drum, mi-a fost util─â pozi╚Ťionarea acestuia deoarece m─â puteam ÔÇ×├«nv├órtiÔÇŁ prin zon─â. Un alt criteriu de selectare a fost pre╚Ťul mare, m-am g├óndit c─â e un loc de tranzit ╚Öi speram ca lumea s─â-l ocoleasc─â fiind scump ╚Öi a╚Öezat la marginea unei ╚Öosele foarte circulate. Eram la ├«nceput de pandemie, doream libertate f─âr─â aglomera╚Ťie. N-am [...] ÔÇö vezi review [+86 poze]
De vizitat ├«n ora┼čul Buz─âu

Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei. Buzău

AmFostAcolo pentru faptul c─â tat─âl meu, la o v├órst─â destul de fraged─â, a studiat la Seminarul Teologic din Buz─âu, prin anii 29-30. C─âl─âtoria din prim─âvara lui 2018 cu o firm─â privat─â din Ploie╚Öti, a cuprins obiective noi pentru mine. Dup─â m├óndra a╚Öezare subcarpatic─â Drajna de Jos, dup─â deja cunoscuta ÔÇ×Cas─â cu BlazoaneÔÇŁ din Chiojdul Buz─âului ╚Öi dup─â frumo╚Öii din Herghelia Cisl─âu (vezi impresii), am poposit ├«n zona central─â a ora╚Öului Buz─âu ╚Öi am avut ca prim [...] ÔÇö vezi review [+20 poze]
  • IUNIE, 2020
  • de: Floryn81 [06.07.20]

Lacul Mocearu - plimbare prin zona de munte a Buz─âului

├Än ultimele luni am mers de c├óteva ori ├«n Mun╚Ťii Buz─âului. Sunt anumite motive: ajungem destul de repede ├«n multe locuri (cam ├«n dou─â ore), exist─â numeroase zone frumoase, dar mai pu╚Ťin promovate, iar potecile sunt aproape pustii. Lacul Mocearu este unul dintre cele mai frumoase locuri pe care l-am vizitat, a╚Öa c─â despre el voi scrie ├«n acest articol. Lacul Mocearu se afl─â la aproximativ 800 de metri altitudine, pe un platou montan, la c├ó╚Ťiva kilometri de localitatea Plaiul [...] ÔÇö vezi review [+23 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM