Vacan╚Ťa ├«n BR─éILA / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 7]

Afișate impresii [1 - 10]
  • AUGUST, 2021
  • de: Mitica49 [21.08.21]

La terasa unui ÔÇ×restaurant cu ╚ÖtaifÔÇŁ

Spuneam ├«ntr-un ecou la review-ulÔÇŁ O sear─â agreabil─â la Restaurantul HEAVEN' SÔÇŁ (vezi impresii), r─âspunz├óndu-i prietenei @Zoazore, c─â dup─â ├«nt├ólnirea de la acel restaurant, va mai fi o ie╚Öire, cam peste 3 zile (18 august), ├«ntr-un alt loc, ocazionat─â de un eveniment special: ziua de na╚Ötere a so╚Ťiei (Mul╚Ťi ani frumo╚Öi ╚Öi buni s─â tr─âiasc─â!). Ca atare ne-am organizat ╚Öi am ales localul: terasa restaurantului Carol. Pusesem ochii mai demult pe loca╚Ťia asta, mai [...] ÔÇö vezi review [+23 poze]
  • AUGUST, 2021
  • de: Mitica49 [16.08.21]

O sear─â agreabil─â la Restaurantul HEAVEN'S

O invita╚Ťie f─âcut─â de o prieten─â Maria ╚Öi de so╚Ťul ei, oameni de v├órsta noastr─â, ba chiar mai r─âs─âri╚Ťi un pic, ne-a ├«ndrumat pa╚Öii spre restaurantul HEAVEN' S, local situat pe str. ╚ścolilor nr. 2, c/c Calea C─âl─âra╚Öilor, unde mai fusesem ╚Öi alt─â dat─â tot cu aceea╚Öi ocazie (s─ârb─âtoarea Sf. Maria). Un local agreabil prin modul ├«n care este organizat ╚Öi aranjat: o teras─â generoas─â cu mesele pozi╚Ťionate la umbra unor copaci b─âtr├óni cu coronament bogat dar ╚Öi a [...] ÔÇö vezi review [+17 poze]
  • IULIE, 2021
  • de: nicole33 [11.08.21]
  • RECOMAND─é

Heaven's - O oaz─â de verdea┼ú─â ┼či r─âcoare ├«ntr-un ora┼č toropit de c─âldur─â

Deja s─âtul─â de canicula din Bucure┼čti ┼či de codurile tot mai colorate cu care m─â amenin┼úau cei de la meteo, mi-am dorit o scurt─â evadare din ora┼č. Nu aveam prea multe op┼úiuni, principala fiind litoralul, dar aglomera┼úia maxim─â preconizat─â nu ar fi fost deloc pe gustul meu. Dorind s─â ├«mbin utilul cu pl─âcutul, am ales Br─âila, unde temperaturile se anun┼úau pu┼úin mai suportabile ├«n compara┼úie cu Bucure┼čtiul astfel av├ónd ┼či ocazia de a-mi vizita o bun─â prieten─â de care ├«mi [...] ÔÇö vezi review [+30 poze]
M─ân─âstirea M─âxineni [Latinu, BR]
  • MAI, 2021
  • de: lumiere [02.05.21]

Drumeţie

S├ómb─âta Mare ┼či 1 Mai. Deci, trebuie s─â plec─âm din ora┼č, s─â nu mergem iar la mall. Noi nu avem ma┼čin─â, a┼ča c─â am luat un maxi-taxi vreo 20 de km de la Br─âila p├ón─â la ie┼čirea din satul Latinu, comuna M─âxineni. Acolo ┼čoseaua traverseaz─â r├óul Buz─âu. Se vede frumos de pe pod. Indicator: M─ân─âstirea M─âxineni, 6 km. Am parcurs drumul pe jos ├«n vreo dou─â ore, chiar mai mult c─âci am f─âcut ┼či picnic, ne-am ├«ntins pe iarb─â, am cules maci mici colora┼úi ├«n [...] ÔÇö vezi review [+8 poze]
Pensiunea Heavens 4

Cazare la Pensiunea Heavens 4* Braila

Servus dragilor, De fiecare data cand imi fac de lucru prin Braila, trag la Pensiunea Heavens 4*. Locatia e notata cu 9.0 de un cunoscut site, camerele sunt f. curate si spatioase, restaurantul si cele 2 terase (de iarna si de vara) sunt super faine. Terasa de vara are si un mini-iaz, pe marginea caruia astazi 4-5 testoase mici se relaxau la soare, pline de romantism (vezi foto), iaz in care cativa pesti exotici oranj, happy si ei dadeau din coada. O camera dubla costa 180 lei pe noapte [...] ÔÇö vezi review [+11 poze]
  • NOIEMBRIE, 2020
  • de: Flory100 [09.11.20]

Experienta culinara la superlativ

Am fost pe data de 8 -11-2020 la Casa cu stuf din Baldovinesti. Prima impresie a fost una foarte placuta. Locatia este deosebita fiind amplasata pe malul lacului... Totul este gandit foarte bine. Am facut rezervare pentru ora 19. Am comandat cocosel de munte cu sos de portocale. Mancarea a fost delicioasa iar partenerul meu a comandat o tochitura dobrogeana care fost la fel de delicioasa. Recomand cu incredere si tortul casei. Comanda a venit in aprox 15 -20 de minute. Preturile [...] ÔÇö vezi review [+13 poze]
  • OCTOMBRIE, 2020
  • de: Zoazore [25.10.20]
  • RECOMAND─é

Grecia în octombrie pe malul Dunării--Sunrise Marina Wine Bistro o surpriză mare și plăcută

2020, sau ORB AN 2020. Un an ciudat, plin cu tot felul de toate felurile, cu surprize neplacute (COVID-19, f─âr─â ├Änt├ólnirea AFA, pe care eu o a╚Öteptam cu ner─âbdare ╚Öi bagajul f─âcut din februarie-nu l-am desf─âcut, ├«nc─â a╚Öteapt─â s─â ne revedem) un an ├«n care t├ónjeam ╚Öi ├«nc─â t├ónjesc de dorul prietenilor, dar ╚Öi multe-multe pl─âcute. ├Än seria celor ultra-mega pl─âcute se ├«nscrie surpriza pe care am avut-o ieri, 24 octombrie ora 14: vizita unor prieteni foarte dragi sufletului [...] ÔÇö vezi review [+36 poze]
  • NOIEMBRIE, 2019
  • de: Zoazore [10.12.19]

Pește și vin? Viiin!

Prietenii din Bucuresti m-au invatat cu iesirile ÔÇ×la o bereÔÇŁ. Cum in Braila n-am asa multi prieteni ca in Bucuresti si ma cam plictisesc (da, imi lipsiti grav! TOTI!), mi-am sunat doua foste colege din liceu, de care eram mai apropiata si cu care acum sunt prietena, si le-am expus ÔÇ×problemaÔÇŁ. Au fost foarte incantate si chiar au spus ca-mi vor face o surpriza! Braila, duminica, 3 noiembrie 2019, zi calda, de primavara! Au venit sa ma ia de acasa cu masina si abia pe drum mi-au spus [...] ÔÇö vezi review [+30 poze]
  • MAI, 2019
  • de: Zoazore [22.05.19]

Veni╚Ťi, privighetoarea c├ónt─â!

privighetoarea.com Adresa:strada Gr─âdinii Publice nr. 20 A Restaurantul ÔÇ×Privighetoarea" a fost construit ├«n 1870. El a intrat ├«n declin, a r─âmas ├«n paragin─â pe la mijlocul anilor 1980. Atunci s-a luat hot─âr├órea amenaj─ârii aici a sec┼úiei de Etnografie a Muzeului Br─âilei. Condi┼úiile au fost improprii pentru p─âstrarea exponatelor, astfel c─â la ├«nceputul anilor 1990 sec┼úia a fost ├«nchis─â ┼či a┼ča a r─âmas de atunci ani buni. Dup─â ce a fost ani buni sec┼úie a muzeului, [...] ÔÇö vezi review [+33 poze]
Triumph Hotel 3
  • MAI, 2019
  • de: nrs [11.05.19]

Foarte bun

Pentru Braila nu a fost deloc greu sa aleg cazare. Din prima mi-a sarit in ochi Hotelul Triumph., nota mare pe booking (8.3), comentarii elogioase, pret mai mult decat rezonabil. Prin urmare am ales usor. Venind dinspre Buzau am ajuns usor la hotel, poarta era deschisa asa ca am intrat in parcarea interioara. Un angajat mi-a spus unde sa pun masina astfel incat sa nu ii incurc pe urmatorii sositi, culmea e ca masina a ajuns sub geamul de la camera! Am intrat prin spate si in drum spre [...] ÔÇö vezi review [+8 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM