ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.02.2021
ÎNSCRIS: 04.02.21
Cuplu
EXCELENT

Relaxare cu caluti la HOBBY LAND RANCH - Club de Echitatie in Comuna Ganeasa, Ilfov

Covid-ul ne-a facut sa cautam asta vara locuri de iesit din casa in jurul Bucurestiului unde sa te simti cat de cat sigur, fara aglomeratie, si sa poti sa te si intorci acasa dupa cateva ore, pentru ca la concediul din Grecia am renuntat, nu am vrut sa riscam sa ramanem in carantina pe acolo.

Asa ca am luat la rand ofertele de petrecere in aer liber de pe net si prin August anul trecut am ajuns la Hobby Land Ranch, in comuna Ganeasa, Ilfov (la 1 km de Afumati) o ferma de familie deschisa de cateva luni (in Mai 2020), unde am crezut ca vom gasi cam acelasi lucru ca la Ferma Animalelor.

Am gasit altceva decat ne asteptam, un mic Club de Echitatie ridicat intr-un loc frumos, aerisit, langa padure, fara aglomeratie, o ferma de 3 hectare aparuta dintr-o idee nascuta din dragostea de animale, ne-au spus proprietarii, care au pornit de la a salva si adopta un calut bolnav in urma cu 8 ani, Luna, o iapa neagra, cu ochi blanzi si steluta alba in frunte.

Dupa multi ani petrecuti prin tara la clinici de cai si in cautarea celui mai bun grajd pentru Luna unde sa fie ingrijita cat mai bine, si-au dat seama ca cel mai bine pentru "fata lor", cum ii spun proprietarii, ar fi sa o aiba "in curte", sub ochii lor in fiecare zi, asa ca au decis sa dea viata de bucurestean pe cea de la tara, si asa a aparut Hobby Land Ranch.

A iesit un lucru frumos, o oaza de liniste in care, pe langa caii de echitatie care fac lectii de calarie, sunt acum mai multi cai salvati si caprite, salvate si ele de la taiere.

Proprietarii spun povestea Lunei tuturor celor care le trec pragul, si cum dragostea de animale le-a schimbat viata in bine. Si din povestea lor, au gandit mai multe programe in care copiii sa invete sa se apropie de natura si de animale.

Copiii nu vin doar sa incalece pe cai, ci sunt invatati sa ii hraneasca, sa ii perie, sa le dea apa, sa ii mangaie si sa se apropie de ei cu blandete, se joaca cu capritele si iedutii, invata sa dea de mancare celor cateva gainuse de la ferma, si pot lua ouale din cuibar cu mana lor.

Noi nu avem copii, dar suntem iubitori de animale, avem si noi doua pisici si un catel salvati de pe strada, (proprietarii de la Hobby Land Ranch ne-au spus ca la Bucuresti aveau si ei doi catei si doua pisici salvate, iar acum si-au marit familia cu 4 cai, 15 caprite, 3 catei si 7 pisici, toti salvati), asa ca ne-am simtit din primul moment ca acasa vazand cu cata dragoste sunt ingrijite animalele aici. Totul este nou, curatenie in grajd, miroase a fan si a proaspat, animalele sunt strigate cu nume de alint si pupate, efectiv, aproape cu orice ocazie.

Bine, nu cred ca am putea sa ne gandim unde am tine noi in balcon un cal sau o capra, dar in aceeasi situatie ne-au spus proprietarii ca se aflau si ei acum 8 ani :)) )) )

Noi am facut o plimbare la pas pe cai, am hranit calutii, si apoi am stat la povesti cu proprietarii. Exista o mica terasa de unde poti sa te uiti la cai in timp ce bei o cafea, un ceai sau un suc, in liniste.

Daca ai chef de vorba, esti ascultat cu atentie si pleci cu impresia ca trebuie sa revii ca sa continui o conversatie placuta cu proprietarii, ceea ce noi am facut de mai multe ori pana acum, si am ajuns sa mergem la Hobby Land Ranch aproape in fiecare duminica dimineata sa ne bem cafeaua acolo, ne simtim cumva "de-ai casei", mergem pur si simplu pentru ca ne simtim bine, am ajuns sa stim "rostul" in grajd si chiar punem mana si ajutam (mai un balot, mai o roaba cu balegar), facem miscare in aer liber si ne prinde bine, uneori nici nu ne plimbam cu caii, doar ii tesalam si ii gadilam la nari - am devenit experti aproape :)) )) si asa ne-a venit si ideea acestei postari, pentru ca este un loc unde chiar simti ca totul se intampla pentru a te face sa petreci cateva ore frumoase, si merita sa fie facut cunoscut. Cel putin asta este parerea noastra.

Nu este un Club de Echitatie de fitze, este un loc de agrement pentru oameni obisnuiti, care vor sa experimenteze intalnirea cu caii, indiferent de varsta. Vin si copii care se pregatesc pentru concursuri, fac sarituri cu caii, dar e intotdeauna loc pentru incepatori.

Daca vrei insa doar sa te bucuri de caluti, de aer curat si de liniste, nu te bate nimeni la cap, te poti plimba nestingherit prin toata ferma, singura regula este sa nu se chiuie/strige tare/alerge in apropierea cailor in timpul lectiilor de calarie, ca sa nu se sperie.

Si acum, lucruri concrete despre ce poti face la Hobby Land Ranch (o sa scriu si tarifele, daca nu este voie, rog administratorii sa stearga preturile).

- plimbare cu caii la camp si la padure - 150 lei/h

- plimbare cu trasura cu ponei / 35 lei copil/50 lei adul - 30 min

- plimbare calare 20 min - 50 lei (varsta minima a copiilor este 3 ani)

- lectii de echitatie cu instructor: 30 min - 80 lei

Exista si un loc de joaca pentru copii, cu un castel medieval din lemn la scara mare. Se pot organiza la cerere mini petreceri pentru copiii care isi serbeaza ziua de nastere, (acum in numar restrans, ca inca ne tine Covidul departe unii de ceilalti, sa speram ca vom trece cu bine cu totii peste acest cosmar mondial, Doamne Ajuta!) iar cadoul surpriza este, bineinteles, o plimbare cu calutii.

Programele pentru copii (5-16 ani) sunt sub forma unor mini tabere de 3 ore organizate in fiecare week-end iar in timpul vacantelor si in timpul saptamanii, si se numesc MICUL COWBOY si MICUL FERMIER, costa 150 lei, iar copiii invata prin jocuri sa ingrijeasca si sa respecte animalele, sa le inteleaga nevoile si comportamentul, si sa deprinda responsabilitatile pe care le au oamenii fata de animale.

Din primavara, va exista si mini tabara MICUL GRADINAR, unde copii vor invata sa puna rasaduri de legume, sa le ude, sa le planteze, sa copileasca rosiile, etc., sa culeaga ardeii... etc. Totul in functie de anotimp.

Iar in vacanta de vara vor fi organizate tabere de 5 zile cu aceleasi teme.

Vizitatul nu costa nimic, esti binevenit oricand sa vezi animalele, poti hrani calutii si capritele cu morcovi sau mere.

Programul este Luni de la ora 13.00 la 19.00, iar de Marti pana Duminica de la 8.30 la 19.30, iar vara pana la ora 20.30

Si daca veniti intr-o duminica dimineata, ne gasiti si pe noi acolo :))

Nota: pretul de 50 lei pe care l-am trecut in formularul tehnic este pentru plimbarea calare, iar timpul petrecut (15 zile), reprezinta de cate ori am vizitat locatia incepand din August 2020 pana acum.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Esti langa padure, e liniste, sunt 19 km de la Piata Unirii, in timpul zilei sau in week-end nu am facut mai mult de 35 de minute pana la locatie.

De jur imprejur e cam pe 3 laturi si padure pe 1 latura, ferma este la 1,5 km de ultima casa din sat, deci nu trec masini, nu e trafic, copiii sunt in siguranta in interiorul fermei.

Accesul se face partial pe un drum de piatra, mai exact la farmacie din Ganeasa, cum vii dinspre Afumati, se face stanga pe langa farmacie pe Str. Stefan cel Mare, apoi mai mergi 700 m si acolo se termina asfaltul, iar cum se termina asfaltul trebuie sa faci imediat dreapta pe drum de piatra, mergi 150 m spre padure, apoi drumul face la stanga inca 500 m si ajungi la ferma.

Se poate ajunge in Ganeasa din 2 parti: dinspre Afumati (de pe DN2), sunt 1,5 km pana in Ganeasa, sau dinspre Comuna Pantelimon.

Ca locuri de vizitat:

- La 2 km se afla Balta de Pescuit Ganeasa (sunt 3 balti, de fapt).

- La 3 km se afla Manastirea Pasarea (construita in 1813), iar la 7km, cred, in Branesti, poti vizita asa: situl arheologic din mijlocul Lacului Brănești, situl arheologic de la Vadu Anei (asezare geto-dacica)

Trimis de brutulica in 04.02.21 03:57:54
Validat / Publicat: 04.02.21 09:18:38

VIZUALIZĂRI: 1407 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (brutulica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Lectie de calarie la Hobby Land Ranch
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[04.02.21 09:18:05]

@brutulica: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[04.02.21 11:59:21]

@webmasterX:  Multumesc pentru cuvintele de bun venit. Din pacate, anul trecut nu am plecat nicaieri, de aceea ne-am si "lipit" de oaza de liniste de la Hobby Land Ranch. Sa speram ca anul acesta va fi mai bine pentru noi toti si ne vom regasi obiceiurile sanatoase de plecat in vacante. Sanatate tuturor si Doamne Ajuta!

Theo35PHONE
[04.02.21 12:15:55]

Buna ziua, ma bucur ca am dat peste articolul acesta. Am descoperit si noi caii de la Hobby Land Ranch, si fetitei noastre ii plac la nebunie. Nu stiu cum sa pun poze, dar chiar e un loc fain. Noi am fost in timpul saptamanii, si tot asa, ne-a placut ca nu era aglomerat.

k-lator
[04.02.21 12:24:20]

@brutulica:  Foarte frumoși căluții!!

Un loc foarte potrivit pentru iubitorii de animale și pentru cei care au chef de echitație... în weekend!   Altfel, este o adevărată provocare să ajungă acolo, din București, cei care ar vrea să practice echitația și în timpul săptămânii.

” Iar in vacanta de vara vor fi organizate tabere de 5 zile cu aceleasi teme. Lectiile de echitatie se fac doar cu programare. Exista un teren pentru cai afara, si unul intr-un manej acoperit.

Sunt și locuri de cazare la Ranch-ul ăsta? Sau trebuie să mergi zilnic pentru tabăra de 5 zile??

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Theo35PHONE
[04.02.21 13:04:12]

@k-lator:  Noi stam la Piata Sudului si facem 35 min in timpul saptamanii inafara orelor de trafic. Acuma, depinde ce intelege fiecare prin provocare cand vrei sa ajungi undeva, eu fac 1h si 10 min pana la munca in fiecare zi... Asteptam si noi taberele, pana atunci mergem cand ne permite timpul.

[04.02.21 19:49:55]

@k-lator:  Am inteles ca taberele vor fi si cu cazare, si cu program doar de zi, pentru cei care vor sa isi ia seara copiii acasa. Mergem duminica viitoare, ca saptamana asta avem alt program, si o sa intreb si revin cu amanunte. Daca nu avem copii... nu m-au interesat taberele in mod special

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[27.02.21 23:34:33]

@brutulica:  Am revenit, cu intarziere si scuze. Deci confirm informatia despre taberele de mai sus.

Toate bune​

[05.08.21 00:46:02]

@brutulica: Salutare tuturor, am revenit cu informatiile despre tabere.

8-14 August, TABARA de ECHITATIE si SAH, in regim de zi (7.30-19.00), sau cu cazare la Ranch. Detalii gasiti pe net.

Si incat 2 tabere in August, tot de Duminica pana vineri, tot cu regim dublu.

O zi faina.

brutulica, k-lator, Theo35
Alte impresii din această RUBRICĂSugestii pentru timp liber în București și împrejurimi: