ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.03.2022
ÎNSCRIS: 17.07.14

O experiență unică la muzeul... simțurilor.

Am aflat de acest loc in urma unor reclame de pe feedurile unor aplicatii de socializare. Am cercetat putin "problema" si ni s-a parut o atractie destul de interesanta. Asadar sa detaliem...

LOCATIE

Inteleg ca acest proiect a plecat de la succesul pe care l-a avut acelasi muzeu din Praga. Creatorii acelui proiect s-au gandit sa il extinda si in Bucuresti, locatia fiind deschisa inca de acum vreo 2 ani. avand deja peste 4000 de recenzii pe Google cu o nota de 4,4!

"Muzeul" este localizat in Afi Palace Cotroceni, Bld. Vasile Milea, Nr. 4, la etajul 1. Ca si orientare, deasupra magazinului Auchan, in zona Arcade, unde sunt trambulinele, jocurile, etc sau unde ERA trenul inainte. Am pus muzeu in ghilimele pentru ca nu se incadreaza (conform definitiei din DEX) in aceasta categorie.

As numi-o mai degraba... Casa Simturilor (House of Senses), parca suna chiar bine. Defapt este un soi de expozitie unde parcurgi mai multe camere tematice, bazate pe iluzii optice dar si multe exponate avand la baza iluziile optice si perceperea diferita a realitatii prin modul in care sunt amplasate, pacalind creierul sa treaca intr-o realitate falsa.

TARIFE/ ORAR

Copil (5-15 ani) = 25 lei

Adult = 35 lei

Bilet Familie (2 adulti + 2 copii) = 90 lei

Nu stiu cum se procedeaza de obicei dar va dau un pont. Daca veti cumpara biletele direct de pe site, veti beneficiaza de o reducere de 50%. Toate tarifele de sus se injumatatesc! Trebuie sa intrati aici

Si va redirectioneaza catre iabilet.ro Apoi aveti la alegere dintre multe platforme de plata. Zic ei ca ar fi oferta valabila pana la sfarsitul lunii.

Programul este zilnic (luni-duminica) de la 10:00-22:00*. Intr-adevar in weekend este ceva mai aglomerat. Noi am asteptat la rand cam 20 minute. Eventual mergeti mai devreme sau in timpul saptamanii pentru a evita coada.

In spatele casieriei pe dreapta este si o zona de garderoba. Atat dulapioare cat si dulapuri cu umerase, unde va puteti lasa bunurile/hainele, etc.

Tot aici este si o mica zona cu suveniruri

site oficial: www.museumofsenses.ro

*ultima intrare in expozitie este la 21:15

____

EXPOZITIA

Intram in expozitia, prima zona fiind plina de oglinzi (sau camera infinita), un mic labirint care iti da ceva batai de cap pana cand reusesti sa gasesti iesirea.

Urmeaza apoi o serie de obiective, camere si atractii, holurile constituind si o mica galerie unde am regasit:

-oglinzi deformatoare

-globuri cu efect plasma

-capul din farfurie

-oglinda care iti schimba infatisarea

-mirajul "Fata Morgana"

-patul cu cuie (una din principalele atractii, un pat cu 1200 cuie, pe care te poti aseza destul de confortabil...)

-stereograme

-caleidoscop

De-asemenea mai multe camere pline de iluzii, cum ar fi:

-camera inversa

-o alta camera plina de oglinzi

-camera care distorsioneaza marimea

-camera cu tamburul care se invarte in jurul unui pod fix (tunelul vortex) => pare ca treaba aici este destul de serioasa. Intr-adevar odata intrat aici simti ca iti fuge pamantul de sub picioare. Probabil multor persoane li s-a facut rau aici, pentru ca imediat cum intri in acest tunel, exista un buton de panica care poate fi apasat pentru a opri imediat roata. Butonul este insotit de un afis cu detalii despre folosirea lui.

____

CONCLUZII

O locatie foarte interesanta, concept unic in Romania, ce merita vizitat macar o data, mai ales daca aveti prichindei in familie. Noua ne-a facut placere sa trecem pragul acestui loc si recomandam tuturor aceasta experienta unica.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Expozitia se afla in Afi Palace Cotroceni la etajul 1.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Cu siguranta o atractie unde distractia dar si stiinta se afla pe primele locuri!

Trimis de ⭐ValentinB_88⭐ in 26.03.22 21:01:43
Validat / Publicat: 27.03.22 07:55:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BUCUREȘTI

VIZUALIZĂRI: 730 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Tunelul vortex
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[27.03.22 07:54:45]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sugestii pentru timp liber în București și împrejurimi, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait) - rubrică cu regim de votare +/-1PMA

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

[27.03.22 08:08:27]

@⭐ValentinB_88⭐: Chiar ieri imi venise ideea de a vizita acest muzeu, si vazusem ca au aceasta oportunitate pana la sfarsitul lunii de a achizitiona biletele de intrare (pe net) cu 50% reducere. Intre timp insa au aparut niste schimbari, asa incat reprogramam, dar ma bucur ca am citit acest articol.

Si chiar daca nu avem prichindei cred ca si pe noi adultii ne-ar fi relaxat. Felicitari, votat cu mare drag.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
ANILUPHONE
[27.03.22 09:38:49]

Am fost acolo în vara lui 2018 și chiar am scris un review aici pe AFA... rețin că atunci impresiile au fost contradictorii... că este un "muzeu" temporar, că nu este un muzeu... este un loc unde poți petrece clipe frumoase și inedite!!!

Eu am fost cu niște prieteni cu băiețelul lor, ne-am distrat foarte tare!!!

Mă bucur că mai există, că a rezistat vremurilor, iar tu ni l-ai reamintit!

În plus am sesizat mai multe suveniruri!

În rest numai de bine!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
⭐ValentinB_88⭐AUTOR REVIEW
[27.03.22 09:48:54]

@ANILU: Probabil ca initial a fost gandit ca o expozitie temporara insa avand succes, a ramas PERMANENTA.

Si eu sunt de parere ca NU este un muzeu ci o... expozitie foarte interesanta.

Totusi consider ca nu este un "ARTICOL OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC TEMPORAR ori RESTRÂNS", fiind o expozitie permanenta, deschisa de luni pana duminica de dimineata pana seara tarziu, de mai bine de 2 ani.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]

ANILU, mishu, ⭐ValentinB_88⭐
Alte impresii din această RUBRICĂSugestii pentru timp liber în București și împrejurimi: