ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.12.2010
ÎNSCRIS: 15.04.10
3 AD. + 1 COPII -- v: 1.5

Zorky's Planet din Afi Palace Cotroceni

1 Decembrie 2010, Ziua Nationala a Romaniei, o zi a carei semnificatie e mai putin mediatizata, ce mai conteaza Unirea, ce mai conteaza ca pe atunci Romania era Mare, neciuntita de tratate nedrepte, important e ca avem o zi libera, ca ProTv-ul face 15 ani, ca Afi Palace face 1 an, motiv tocmai bun sa iesim din casa. Fii-mea a mare m-a anuntat de cu seara ca la 8 dimineata pleaca sa vada parada, a se citi tinerii imbracati in haina militara aflati la datorie ce defileaza mandri pe sub Arcul de Triumf. Numai ca dimineata era o vreme atat de insuportabila cu un vant taios si o ploaie ce se transforma in gheata pe tot ce atingea ca nu ai fi dat un caine afara din casa, darmite sa strabati capitala la pas.

La ora 10, sotul a iesit din casa sa pregateasca masina si sa incalzeasca motorul dar de-abia dupa 40 minute am primit ok-ul sa coboram. Am reusit sa ajungem in timp util la intalnirea cu nic si sa schimbam cateva cuvinte in timp ce ploaia rece ne sfichiuia fata, apoi am plecat ca tot romanul la mall unde aveam invitatie la seminarul revistei Baby la Zorky’s Planet.

Amplasat la etajul unu al mall-ului, deasupra supermarketului Real, Zorky’s Planet ocupa o suprafata de 145 mp si si este unul dintre cele mai frumoase locuri de joaca intr-un spatiu inchis. Aici, copiii se pot bucura de o structura tip labirint, cu mai multe zone de atractie: tobogane, saltea elastica, bile multicolore, precum si de un tobogan gonflabil amplasat intr-un loc special securizat. In timp ce parintii merg la cumparaturi, la spa sau la restaurant cei mici beneficiaza de conditii ideale pentru a se putea juca in voie, supravegheati de personal specializat. La intrare copiii sunt rugati sa se descalte si pot intra singuri sau insotiti de parinti daca acestia vor sa-si petreaca timpul cu ei.

Langa locul de joaca ingradit mai sunt si alte comedii, o invartitoare mare ce imita corabia piratilor, altele mai mici sub forma de cescute sau de animale, un trenulet, toate la „modica” suma de 10 ron per bucata. Daca ai un tzanc foarte convingator, care stie sa planga sau sa se tavaleasca pe jos trebuie sa ai o suma frumusica la dispozitia lui de indata ce pasesti pe acest taram de poveste.

Avantajul acestui loc de joaca consta tocmai in faptul ca este in interior si poti sa-ti distrezi piciul si intr-o astfel de zi, cu timp nefavorabil iesirilor in aer liber. Am observat ca au un loc amenajat si pentru evenimente speciale, aniversari, petreceri ce se poate inchiria contra cost fireste.

Cat printesa mica s-a jucat la Zorky (insotita de cea mare), noi parintii am discutat pe teme de alimentatie cu medicul nutritionist, despre carduri bancare si despre Unicef dar mai ales despre comportamentul rasfatatilor cu doamna psiholog, care e profesionista, are un raspuns logic la fiecare intrebare. A urmat sedinta foto si invitatia la o noua intalnire pe 4 decembrie in acelasi loc la Babyblioteca – Ne place sa citim.

Nici nu am observat cand au trecut cele doua ore, copiii erau foarte incantati si fericiti de tratatie dar si obositi, tocmai buni pentru somnicul de amiaza. Noi am plecat acasa dar in Afi a continuat petrecerea la patinoar, cu dansuri, aprinderea bradului si taierea torturilor la ora 17.30, doar a implinit un an, nu? La multi ani, Afi Palace! La multi ani romani, oriunde v-ati afla!

Trimis de ninaa in 02.12.10 18:55:48

VIZUALIZĂRI: 5888 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ninaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Toboganul gonflabil de la Zorky's Planet.
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

valimi
[02.12.10 19:06:27]

Ne-ar trebui si noua o asemenea "planeta" la Slobozia, cand vremea este ca acum suferim teribil in casa privind pe fereastra.

[02.12.10 19:19:35]

@valimi sunteti invitati la Bucuresti, noi stam la cateva statii de Afi, deci va vom insoti cu placere la plimbare.

ionescunic
[02.12.10 20:00:12]

@Ninaa daca s-ar face asa ceva ai castiga premiul de simpatie din partea mea, multumesc din nou pentru ajutor.

dorgo
[02.12.10 20:30:44]

Observ ca planeta lui Zorky

E-o lume colorata cu jucarii

Pentru cuminteii nostri copii

[02.12.10 21:02:24]

@dorgo observ ca esti un foarte bun poet (mi-au placut si versurile de la rw de la Paris - Luvru), un foarte bun povestitor, istoric, critic de arta, cu ce alte talente ascunse ne vei mai surprinde?

kmy
[02.12.10 21:24:46]

Te invidiez ca te-ai distrat. Eu am lucrat si te-am votat pe tine.

[02.12.10 21:28:51]

Merci kmy, acum ma mai bucur cat stau acasa cu cea mica, dupa ce voi incepe munca sigur voi lucra de 1 Decembrie.

celeste
[04.12.10 11:16:58]

Uite asa imi mai aduc si eu aminte de vremurile cand a mea fata era mica si cand o luai de la topogan ne stia un cartier intreg.

[04.12.10 13:24:56]

@celeste, asa face si a mea, dar numai pana iesim din parc, dupa aceea se potoleste. La zorky erau multi copii in afara spatiului de joaca si nici n-a observat cand am scos-o de acolo.

magdalena
[12.12.10 12:47:00]

Tocmai mi-ai vandut un pont unde pot merge sa imi distrez copiii!

[12.12.10 14:47:13]

@magdalena, intr-o zi urata, mohorata, este locul perfect sa-i scoti din casa sa-si consume energia.

[23.04.16 23:21:53]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Spații party copii & alte sugestii timp liber, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait) - rubrică OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

celeste, dorgo, kmy, magdalena, ninaa, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂSugestii pentru timp liber în București și împrejurimi:

• pagină generată în 0.082190036773682 sec