ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.03.2023
STATUS: CONSUL
FEB-2023
EXCELENT

Cum să îndulcești o durere -- KARAMNA București

Așa cum vă povesteam aici, la plimbarea mea prin cartier am întâlnit această KARAMNA, o cârciumioară libaneză, simpatică foc și care m-a dus cu gândul la Nassar: vezi impresii

Pe pagina lor, se laudă așa:

” Restaurantul Karamna vă dăruiește aroma, culoarea și savoarea bucătăriei libaneze, înconjurat de o grădină a cărei priveliște te bucură. Supravegheat îndeaproape de o armată de brazi, restaurantul vă răsfață cu diversitatea meselor reci și calde, dar și cu cea a preparatelor din carne sau pește...”

Și asta este adresa lor din buletin (ul commercial):

Restaurant Karamna

Calea Dudesti 176, Sector 3, Bucuresti

contact. karamna@gmail.com

0732.387.228 | 021.320.85.26

Este la drumul mare, într-o stație de tramvai. Nu are parcare, dar locuri se gasesc din belșug, alături fiind un teren puțin cam viran, un ROMPETROL parcă.

Nu-mi era foame, dar aș fi avut chef de ceva dulce și moale, să pot savura linștită.

Am intrat și, da, o aromă plăcută, de cafea, mi-a inundat nările. Înăuntru era cald, curat dar gol la ora aia. O atmosferă intimă, plăcută, ce te îndemna la șuete, la siestă. Programul lor mi se pare ușor ciudat: de la 11 la 14. Eu am ajuns cam pe la 12:10

M-am dus la vitrina cu dulciuri și aproape imediat, ca un duh din lampă (eram în spațiu arab, nu?) a apărut lângă mine o fătuță amabilă și politicoasă, care mi-a răspuns tuturor curiozităților mele. Prompt și la obiect.

Am ales o Mahalabie (22 lei), adică o budinca de lapte, cu zahar ars și nucă de cocos (deși eu nu am simțit-o. Mai bine, că nu sun fan!), înecată în sirop de căpșune. Arăta apetisant și, am constatat ulterior, nici nu era foarte dulce. Un gust fin, insinuant, plăcut.

Am savurat-o pe terasă, afară, că mă știți vicioasă.

Nedorind să mănânc, nu am avut un meniu, dar oferta zilei era ceva orez cu carne de oaie la 50 porția. Cam mult, am gândit eu

Da, au și terasă! Mare, frumoasă, dar acum, iarna, nu este pregătita pentru oaspeți. Vara cred că este un rai verde. Privită din stradă, terasa este în stânga, înconjurată de gard viu. Jumătate este acoperită. Cealaltă jumătate cred că vara are umbrele Este mărișoară și primitoare, are și un bar, și narghilele. Cum era mult prea frumos afară ca să stau înăuntru, mi-am ales un loc la soare.

Între timp, in interior au mai apărut oaspeți, atmosfera se animase și toți păreau mulțumiți de porții și de bucate.

Am platit cash, (se poate plati și cu card) am lăsat și” mulțumesc” ul și m-am ridicat încântată de descoperire, de gustul minunat, de servicii și de atmosferă.

Nu am detalii despre Wi-Fi, că nu m-a interesat aspectul. Am stat fix 15 minute.

Și uite așa, am îndulcit puțin durerea, mi-am bucurat simțurile și mi-am eliberat stresul. A doua zi urma să mă internez.

Dar bucuria nu s-a oprit aici. Alți prieteni dragi m-au invitat la cină, La Mama în Delea Veche.

Voi povesti și asta! Va urma!

Vă recomand sincer bijuteria asta micuță. Merită oricând, dar, mai ales, vara!

despre SERVICII

Amabilitate, profesionalism, corectitudine

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Desertul meu a fost minunat

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Intim, cald, primitor. Vara, terasa cred că este superbă

Trimis de Zoazore in 06.03.23 12:26:05
Validat / Publicat: 06.03.23 13:56:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 656 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Zoazore); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Mahalabia mea. Minunata

elenaadinaPHONE
[06.03.23 15:00:00]

Să vă fie de bine!

Nu am mâncat până acum mahalabie, dar arată îmbietor! ????

Uneori e bine să ne răsfățăm, mai ales la durere... ????

ZoazorePHONEAUTOR REVIEW
[06.03.23 15:10:08]

@elenaadina: Nici eu! Dar este foarte bună. Și arată bine.

Simțeam nevoia să mă răsfăț, să aduc endorfină in creierul meu stresat.

Dulciurile libaneze îmi plac fiindcă nu sunt foarte... dulci.

Mulțumesc pentru aprecieri și pentru ecou.

elenaadinaPHONE
[06.03.23 15:15:08]

@Zoazore:

????????????

[06.03.23 21:01:04]

@Zoazore: Avand in vedere ca sunt prin zona mea, cred ca am "obligatia morala" sa ii verific vara, ca sa vad cum este terasa . Cat despre

Programul lor mi se pare ușor ciudat: de la 11 la 14.

sunt astfel de locuri care au deschis in acest interval pentru masa de pranz, stiu o pizzerie care mi-a fost laudata, si este in buricul targului, si care are pogram de luni pana vineri intre 11 - 17. Cred ca fiecare isi calculeaza cheltuielile si veniturile si decide ce este mai bine. Sa iti fie de bine, votat cu mare drag.

[06.03.23 22:27:09]

@mishu: Ar fi interesant sa aflu cum este vara la ei. Si iarna mi-a placut cum arata terasa, dar vara cred ca este minunat.

Oamenii binevoitori, primitori, profesionisti. Ar fi de incercat si mancarea. Cred ca este grozav de buna!

Cat despre program, asa o fi! Eu nu am mai intalnit un astfel de program limitativ. Doar trei ore pe zi?

Multumesc mult pentru aprecieri si ecou.

nicole33
[06.03.23 23:52:28]

@Zoazore:

Să-ţi fie de bine răsfăţul şi mulţumesc pentru recomandare!

Simțeam nevoia să mă răsfăț, să aduc endorfină in creierul meu stresat.

Nu mă gândisem că un dulce ar putea ajuta, dar ai avut dreptate.

Mi-a plăcut teribil asta cu "îndulcirea durerii", mai ales când ştiu ce dureri aveai. Dar toate trec

Nici nu ştii ce ai ratat! Cafeaua arăbească este divină.

Cea de la Nassar a fost printre cele mai bune băute de mine în România, de fapt şi singurul "produs" fără reproş de atunci.

Offf... cum mă dezamăgeşti tu pe mine. Pe vremuri m-am bazat pe privirea ta ageră, am avut încredere în tine şi te-am pus şi copilot şi ai făcut faţă cu brio şi acum ce faci???

În primele fotografii postate de tine se vede clar programul de funcţionare al restaurantului: 11.00-24.00, un program normal de lucru.

Rareori analizez asemenea detalii, însă am fost tare mirată de un program aşa ciudat încă de când mi-ai povestit experienţa dulce de la Karamna. În plus, trecând zilnic pe acolo la întoarcerea de la serviciu, am văzut deseori livratori de comenzi de mâncare venind şi plecând de acolo şi asta pe la ora 17 sau mai târziu.

Acum să nu te superi pe mine dacă te-am "certat" pentru o cifră greşită când eu nu am văzut ditamai terasa, singura mea scuză fiind că aceasta este prea bine ascunsă dincolo de brăduţi.

Preţurile sunt mărişoare pentru zona respectivă şi nici Karamna nu este un restaurant de lux, dar "libanezii" nu au fost ieftini niciodată. Pentru următoarea ieşire pusesem ochii pe un turcesc aflat în celălalt capăt al oraşului, dar, din comoditate, s-ar putea să-l aleg pe acesta recomandat de tine.

Aştept şi continuarea

DOINITA
[07.03.23 12:46:58]

Draga zanutza, ma bucur ca ai reusit sa "indulcesti durerea" si ca totul a fost dupa

sufletul tau! Daca ma gandesc bine, nici nu se putea altfel, oricum ai fi facut tu o magie

cu bagheta. ????

ajunge pe meleagurile bucurestene.

Sa iti fie de bine si sper ca si durerea a disparut sau macar ameliorata!

[08.03.23 22:32:02]

@nicole33: Scuze pentru raspunsul intarziat!

Nici nu ştii ce ai ratat! Cafeaua arăbească este divină.

Te cred, dar din cauza durerilor, am probleme cu somnul. Daca mai beam si cafea...

Dar mirosea divin cand am intrat!

Zau daca am vazut 24! Ba chiar am tooot analizat! Nu, cred ca incep sa imbatranesc!

Nu cred ca vei regreta! Mie mi-a placut ce-am vazut, simtit, mirosit acolo! Ca au preturi marisoare, e drept! Mie mi-a placut mult Haloumi la gratar cu cartofii prajiti.

Multumesc pentru vizita, apreciere si ecou! Astept feedbackul tau!

[08.03.23 22:41:36]

@DOINITA:

Daca ma gandesc bine, nici nu se putea altfel, oricum ai fi facut tu o magie cu bagheta.

Offf, ce bine ar fi fost! As fi scapat de dureri mai repede!

sufletul tau!

Daaa, pentru cateva zeci de minute am uitat de durere si am savurat minunea de desert!

Si eu sunt fan bucate arabesti si se poate sa ma folosesc de experienta ta, cand voi ajunge pe meleagurile bucurestene

As fi curioasa cum vei percepe tu acest local micut si intim!

Sa iti fie de bine si sper ca si durerea a disparut sau macar ameliorata!

Daaa, la doua saptamani de la operatie, s-au ameliorat bine, dar tot am probleme cu somnul! Ma cam lovesc in somn la operatie si ma trezesc urland de durere! Dar va trece!

Multumesc pentru vizita, apreciere si ecou!

DOINITA, elenaadina, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: