ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.03.2023
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 17.06.09
STATUS: CONSUL

Despre bunătate, suflete frumoase și prieteni minunați

Poate că titlul vi se va părea curios, dar vă voi povesti ce și cum: prin ianuarie, o durere surdă m-a lovit în genunchiul stâng. L-am uns eu cu toate alifiile, am încercat să-l îmbunez cu pastile... Nu l-am păcălit deloc. Supărată, l-am dus la nenea doctorul de picioare (ortoped, deh!). Dar nu numai la unul, ci la doi. Amândoi au pus același verdict: defect grav, trebuie operat de urgență. Uppsss! Era de ziua mea, în februarie. Atât a fost de urgent, că deja mă si planificaseră. Aveam de ales intre Galați la spital de stat la 24 februarie, de Dragobete și București, la spitalul privat Gral, la 21 februarie. Am ales varianta a doua, cu data de 21 februarie operația (parcă-mi programam concediul: unde, când, cât, buget). Internare pe 21 dimineață, externare pe 22 la prânz, ca la hotel. Bugetul a fost cadou de la companie, prin asigurarea de sănatate.

Aici intervin prietenii! Că știți că sunteți mulți! Cei din Braila mi-au asigurat transportul, duminică, pe 19 februarie. După trei ore minunate, mă predau celor din București, care urmau să-mi asigure cazarea pentru două zile. Și ce cazare! Chiar peste drum de spital, la nici 200 de metri de intrare.

Mi-am primit camera, m-am instalat comod, foarte comod! Căldură, liniște, orhidee albe (favoritele mele)... eram în concediu! Medical, e drept, dar concediu!

Primesc un telefon de la alți prieteni, doar veniți de la schi. Vor să mă vadă. Am coborât, ne-am pupat, ne-am văzut, străluceam de bucuria revederii. Nu au urcat decat 5 minute, cât să-mi lase o pâine și o sticlă de 2 l cu apă plată.

Am dormit ca un prunc, obosită, dar fericită.

A urmat ziua a doua, cu o vreme superbă de primavară. Deși mă durea cumplit genunchiul, am ieșit la o mică plimbare prin cartier. Parte din el îl știam. Stătusem acolo, în altă zonă, dar în acea zonă statuse verișoara mea. Amintirile îmi reveneau, mă simțeam ca și când nu plecasem niciodată de acolo.

În plimbările mele, am dat peste Karamna, o cârciumioară libaneză, cochetă și drăguță, despre care vă voi povesti în curând.

Ajunsă acasă (că acasă mă simțeam în casa prietenilor mei) am mai primit un telefon de la a patra pereche de prieteni dragi, care mă invitau la cină, La Mama, în Delea Nouă. Vă voi povesti și despre asta.

Marți m-am internat, miercuri, prietenii din Brăila au venit și m-au adus acasă.

Acum sunt acasă, în medical. Mă simt mai bine. Am dureri, dar mai mult febră musculară, că fac recuperare și vreau să fiu iar în formă. Așa cum mă știți!

Mulțumesc tuturor prietenilor implicați. Nu voi da nume, dar dacă ei vor să se desconspire, sunt liberi s-o facă!

Să vă dea Dumnezeu și Universul sănătate tuturor! Mă înclin!

Trimis de Zoazore in 05.03.23 16:10:13
Validat / Publicat: 05.03.23 16:40:31

VIZUALIZĂRI: 834 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

hlliPHONE
[05.03.23 16:48:18]

@Zoazore: sănătate multă și recuperare grabnică!!!

k-latorPHONE
[05.03.23 17:18:05]

@Zoazore: Însănătoșire rapidă și recuperare ușoară. Exerciții cât mai eficiente! ????

Carmen IonPHONE
[05.03.23 17:21:27]

@Zoazore: Multă sănătate, Zozo! Ne e dor de tine.

crismisPHONE
[05.03.23 17:37:21]

@Zoazore: Multă sănătate și fă-te bine cât mai repede! ????????????

Safta RaduPHONE
[05.03.23 17:57:35]

„În viata nu contează unde te afli, ci pe cine ai lângă tine" - autor necunoscut. Păcat că nu cunoaștem numele autorului, dar mare dreptate are! Ce pot sa spun, Zozo? Ma bucur pentru faptul ca ai trecut cu brio de un alt hop al vieții, sa te faci bine, și sa ne vedem sănătoși. Iar pentru cei care te-au ajutat cu deplasarea Braila- București si retur, pentru cei care te-au găzduit, ca și pentru cei care au venit sa te vadă sau te-au invitat la „un pahar de vorba", doar atat vreau sa adaug: respect!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][7 voturi]
iulianic
[05.03.23 18:10:54]

@Zoazore: Multă sănătate și din partea mea! Și o recuperare cât mai ușoară și mai rapidă!

elenaadinaPHONE
[05.03.23 18:12:22]

Însănătoșire și recuperare grabnică!

Trăiască prietenii, să fie sănătoși! ????????

mprofeanuPHONE
[05.03.23 18:32:39]

@Zoazore: Multă, multă sănătate! Recuperare grabnică și numai gânduri bune îți doresc! Multe mulțumiri oamenilor minunați ce te-au ajutat! ❤️

[05.03.23 18:40:14]

@Safta Radu: Da, Radu, am un mare respect pentru toti cei care m-au ajutat acum cu transport, paine, medicamente, gazduire! Vindecarea mea le-o datorez si lor.

Dar si tie si tuturor celor asemeni tie care mi-au dat mesaje, m-au incurajat, au fost cu gandul si cu inima langa mine!

RESPECT voua, tuturor, prietenii mei dragi! Nu conteaza numele, coltul de tara sau de lume, conteaza ca existati si ca eu va simt langa mine!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
mmierlaPHONE
[05.03.23 18:44:35]

@Zoazore: Sănătate multă, recuperare cât mai rapidă! ????

FlaviuPHONE
[05.03.23 18:50:14]

Multă sănătate, Zoa! De acum încolo îți doresc să revii în București doar cu ocazia unor evenimente fericite.

[05.03.23 18:51:58]

@ALL: Va multumesc tuturor pentru urari! Cu voi alaturi, recuperarea va fi mai rapida, mai usoara si mai placuta.

Poate ne vom si revedea candva!

nicole33
[06.03.23 06:48:17]

@Zoazore:

Eu ţi-am zis încă de atunci că nu trece decât cu "zeamă de cuţit" sau cu "rază de laser" , alifiile şi pastilele acţionânând doar asupra efectului - durerea - şi nu asupra cauzei acesteia.

Totul este bine când se termină cu bine

M-am bucurat pentru că am avut ocazia să te văd, chiar şi aşa pe fugă, dar preferam să vii la Bucureşti doar pentru relaxare şi socializare, cum ai făcut în aprilie anul trecut, nu cu necazuri prin spitale.

Recuperare uşoară îţi doresc!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
tata123 🔱
[06.03.23 12:26:22]

@Zoazore: Sănătate!

Rodel
[06.03.23 15:58:11]

Multă sănătate! Și când ai prieteni atât de devotați, sănătatea vine mai repede, pentru că sufletul este mulțumit.

ZoazorePHONEAUTOR REVIEW
[06.03.23 16:56:03]

@Rodel: Despre asta spun! Încă sunt pe picioare mulțumită vouă, tuturor!

ZoazorePHONEAUTOR REVIEW
[06.03.23 16:58:45]

@nicole33: Off, Tiza! Așa de mult îmi doresc asta! Atât de mult îmi lipsiți! TOȚI!

Poate va fi și asta la un moment dat!

nelu73PHONE
[07.03.23 14:24:26]

Multă sănătate însănătoșire grabnică!

diana2015PHONE
[10.03.23 19:46:56]

@Zoazore: multă sănătate zânica mea bună și iubită, te pupăcim de nu te vezi cu prima ocazie și te alergăm prin Brăila

Hai fruntea sus și să ne revedem cu bine ????

[10.03.23 23:04:29]

@diana2015: Multumesc mult, motanel! Cand va fi prima ocazie? Abia astept!

⭐ValentinB_88⭐
[14.03.23 10:40:31]

Multă sănătate!

16 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
Carmen Ion, crismis, diana2015, elenaadina, Flaviu, hlli, iulianic, k-lator, mmierla, mprofeanu, nelu73, Rodel, Safta Radu, tata123 🔱, Zoazore, ⭐ValentinB_88⭐
Alte articole din această RUBRICĂMini-întâlniri zonale/ocazionale: