ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.04.2019
ÎNSCRIS: 21.08.11

Miniintalnire AFA aprilie 2019 – bogata si plina de distractie

Am lansat propunerea pentru miniintalnirea AFA la restaurantul High Life, bazata pe experienta anterioara (vezi impresii), cand eu si colegii mei am fost multumiti de “pachetul” complet (amplasare locatie, preturi, mancare, atmosfera etc).

In scurt timp de la crearea evenimentului, si-au exprimat dorinta de a participa mai multi membrii, asa ca am sunat la restaurant sa fac rezervarea. Aici… SOC… era tot restaurantul ocupat cu un eveniment privat!!!

Mi s-a oferit ca si alternativa pub-ul, aflat la subsol, asa ca am tras o fuga pana acolo, sa vad exact despre ce este vorba. Am probat mesele si scaunele inalte sa vad daca sunt accesibile si comode pentru “tinereii” mei :) !

Am stabilit si negociat meniul cu dl R.I. (in afara de 2 vegetarieni... restul numai pacatosi :), asa ca a fost usor sa ma descurc), la fel de amabil si de deschis la sugestii, ca si cu un an in urma, am stabilit la ce ora se va servi mancarea, am stabilit ca in vitrina frigorifica sa avem racoritoare diverse, apa plata si minerala. Chiar a fost atat de dragut, ca ne-a lasat sa ne aducem de acasa desertul :).

Toate bune si frumoase pana aici… dar si de aici incolo :).

Am avut surpriza sa cunosc si cativa AFA-isti consacrati, dar cu care nu am avut contact face-to-face pana acum: @ Noha, @fanespoitoru, @amero (ultimul user, Aurelia, mi-a lasat si o amintire dureroasa (la propriu):):):) …. un deget prins in usa :):):) ! – ii transmit pe aceasta cale ca nu mi-a cazut unghia… … inca :):):):) !).

La recensamant, am numarat 32 de membri si apartinatori, unul mai distractiv ca altul :): @Mika, @Dragos cu sotia, @Flaviu si Diana, @fanespoitoru si Ileana, @Anilu si Sorin, @SilviaTudoran si sotul, @Carmen Ion si sotul, @doinafil, @mdsn, @Noha si sotul, @Profesor73 si sotia, @adrianbogdan, @Nicole33, @Zoazore, @fredutza, @roth, @amero, @teona, @krisstinna, la care m-am adaugat si eu cu prietena mea Rodi si Mihaela Cretu (un user nou nout, in tipla inca :) ) impreuna cu sotul ei si un musafir de departe, dar binevenit oricand, @Ioana74.

Mancarea, precomandata, am servit-o in regim de bufet suedez, dl Razvan aducand-o frumos in 3 chafing dish-uri pline ochi, sa stea calda. Ca sa nu se creeze aglomeratie, spatiul din jurul mesei cu mancare fiind restrans, dupa ce noi am modificat pozitia initiala a meselor, am trecut la “butoane” asa cum a scris una dintre fete :), si m-am apucat sa umplu farfuriile intinse spre mine.

Am servit cartofi wedges, legume la gratar, coaste de porc, pastrama de pui, cotlet porc la cuptor, aripioare pane, cascaval pane, carnaciori de bere picanti, salata verde, salata de castraveti murati. Dupa ce toate farfuriile au fost umplute, mancare inca mai era, asa ca cine a mai dorit, s-a mai putut servi. Costul de persoana pentru mancare a fost de 30 de lei. Bautura s-a comandat separat de la bar, ajungand la mese: bere, coniac, votka, vin, gin tonic, cocktail-uri, iar apa si racoritoarele, se puteau servi direct din vitrina plina, fiind lasate la dispozitia noastra, asa cum convenisem (au facut foarte repede inventarul la sfarsit).

Nota de plata finala pentru consumatia a 31 de persoane – 1422 lei, deci mai mult decat rezonabila (parerea mea :) ).

Ca si surpriza pentru invitati, @roth a adus un tort de ciocolata fina cu menta, iar eu 2 prajituri, din care, nimeni nu a ghicit ca una dintre ele era facuta cu morcovi :) !!!

Muzica ne-am ales-o singuri, in bar-ul din pub fiind si un laptop la care puteam pune muzica direct de pe youtube. Pentru ca dupa zona de mese aveam si un spatiu unde ne puteam desfasura, am dansat pe meneaito si pe “gasca mea” sarind ca la 20 de ani… desi daca ne-am fi luat dupa baloanele ramase de le o petrecere initiala… faceam acolo majoratul nostru :) ! Sper ca toata lumea s-a simtit bine, cel putin asa am vazut! Nu stiu daca cei de deasupra noastra au fost ok, cand Roxana a dat muzica la maxim, de zornaiau paharele pe masa :) !

Ce pot sa va spun, dupa intalnirea asta? Bucuresti rules :) ! Poate ca nu am castigat la gastronomic anul asta... dar la intalniri si distractie, suntem cu siguranta campioni absoluti :), de necontestat... (il rugam pe Admin sa ne dea o diploma pentru asta data viitoare :) ) !!!

Iar combinatia @fanespoitoru - @flaviu e dementiala!!! Ma gandesc sa patentez parteneriatul cu ei si sa-i duc la nunti, botezuri, cumetrii…. sa intretina atmosfera :) !

Inca odata mi s-a demonstrat concluzia la care am ajuns cu ceva timp in urma... AFA-istii functioneaza pe sistemul de parchet cu dublu click... doar ca ei sunt mai rapizi... socializeaza de le la primul click, ca si cum s-ar cunoaste de cand lumea!!! Plus ca varsta e ceva relativ in gasca noastra, necontand cele doua cifre detinute...

Ne vedem data viitoare …. la terasa…. daca ne primesc… avand in vedere cat de galagiosi suntem :) !

PS: Daca mai aveti poze/filmulete , le puteti atasa aici (dar sa nu fie compomitatoare :):):) ) ...eu am fost prea prinsa cu rolul de gazda, ca sa mai apuc sa fac prea multe!

Trimis de vulpe mihaela in 10.04.19 11:46:48
Validat / Publicat: 10.04.19 12:09:06

VIZUALIZĂRI: 335 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Distractieeee... in poza, Silvia, Radu si Ileana (cu spatele), Ioana, Mika, Nicole, Zozo, Diana, Flaviu.
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[10.04.19 12:08:47]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Mini-întâlniri zonale/ocazionale, ÎNTÂLNIRILE AFA" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

ungureanica
[10.04.19 12:13:47]

Super faină petrecerea. Mă bucur mult pentru voi. Vă salutăm cu drag pe toți!

[10.04.19 12:28:35]

@ungureanica: Te anunt pe aceasta cale ca esti binevenit oricand, impreuna cu sotia ta... si un "ceai" din zona!

De fapt, pentru toata lumea este valabil... cand aveti drum prin Bucuresti si stiti din timp ca veniti... anuntati-ma si convocam intalnire instant !!!

La distractie inainte...

Flaviu
[10.04.19 12:45:36]

@vulpe mihaela: Mulțumesc pentru ofertă, chiar mă gândeam să devin gurist! Adevărul este că aveam nevoie de un impresar serios. Vorbim după Paști, deocamdată sunt în post, nu mănânc salate.

Accept diverse modalități de plată: cu cardul, în natură, în bucătărie, în sufragerie, cash (direct pe fruntea, pieptul sau la brăcinarul sussemnatului).

Să ne revedem sănătoși! ????

[10.04.19 12:50:22]

@Flaviu: Normal ca primesti !!!

Referitor la "in natura"... as propune pe malul Argesului... la umbra copacilor si la dreapta (sau stanga... fara discriminare sau conotatii ) gratarului care sfaraie!!!

Ne vedem...

nelu73
[10.04.19 12:53:36]

Buna! Am urmarit mini întâlnirea de la High Life m-am bucurat pentru voi. Chiar daca uni dintre noi sunt mai departe cel putin am fost cu gândul, si sunt convins ca la o reantalnire v-a fi o petrecere faina. Până atunci vacante frumoase și numai bine!

krisstinna
[10.04.19 13:34:10]

@vulpe mihaela: Eu am venit doar la final, habar nu am avut de invitați, de meniu sau alte alea, aveam o datorie la Cami și am îmbinat plăcutul cu utilul

Am fost plăcut surprinsă când am constatat că tot salonul era plin cu colegi, de babă ce sunt nici nu am observat că sunt mese și pe stânga și pe dreapta

Am aflat de meniu din articolul lui Zozo, nici prăjiturele nu am putut gusta la acea oră târzie pentru mine

Îți mulțumesc pentru invitatie, nu ți-am răspuns la ea din motive de sănătate. Mă bucur ca am stat de vorba cu voi și mi-a făcut plăcere sa va revăd, chiar și așa, pe fugă.

Felicitări pentru organizare!

Zoazore
[10.04.19 14:17:14]

@vulpe mihaela:

@fanespoitoru si Ileana

= Ba Viorica! Vin Pastile acum, atentie!

Si-nca cei doi F n-au fost in toti parametrii, doar acum fiind la prima intalnire! Timidei amandoi! Eu ii stiu si separat si stiu ce le poate chielisica! Tre' sa vii cu burta de rezerva, ca cea originala va durea rau de-atata ras!

Da, a fost o super-superba intalnire, la care am dori a ni se mai alature si altii!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[10.04.19 14:28:41]

@Zoazore: Pai Zozo... eu m-am prins de ce le poate pielea de pe whatsapp... unde avem grup... si unde tu nu esti... ca de... ai telefon cu butoane, care nu prinde whatsapp-ul... si nu vrei sa stii ce glume au facut astia doi F pe seama telefonului tau !!!

Zoazore
[10.04.19 14:49:32]

@vulpe mihaela: Ba stiu! Flaviu le facea de muuulta vreme! Iar conu' Fanica... nu m-a menajat niciodata!

Amandoi is bomba cu ce vrei tu! Si mi-s dragi amandoi!

Lui Conu' nici acum nu-i vine sa creada ca-s fetita si nu baietel! El a inventat sintagma "Colegu' Zoazore".

nicole33
[11.04.19 06:38:21]

@vulpe mihaela:

Cu ocazia asta am aflat şi eu cum se numesc acele vase speciale, altfel atât de cunoscute

Ca sa nu se creeze aglomeratie, spatiul din jurul mesei cu mancare fiind restrans, dupa ce noi am modificat pozitia initiala a meselor, am trecut la “butoane” asa cum a scris una dintre fete, si m-am apucat sa umplu farfuriile intinse spre mine.

Te-ai descurcat foarte bine cu noul job.

Nota de plata finala pentru consumatia a 31 de persoane – 1422 lei, deci mai mult decat rezonabila (parerea mea).

Acum am aflat la cât s-a ridicat nota de plată totală. Absolut rezonabil ţinând cont de cele oferite.

Felicitări pentru organizare şi pentru petrecerea reuşită oferită nouă tuturor!

Flaviu, nelu73, ungureanica, vulpe mihaela, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂMini-întâlniri zonale/ocazionale: