ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.10.2013

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

ARTICOL ARHIVAT

Experienta neplacuta la Cinema City

Desi mi-am mai propus si anterior sa nu mai merg la Cinema City…. am comis-o din nou. In weekend am decis sa ne plimbam pana la Pitesti, nu neaparat pentru film. Si pentru cumparaturi… din pacate nici aici n-am avut noroc, magazine desfiintate si in Euromall si in Jupiter City, Carrefour-ul fara marfa. In fine…. sa ma intorc la celebrul multiplex din Euromall. In prostia mea mi-am inchipuit ca daca merg la un film care ruleaza la ora 11,20 pretul va fi mai mic. Cum sa fie mai mic daca este weekend si trebuie profitat la maxim de cei cativa clienti amarati care merg cu copiii la desene animate? O problema pe care am remarcat-o de mult timp este cea a ochelarilor 3D si care se aplica doar in Pitesti (in alte cinematografe Cinema City nu). Trebuie de fiecare data sa platesti ochelarii si sa-i predai la plecare, cand in orice alt cinematograf ii platesti odata si ii pastrezi, urmand sa-i schimbi daca ai chef. Bun…. Pai daca tot suntem obligati de fiecare data sa platim 3 ron/ pereche, de ce nu aveti bunul simt sa-i mai si curatati din cand in cand, domnilor??? Au ajuns atata de murdari, incat nu mai faci fata cu servetele de ochelari. Asa ca…. o mica distractie: pensionar (doar 1 ron reducere) plus un copil plus 2 perechi de ochelari…. DOAR 39,50 RON!!! Suntem in Pitesti, nu in cine stie ce metropola.

Asta e…. daca n-avem minte… intram in sala, fara geci pe noi… le lasasem la masina. Nu ca ar fi fost foarte groase, ca doar n-am plecat sa stam afara, ci in interior. In sala…. un frig cumplit. Initial am crezut ca merge aerul conditionat. Dupa vreo 10 minute, incerc sa aflu ce se intampla. Ies, vorbesc cu o domnisoara plictisita. “Nu e pornit aerul conditionat”, vine prompt raspunsul. “ Dar de-abia s-a deschis cinematograful si dureaza pana se incalzeste” Ce sa se incalzeasca, ca n-au catacdisit sa dea drumul la caldura!!! Ca de…. ei (angajatii) trebuie sa stea la caldura. Diferenta de temperatura intre sali si zona holului plus camera de supraveghere era de aproximativ 5-6 grade. In final mi-am sunat sotul sa ne aduca gecile din masina. Dar…. tot am tremurat si baietelul s-a imbolnavit din nou.

Cireasa de pe tort: dupa film, un baiat extrem de binevoitor (care in final a inceput sa tipe la mine si sa-mi spuna sa depun reclamatie) ne-a scos afara in aer liber (adevarul e ca a fost construit fara cap cinematograful) cand putea sa ne lase sa ne reintoarcem in hol… eram doar cateva personae cu copii. Dar normal ca aspectul “copii” este total neinteresant pentru niste angajati tot “copii” de 20 de ani.

Dar imaginea si sonorizarea au fost foarte bune. Si cu ce ne-a “incalzit” asta???

Asa ca…. never ever la film la Pitesti, mai ales ca si baietelul meu si-a dat seama ca lucrurile nu au decurs normal.

Trimis de lorelei34 in 10.10.13 10:59:24
Validat / Publicat: 10.10.13 12:04:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PITEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 10633 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lorelei34); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.11.13 20:10:31]

@lorelei34: ''O problema pe care am remarcat-o de mult timp este cea a ochelarilor 3D si care se aplica doar in Pitesti (in alte cinematografe Cinema City nu) ..... Trebuie de fiecare data sa platesti ochelarii si sa-i predai la plecare, cand in orice alt cinematograf ii platesti odata si ii pastrezi, urmand sa-i schimbi daca ai chef. ''

ca un pic mai jos sa spui:

''Pai daca tot suntem obligati de fiecare data sa platim 3 ron/ pereche, de ce nu aveti bunul simt sa-i mai si curatati din cand in cand, domnilor??? ''

In toate cinematografele detinute de Cinema City, in toata tara, ochelarii nu se platesc (oricum costa o cauta de bani), nu ii confunda cu cei de carton! Deci nu ai ce sa pastrezi + ca nu ai avea la ce sa ii folosesti fara tehnica de proiectie!

AI dreptate insa cu taxa de 3 lei pentru igienizarea ochelarilor si cu faptul ca NU se face acest lucru! (eu unul m-am invatat si plec dotat cu servetele speciale)

[08.11.13 20:21:13]

@Nasshu:

Nu știu prin alte locuri cum o fi, dar la Timișoara ochelarii se plătesc, se primesc noi, sigilați (înveliți într-o folie) și NU se înapoiază.

Eu am pe acasă cel puțin vreo 12 perechi, că uităm mereu să-i luăm cu noi, când merg la film cu cel mic, așa că trebuie să ne cumpărăm aproape de fiecare dată alții.

[08.11.13 20:42:30]

@tm67bru: Posibil , voi la Timisoara aveti mai multe Mall-uri, dar in reteaua Cinema City (e si in Timisoara) scrie clar pe site la achizitia biletelor:

Pentru spectacolele 3D la pretul biletului se va adauga o taxa de 3 lei pentru intretinerea ochelarilor. Taxa include curatarea si dezinfectarea fiecarei perechi de ochelari dupa fiecare folosire si repararea celor deteriorati.

[08.11.13 20:51:28]

@Nasshu: Avem un singur mall - cel la care te referi.

Ce scrie însă acolo pe sait e... teorie: =). În practică e altfel - așa cum spun eu. Ochelarii se cumpără, nu se închiriază, nu se întrețin etc șamd.

Am acasă cel puțin 12 perechi, așa cum am scris deja mai sus. Precizez - nu i-am "subtilizat", nu-mi prea stă-n fire )

[08.11.13 21:00:38]

@tm67bru: dap, scuze... acum m-am lamurit.

La Timisoara este pe site:

Cinema City (multiplex)

si ptr bilet maiine la de ex scrie:

Pretul biletului nu include taxa pentru ochelarii 3D. Ochelarii 3D sunt necesari pentru a viziona un film 3D si va rugam sa selectati acest bilet doar daca detineti deja ochelarii 3D Master Image. Pentru alt tip de ochelari decat Master Image, nu garantam receptia corecta a imaginii.

si

3D Cop 15 (Selectati acest bilet daca detineti deja ochelarii 3D Master Image. 1)

La Pitesti pentru acelasi film:

Cinema City (IMAX)

3D Cop 15 (Pretul biletelor include taxa pentru ochelarii 3D, in valoare de 3 RON.)

Nu sunt specialist insa din cite stiu eu pentru a ''vedea'' 3D sunt mai multe tehnici de proiectie si vizualizare!

De aici si diferenta! La Pitesti insa , inca de la deschidere, ochelarii NU SUNT de carton si de unica folosinta - insa asa e NU sunt igienizati.

[08.11.13 21:13:01]

hei, acuma îmi dau seama de unde poate proveni diferența.

Voi aveți acolo un cinema IMAX! - este cel mai modern, cel mai performant sistem cinema - wow, vă invidiez! Sunt f. rare, din câte știu, în țară (eu știam că doar la AFI în București e!)

Posibil (nu știu sigur) ca ochelarii necesari pentru vizualizarea in sistem IMAX să fie altfel decât cei obișnuiți, de la cinematografele multiplex "normale", și din această cauză să nu poată fi vânduți (prețul e prohibitiv?), ci doar închiriați.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Piteștiul și împrejurimile: