ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.04.2022
ÎNSCRIS: 05.06.21
NOV-2021

încărcat de pe telefon!

Catedrala Mioveni

Catedrala de la Mioveni e cea mai mare din țară. Am fost în noiembrie 21, într-o sâmbătă. Era slujbă. Au o curte largă și tot felul de clădiri adiacente. Chiar în fața ușii au un fel de... dom, aș zice, cu o arhitectură îndrăzneață: într-un scurt tunel circular, imens ca diametru, este pictura lui Iisus. Clădirea este, în sine, un paralelipiped imens dar cu anexe semicirculare și cu turle rotunde, foarte largi, dispuse mai mult pe lățime decât pe înălțime astfel că devine un conglomerat bulbucați. Intrarea în catedrală este amplă și sunt multe scări largi pe care trebuie să urci pentru a intra. Interiorul este, de-asemenea, amplu, cu spații circulare intersectate, cu pictură religioasă nou executată, ca și întreaga clădire. Pare un proiect revoluționar. Are hramul Petru și Pavel și asta este înscris, cu litere largi, deasupra intrării. Curtea este destul de mare și are cava bănci pe laterala bisericii și un chioșc de partea intrării în curte care este de cealaltă parte a intrării în clădire. Lângă chioșc e un clopot foarte mare, montat pe un soclu.

În față intrării în curtea catedralei e o parcare auto destul de mare și se partea cealaltă de stradă sunt blocuri ceaușiste de 4 etaje.

Lucrările la catedrală au început în anul 1992 iar în 2012 a fost sfințită. Finanțator a fost Institutul de Reactori Nucleari Energetici din Mioveni. Holcim Câmpulung a mai contribuit, Combinatul Petrochimic Pitești precum și municipalitatea.

Până să ajungem la catedrală am trecut pe lângă un imens parc auto, în câmp, după care, imediat am ajuns în rondul de lângă câtedrală care are în centru un fragment de rocă aproximativ rombic. Mioveniul este un oraș micuț dar celebru și cu suflet mare, cum se vede.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Zona este foarte frumoasă chiar dacă peisaj urban, orașul nu e mare și de partea cu parcarea, după un gard de plasă metalică e un fel de teren viran, denivelat dar cu multă vegetație, pare intenție să se amenajeze ceva acolo iar de partea opusă porții de intrare în curte este sens giratoriu cu zonă verde în jur și cu tot felul de amenajări ce par cristale, dispuse pe verticală. E frumos și aerisit.

De Crăciun, municipalitatea organizează târg în parcarea din fața intrării în curte.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Ceva timp petrecut în curte sau în clădire, la slujbă sau doar în vizită este, cu siguranță, relaxant.

Trimis de Mioritik in 18.04.22 09:02:31
Validat / Publicat: 18.04.22 14:28:14
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PITEȘTI

VIZUALIZĂRI: 181 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 Catedrala Mioveni

Mioritikscris / TELEFON [18.04.22 09:29:44] »

Aici trebuie schimbată încadrarea și recomandarea dar nu știu cum. Evident, recomand, nu ce scrie în cartuș, nu știu cum a apărut, eu nu am selectat așa.

webmasterX [18.04.22 10:34:19] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Piteștiul și împrejurimile, PITEȘTI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Festivaluri, expoziții, alte manifestări cu caracter temporar]

Mioritik
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Piteștiul și împrejurimile: