ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2012
ÎNSCRIS: 05.01.08
AUG-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 3 ani

Sunt la inceput, dar pe un drum bun!

Mereu ma impiedic ...

Poate ati auzit ca s-a deschis un nou aquapark in Bucuresti…ei bine…am fost si eu impreuna cu familia pe 25 august. “La plaja Acua Park” este numele lui si face parte dintr-un complex de divertisement numit “Divertiland” . Site-urile oficiale sunt : divertiland.ro si laplajapark.ro.

Urmeaza se se deschida in cadrul complexului inca 2 zone: Adventure Park si Oasis Fun Center.

Si acum despre La plaja Acua Park:

- Este situat in comuna Chiajna, la iesirea din Bucuresti pe Autostrada A1, cumva in spatele magazinului Kika ,mai multe informatii despre cum sa ajungeti gasiti pe site-ul lor, am inteles ca au si un shuttle bus gratuit de la metrou – statia Pacii - care circula cam la 30min.

- Au parcare privata gratuita.

- Preturi intrare: au mai multe tarife pt.adulti si copii si difera daca mergeti in cursul saptamanii sau in week-end, toate informatiile le gasiti aici laplajapark.ro/program-si-bilete.html. Noi am fost cu cel mic care are 3 ani si 4 luni si pt.el a fost gratuita intrarea, desi pe site specifica 0-3 ani intrarea libera. Noi, adultii, am dat 70 lei/pers si seiful 10 lei.

- Fiind inca la inceput, am primit niste bratari, dar care nu au nici un alt rol in afara de scanatul la intrare si la iesire, adica nu pot fi incarcate cu bani ca in alte parcuri din afara, dar am inteles ca urmeaza sa introduca si asta. Separat pt.seif am primit o alta bratara cu care merge sa inchizi si sa deschizi usa. Seiful este un dulapior defapt, ne-au incaput un rucsac si geanta mea, deci sunt mari. Langa zona de seifuri , care este imediat ce intri in parc in stanga, exista si vestiare si toalete cu dusuri foarte curate. De fapt toate wc-urile din interiorul parcului sunt extrem de curate, exista mereu cineva care facea curat sau aducea una-alta.

- In interiorul parcului exista: tobogane pt.adulti situate in spate de tot (si pt.dat cu colacul si cu o salteluta pe burta si fara nimic, dar mai multe sunt cu colace), zone destinate copiilor mai mari sau mai mici, piscina cu valuri, lazyriver… canalul ce exista cred in orice aquapark de plimbat cu colacul, dusuri, zone de plaja cu nisip (sezlongurile sunt pe nisip), un teren de volei pe nisip, vreo 2 baruri si zona de mancare cu un restaurant si bineinteles toalete.

- Piscinele pt.copii au apa extrem de rece, nu sunt incalzite si apa este recirculata si filtrata mult mai des ca in cele de adulti. Copilul meu nu a avut o problema cu temperatura apei, i-a placut f.mult. Piscina cu valuri era mult mai calda, aici este defapt singurul loc unde puteti inota atunci cand nu sunt pornite valurile.

- Umbrelele sunt destul de mici si putine, noi am ajuns aproape de ora 10 si parcul se deschide la 9 si deja erau ocupate majoritatea zonelor cu umbrele. Am vazut ca daca cereai iti mai aduceau cei din staff. Ar fi putut baga niste umbrele mai mari, mai ales ca majoritatea erau cu copiii.

- Sezlongurile sunt din plastic si fara saltelute pe ele, dar nu a fost o problema cu jos nu prea am stat . Exista masute langa sezlonguri si niste galetuse din tabla pt.fumat. Cosuri de gunoi am vazut suficiente, la capitolul curatenie stau bine….momentan.

- Exista niste foisoare vip care se platesc separat si acolo este umbra calumea si sezlongurile sunt din plasa,mai confortabile. Sunt foarte faine foisoarele,ai si masa si scaune ,sunt mari,dar pretul este pe masura…190 lei.

- Mancarea: aici stau destul de slabut…in zona restaurantului au: 3 feluri de pizza nu prea grozava, cartofi prajiti, nuggets de pui, salata cesar, hot-dog si acestea sunt impartite, adica pizza o iei dintr-un loc, cartofii si nuggets din alt loc…si sunt cozi in permanenta, ceea ce nu e prea placut. Mai exista la un bar niste sandvisuri, inghetata am vazut in mai multe locuri si tot in zona restaurantului mai exista un loc cu produse de patisserie si covrigi.

- Preturi la mancare si bauturi: pizza 20 lei,salata 15 lei, cartofi 4 lei, nuggets 5 lei,hot-dog 7 lei, sandvisuri 10 lei,bsucuri 5 lei,apa 3 lei, bere la cutie 8 lei, la pahar mai ieftina, dar nu prea aveau…De fapt aprovizionarea este cam deficitara, noi eram aproape de un bar situat mai in mijlocul parcului si acolo nu aveau decat cocktailuri, cafea si apa, barul situat langa zona cu sezlonguri pe nisip si terenul de volei avea cam de toate….

- Spre deosebire de parcul din Otopeni care mie personal nu mi-a placut absolut deloc (am fost 1 data si mi-a ajuns) aici pe jos este piatra, nu covor din ala gen gazon ca in Otopeni, si este diferit pe scari, in zona toboganelor, piscinelor, pe alei. Mi-a placut ca desi a fost canicula, am putut merge desculta peste tot, nu ne-a ars la picioare.

- Apa este foarte curata, personalul care supravegheaza toboganele mi s-a parut insuficient si am vazut ca erau destui de multi straini angajati care faceau un fel de training cu cei romani. Mai exista si oameni de la paza care circula peste tot, am vazut ca sunt foarte atenti, noi mai lasam diverse pe sezlonguri, nu am avut incidente neplacute, iar cand I s-a facut cuiva rau, bodygurazii au sarit imediat, au anuntat prin statie si a aparut instant cineva de la punctul de prim ajutor. La fel si daca vreun copil inghitea prea multa apa si iesea nauc… il intrebau daca e ok, vorbeau cu parintii…se asigurau ca esti bine, ceea ce mi-a dat o siguranta pe care am simtit-o numai la parcurile din afara.

Ca o concluzie: cu siguranta voi mai merge aici, baietelului meu i-a placut teribil!! Mai sunt mici inconveniente, dar care sper ca se vor rezolva pe parcurs, i-am iertat ca sunt inca la inceput).

Daca aveti intrebari, nu ezitati sa imi scrieti, va raspund cu placere. Voi adauga poze sa va faceti o idee.

Trimis de Angelinne in 26.08.12 12:10:48
Validat / Publicat: 26.08.12 13:30:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 8613 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Angelinne); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 la intrare in dreapta, o zona cu stropitori
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

MCM
[26.08.12 13:52:03]

Chiar ieri imi spunea fi'mea ca s-a deschis si ma intreba cand mergem si noi. Asa ca reviewul tau a venit manusa.

Felicitari

dorgo
[26.08.12 18:18:55]

@Angelinne... E si pacat in tara care detine 15% din rezervele de apa dulce (un fluviu, multe rauri, parauri, lacuri de acumulare) si 33% din apele minerale ale Europei, sa nu apara si cate un Aqua Park la fiecare "colt de strada"...

[26.08.12 20:44:57]

ma bucur ca v-a fost de folos review-ul.

merita incercat, daca puteti merge in cursul saptamanii este si mai ieftin si cu siguranta si mai liber... erau ceva cozi la tobogane.

puteau sa-l faca si mai mare... lipsesc piscinele destinate exclusiv inotatului, un jacuzzi de ex... dar e bine ca exista chiar si asa cum e.

[27.08.12 11:45:35]

melodia postata se poate sterge/schimba!

ariella
[27.08.12 12:54:36]

Ieri am vrut sa mergem si noi la aqua parcul asta. Recunosc ca ora de plecare de acasa a fost 12, asa ca pe la 12,30 am ajuns in Militari. La ora aceea parcarea era plina, de-abia m gasit un loc de parcare. Cuminti ne-am dus spre intrare. Aici - coada ca la balamuc. Ne asezam la rand sa cumparam bilete si dupa ce am stat cateva minute bune, am o revelatie si il intreb pe un tip de la paza - "sezlonguri libere mai sunt? ". Raspunsul a fost prompt - "nu cred sa mai existe vreunul! ". Am facut staga imprejur (cu codita intre picioare) si ne-am dus la vechiul/clasicul aqua parc de la Otopeni.

[27.08.12 14:04:39]

@webmaster13: este ok melodia! multumesc!

[27.08.12 14:07:13]

@ariella: sezlonguri libere erau cate vrei! problema cea mare sunt umbrelele! dar am vazut ca aduceau la cerere... au fost multe zone din park cu o multime de sezlonguri libere, pacat ca nu ati intrat, parcul este deschis pana la 22, dar accesul al tobogane pana la ora 21 numai, noi am plecat la 19:30.

ariella
[27.08.12 15:38:54]

@Angelinne: inseamna ca m-au dezinformat ticalosii aia de la paza! Sa la fie rusine. Noi cand am vazut atata lume i-am crezut pe cuvant cand au zis ca nu mai sunt sezlonguri libere. Mai ales ca vorbeu intre ei prin statii e emisie-receptie. Acuma chiar ca imi pare rau ca nu am intrat!

Angelinne, ariella, dorgo, MCM
Alte impresii din această RUBRICĂAquapark Divertiland [Chiajna]: