ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2022
ÎNSCRIS: 05.06.21
JUL-2022

încărcat de pe telefon!

Divertiland

Habar nu aveam că există Divertiland lângă București. Azi am aflat. Și tot azi am și ajuns acolo, după un scurt research pe net cum că despre acces, program, prețuri și alte detalii.

Fiind total habarniști despre subiect, mă așteptam să fie mai complicat. A fost extrem de simplu. Am folosit metroul până la stația Preciziei (care este și ultima), în cartier Militari, am ieșit cu liftul de la metrou, am traversat bulevardul cu linia de tramvai (25), nu-ș cum îi zice la bulevard și nici nu m-apuc să caut, oricum, ăla îi, la metrou Preciziei iar acolo este o mică parcare unde stă un autobuz care duce cetățeni la Divertiland, gratis, care Divertiland este, oricum, destul de aproape, în localitatea Chiajna doar că, pentru a se ajunge acolo, se traversează șoseaua de centură, pe la un sens giratoriu îmbârligat, pe lângă centrele comerciale de la periferia cartierului bucureștean Militari. Nu e departe și se ajunge ușor – maxim 20 de minute de la metrou la parcul acvatic. Există pe net programul de funcționare al autobuzelor, circulă aproximativ unul pe oră și sunt foarte practice și civilizate.

Accesul la Divertiland se poate face și cu trenul. Există o haltă în proximitate, aproape. Nu știu exact unde că nu am folosit pentru că era pe la 9:00 – 10:00 dimineața și următorul abia după ora 12:00 iar noi fix pe la ora 11:00 am ajuns. Cu trenul se ajunge pe ruta spre Craiova, prima haltă după București Basarab. Cursa București Nord – Chiajna Divertiland durează tot 20 de minute dar mie mi-a părut mai complicat cu trenul.

Toboganele mai înalte se văd încă de pe câmp, de departe.

Stația de coborâre pentru bus este chiar lângă parcarea de la intrarea în parc. Parcarea este relativ amenajată și suficient de largă. Eu am fost luni, erau puține mașini iar parcul era suficient de populat fără să fie aglomerat iar șezlonguri libere erau nenumărate.

Adevărat că toată amenajarea este construită în câmp, prin miriște, ierburi uscate, praf și pulbere și, evident, ăsta este peisajul până ajungi acolo iar parcarea nu cred că și-a propus să fie cristalină astfel că mai dai și de colb printre mașini.

Odată ce-am ajuns la intrare, însă, am găsit un loc bine amenajat, personal amabil și cooperant, s-au purtat frumos cu noi și-și făceau treaba profi, cei de la pază îndrumau oamenii, cei de la bilete se purtau frumos și tot așa. Era atmosferă relaxată. Clădirea de la intrarea în parc are trunicheți spre spațiul interior dar nu se foloseau ci erau treceri la liber. Oricum cei de la pază vedeau tot și îndrumau oamenii.

Fără să intru prea mult în detalii, accesul unui adult costă 75 lei iar pentru copii este 55 lei sau 45 lei, funcție de vârstă. Se găsesc ușor detalii pe net.

După ce ieșim din clădirea elegantă de la intrare avem restaurant – autoservire pe partea dreaptă. Își spune Bucătăria de vară. Pe la ora 12:00 nu erau pregătiți să ofere nimic de mâncare iar mai târziu oferta a fost limitată. Am mâncat pe la ora 14:30, astfel: două ciorbe – singurele variante din ofertă:

Ciorbă de legume = 15 lei și

Ciorbă rădăuțeană = 19 lei.

Au fost foarte bune, mai ales cea dreasă cu lactate care avea un gust special, bun, nu-mi amintesc să fi mâncat până acum o ciorbă rădăuțeană atât de bună iar cea de legume era foarte fierbinte și tot foarte bună și asta m-a cam surprins, sincer. Nu mă așteptam. Eu am zis că-i scump apoi mi-am amintit că anul ăsta nu am găsit nicăieri ciorbă mai ieftină de 20 de lei ci, dimpotrivă, uzual mai scumpă. Am mai luat un pilaf de 12 lei că ne place apoi am mai pus și 6 aripioare lângă și a rezultat un meniu de 35 de lei. Nu se puteau comanda produse din carne fără garnitură. Aveau ceva cartofi dar nu mi-a plăcut cum arătau. Pilaful, în schimb, a fost bun. Astfel că am mai luat o porție de pilaf cu aripioare. Vesela a fost de carton dar era ok plus tavă de plastic, cu tot tacâmul – tot de plastic – că doar era autoservire. Canapelele pe care am stat la masă, în schimb, mi-au plăcut deși erau cam stridente, pe nuanțe de roșu dar am putut tolera, scurtul timp cât am stat acolo.

Mai aveau câteva variante de meniu dar nu prea multe și nici mușterii nu prea aveau. Oricum, pentru o zi de luni era bine. Poate că în week – end oferă mai multe.

Pe stânga intrării sunt vestiare, dușuri și cutii de valori – foaaaarte multe. Doar pe o parte a ușii de la vestiar am numărat 200 și mai erau și pe cealaltă parte – erau seturi de 4 ori câte 16 adică 4 x 4, pe nuanțe diferite de bej, ca să le găsești ușor. De-aia le-am și putut numără că m-am folosit de aritmetică.

Accesul de la intrare la restaurant – care este foarte aproape – și la vestiare se face pe o alee cu acoperiș deci este umbră, lucru foarte util.

După ce-am trecut de chestiile astea am ajuns la șezlonguri și bazine care sunt mai multe. Lângă restaurant e un bazin cu apă puțină spre deloc și cu arteziene în formă de cactus.

În fața vestiarelor, însă, e o zonă cu nisip pe jos și cu șezlonguri – din păcate, toate sunt de plastic, lemn nu – așa, ca să te simți ca la mare dar fără apă. Peste alee de nisip este o piscină cu valuri - aia chiar ca la mare.

Necazul meu a fost că chiar după piscina cu valuri era cortul cu boxe – 8 la număr: 4 mari și 4 mai mici deasupra lor. Boxele mi-au plăcut mult dar nu mi-a plăcut deloc ce făceau ele. Scoteau niște bubuituri pe care eu nu le înțeleg. Am devenit docilă și nu mai comentez și chiar m-am bucurat de ziua de distracție sau relaxare sau cum s-o vrea a fi numită deși, pentru mine personal n-a fost nici, nici din motive personale dar asta-i altă poveste și nu are legătură cu oferta lor. Dar, referitor, strict, la sonorizare, nici pe departe nu se poate compara cu controversata Vamă care, la capitolul ambient era (cândva) prima-n top, pe vremea când totul era moca, original și autentic. Dacă mi-ar fi spus cineva acum ceva ani că voi plăti 75 lei pe zi pentru ceva bălăceală cu bubuitura i-aș fi zis că-i nebun de legat și că asta nu se va întâmpla ever. S-antâmplat azi (sau ieri). Poate ar trebui să mă programez la un psiholog ca să aflu cine sunt eu (sau ce-a mai rămas...). Whatever ????‍♀‍... #rezist.

Punct ro ????‍♀‍

În fine...

Bubuiturile nu mi-au fost cu totul supărătoare. Atmosfera era plăcută, de vacanță: umbreluțe multe, albe, bazine, apă, soare, tot ce trebuie... Erau și multe baruri și chiar frumos amenajate. Nu mi-au fost necesare. Erau și ceva... pavilioane... nu mai știu cum le zicea. Scrie în poze. Erau zone cu acoperiș (solid) pe 4 piloni pătrați în secțiune ce păreau din lemn iar sub acest acoperiș erau 12 șezlonguri (unele aveau 6, unele aveau chiar mese și scaune șic de grădină). Pentru astea se plătea separat – parcă 300 lei alea mai mai, 500 lei alea mai mici, cam așa, aproximativ. Nu mi-am bătut capul. Fiecare astfel de pavilion avea un număr și un nume diferit.

Cel mai mult mi-a plăcut piscina lungă ca un râu unde apa se deplasează lent. Acolo am stat cel mai mult că puteam vizita mare parte din parc fără să ies din apă. Adâncimea era constantă de 0,8 metri și avea multe colace mari cu care puteai naviga pe „râu” . Am încercat și eu și mi-a plăcut.

Pe alocuri erau și arbuști pe marginea „râului” și făceau ceva umbră. Era plăcut.

Pe ansamblu mi-a plăcut experiența. Era curat și frumos amenajat, chiar elegant pot spune.

Nu știu dacă voi repeta experiența. A fost frumos dar și obositor. Uneori, și prea multă distracție... Dar o dată, măcar, merită încercat.

Am fost uimită, totuși, de opiniile negative. E un loc frumos, nu merită critici.

Am citit că este cel mai mare parc acvatic din țară. Posibil. Are multe tobogane foarte mari (care se văd de departe, cum scriam) pe care nu le-aș încerca nicicum dar, pe lângă astea, sunt nenumărate alte atracții. Ce-am văzut mi-a fost de-ajuns și n-am explorat tot dar pentru o zi caniculară de vară a fost foarte bine.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Mie mi-a plăcut. Împrejurimile sunt cam sălbatice dar așa arată planeta noastră pe unde nu e amenajată.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Am avut aproape o zi întreagă de distracție prin piscine. A fost frumos și relaxant.

Trimis de Mioritik in 05.07.22 00:53:38
Validat / Publicat: 05.07.22 08:45:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BUCUREȘTI

VIZUALIZĂRI: 2116 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 Divertiland Chiajna

[05.07.22 09:34:24]

@Mioritik????????:

Habar nu aveam că există Divertiland lângă București.

eu stiam ca exista Divertiland inca de cativa ani, insa recunosc cinstit ca inca nu am ajuns acolo, din diverse motive, cine stie, poate ca voi ajunge si acolo candva.

Mai nou si in zona Crangasi s-a deschis un strand cu o capacitate mare, am inteles ca 5000 de locuri, am vazut o prezentare, ceva si mi s-a parut interesant. 5000 de locuri par destule, insa daca ne gandim ca este in Bucuresti si mult mai accesibil ca loc pentru Bucuresteni, fata de Divertiland sau Therme, cred ca este destul de solicitat.

Felicitari pentru iesire, votat cu mare drag.

rowger
[05.07.22 09:53:54]

Eu îl văd de la distanță de ani de zile pentru că lucrez în zonă.

Nu m-am dus vreodată pentru că am înțeles de la colegi că este stricat de clientelă (nu tocmai civilizată) și de calitatea mâncării.

Dana2008PHONE
[05.07.22 09:57:06]

@Mioritik????????: Felicitări pentru articol!

Din cate am citit și văzut, Divertiland pare un parc care chiar merită vizitat.

E mare, aerisit, curat, tobogane, mâncare, etc

Călătorii plăcute!

crismisPHONE
[05.07.22 10:50:59]

@Mioritik????????: Asta cu bubuiala nu reușesc s-o înțeleg neam! De ce trebuie să-ți zdruncine bașii ăia fiecare celulă din organism, zău că nu văd ce bucurie îți poate genera asta!!! La discotecă sau la club - înțeleg, dar la piscină?! Și, mai nou, la cârciumă?! Ni s-a spus că așa cer clienții. În condițiile în care noi eram singurii clienți de pe terasa respectivă, într-o joi după-amiază! După aia, chiar n-am mai călcat pe-acolo... Recunosc, am ceva traume în acest sens, dar parcă totuși...

Faină expunere, îmi plac "bălăcitorile", nu merg eu pe atât de des cât aș vrea, dar îmi plac. Tocmai studiez un astfel de loc, mă bate un gând...

tata123 🔱 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[05.07.22 11:12:14]

@mishu: Ștrandul Crângași/Ciurel (fost Dâmbovița) a apărut în anii 1985-1986 după amenajarea Lacului Morii și a betonarea albiei râului Dâmbovița. Locul era utilizat încă din secolul al XIX-lea pentru scăldat, în preajma Morii Ciurel apa fiind mai puțin murdară; în perioada interbelică apar și cabine pentru schimbat - în acele vremuri acest spațiu aflat la margine de oraș se numea „Ștrandul Săracilor” .

Din 2014 ștrandul Crângași poartă numele de Magic Place și a fost modernizat la standardele vremii: bazin cu valuri, 11 tobogane cu apă, plajă artificială, spații de joacă, restaurant etc.

Bălăceală plăcută!

[05.07.22 11:44:04]

@tata123 ????: Se poate sa ai dreptate, pobabil ca au mai adus imbunatatiri ca au facut multa reclama insa nu am fost interesata de subiect asa ca nu am fost atenta. La cat de mare este orasul ar trebui sa existe multe astfel de locuri de relaxare.

Stand insa la curte, prefer racoarea de acasa, chiar daca in aceste zile de foc a fost la fel de foc si in curte , nu se compara insa cu a sta la bloc.

Informatiile furnizate sunt insa utile multora.

[05.07.22 14:17:22]

@mishu: Da,

Stăteam săptămâna trecută cu niște fete - chiar vineri - la o poveste și zice una:

- eu merg la Divertiland, cine mai vrea să vină?

A zburat replica pe lângă creierul meu și n-a stârnit nimic pentru că nu avea ce. În mintea mea nu exista Divertiland.

Luni, de dimi, mă trezesc devreme din greșeală, fără să știu de ce. Găsesc mesaj cu invitația și caut detalii pe care le găsesc ușor și le și aplic deci a fost împușcat din brusc subiectul iar surpriza a fost accesul facil și ușurința cu care au decurs toate respectiv felul în care am petrecut ziua: plăcut și reconfortant.

Am apreciat grija la detalii, faptul că am avut transport personalizat a ajutat mult. Cursa de bus Preciziei - Divertiland e gratis.

[05.07.22 14:35:46]

@mishu: "Mai nou si in zona Crangasi s-a deschis un strand"

Da, cu certitudine trebuie să fie ștrandul Ciurel pe care îl știu demult. Am fost o singură dată, în studenție deși locuiam în zonă - în Regie, în studenție, 2 ani de zile că apoi m-am transferat în Universitate, la geologie dar înainte de asta m-au luat colegele de cameră - pe mine mereu mă ia cineva undeva ????. Erau și niște băieți cu noi, de fapt, cred că ei ne-au invitat. Eu nu știam să înot și-am stat departe de apă dar colega mi-a cerut elasticul de păr, ea fiind în apă. M-am întins să i-l dau și atunci m-a împins cineva în apă - cu siguranță un năstrușnic de băiat. Pentru că nu știam să înot, am rămas pe fundul piscinei până m-a prins cineva de mână și m-a tras în sus unde m-am prins de bara de la margine și i-am dat colegei elasticul care colegă, abia revenindu-și din șoc, a exclamat încet:

- băăi, nu știe să-noate...

De atunci nu am mai fost.

Da, ștrandul a fost modernizat de când a fost preluat de un dinamovist cu multe neveste și cu și mai mulți copii. Dacă nu ești la curent cu mondenitățile, nu mă mir că nu știi de ștrandul ăsta. Au apărut și în media poze cu primele două neveste îmbrățișate: ele administrau ștrandul, când una, când alta, după cum retrogradau sau promovau.

Am vrut să merg recent dar nu am ajuns. Prea colcăia can-can ul.

Și nu știu dacă amintirea din studenție era un promo chiar bun pentru mine. Astfel, nu am ajuns.

Am vrut să merg și la Terme și mă tot pornesc de câțiva ani dar cred că acolo e bine de mers iarna. Nici acolo n-am fost.

Astfel, meteoritic, a apărut - în viața mea - Divertiland. A fost frumos, pot spune chiar perfect.

[05.07.22 14:43:40]

@Mioritik????????:

, ei acolo chiar am fost de 2-3 ori poate, si o sa mai merg, trebuia in weekendul care a trecut insa nu am reusit, cine stie, poate peste o saptamana sau doua.

Ultima data am fost pe 2 ianuarie seara, si a fost super. Coaaaaada mare de tot la speranta unui loc liber, noi luasem biletele on-line, am vrut initial sa megem pe 30 decembrie insa nu am mai prins bilete si sa stau la coada asteptand, nu e cazul.

E frumos iarna, si mie imi place mai mult decat vara, si legat de astfel de experiente am niste amintiri foarte placute din Germania, un therme micut dintr-o localitate micuta, unde era superb sa stai in piscina si zapada sa fie de un metru langa tine.

Vreau insa sa merg si vara sa vad si plaja, si daca ajung am sa povestesc.

[05.07.22 14:47:58]

@mishu: Dar mai există un ștrand în parcul IOR, în Titan sau Balta Albă. Se intră pe la Nicolae Grigorescu, peste drum de piață și mai spre metrou Titan. E mai mic și chiar nu știu dacă au deschis anul ăsta și în ce stare se mai află. Este acolo ceva restaurant, terasă, parcă îi zicea Cora dar nu știu sigur. Nici acolo n-am fost deși am avut intenția. E mai populist, așa, muncitoresc, din ce am văzut.

Și mai e unul mai select prin Pipera, mai fandosit, așa, mai sclifosit, pentru high class, cu amenajări mai ușchite dar presupun că poate fi o vizită plăcută. Poate merg odată.

[05.07.22 14:59:50]

@mishu: Da, eu nu am avut parte de coadă la bilete. Nu am astfel de obiceiuri. Nu știu să explic de ce. Erau ceva oameni în față dar nu mulți. Era un grup mic de studenți printre care doi rasta, un cuplu. Ea era mai friky decât el. Avea multe sârme prin față. O priveam îngrozită. A stat în bus chiar în fața mea și mi-era bu hu hu de părul ei. Mi-am amintit că odată, cândva, îmi plăcea rasta. Acum nu înțelegeam de ce. E drept, s-au schimbat multe de atunci. Azi viața mea e mai banală. Înainte era mai magică.

Altfel, aglomerat nu a fost în parc deși erau mulți oameni - după aprecierea mea, maxim suportabil deși majoritatea șezlongurilor erau libere și barurile la fel. Nu cred că aș fi rezistat într-o zi aglomerată pentru că mă sufocă înghesuiala.

[05.07.22 15:12:04]

@rowger: Clientela o consider foarte civilizată - și eu sunt cârcotașă din fire, spre sociopată. Fug de oameni și de aglomerație.

Cum scriam, nu era aglomerat astfel că am putut aprecia timpul petrecut acolo dar, chiar dacă ar fi fost aglomerat, nu cred că aș fi avut ceva de comentat despre clientelă.

Erau oameni foarte civilizați și decenți. Nu aș fi avut ce pretinde mai mult de la ei în materie de comportament, atât clientela cât și personalul. A fost chiar reconfortant pentru noi. Sincer.

Presupun că prețurile fac prima selecție dar nicidecum nu am văzut cocalari ci oameni de bun simț.

Cât despre calitatea mâncării, cu maximă sinceritate, a fost cea mai bună mâncare pe care am găsit-o într-un loc de vacanță. Realmente avea gust foarte bun. De n-ar fi așa, n-aș scrie asta pentru că nu am de ce. Dovadă că am mai luat o porție.

Poate celelalte produse sunt altfel dar noi avem fixație pe aripioare. Au fost realmente foarte bune și nu erau cu crustă deasupra și nici multe condimente nu aveau.

Am luat oasele pentru pisici și chiar și ele au confirmat opinia.

[05.07.22 15:16:21]

@Dana2008: ????

Mersi, ms, ms, ms

Călătorii plăcute, asemenea!

Da, chiar merită. Adevărat, este curat, este plăcut, este mare, este civilizat. Pentru noi, așa a fost. Oamenii s-au purtat foarte frumos cu noi. Și la plecare, la poartă, ne-au urat de toate cele de bine, foarte frumos și amabil. Pe ansamblu, a fost foarte bine și am fost bine primiți.

Recomand,

????

[05.07.22 15:26:14]

@crismis: Succes la bălăceală!

????

Da, chestia cu bubuiala este un subiect delicat și pentru mine.

Eu văd lumea asta într-un fel și când ajung într-un loc cu muzică slow cad în extaz și gândesc: asta e lumea mea.

Surpriza a fost să găsesc lumea mea foarte rar.

Realmente, sonorul face diferența foarte mult. Astfel, un ambient muzical de calitate face diferența între a fi și a nu fi.

Culmea, am putut aprecia pozitiv Divertiland cu toate bubuielile sale dar dacă ar fi avut muzică de calitate, clar, m-ar fi fidelizat așa cum a făcut-o, în trecut, Vama Veche, pentru mulți ani.

Deși, posibil, pentru ei, poate, nu ar fi neapărat un câștig pentru că e posibil ca iubitorii de bubuieli să fie majoritari și ei să aibă, astfel, mai mulți clienți.

Acum, realmente, am în minte două locuri cu muzică superbă și acolo voi mai merge chiar vara asta. Unul e cazemata din Mangalia și altul Casa Someșeană din Gâlgău, poarta Maramureșului ????

[05.07.22 16:46:27]

@tata123 ????: Da, foarte adevărat, ștrandul Ciurel există de multă vreme, aciuat pe lângă Dâmbovița, sub Lacul Morii, în aval. Este acolo un pod între lac și ștrand. Lacul e mai sus, ștrandul e mai jos.

Podul e circulat auto și are și o linie de tramvai. 21 circulă pe acolo de la Piață Presei până în Prelungirea Ghencea.

Pe partea cu lacul este și o biserică frumoasă, catolică, albă, nouă, cu un turn înalt ce se vede de departe. Este franciscană, închinată sfântului Francisc de Assisi care este pictat pe sticlă pe ușa de la intrare și este uluitor de bogată, în contrast cu modestia materială a Sfântului.

MichiPHONE
[05.07.22 19:29:31]

@Mioritik????????: Desi nu am sa ajung acolo că nu scrie in fișa postului, reviewul tău m- a prins si află că l- am citit cap coadă. M - a binedispus asa că meriți din plin felicitari.

[05.07.22 19:34:09]

@Michi: Mulțumesc ????

ux126190
[24.07.22 21:30:34]

Nu sunt saltele pe sezlonguri, nici prea curat nu pot spune ca e... daca mergi descult ti se lipesc de picioare de toate... preturi exagerat de mari atat la bauturi, cat si la mancare. Macar de-ar fi bune, dar nici macar atata lucru. Pentru copii insa e ok datorita toboganelor care intr-adevar sunt multe si rapide.

N-as repeta prea curand.

[24.07.22 21:37:37]

Cum maxim regret am aflat că zilele trecute un tânăr de 15 ani a căzut de pe un tobogan și s-a accidentat grav. Accidentul mă mâhnește profund.

Sper ca măsurile de protecție să fie sporite.

crismis, Michi, Mioritik, mishu, rowger, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂAquapark Divertiland [Chiajna]: