ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.05.2022
STATUS: CONSUL
APR-2022
BUN

Sara perche ti amo -- SARA Bistro Otopeni

Dupa ce Zbanghia s-a cazat aici vezi impresii, fiind o zi superba, s-a gândit să iasă la plimbare. A pornit ea așa, agale, pe străduțele Otopeniului să admire primăvara nouă și proaspătă. Și a avut imagini frumoase de admirat!

Mergând ea așa, fără țintă, fără țel spre stânga, după vreo 700-800 m, a gasit o construcție tare frumoasă, ca un conac boieresc, numită Ambasad' or. Dar acolo era un local pentru evenimente și Zbanghia nu-și amintea să fi fost invitată recent la vreo paranghelie! Ei, oricum, prea era” cu ștaif” și ea era îmbrăcată travel-casual. Nu cadra cu decorul!

Puțin mai depărtișor, pe aceeași parte cu” boierul” , a întâlnit-o pe SARA! Micuță, timidă, ascunsă printre market-uri și supermarketuri, așteptându-și musafirii la capătul străzii.

Cum care stradă? Strada Ion Creangă 2D, Otopeni 075100, Telefon: 0747295295, Program: L-D 10:00 -23:00. Are și sait: sarabistro.ro

Și atunci avu Zâna noastră o revelație: era deja ora 13 și un pic și ea nu mâncase nimic în ziua aia! Bine, nici foame nu-i era, dar... ce-ar fi dacă ar vizita-o pe Sara? Poate are ceva bun s-o inspire!

A trecut printr-un spațiu larg, situat la intrarea în bistro, spațiu dedicat parcării celor care vin cu mașinile, dar și celor de la livrarea acasă (ohoo, câți de-ăștia erau cu cât de multe cutii!) și a intrat într-o terasă închisă (că o știți vicioasă).

Ce frumooos! Micuț, intim, cochet, luminos! Dar, mai ales, sclipitor de curat! SARA e gospodină și spune tuturor asta: LOVE FOR FOOD trona pe un perete! E conceptul ei, logo-ul, principiul ei existențial!

S-a așezat ea Zâna la o masă lângă fereastră, să aibă lumină și a și apărut un spiriduș de fetiță, Puja pe numele ei. Indiancă, taiwaneză, filipineză... asiatică. Dar vorbea foarte corect românește și era zvârlugă. A salutat politicos și a lăsat un meniu.

A studiat ea Zbanghia ce-a studiat și s-a oprit la o supă-cremă de ciuperci cu crutoane. S-a mai gândit puțin și i-a spus spiridușului că, dacă e cazul, și o porție de piure de cartofi cu trufe. DOAR DACĂ e cazul! Se pare că spiridușul nu înțelegea nuanțele, sau Zâna nu a fost foarte coerentă, că s-a trezit cu ambele feluri pe masă, în timp ce era cu ochii pe o prăjitură cu iaurt și... da, copii, ați ghicit: ZMEURĂĂĂ! A, și o bere URSUS Premium cu alcool, pe care chiar a primit-o!

Supa, deși nu avea o culoare prea imbietoare, ba chiar cam... dubioasă, mirosea divin (avea și o boare de usturoi) și avea un gust... mmm... superb! Doar că era foarte fierbinte! Dar s-a rezolvat.

Cam cu opinteli a dovedit-o! Mărișoară porția! Pentru piure și-a alocat Zbanghia cam jumătate de oră, iar zmeura a luat-o la pachet, pentru cină.

” Amenda” ? 63 lei pe bon, 70 lei plătiți. Prețuri bune, corecte. SARA nu jupoaie musafirii. Să vă uitați ce meniu bogat are și ce prețuri...

A plătit Zâna cu cardul, firește! Pentru că se poate!

În apropierea SAREI este centrul de RadioTerapie Amethyst, blocuri de locuințe, magazine! Are unde face livrări. Și are livrări de făcut! Chiar și la hoteluri este apreciată!

După vreo oră, s-a ridicat și Zâna de la masă și s-a rostogolit spre hotel. Da, s-a rostogolit, că la cât a mâncat... Zmeura a fost cina din seara următoare! Și nu, nu a luat taxiul, că era relativ aproape!

Ar mai fi vrut ea să revină la SARA, dar nu a mai avut ocazia! Treburi importante o chemau pe afară.

Singurul mare regret al Zbanghiei este că SARA NU are ciorbă de burtă! Păcat! Cred că i-ar fi ieșit minunat!

Dacă aveți drum pe acolo, n-o ocoliți! E mereu bucuroasă de musafirii pe care îi respectă, îi hrănește și le bucură privirile!

despre SERVICII

Puja a fost spiriduș. Amabila, politicoasă și rapidă.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Super gust, proaspăt și corect preparat

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Curățenie, lumină, spațiu

Trimis de Zoazore in 14.05.22 10:22:47
Validat / Publicat: 14.05.22 11:07:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1459 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Zoazore); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Împrejurimile SAREI!

nicole33
[14.05.22 11:36:54]

Bună recomandare, de reţinut

Numărul lucrătorilor asiatici care muncesc în România a tot crescut în ultimii ani şi se pare că sunt serioşi şi fac treabă bună, indiferent de domeniu.

A studiat ea Zbanghia ce-a studiat și s-a oprit la o supă-cremă de ciuperci cu crutoane, care nu era în meniu, dar era supa zilei.....

Te cred pe cuvânt deşi, la cum arată, nu ştiu dacă aveam curajul să bag lingura în strachină. Combinaţia mi se pare puţin ciudată, nu-mi amintesc să fi văzut crutoane la supele cremă şi nici usturoi pus în supa cremă de ciuperci, care şi mie îmi place mult şi am tot încercat-o prin diverse locuri.

S-a mai gândit puțin și i-a spus spiridușului că, dacă e cazul, și o porție de piure de cartofi cu trufe....., în timp ce era cu ochii pe o prăjitură cu iaurt și... da, copii, ați ghicit: ZMEURĂĂĂ! A, și o bere URSUS Premium cu alcool, pe care chiar a primit-o!

Piureul cu trufe mi se pare o alegere interesantă şi totodată surprinzătoare, deoarece trufe nu am văzut decât prin meniurile unor restaurante cu pretenţii, nu la un simplu bistro. Bravo lor!

Cu berea văd că ai făcut progrese importante, însă nu am văzut-o în poze să mă asigur că, într-adevăr, era varianta cu alcool

Nici zmeura din prăjitură nu ştiu unde era, dar te cred pe cuvânt, că la zmeură eşti expertă

După vreo oră, s-a ridicat și Zâna de la masă și s-a rostogolit spre hotel. Da, s-a rostogolit, că la cât a mâncat... Și nu, nu a luat taxiul, că era relativ aproape!

Mă mir că nu ai chemat iar taxiul, după obicei

Păcat, mare păcat. Însă aşa am putut viziona şi eu liniştită pozele la scurt timp după micul dejun, fără ispite.

Să-ţi fie de bine!

[14.05.22 11:53:02]

@nicole33:

da, am observat și eu asta! Dar faptul că aici câșigă mai mult ca la ei acasă și pot trimite câte ceva și familiilor, îi motivează!

și pe mine m-a incitat ideeaa și m-a făcut s-o cer. Dar chiar a fost superbă! Jur!

Nu te gândi că avea cine știe ce trufe! Avea alt gust decât piureul clasic, dar trufele erau aproape insesizabile.

postând articolul am văzut că nu am poze cu berea. Dar apare pe bon.

Zmeura era piure in iaurt și două boabe pe felie. Da, recunosc, și mie mi-ar fi placut să fie mai multă!

Mulțumesc pentru vizită, aprecieri și vot!

doinafil
[14.05.22 18:26:55]

Am votat și eu odată cu „superbonus” -ul! Uraaaaa!

Mă bucur că ți-a plăcut la „Sara” ! Ca și lui Nicole, nici mie nu mi-ar fi dat inima ghes să bag lingura în supa cremă de ciuperci, arată ca „vaimamaei” , zici că-i pesmet pus pe colivă! (iartă-mi asemănarea!) Dar dacă tu zici că a fost bună, te cred, știu că nu faci reclamă „Sarei” .

În schimb, aș fi dat „iama” în deserturile ei, chiar dacă am mai pus ceva la greutatea mea. Știe cineva un remediu pentru tăierea chefului de „dulce” ?!

[14.05.22 18:41:49]

@doinafil: Mulțumesc mult, Doina, pentru vizită, ecou, vot și SB! Mă bucur că a venit de la tine!

Pentu mine, SARA a fost o experiență frumoasă. Cum spuneam, aș fi vrut să mai revin acolo, chit c-aș fi cerut doar desertul, care, oricum, ar fi fost singura masă din zi.

Dar n-am mai avut ocazia! Acea supă-cremă a fost singura mea opțiune și nu m-a dezamăgit. Deși și doar piureul mi-ar fi fost suficient.

Poate va folosi cuiva vreodată treaba asta, deși lucrurile sunt într-o dinamică fantastică!

nicole33
[14.05.22 23:11:55]

@Zoazore:

Păcat, altfel combinaţia era interesantă.

postând articolul am văzut că nu am poze cu berea. Dar apare pe bon.

Neconcludent!

Nu ai idee de câte ori m-am trezit pe bon cu produse pe care nu le comandasem sau cu cantităţi mai mari decât cele comandate/consumate. Bieţi naivi care nu au ştiut cu cine se pun , pentru că oricum i-am pus să recalculeze nota şi, pentru că m-au enervat, le-am redus drastic şi ciubucul; deh lăcomia şi obrăznicia trebuie sancţionate.

În cazul tău, am căutat berea prin poze pentru a mă asigura că nu a fost cumva fără alcool Prietenii ştiu de ce

E clar, a fost atât de puţină încât n-am observat-o. Altfel, prăjitura arată ok, tentant.

[14.05.22 23:24:41]

@nicole33:

Păcat, altfel combinaţia era interesantă.

de gasit am gasit cateva bucatele, dar nu m-ia dat prin neuron sa le si pozez!

Neconcludent!

Nu ai idee de câte ori m-am trezit pe bon cu produse pe care nu le comandasem sau cu cantităţi mai mari decât cele comandate/consumate. Bieţi naivi care nu au ştiut cu cine se pun, pentru că oricum i-am pus să recalculeze nota şi, pentru că m-au enervat, le-am redus drastic şi ciubucul; deh lăcomia şi obrăznicia trebuie sancţionate.

Da, si mie mi-a parut rau ca am uitat s-o pozez, dar pe cuvant de Zana ca chiar am primit si am baut berea de-o scrie pe bon. Si eu am patit sa am pe bon ce n-am comandat si am reactionat ca si tine. Dar aici nu a fost cazul!

daca te uiti mai atent (si eu am pozat cam aiurea, recunosc!) vezi doua bobite de zmeura pe "capacul" prajiturii. Plus ca are un jeleu, tot din zmeura, peste crema de iaurt.

Dana2008PHONE
[15.05.22 07:41:37]

@Zoazore: Salutare, Zâna bună!

Să îți fie de bine, chiar dacă nu au fost perfecte preparatele, au rezonanțe apetisante: trufe, zmeură...

Ieri am mâncat și eu pentru prima dată ciorbă cu hribi de pădure și într-adevăr am făcut o alegere excelentă!

Și mie îmi place să mănânc preparate noi, să simt savori deosebite față de cele cu care sunt obișnuită.

Călătorii plăcute! Numai bine! Pupici!

[15.05.22 08:01:30]

@Dana2008: Bună dimineața Scoicuță! Bine ai venit prin ograda mea!

Da, a fost o experiență frumoasă și... gustoasă! Per total, plăcută. Gusturi noi, inedite, pe care le-aș mai încerca și cu alte ocazii, dacă s-ar mai ivi. Din păcate, anul ăsta nu cred că voi mai pleca pe vreundeva. Am de finalizat lucrări dentare, parastase, acte juridice pentru succesiune... tot felul de hangarale care-mi ocupă timp și-mi mănâncă bani!

Dar poate va ieși soarele și pe strada mea!

Mulțumesc pentru vizită, aprecieri și vot! Drumuri bune și vouă!

aurora56PHONE
[15.05.22 08:56:02]

Mi -era dor de umorul tău, votat cu mare drag. Prețul a fost ok pentru ciorba, felul 2, desert și băutura. La capitolul prajituri nici eu nu rezist tentației. Supa crema de ciuperci in general nu arată îmbietor dar și eu unde am servit-o e grozava și rețeta include și putin usturoi și asta ii da gustul ăla așa de bun.

[18.05.22 16:03:12]

@Zoazore:

eram curioasa foc sa vad daca ai pus si poza si uite ca ai pus-o.

Dar se vede ca ti-a fost tare foame daca ai pus poza dupa ce crutoanele se contopisera cu supa .

aici mi s-a parut asocierea cea mai bestiala gandindu-ma la tine urs si zmeura.

Felicitari, votat cu mare drag

[18.05.22 16:11:14]

@mishu:

Dar se vede ca ti-a fost tare foame daca ai pus poza dupa ce crutoanele se contopisera cu supa.

Neah! Asa mi-a adus-o! Cu crutoanele gata puse in supa. Doar ca pana sa pozez, ele deja au inceput sa se contopeasca.

Nu aveam cun sa n-o pun! A fost personajul principal al vizitei! Dar cum spuneam, am facut abuz. Piureul a fost deja prea mult!

aici mi s-a parut asocierea cea mai bestiala gandindu-ma la tine, urs si zmeura.

Pai si mie! Eu cumpar orice si doar daca are desenata zmeura. Sunt disperata dupa zmeura!

Multumesc mult pentru aprecieri, vizita si vot!

[19.05.22 18:01:47]

@Zoazore:

cum ieri am scris pe repede ' nainte ecoul, revin azi. Ti-am mai spus ca mi-am facut veacul prin Otopeni vreo 7 ani, si una dintre petrecerile de Craciun (ulterior i-a pierit cheful) a fost organizata acolo. A fost ok, insa cam neinspirata asezarea meselor in sala. Mesele la care se sta erau pe o parte si pe partea cealalta era mancarea, intre ele sun spatiu muuuult prea generos, asa ca daca ai fost "decent" prima data si ai pus doua frunze pe farfurie, acum nu iti mai venea sa te duci sa iti iei ceva ca sa nu iti auzi vorbe, "ia uite si la nemancata/ nemancatul asta", si cum muzica era groaznica si nimeni nu dansa, nu puteai deact sa manaci si sa bei si sa faci conversatie. A fost cea mai plictisitoare petrecere de Craciun. Dar locul este fumos, aici a facut si cel mic banchetul de final de liceu si Borcea una dintre nunti .

cine stie, poate te pomenesti cu vreo invitatie .

[19.05.22 18:18:52]

@mishu:

cine stie, poate te pomenesti cu vreo invitatie

Ai vreun gand? Ca Borcea nu m-a invitat!

Si mie mi se pare cam cu prea mult staif ca petrecerile acolo sa fie prea vesele!

Macar banchetul juniorului a fost mai vesel?

Multumesc pentru vizita, aprecieri si vot!

Sa treci si pe la MAMA!

[19.05.22 19:03:55]

@Zoazore:

Macar banchetul juniorului a fost mai vesel?

nu cred, parca nu imi aduc aminte sa fi fost entuziasmat

Sa treci si pe la MAMA!

fost-am acolo, insa doar in recunoastere , azi merg in vizita

aurora56, doinafil, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în împrejurimile Bucureştiului?: