ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2022
STATUS: CONSUL
APR-2022
Solo
EXCELENT

Charter hotel — un charter elegant zburând spre visare

A doua parte a cazării” exotice” a Zbanghiei la Otopeni s-a petrecut la Charter Hotel, trei stele, Strada Odăii 1D, Otopeni 075100. Telefon: 0213528719, hotelcharter.ro

Pe saitul lor, se laudă cam așa:

Charter este un hotel fermecător tip boutique şi este situat la numai 5 minute de mers cu maşina de Aeroportul Internaţional Otopeni. Therme Bucuresti si centrul de expoziţii Romexpo sunt situate la 10 km de hotel.

Oferim transfer gratuit de la hotel la aeroport incepand cu ora 4 am.

Turistilor care sosesc la Aeroportul Otopeni le recomandam sa foloseasca taxiurile din fata terminalului sosiri pe care le pot comanda din interiorul terminalului la aparatele Comanda Taxi. Costul unui taxi pana la hotel este de numai 10 lei.

Oaspeţii au la dispoziţie parcare gratuită pe tot parcursul sejurului.

Camerele şi suitele sunt dotate cu toate facilităţile moderne necesare. Suitele sunt spațioase și oferă zonă de zi cu canapele din piele, scaune și măsuță de cafea, 1 pat dublu și 2 paturi de o persoană, precum și cadă spa.

Oaspeții pot servi cina la restaurantul aflat pe terasa de la ultimul etaj al hotelului. Personalul vă stă la dispoziție nonstop. Depozitul de bagaje poate fi utilizat gratuit.

Proprietatea are un restaurant cu bar in care oaspeții pot servi micul dejun incepand cu ora 6am.

Ore de Check-in/out

Check-in de la ora 14.00

Check-out pana la ora 12.00

Acceptam Visa si Mastercard

Oaspeții pot servi cina la restaurantul= eu i-aș lăsa să mănânce, dar dacă se oferă voluntari să servească... Poate mai au nevoie de bani!

Și chiar nu se laudă degeaba! Doar partea cu cina de la ultimul etaj și treaba cu cada SPA nu s-a adeverit. De rest e cum zic ei, ba, câteodata și puțin mai mult!

Am ajuns la hotel pe la 12:30. Știam ca Check-in ul este la 14, dar a trebuit să predau camera de la Homestay vezi impresii până-n ora 12.

De cum am ajuns, mi-a bucurat privirea clădirea hotelului, în culori elegante de maron gri și beige.

În dreapta, cum privesc fațada, este o parcare subterană, dar se pot parca mașinile și pe stânga, unde este loc generos.

Ca să intri în hotel trebuie să cobori niște trepte, nu grele, dar cu un bagaj mai mare... cam neprietenoase!

Ușa de la intrare, iar, a fost o provocare pentru mine! N-am mai fost demult la o sala de forță, recunosc! Dar m-am descurcat!

La recepție, o tinerica amabilă. I-am întins rezervarea și m-a rugat să aștept că abia la 14 mă poate caza. Dar norocul a fost de partea mea și pe la 12:50 primeam camera 211, etaj doi, dubla superioara.

La etajul al doilea am ajuns cu liftul, rapid și silențios, destul de modern. Dar se poate ajunge și pe scări.

De la lift până la cameră am întâlnit doua spații de relaxare, aranjate frumos.

Camera m-a surprins plăcut de la prima vedere! Mare, curată (mmm, mai mergea insistat puțin!), aerisită, dotată cu tot ce-ar trebui pentru confortul oaspeților cazați acolo. Dar fără balcon. Doar camerele standard au balcoane. Vicioasă cum mă știți, dar și inventivă, am rezolvat și problema asta in stilul” Maria55” , adică pe scara de incendiu.

Am găsit aici cam așa: pe holul de la intrare un cuier destul de amplu, un dulap mare, cu umerașe, perne și prosoape suplimentare și rafturi pentru haine, dulap curat, frumos mirositor a lemn.

Apoi, înaintând, un pat mare, de două persoane, king size, cu lenjerie albă, curată, cu noptiere și veioze funcționale. Dar și aici, aceeași” modă” : patul cam prea jos pentru gustul meu.

Urmează zona de lângă pat. O oglindă mare pe tot peretele delimitează un fel de birou cu scaun de ședință (putea fi mai elegant). Pe acest blat este o cană-fierbător, două cești cu farfurioare, ceai, ness și zahăr, la pliculețe, evident, o sticlă de 2 l cu apă plată și două pahare în țiplă. Și o orhidee albă, artificială, dar veselă. Sub birou este un minibar gol, dar care răcește bine. Si un TV pe perete. No name, dar cu rezoluție bună. O chestie ciudățică, pe care n-am mai întâlnit-o: telefonul nu funcționa decat dinspre recepție spre cameră. Invers nu!

Camerele din acest hotel au culori diferite, în diagonală cumva! Ce-am văzut eu pe palierul meu, erau beige, albastre și verde-smarald. A mea a fost beige, de parcă mi-au citit gândurile.

Culoare caldă, relaxantă și elegantă.

Baia e marișoară, are cadă dar fără SPA. M-am bucurat, dar cam devreme! Mi-aș fi dorit s-o umplu cu apă și să mă relaxez! N-am avut noroc, doamnele de la curățenie nu aveau dopurile-opritoare s-o pot umple. Cada are perete de sticlă, foarte bine etanșat, astfel că, făcând duș, nu am umplut baia cu apă. Tot pe doamne le-am rugat să-mi lase un prosop de pus jos, să nu alunec când ies din cadă. L-am primit imediat, fără comentarii.

Caracteristica pregnantă a camerei sunt OGLINZILE! Doar pe tavan nu sunt (deși ar fi fost interesant!)

Am avut o așa de mare teama să nu dau cu mine-n mine de nu vă imaginați! Mai ales în baie!

Pachetul de rezervare include și mic dejun, dar la cerere. 35 lei / zi. Se servește la etajul 3, între 6 și 10 dimineața și se poate alege din patru oferte apetisante. Eu am avut invariabil, o omleta cu trei roșii cherry, o cafea sau două (cum simțeam eu nevoia) și un suc de portocale. Niciodată nu am mâncat o omletă simplă atât de gustoasă. Într-o zi am primit și un cheesecake din care am mâncat doar cheese-ul.

Micul dejun, fiind frumos afară, l-am consumat pe terasă, unde m-a și prins puțin soarele. Cafeaua nu merge neviciată, nu?

A, sa nu uit, Wi-Fi gratuit, fara parole. Mai puternic cel de la etajul trei. Il prindeam eu la etajul doi.

Cu micile rezerve referitoare la curățenie și antifonare, RECOMAND acest hotel, bun, mai ales, pentru tranzit! Și eu am beneficiat de transferul gratuit la aeroport! Se face cu programare cu o zi înainte.

despre SERVICII

Personal amabil, gata sa rezolve toate problemele aparute.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Cu putin mai multa implicare la curatenie ar fi fost super

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Toate produsele sunt proaspete, gustoase si platingul este reusit

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Destul de frumusel Otopeni. Linistit si calm.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Cu prietenii=intotdeauna!

Trimis de Zoazore in 08.05.22 19:34:28
Validat / Publicat: 08.05.22 23:00:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 752 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Zoazore); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 O zonă de relaxare dela etaju 2
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 26.77 EUR pe cameră

[08.05.22 19:56:38]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Charter Hotel [Otopeni], BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE (CAMERE) a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea / camera - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

[08.05.22 23:41:44]

@Zoazore:

Bine că ai venit în Bucureşti să te mai vedem şi noi la faţă şi bine că ai mai recomandat o variantă de cazare, utilă mai ales celor care vin sau pleacă de pe Otopeni.

Oferim transfer gratuit de la hotel la aeroport incepand cu ora 4 am.

Precizările sunt corecte, însă povestea asta cu transferul DOAR într-un singur sens mi se pare o şmecherie ieftină, care nu-mi place. Cu ani în urmă, am ales la Madrid un hotel de acest gen tocmai pentru avantajul transferului de la şi la aeroport, având o escală mai lungă între două zboruri. Păi dacă îmi ziceau că doar într-un sens este gratis crezi că-i mai alegeam? Şi acolo distanţele erau mult mai mari ca aici.

Parcarea subterană gratuită este un avantaj.

Păi voluntariatul nu implică o recompensă financiară

Dar cei care nu au îndemânare la servit sunt puşi să spele vasele?

pe la 12:50 primeam camera 211, etaj doi, dubla superioara..... Dar fără balcon. Doar camerele standard au balcoane.

Asta a fost cea mai tare. Am crezut că ai greşit tu. La noi ca la nimeni .

Cum naiba să faci balcon la camerele standard, mai ieftine, dar să-i pedepseşti pe cei care plătesc mai mult pentru o dublă superioară văduvindu-i de balcon???

Patul îmi place mai mult decât cel de dincolo de la Homestay.

Off... mi-ai amintit unde şi cum fumam la ultimele ei spa-uri din Bucureşti

Ciudat... Căzile se fac acum cu dopuri încorporate, acţionate de la o... chestie rotundă

Asta îmi place , dar sper că nu te gândeşti la ce m-am gândit eu

Pachetul de rezervare include și mic dejun, dar la cerere. 35 lei / zi. Se servește la etajul 3, între 6 și 10 dimineața și se poate alege din cinci oferte apetisante.

Dacă tot aveau 5 variante de meniu, puteau improviza un bufet suedez, că nu sărăceau

Și eu am beneficiat de transferul gratuit la aeroport!

Acum aflu că ai aeroport la Brăila şi eu nu ştiam

Glumesc, chiar dacă ştiu că de acolo ai luat microbuzul spre casă.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][11 voturi]
    [09.05.22 06:59:50]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[09.05.22 07:20:17]

@webmaster: Woow! Multumesc, web!

Dragoș_MDPHONE CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [09.05.22 08:18:15]

@Zoazore:

Destul de frumusel Otopeni. Linistit si calm.

Da... Foarte liniștit și calm, cu un aeroport internațional la capătul satului și cu DN1 cu trei benzi pe sens care-l străbate de la sud la nord (și invers).

Dar bravo ție că te-ai simțit bine.

[09.05.22 08:20:38]

@Dragoș_????????: Pai ce? Eu m-am plimbat pe DN1? M-am plimbat pe strazile satucului si mi-a placut ce-am vazut!

Multumesc mult ca ai trecut pe aici!

[09.05.22 08:26:44]

@Zoazore:

exprimarea asta pompoasa si atat de incorecta ma omoara si pe mine (e un fel de a spune).

In fine, asta e, nu este singurul loc unde exprimarea este asa.

Cat despre

Doar camerele standard au balcoane

, cred ca aceste camere standard au suprafata mai mica iar la cele superioare, spatiul suplimentar este dat de eliminarea balconului.

in P17 ai spus ca ti-a placut efectul de pe perete, pe mine m-ar fi ametit sa fiu cinstita, dar tu ai stat acolo asa ca este ok. Una peste alta, uite asa mai afla omul una alta, sa iti fie de bine si sa ne mai povestesti.

Felicitari, votat cu mare drag.

[09.05.22 08:32:15]

Dar cei care nu au îndemânare la servit sunt puşi să spele vasele?

cred ca ar fi si mai mare jale, ar epuiza stocul de vesela rapid .

In ceea ce priveste SPA-urile cu @Maria55 , desi nu sunt fumatoare, mi le amintesc si eu, si era parca o veselie copilareasca sa gaseasaca un fel prin care sa isi satisfaca placerea pacalindu-i.

in asa fel pot controla mai bine portiile , daca iti pui 5 felii de sunca in loc de 2?? Si nu este primul loc in care am vazut asta, ei spun ca este mai eficient si mai curat, nu se mai "balaceste" toata lumea cum vrea in mancare .

Cat despre aeroport la Braila, asta e cea mai tare gluma , dar nu stii cand va deveni realitate .

Sa ne auzim de bine.

FlaviuPHONE
    [09.05.22 18:26:27]

@Zoazore:

Eu cred că te bate gândul să devii otopeneancă... ????

[09.05.22 18:47:06]

@mishu:

=Camerele standard si duble superioare formeaza impreuna un apartament cu usa intercomunicanta. Partea hilara a problemei e ca, uitandu-ma pe geam spre standarda de alaturi, n-am vazut balcon!

= da, ai dreptatea. Acest raspuns l-am primit si eu odata! Plus ca eram si putini

= Pai chiar e! La Ianca. Si incepusera sa-l reabiliteze! S-ar putea sa avem surprize placute

[09.05.22 19:26:45]

@Flaviu: Eiii si tu! Nici asa rau! Acolo-s majoritari cei cu bani, nu d-alde mine! Toot la Braila ma trage ata.

Multumesc mult ca ai trecut pe aici!

adso
    [09.05.22 20:35:36]

@nicole33:

În plus, nu vreți să vedeți fața șoferului (care vine chitit de cursă lungă) atunci când aude comanda. Am pățit, știu ce spun - tot la Otopeni.

La noi (în Iași) prețul minim la taxi a sărit bine de 3 lei/km. Aeroportul e la circa 7-8 km de centru, deci o cursă în centru e cât una Aeroport Otopeni - Casa Presei. Ei bine, în condițiile astea, mulți șoferi nu iau curse decât către suburbii, să depășească 12-15 km.

adso
    [09.05.22 20:39:27]

@mishu:

Cat despre aeroport la Braila, asta e cea mai tare gluma, dar nu stii cand va deveni realitate

Se va construi întâi canalul Dunăre - București și atunci nu va mai fi nevoie de aeroport, că deja există port.

[09.05.22 20:41:40]

Alta gluma buna!

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [09.05.22 21:37:26]

„Ușa de la intrare, iar, a fost o provocare pentru mine! N-am mai fost demult la o sala de forță, recunosc!”

Zbanghie mică, mă surprinzi tot mai mult, nu știam că ai tras de fiare la viața ta! Evident, fiarele din sala de forță, nu cele sălbatice...

„Dar și aici, aceeași” modă” : patul cam prea jos pentru gustul meu.”

Poți rezolva problema foarte ușor, când faci o rezervare întrebi cum sunt paturile, îi și ameninți, dacă sunt prea joase nu calci pe la ei!

Lăsând gluma, așa cum ai menționat și tu, hotelul este bun pentru tranzit. Ca să fiu un pic cârcotaș însă, tind să-i dau dreptate și lui @Dragoș, Otopeniul numai liniștit și calm nu este!

Un review marca @Zoazore, aerisit, savuros, o plăcere să-l citești!

[09.05.22 21:55:33]

@Safta Radu:

Ai sa razi, dar DA, am tras bine de fiare la viata mea. Fara gluma! Atat la sala, cat si la munca. Nu uita unde am lucrat si lucrez!

Iar asta cu paturile vad ca e la moda! Frate, mai bine ma rostogolesc si ma ridic de jos decat sa ma ridic din paturile astea!

Lăsând gluma, așa cum ai menționat și tu, hotelul este bun pentru tranzit.

si daca te bate un gand de Therme, aici e destul de aproape

Multumesc pentru vizita, aprecieri si vot!

Rodel
    [09.05.22 23:11:25]

Hotelul Charter a fost și alegerea mea de fiecare dată când aveam zbor din București. Și dacă l-am ales de câteva ori, înseamnă că mi-a plăcut. Am avut cazări și în corpul vechi, și în cel nou. Înainte era transfer și de la aeroport la hotel, nu știu de ce s-a renunțat la acest serviciu. Când am fost eu, micul dejun era în sistem bufet suedez, cu produse variate și de calitate. Făcând rezervarea direct la recepție, era inclus în prețul cazării. Pe booking ar fi costat 20 lei în plus (e vorba de 2019). Intre timp s-au mai schimbat lucrurile.

[09.05.22 23:17:15]

@Rodel: O, ce surpriza placuta! Bine ai venit pe la mine!

Tare bine-mi pare ca imi confirmi spusele! Este intr-adevar un hotel frumos

Cat despre micul dejun, da, asa a fost. Am vorbit cu doamnele care serveau micul dejun. Tot ele mi-au spus ca asa e din 2020 si inca a ramas asa. Se mananca in serii in sistem de meniu prestabilit.

[09.05.22 23:41:54]

@adso:

Te cred, dar ăştia sunt supăraţi pe viaţă la modul general. Lungă sau scurtă, ei tot nemulţumiţi sunt. Am amintiri calde despre interacţiunea cu taximetriştii bucureşteni la care am fost nevoită să apelez în vacanţa de Paşti.

De la mine de acasă până la aeroport sunt 25-26 kilometri pe cel mai scurt traseu. Sunt conştientă că este scump, dar nu am prea multe variante şi tot taxiul este cea mai comodă.

Am ascultat de sfatul Tizei Zoazore şi am apelat la firma ei preferată, am descărcat prostia lor de aplicaţie, care funcţionează vai mama ei şi am făcut comandă. Cu o întârziere de doar 4 minute, a apărut un nene, dezamăgit maxim când ne-a văzut cu valizele şi că vrem la aeroport, deşi eu precizasem destinaţia dorită la momentul comenzii. Era 2.30 noaptea şi el voia să se retragă la el acasă la culcare, undeva prin Pantelimon. Ghinion! Tot drumul a bombănit despre firmă şi ce supărări mai avea el, chiar dacă eu, nedormită, numai de el nu aveam chef. La aeroport, l-au apucat nervii când am vrut să plătesc cu cardul, deşi bifasem această opţiune şi nu intenţionam să renunţ. Supărat că nu i-am plătit cash decât ciubucul lui, a stat cu mâna întinsă şi la soţul meu şi cu dublul ciubucului abia a plecat . La întoarcere, tot noaptea târziu, iau bilet de la automatele din terminal şi apare un confrate, care, la fel, m-a căpiat tot drumul cu nemulţumirile lui legate de firmă, că dacă eu plătesc cu card, conform reclamei agresive de la TV, lui îi opreşte 10% comision, degeaba îi explicam eu că nu există comisioane bancare atât de mari, că nu am avut cu cine să mă înţeleg.

Deja sunt îngrozită la gândul că la sfârşitul lunii voi interacţiona din nou cu asemenea oameni.

[09.05.22 23:55:18]

@Zoazore:

Hai că povestesc eu cum a fost şi cu plimbatul

Când stătea la Homestay, Zâna Zbanghie s-a plimbat pe străzile din Otopeni până la La Iancu şi înapoi cu maşina mea, dar e drept că nu am ieşit pe DN, preferând străduţele adiacente destul de liniştite.

Mutată la Charter, a avut o altă problemă, hotelul era pe cealaltă parte a DN-ului, greu de traversat, ştim toţi, şi doar pe pasarelă. Dar ZZ este inventivă. Se întorcea din Bucureşti cu autobuzul ăla din Piaţa Unirii, cobora în dreptul hotelului şi ce credeţi că făcea? Să urce pe pasarelă? Neah... chema un taxi să o treacă strada

[10.05.22 00:07:47]

@nicole33: Bine, Tiza! Da din casa!

Hai sa respectam adevarul istoric! Am trecut si pe pasarela odata!

Dar recunosti ca ma duce mintea, da? Inventiva de mica. Si-nca sunt in crestere!

Doar ca la mine n-a bombanit nici un taximetrist, ba chiar ma distram, discutam cu ei...

Si "autobuzul ala" e 783, sa nu dezinformam cititorii, da?

Sunt o doamna, nu?

Macar la ecoul asta sa dau "Trimite", ca pe primul, lung cat articolul am uitat sa-l trimit.

[10.05.22 00:31:37]

@Zoazore:

Hai sa respectam adevarul istoric! Am trecut si pe pasarela odata!

Poate când te-ai întâlnit cu Dragoş, că în rest... Speed (y), dar nu Gonzales

Sunt o doamna, nu?

Bineînţeles şi, tocmai de aceea, obrazul subţire cu cheltuială se ţine

Tu mergeai foarte puţin, ziua şi eraţi vioi amândoi. Eu eram prea obosită, plecată de peste 14 ore de la hotel şi după 7 ore de zbor, pentru a mai avea chef de o conversaţie fără noimă. În plus, nu-mi plac lamentările fără număr. Dacă eşti atât de nemulţumit de job, schimbă-l, fă altceva mai pe placul tău sau mai avantajos financiar, dar nu chinui clienţii obosiţi.

Nu ştiu cum faci, dar eu încă aştept acel comentariu fantomatic

[10.05.22 00:41:28]

@adso:

La noi (în Iași) prețul minim la taxi a sărit bine de 3 lei/km.

Pe 1 mai, eu am mers cu 2,69 lei kilometrul, cu Logan, dar erau alte firme şi mai ieftine, dar şi mai scumpe de atât. Posibil să se fi scumpit faţă de săptămâna trecută, pe motivul noilor scumpiri ale carburanţilor

[10.05.22 07:10:02]

@nicole33: cred ca aveti dreptate. Eu am patit faza de care povesteam noaptea, dar pretul de zi e sub cel de noapte.

Nu urc prea des in taxi, din motive similare cu cele pe care le-ati descris mai sus. In ultimii doi ani, in Iasi, am folosit taxiul de cel mult cinci ori.

[10.05.22 07:23:31]

Nu ştiu cum faci, dar eu încă aştept acel comentariu fantomatic

Ma voi stradui! Printre sedinte, voi incerca sa-mi amintesc ce balarii am zis atunci! Daca nu, zic altele!

nicole33PHONE
    [10.05.22 07:48:14]

[10.05.22 08:36:12]

@adso:

mi se pare ca un fel de loterie, vrea sau nu sa ma ia soferul daca ii renteaza sau nu cursa.

Din acest punct de vedere cel mai ok mi s-a parut sistemul din Shanghai. Acolo aparatul avea presetata o suma reprezentand cativa km, asa incat aparatul nu marca nimic pana cand se faceau acei km, dupa care inregistra mai departe daca cursa era mai lunga, asa incat daca voiai doar sa treci strada, dar sa fie cu taxiul , iti asumai cheltuiala si nu mai bombanea nimeni.

[10.05.22 08:44:38]

ma simt direct vizata!

[10.05.22 13:30:32]

@nicole33: Hai sa-ncerc sa resuscitez "fantoma"!

Dar cei care nu au îndemânare la servit sunt puşi să spele vasele?

cica nu, nu se califica si sunt dati afara cu matura!

O standard + o dubla fac un apartament. Daca iei apartament sau standard, ai balcon! Partea hilara e ca eu la perechea standard de la mine NU am vazut balconul. O fi fost timid si s-a ascuns? ????

in teorie. Practic, si alea se pot scoate. Deci... nu exista, nu se afla, nu se gasesc! ????

Asta îmi place, dar sper că nu te gândeşti la ce m-am gândit eu. Lasă că au fost utile şi toate oglinzile alea în cazul în care ţi-ar fi fost frică să dormi singurică

Ei ba nu! Fix la camerele tale din Turcia, cele cu oglinzi pe tavan, m-am gandit! Si apoi, daca sunt singurica, dorm! Mai grav e daca NU sunt singurica! Nu doarme nimeni! Ca ziceam de antifonare!

Acum aflu că ai aeroport la Brăila şi eu nu ştiam. Glumesc, chiar dacă ştiu că de acolo ai luat microbuzul spre casă.

La Ianca exista inca aeroportul. La un momentdat incepuse un fel de reabilitare. Nu stiu de ce s-a oprit! Dar ne putem astepta la surprize placute

[10.05.22 20:31:33]

@nicole33: m-am urcat azi in taxi . 2,98 lei/km tarif de zi, Euro Taxi.

Cand am coborat, era parcata o masina apartinand de Lux Taxi. Ce sa vezi: luxul e mai ieftin , fix cat ati zis dvs.

Noaptea, cate 40 de bani in plus.

[11.05.22 00:24:56]

@adso:

m-am urcat azi in taxi. 2,98 lei/km tarif de zi, Euro Taxi.

Eu circul foarte rar cu taxiul şi doar în cazuri de maximă necesitate, astfel că nu urmăresc evoluţia preţurilor. Când mă supără în trafic câte un şofer de taxi mai tupeist nu mă mai enervez, nu înjur că nu este frumos, însă, cu un zâmbet larg, îi doresc să aibă parte doar de clienţi ca mine, pentru că mai rău nu se poate .

Mult mai interesată sunt de creşterea necontrolată a preţului carburanţilor care mă afectează direct, traversând zilnic oraşul de la est la vest şi invers la ore de maximă aglomeraţie.

[11.05.22 07:58:07]

@nicole33: La mine e mai simplu: stau destul de central si imi place sa merg pe jos. Nu am masina, deci pretul carburantului ma afecteaza doar indirect, prin contributia sa la cresterea generala a preturilor.

Iar in taxi ma sui doar cand merg la aeroport (desi, daca se potriveste orarul autobuzului, il prefer pe acesta, e intotdeauna gol) sau la vreun eveniment.

Ieri m-am urcat pentru ca m-ati facut curios: acum vreo doua saptamani dadusem 3,4 lei/km, dvs ati spus 2,7. Aveam dreptate si unul, si altul .

Yolanda
    [13.05.22 08:36:14]

@Zoazore: citit, votat, si iar citit un roman fluviu la ecouri...

Si rw-ul si ecourile savuroase, m-au binedispus.

Când mai aterizezi prin Bucuresti sa ma anunti si pe mine, poate pot veni si eu, o revedere face bine, sau mai bine faci o halta prin Pitesti, te plimb pe unde vrei tu prin împrejurimi: Curtea de Arges, Vidraru, cetatea Poenari, etc.

Numai bine!

[13.05.22 08:50:06]

@Yolanda: Multumesc pentru vizita, aprecieri si vot! Ma bucur ca am reusit sa te binedispun, atat eu, cat si ceilalti!

Ma tem ca anul asta e cam mica probabilitatea sa mai plec pe undeva. Dar sa stii ca Pitestiul va ramane mereu o optiune pentru mine!

Vom vedea ce ne rezerva viitorul!

adso, Flaviu, mishu, Rodel, Safta Radu, Yolanda, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂCharter Hotel [Otopeni]: