ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.10.2019
ÎNSCRIS: 09.09.19
OCT-2019

Cum sa iti distrugi o seara la PIZZA HUT Moșilor Nr. 219

În data de 16.10.2019, am avut proasta inspiratie sa intru cu sotia in aceasta locatie, pentru a nu crea confuzie adresa exacta este: Calea Mosilor nr. 219, Bloc 25 A, parter, cod fiscal RO 6331682.

Ce a urmat a fost de-a dreptul apocaliptic, am fost invitati sa ne asezam la o masa, evident murdara, trecand peste acest aspect, minor..., sotia a scos mai multe servetele umede si a curatat masa, asta sub privirea pierduta a ospatarului care nu a schitat nici cel mai mic gest de a curata el.

Dupa ce am consultat meniul, am comandat. Apoi ce sa vezi in bucatarie a intrat o domnisoara cu haine de strada, fara nimic care sa para echipament de protectie, evident dupa aceea a intrat si paznicul, ce-i drept acesta avea uniforma...

Dupa ce au parasit bucataria cei doi(,) a aparut o alta domnisoara de data aceasta echipata corespunzator care spala cu mopul printre alimente, toate acestea se desfasurau pe fundalul a doua mari frigidere argintii, pline de pete, acestea fiind vizibile de la aproximativ 5 metri.

Intre timp o alta domnisoara, posesoarea unui superb par lung si negru, evident neacoperit, prepara si apoi taia pizza in bucatarie. De asemenea, nici aceasta nu purta echipament specific dar era echipata cu o fusta din piele care sa-i puna in evidenta formele. Posibil domnisoara cere spala cu mopul, presimtind ca ne-ar face mare placere de preparatele destinate noua sa se ocupe personal calificat si echipat corespunzator, a lasat mopul deoparte, si fara a se spala pe maini a deschis frigiderul, a smuls din acesta 2 frunze de rucola pe care tot fara sa le spele si tot cu mainile murdare le-a pus pe TACO comandat de noi. Apoi multumita a reluat mopul.

Fara vorba multa comanda a fost livrata ferm de ospatar. Tot acesta grijuliu, ne-a adus 2 servetele, tot cu mainile murdare, pe care le-a pus pe masa direct... doar o curatase sotia mea mai devreme. E logic ca le-a asezat direct pe masa, suportul de servetele devenise suport pentru TACO... Desigur, comanda era incompleta sosul a evitat sa il mai aduca, poate datorita faptului ca desi in meniu era trecut ca fiind din ardei copti si maioneza era foarte picant... Banuia ca nu va fi pe gustul sotiei.

Pentru a repara acest neajuns, am rugat-o pe domnisoara care iesise din bucatarie, cea fara echipament corespunzator sa rezolve problema sosului sivdaca se poate sa ne aduca si servetele. Domnisoara prompta a adus sosul si apoi cu multa marinimie a adus patru servetele uscatecsi doua umede, pe care evident le-a pus tot pe masa, fara suport.

In momentul cand am reclamat ca acea garnitura care insotea taco era foarte sarata, si ca nu se respecta nici o norma de igiena cat de mica, a aparut un domn tatuat, il descriu astfel deoarece nici unul dintre angajatii acestei locatii nu purta ecuson cu numele. Desi cred ca e obligatoriu... Acesta ne-a facut observatie ca acolo se gateste dupa standarde, si a subliniat ca nu avem voie sa fotografiem in restaurant, ciudat, credeam ca e un loc public...

Apoi am degustat pizza, in viata mea nu am primit o pizza mai saracacioasa decat asta, aproape te apuca plansul.

Pacat, mare pacat deoarece vorbim de un restaurant de renume Pizza HUT. Pentru cei din aceasta locatie si o steluta este exagerat de mult.

In final, am platit, am iesit in strada si domnul tatuat a iesit dupa noi sa ne spuna ca nu avem voie nici din strada sa fotografiem...

Ciudat bonul fiscal are numarul 58, la ora 21.09, si mai ciudat este ca numarul comenzii este 2133. Ce sa intelegem ori ca nu au clienti... Ori ca fraudeaza...

Trimis de cezar G in 17.10.19 09:13:26
Validat / Publicat: 17.10.19 11:26:22

VIZUALIZĂRI: 369 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cezar G); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 bonul fiscal aferent comenzii din artcol.

[17.10.19 11:30:34]

Conform politicii saitului, seturile de impresii cu evaluări "zero peste tot" sunt publicate FĂRĂ NOTE, fiind considerate scrise (prea) la supărare, lipsite probabil de minima obiectivitate aşteptată.

Daca doreşte, autorul poate reveni asupra evaluărilor, fie prin intermediul linkului EDIT IMPRESII (dacă articolul nu este încă publicat), fie scriind un ecou în care specifică noile evaluări (dacă timpul alocat editării a expirat)

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[17.10.19 12:22:15]

@cezar G:

... 2 frunze de rucola pe care tot fara sa le spele si tot cu mainile murdare le-a pus pe TACO comandat de noi.

... suportul de servetele devenise suport pentru TACO...

Ciudat... pe bon apare „Quseadilla cu carne de vită”...

Mă rog, ideea că normele de igienă sunt cel puțin deficitare e clară; din păcate, mă tem că e valabilă cam în 90% dintre unitățile de alimentație publică de la noi, din cauză că pur și simplu nu mai există personal bine pregătit să lucreze în domeniu. Și nu mă refer doar la cei direct implicați (bucătari, chelneri etc.), ci și (mai ales) la cei care ar trebui să-i conducă și supravegheze.

cezar GAUTOR REVIEW
[18.10.19 09:27:47]

@Dragos: Taco l-au exclus de pe nota de plata pentru ca era sub orice critica, dupa ce a fost adus in support de servetele, era rece din frigider, cartofii prajiti cu o tona de asre si sosul lipsea. Cand au adus sosul, desi scria ca ar contine doar maioneza si ardei gras, acesta era foarte picant.

cezar G
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: