ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.06.2019
ÎNSCRIS: 16.06.15
APR-2019

Mâncare indiană - piperată și la gust, și la preț

Voi începe cu lucrul care m-a marcat: Porțiile sunt foarte mici.

Având în vedere prețurile piperate, cantitatea minusculă de mâncare te ia cumva prin surprindere. Dar mă rog, așa o fi acolo la ei în India.

Dacă mâncarea nu ar fi atât de picantă, ai înghiți hap-hap din câteva îmbucături tot ce ai în farfurie și ai rămâne extrem de flamând. Însă în situația de față, totul fiind picant nu poți mânca repede. Și nici mult. În plus, ca să mai stingi arsura de pe gât, după fiecare 1-2 înghițituri stingi cu orice ai la îndemâna de băut. În cazul meu, am băut două beri; asta după cocktail. La calorii am ieșit destul de prost, in sensul că am îngurgitat vreo 700 calorii la o masă, fără cine știe ce aport de nutrienți. Însă, având in vedere cât a fost de picant, nu as fi putut mânca mai mult; și având in vedere cu câta bere m-am umflat, nici nu ar mai fi intrat nimic. Iar eu am comandat MEDIU picant. Mi-e teama să-mi imaginez ce înseamnă foarte picant...

La un restaurant cu mâncare picantă, îți permiți sa vinzi berea scump. După câteva guri picante, prețul berii chiar nu mai contează. Stingi cu orice prinzi la îndemană. Și aici berea sau alte băuturi nu erau deloc ieftine. O bere la 250 ml a costat 13 lei.

Și acum să scriu și câte ceva despre mâncarea comandată:

Pui cu sos de Mango, zic ei 300 g, dar de fapt a fost mai mult sos, maxim 100 grame de pui.

Orez cu pui tot la fel, cam 300 grame, predominant orez cu urme de pui.

S-a mai comandat la masa și un platou non vegetarian, care a costat 69 lei; noi i-am zis kitul începătorului. Câte foooooarte puțin din mai multe sortimente, inclusiv un dumicat de desert; o mică gălușca scufundată în zeama de apă cu zahăr. Citind în meniu, acest Gulab Jambul suna interesant, însă în farfurie nu a ajuns nimic interesant. Alte deserturi nu am încercat, dar poate e mai bine așa.

Un cocktail costa 28 lei, cel comandat de mine avea cam 200 ml suc și ceva Martini; cel mai probabil măsurat cu pipeta :D În poză totuși arată taman bun de postat pe rețelele de socializare de cineva care de xemplu ar vrea să facă în ciuda dușmanilor :p.

Atmosfera era interesantă. Muzică indiană in surdină, decor deasemenea indian. La o masă lungă din încăperea alăturată era o petrecere indiană; doamnele erau îmbrăcate tradițional iar domnii aveau turban. M-am gândit ca ar fi interesantă o poză, dar nu am vrut să îi deranjez.

La etaj au și terasă, voi posta câteva poze, dacă ar fi fost mai cald ar fi fost drăguț să stăm la terasă.

Toaleta era tot la etaj, trebuia să urci pe niște scări cu pereții căptușiți cu un tapet destul de vechi, decolorat, marcat de timp și poate și de ceva inundații.

Din ce am citit pe net, localul aparține unei familii de indieni, tată și fiu. Noi am fost serviți la masă de fiu, foarte amabil, ne-a oferit toate informațiile care ne-au interesat legat de mâncărurile din meniu.

Vorbea și romană destul de binișor.

Am luat și la pachet, pentru copii, două minishaworme în stil indian ca să zic așa, destul de mici dar picante. 40 lei bucata, adică tot scump.

Aceasta este pagina restaurantului, unde puteți eventual consulta meniul și lista de prețuri, așa cum am făcut și noi dealtfel; ca să va pregătiti financiar: https://karishma.ro/?v=3a52f3c22ed6

Concluzii: înainte să merg ziceam eu că trebuie să o încerc și pe asta odată in viață; după nota de plata piperată, concluzia s-a schimbat: se putea foarte bine și fără. 4 persoane - 398 lei.

In ce priveste notele, aș vrea sa detaliez un pic, deoarece nu există vreun motiv pentru care sa nu recomand restaurantul. Pentru cei care își asumă prețurile măricele pentru niște porții destul de mititele, e o experiență culinară interesantă.

Dar... să aveți in vedere: curiozitatea culinară poate fi uneori piperată (inclusiv la portofel) ????

Trimis de Adina - addcont in 04.06.19 22:59:04
Validat / Publicat: 05.06.19 08:35:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 512 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adina - addcont); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 terasa de la etaj

Dana2008
[05.06.19 12:28:31]

@addcont: Felicitări pentru articol!

Am urmărit emisiunea Asia Expres si am văzut acolo cum se chinuiau concurenții să consume mâncărurile extrem de picante din India.

Chiar dacă îmi place mâncarea chinezească și thailandeza foarte mult si gătesc și eu acasă mâncare chinezească, nu ma tentează să îmi bat joc de mine cu ceva ce nu se poate consuma... eu cred că din cauza sărăciei o fac așa de picantă, să ajungă o porție la toata familia.

Mulțumesc pentru detaliile culinare.

Călătorii plăcute și mese gustoase!

P. s. prețul este exagerat, părerea mea.

Zoazore
[05.06.19 14:38:09]

@addcont: Ca si cea chinezeasca, nici mancarea indiana nu ma tenteaza! Eu nu mananc picant!

Dar aici parca e mult prea picant! Spre hot cumva! La pret ma refer!

Ai curaj! Sa va fie de bine!

Yolanda
[16.08.19 08:43:13]

@addcont: vai de mine! în noiembrie plec in India în excursie, e clar ca trebuie sa iau la pachet biscuiti, covrigei, ciocolata, smochine etc... triferment si alte pastile...

O experienta super condimentata si la gust si la pret!

Zoazore
[16.08.19 23:21:37]

@Yolanda: Cam da!

Adina - addcontAUTOR REVIEW
[17.08.19 14:26:15]

@Yolanda: Adevărat La noi a fost o singura masa. Sincer, gândindu-ma acum, nu știu cum as rezista sa mănânc așa ceva câteva zile la rând... pfiii! Bafta!

Dacă va știți cu sensibilitate la stomac, mai bine sa luați la voi medicamente, măcar preventiv. Un var de-al meu care nu e nici sensibil nici pretențios la mâncare s-a întors destul de “înfometat” după doar 2 zile in India; a mancat predominant covrigei și biscuiți. Asta acum mai mulți ani. Între timp poate or avea și ei restaurante europene, sau măcar pizza nepicanta ????

Vacanta plăcută in India, și sa va priască și mâncarea ????

Adina - addcont, Yolanda, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: