ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.04.2018
STATUS: CONSUL
APR-2018

13 + Fluturașul = seară perfectă

Breaking news:

”O grupare nebună-nebună, numită Grupul Gara de Nord, a luat aseară, pe la 18, cu asalt un local nevinovat și total pașnic, numit Club Art Papillon...

Au fost luări de ostatici: o masă luungă și vreo 13 scaune. Au fost și victime: pizza, platouri cu carne și accesorii, beri, cafele, limonade. Ostilitățile s-au desfășurat cu râsete, poante, amintiri din excursii, cam până la orele 21 din noapte, când, cu greu, s-au lăsat duși! ”

Și nu, nu-i un FAKE, e o știre reală, total valabilă și verificabilă. Despre grupare nu vă vorbesc, deși merită, voi vorbi doar despre ”victime”.

Fiindcă deja a venit căldura (și sper să mai rămână, că de frig m-am săturat!), ne-am gândit c-ar fi cazul să ”deschidem sezonul” la ieșirile la terase.

Pentru-nceput, am luat cu asalt Club Art Papillon, Strada Matei Voievod 66, București, cu o capacitate Restaurant 60-70 persoane. Capacitate Pub 50 persoane, conform saitului oficial restaurantclubart.ro.

Localul, așa cum e amplasat și pe hartă, se găsește exact peste drum de UNATC (Universitatea Nationala de Arta Teatrala si Cinematografica) și nu prea este ocolit. Mai tot timpul este plin, ceea ce este de bine, că asta spune multe despre Fluturaș!

N-am intrat în restaurant, dar pe saitul or găsiți poze cu interiorul. Din ce-am văzut eu, arată bine și-n interior. Noi am stat pe terasă. Terasa e acoperită cu stinghii din lemn, este frumos decorată, intimă și ofertantă, total prietenoasă cu ”vicioșii”. Mesele sunt de patru persoane, din imitație de ratan, cu blat din sticlă, scaune confortabile, tot din imitație de ratan.

Doar ce-am ajuns, am fost luați în primire de niște tinerei iuți și operativi. Ni s-au adus meniurile, care sunt tare ofertante. Aș fi comandat orice de-acolo, că totul ne făcea cu ochiul. Deschiderea s-a făcut, normal, cu bere Ursus la sticlă. Biluța mică-mică și neagră: ”n-avem la halbă! ” Probabil se terminase!?!

După ce s-a strâns toata ”Gruparea teroristă” s-au comandat si ”victimile”: ciorbe de burtă, platou românesc pentru două persoane, urechi de lemn cu furnici în copac, vreo trei pizze, șnițel crocant de porc cu salată de varză si cartofi prăjiți, un alt platou uriaș, beri, limonade, ape plată și minerală, cafea cu lapte și caffe latte. Desertul n-a mai încăput. A avut noroc de data asta, a rămas ”ne-terorizat”! Deși… dar NU! CHIAR nu mai încăpea! Deși…

Platoul românesc, savurat de mine, a avut cașcaval pane, cârnați, frigărui de pui cu legume, carne de porc la grătar, cartofi prăjiți, castraveciori murați, gogoșari. Și mujdei. Și mujdei suplimentar. Și-al naibii de bun! S-a devorat, mai puțin gogoșarii, aproape tot!

Am gustat și copacul cu furnici cu urechi de lemn. Un gust nemaipomenit, pentru mine. Nici n-am mai văzut, nici n-am mai gustat. Tot aici am văzut o pizza pantagruelică. Cred că bună. N-am mai avut curaj. A fost mult și bun, s-a luat și la pachet.

Servirea a fost rapidă, oamenii încercând să ne satisfacă toate visurile: un mujdei în plus, o porție de cartofi suplimentar, scrumiere suplimentare, schimbate la timp.

Cât am ”combătut” noi pe-acolo, terasa s-a umplut, câteva persoane stând în așteptarea eliberării meselor.

Nici nota n-a fost ”de targă”, vorba unei bacteriuțe, coleg de sait: 487 lei noi, românești, cu două pizze luate la pachet. S-a rotunjit suma la 500, sau 510, nu mai știu exact, dar nici nu mai conta.

Per total, a fost o seară superbă, cu servire promptă, bucate de nota 20 (mai puțin ciorba de burtă, care nu prea m-a dat pe spate!).

Eu vă recomand cu drag localul, iar ”Gruparea” promite să mai ia cu asalt și alte locații pașnice.

Trimis de Zoazore in 21.04.18 09:51:53
Validat / Publicat: 21.04.18 10:35:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1143 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Zoazore); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Maria a fost cu noi. Și va fi mereu!

webmasterX [21.04.18 10:34:51] »

Zoazore [21.04.18 10:38:30] »

@webmasterX: Mulțumesc!

mishu [21.04.18 10:42:46] »

@Zoazore: Deocamdată votul, comentariul mai târziu ????

nicole33 [21.04.18 10:48:51] »

Start vot!

Mishule, ai ratat startul

O ieşire plăcută, o seară veselă petrecută între prieteni, o terasă cu servicii bune şi mâncare în general foarte gustoasă, mai puţin ciorba de burtă care a fost sub aşteptările mele şi cartofii prăjiţi care au fost aduşi cam reci.

Grupul a fost destul numeros, gusturile şi comenzile extrem de variate, dar au reuşit să aducă în acelaşi timp toate felurile comandate, ceea ce este de apreciat.

De fapt, s-a rotunjit la 539 , pentru că aşa a ieşit la numărătoare.

Să ne fie de bine şi să recidivăm!

doinafil [21.04.18 11:01:11] »

@nicole33 Zoazore: Să vă fie de bine, dragelor!

Mi-a plăcut umorul fin al descrierii, și nu numai. Ai dat toate informațiile locației și a preparatelor, dar, mi-a mai plăcut „că ați luat-o și pe Maria” cu voi!!!

Felicitări, am votat cu drag!

Să vă meargă bine tuturor!

doinafil [21.04.18 11:04:34] »

@Zoazore: Iar am butonat aiurea! Ecoul era pentru Zozo, nu știu de ce se adresează lui @nicole33 (?!?)

Sper să nu se supere nici una din ele. Pot îndrepta greșeala?

Flaviu [21.04.18 11:05:48] »

Să vă fie de bine!

Este restaurantul în care mănânc, deseori, la prânz. ????

Zoazore [21.04.18 11:13:33] »

@doinafil: Rogi un web! Dar nu cred că Tiza se va supăra! Eu sigur nu mă supăr!

Iar Maria va fi mereu cu noi! MEREU!

Zoazore [21.04.18 11:28:30] »

@mishu: Aștept. Cu completări!

@nicole33: Mulțumesc pentru completări. Eu cu număratul banilor, mai ușor.

@Flaviu: Mulțumesc! Deci poți confirma că-i bun-bun!

diana2015 [21.04.18 11:32:36] »

@Zoazore: Vai cât de frumos a fost Data viitoare sper să ajung

Urechile prinse în furnici cu copacul în lemn m-a dat pe spate (auzi da' ce-i aia???), na că m-am amețit și eu de la arome Toate bucatele arată trăznet

Felicitări o ieșală super , m-am bucurat că am "văzut-o" pe Maria printre voi, votat cu toată inima

Zoazore [21.04.18 11:36:25] »

@diana2015: Urechile de lemn sunt niște ciuperci. Cu pastele alea din orez au un gust...

Păi, fiind Grupul Gara de Nord, @maria55 e prezentă. Doar despre ea e grupul, nu?

Data viitoare să nu mai chiulești, da?

diana2015 [21.04.18 11:40:14] »

@Zoazore: Sper că nu-mi dai cartonaș roșu acum? doar avertisment Data viitoare nu mai ratez, promit adică... sper

Dan&Ema [21.04.18 11:43:49] »

@Zoazore:

Bravo fetelor! Si multumesc pentru invitatie!

Si imi pare rau ca nu am putut-o onora dar am avut si noi o ieseala mai speciala antamata pentru aceeasi seara.

Noi mai continuam si azi ca ne-au mai ramas bani din banii imprumutati! ????

O salut si eu pe Maria si ma bucur ca a fost cu voi / noi si asa cum stim va fi mereu cu noi.

Nu comentez gusturile autoarei pentru tinereii iuti! Eu nu sunt gelos, stiu ca ma place (si pe mine) cu toate ca nu ma incadrez la cei 27 de ani nici la tinerei (am trecut la tineri in floarea...) nici la iuti (ca eu sunt dulce).

Alternanta de gusturi nu dauneaza sanatatii ci te ajuta sa compari in cunostinta de cauza!

Va pup pe toate! ????Unde e poza de grup?

Zoazore [21.04.18 11:43:53] »

@diana2015: Nu-ți dau, că-s zgârcită!

Flaviu [21.04.18 11:47:48] »

@Zoazore: Este un restaurant destul de bun. Depinde ce comanzi, depinde și de dispoziția din acea zi a personalului, depinde dacă vă plac pisicile... ????

Zoazore [21.04.18 11:48:47] »

@Dan&Ema: Bueeeyyy, tu ești printre favoriții mei!

Articolul este despre crâșmă și știi că eu nu pun poze cu lume la mâncătorii. Dacâ scriam despre Întâlnirea Grupului Gara de Nord, puneam și poze cu oameni. De grup n-am făcut! La sosirea mâncării, s-a lăsat așa o linișteee! Nici musca nu mai bâzâia!

Zoazore [21.04.18 12:00:37] »

@Flaviu: Aseară n-au fost pisici! Deloc! Io-s alergică și le-aș fi simțit!

Înseamnă că i-am nimerit noi într-o dispoziție de zile mari.

Mâncarea a fost foarte bună, doar că fără sare. Dar mai bine-așa decât potroacă!

ANILU [21.04.18 12:57:56] »

@Zoazore: Ce vrednică ai fost! Se vede și se simte că te-ai simțit bine că ne-am simțit bine.

Eu am avut o nerăbdare de a ajunge la terasă să ne vedem și cred că asta s-a văzut din veselia pe care am aratat-o aseară. Am fost cu "gura până la urechi "de râs și povestit.

Paste din orez cu urechi de lemn și furnici de copac cu sos de soia și sos dulce acrișor = așa se numește ce am mâncat eu. Buneeeeee

Îmi doresc să repetăm întâlnirile noastre, să stăm la terasă, să povestim și să ne simțim bine.

Toate cele bune.

Zoazore [21.04.18 13:17:36] »

@ANILU: Aseară, când am plecat, eram deja chitită pe scris și mi l-am și conturat în minte!

Vezi, d-aia nu-mi iau eu telefon modern!

nicole33 [21.04.18 14:37:26] »

@doinafil:

Ecoul era pentru Zozo, nu știu de ce se adresează lui @nicole33 (?!?)

M-am prins că lui Zozo voiai să i te adresezi, dar a apărut către mine, deoarece ai apăsat butonul "Răspunde ecou" al ultimului ecou scris înainte, un comentariu al meu.

Sper să nu se supere nici una din ele.

Văd că între timp s-a rezolvat, dar nu aveam motive să mă supăr. Urările de bine sunt primite oricând, însă felicitările erau clar pentru autoarea articolului, nu pentru mine.

Zoazore [21.04.18 14:57:07] »

@doinafil: Tot e bine, Doina, că vorbeai cu una dintre noi! Eu vorbeam cu mine la un alt articol! Nevorbită, deh!

doinafil [21.04.18 15:28:23] »

@nicole33: Felicitările sunt și pentru tine, (de ce nu?) dar și pentru toate care ați reușit să ajungeți acolo!

A-pro-pos de îndemnul tău cu recidiva: ce-ar fi să recidivăm cât mai mulți bucureșteni?!?

doinafil [21.04.18 15:35:08] »

@Zoazore: Tu nevorbită?!? Cred că glumești! Uită-te, numai, câte ecouri ai! Te „invidiez” la „modul apreciativ”. (de ce nu există în limba română un „mod apreciativ”? - Glumesc, desigur!))

Zoazore [21.04.18 16:01:17] »

@doinafil:

= Organizează și venim!

Nu eu-s nevorbită! Frumos și politicos este să răspund la ecouri. În plus, mie-mi face și plăcere să vorbesc cu voi!

doinafil [21.04.18 17:05:10] »

@Zoazore: Dacă-mi dați O. K. -ul, mă ocup!

Ce-ați zice de sfârșitul lunii Mai, într-un week-end? (să avem timp să să comunicăm, să stabilim).

mishu [21.04.18 17:11:40] »

@Zoazore: Hai sa mai scriu și eu câte ceva, asta înainte de a pleca la un eveniment despre care sper sa va povestesc. Va fi ceva interesant la care flăcăul cel mare a fost și anul trecut unde ne-a invitat și pe noi anul acesta.

Dar sa revenim la oile noastre... asta pentru ca noi am avut și pastramă de oaie la platou. Un singur lucru a lipsit la masa... sarea, dar și din bucate. Noroc însă ca am avut noi sare și piper ????. Chiar și din blatul de pizza a lipsit sarea, cred ca au rămas fără stoc. Dar intalnirea a fost super și îmi doresc o recidiva. Mujdeiul a fost însă excelent și la fel caffe au lait ????.

Felicitări, votat cu mare drag.

Zoazore [21.04.18 17:57:40] »

@mishu: Da, toți am remarcat lipsa sării din bucate! Deh, iarnă grea, au dat-o pe jos peste gheață... Mujdeiul bun, dar puțiiin, din sărăcie-așa! Noi am cerut suplimentar!

Păi să ne povestești! Că io aștept cu gura căscată!

Și tot cu gura căscată aștept să pui o poză cu caffe-au-lait-urile voastre, că io n-am pozat nici cafelele, nici limonadele!

@doinafil: Ai OK-ul din partea mea!

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [21.04.18 19:37:06] »

Salutare!

În primul rând, să vă fie de bine, şi să repetaţi întâlniri de genul ăsta, plăcute şi reconfortante.

Din ce am observat, lume multă, preţurile nu sunt mari, iar mâncarea s-a ridicat la nivelul aşteptărilor, în concluzie o recomandare faină.

Totuşi, am o nedumerire: ai reuşit să dovedeşti platoul românesc? La 1300 de grame, singură, cam mult...

Zoazore [21.04.18 19:50:03] »

@Safta Radu: Dar n-am fost singură! Am avut aliat. Dar chiar și-așa am învins greu! Greeeu! Al nostru a fost mic, celălalt a fost mai mare, au combătut mai mulți!

Da, bun totul, cam de regim, dar decât ocnă, mai bine-mi pun eu cât vreau!

Dar parcă mai contează? Neah! Nici mâncarea, nici băutura nu contează când suntem veseli și-ntre prieteni!

Mitica49 [22.04.18 14:20:31] »

@Zoazore: Recunosc că au trecut ceva ore de la citire review/votare/privire poze până să scriu ecoul. Motivul? După ce am vizionate fotografiile tastatura era udă (n-am stropit-o cu apă ci de la pofta ce mi-a făcut-o "felurili" ce le-ați îngurgitat). Văzui acolo urechi de lemn... Eu știam de "limba de lemn" foarte răspândită pe plaiul nostru mioritic. Dar aia nu se mănâncă, se vorbește.

Votat cu gândul că o să pun și eu vreodată poze de-astea ca să te fac să mori de poftă...

Zoazore [22.04.18 15:08:40] »

@Mitica49: Ai și făcut-o de câteva ori! Dar aștept s-o mai faci! Uite, în Brăila sunt puține mâncătorii cunoscute! Ce zici?

roth [22.04.18 22:27:35] »

@Zoazore:

Fataaa bine ca am avut de lucru si abia acum am citit articolul

1 *sigur nu ati invadat voi Siria, parca... parca am vazut la stiri ceva

2*acum pot manca/vedea, ca am avut 2 zile de concerte cu baia de numai, numai, de la oboseala

3*abia astept bis

4*vedem cand incape si bagam un CASA BANIL ca am anulat rezervarea veche si merita locatia

5 *data viitoare nu mai lipsesc, gata cu scutirile s-au terminay si mama nu imi mai da altele

PS

Ati avut pofta nu gluma, sa va fie de bine cum se zice. Pe aia buna nu pot sa o spun aici

Zoazore [23.04.18 07:43:03] »

@roth: Gata, fata, rezolvam si Banilul! Ne sta noua ceva in cale? Sper ca au terasa generoasa, ca daca tot a venit caldura...

P-aia buna o spui la Banil!

ANILU, Dan&Ema, diana2015, doinafil, Flaviu, mishu, Mitica49, roth, Safta Radu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: