ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.11.2017
DIN: Botoșani
ÎNSCRIS: 27.08.12
NOV-2017

Belli Siciliani

Un alt loc ce merita avut in vedere, daca aveti intentia sa mancati in Bucuresti, este restaurantul”Belli Siciliani”, situat pe str. Matasari.

De cum intri dai de bar si de vitrinele frigorifice care iti pregatesc glandele salivare pentru rasfatul ce urmeaza. In prima vitrina se afla dulcegariile si nu sunt putine, torturi cu fistic, cu martipan, canolo cu crema de vanilie, de ciocolata sau cu fistic, tarte, briose, tiramisu, iar in a doua vitrina sunt aperitive, anghinare, ciupercute, masiline, ardei copti, legume, toate marinate, gata doar sa fie puse pe masa. In dreapta si in fata sunt mesele. Spatiul nu este foarte mare si banuiesc ca nu au foarte multe mese. Noi am facut rezervare telefonica cu aproximativ o ora inainte si am avut o masa chiar in prima incapere situata in dreapta intrarii, unde se mai afla inca doua mase mai mari decat cea ocupata de noi, care de aceasta data, eram 3. Mobilierul din lemn, peretii colorati si decoratiunile mai mici sau mai mari creaza un spatiu placut. Am ocupat masa si cumintei am asteptat sa fim bagati in seama si nu a durat mult. O tinerica ne-a adus meniurile, iar pentru preluarea comenzii a venit insasi proprietara si aceasta tinerica si foarte motivata (veti vedea de ce spun asta)

Pentru inceput, am luat un gen de pizza Margarita, dar care aici se numea altfel si bineinteles o portie de anghinare. Eu sunt fan anghinare si unde gasesc trebuie numaidecat sa si iau. Asta a fost delicioasa si au mancat cu mine si sotul si baiatul care nu au acest obicei. La felul de baza, sotul a luat un risotto cu fructe de mare, baiatul paste cu fructe de mare, iar eu voiam peste. Cand am intrebat de peste, tanara patroana a fost foarte incantata si mi-a explicat cat de proaspat e, cat de bun va iesi. Asa a fost, dar a costat aproape cat celelalte doua feluri la un loc. Totul se plateste…

Dupa ce ne-am desfatat cu bunatati oferite, desi unii nu prea si-au incheiat cu succes actiunea, adica nu au terminat din farfurie (pestele a fost cam maricel), am zis ca nu ar strica si un desert Italian. Am comandat trei deserturi diferite, pentru ca asa cum mai spunea cineva pe site, fiecare gusta de la fiecare. Si am luat un canolo cu vanilie (adica un fel de cornulet cu crema), altul cu fistic si o portie de tiramisu, dar nu tiramisu pe care-l stim toti ci tiramisu cu lamaie. Vedeta a fost, fara dubii, tiramisu! Excelent si l-am incercat si acasa.

Mancat bine, platit bine! Nu trebuie chiar sa va speriati si sa ocoliti restaurantul, nu a fost chiar o avere si daca nu luati peste se mananca la preturi obisnuite si aveti sansa unui desert excelent.

Trimis de DOINITA in 30.11.17 17:42:17
Validat / Publicat: 30.11.17 18:17:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1512 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Cum sa rezisti?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 21 voturi)

[30.11.17 18:07:50]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în București?, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Sugestii pentru timp liber în București și împrejurimi]

danaeldreny*
[30.11.17 20:25:54]

Belli Siciliani nu este străin multor afa-iști care s-au delectat cu bunătăți de ale lor și-au aflat din poveștile casei, nu-i greu de făcut asta că administratori-s prieteni cu oaspeții

dar uite, am ocazia să observ și alte delicii culinare, despre care, așa cum ne povesteau ei înșiși, se întâmplă frecvent să iasă de fiecare dată altfel deși este vorba despre același dish, inspirația de moment își pune amprenta pentru că aici se gătește cu suflet și cu implicare.

Sigur, asta face mâncarea atât de bună chiar dacă pot apărea variațiuni de detaliu...

danaeldreny*
[30.11.17 20:28:50]

P05 - cei doi clienți sunt chiar stăpânii casei

[30.11.17 20:49:08]

@danaeldreny: Daca pui suflet in ceea ce faci cu siguranta va ieși bine. Noi am beneficiat de bucate gustoase, asa cum am spus si in review.

[01.12.17 07:08:20]

@danaeldreny: Simtul proprietatii isi spune cuvantul!

Zoazore
[01.12.17 13:59:02]

@DOINITA: Ce bine-mi pare c-ai ddescoperit Sicilienii!

Cât mă bucur că v-a plăcut!

Să vezi și crama... Și au și pisicuți mici... Mie-mi place pe Mătăsari 47!

[01.12.17 15:00:38]

@Zoazore: Cred ca acolo am fost si eu, dar nu am stiut ca au si crama. Data viitoare... Multumesc pentru informatie, dar si pentru vot!

Zoazore
[01.12.17 17:11:38]

@DOINITA: Cum... crezi? Despre ei ai scris aici! Au crama jos, la subsol, dar prin curte! Vezi articolul meu și al lui @crismis

[01.12.17 18:01:51]

@Zoazore: Da, stiu ca acolo am fost, adică pe Matasari, dar nu stiam de crama. Vremea nu era tocmai buna si am intrat fara sa mai vedem ce e in jur.

elviramvio
[01.12.17 20:31:06]

@DOINITA:

Ai descoperit un loc plăcut. Bucătarul-patronul-soțul-italianul ???? e tare simpatic! Iar pizza e delicioasă, fie că e doar cu vinete și dovlecei, fie că e cu alte "legume" de patrupede. Si dulciurile sunt numai bune pentru dietă. Zoa spunea de cramă, ai grijă că e de fapt beciul amenajat frumos dar foarte ușor de făcut poftă la jamboane și alte produse aduse de la familia din Italia. Au o poveste plăcută, din păcate n-am mai ajuns decât pentru pizza la pachet!

[01.12.17 23:35:45]

@elviramvio: Da, placut loc, noi am cunoscut-o doar pe patroana si putin cat a stat cu noi ne-a povestit cate ceva despre activitatea lor.

Bucatele bune toate si daca mai ajungem incercam pizza.

Multumesc frumos pentru vizita, ecou si vot!

[03.12.17 10:15:24]

@DOINITA: Cautam sa citesc ceva la tine si uite ce am descoperit si inca cu cata mare placere insa cu regretul ca nu am putut oferi un SB. Este un loc minunat asa cum l-ai gasit si tu si asa cum au povestit si colegele mai sus, am ajuns si eu pe acolo de vreo 3 ori si de doua ori am luat acelasi lucru cu prea mi-a placut, adica paste cu dovlecei si creveti si am aflat ca entru acest fel au fost premiati in Sicilia locul de unde provine proprietarul sot .

Poate ca preturile pot parea usor mai maricele insa calitatea produselor este peste.

Cu ocazia pozelor postate am mai descoperit ceva de comandat.

Felicitari, votat cu mare drag.

danaeldreny*, DOINITA, elviramvio, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: