ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.10.2017
ÎNSCRIS: 15.04.10
OCT-2017

La Bucur, un bun şi convenabil restaurant de cartier

Toamna, în cercul nostru de prieteni este anotimpul aniversărilor şi cum schimbarea prefixului de la 7 la 8 se cere băută, s-a instaurat obiceiul de a merge la restaurant. Prietenii care ne-au invitat au ales un local aproape de casa lor pe care l-au testat de câteva ori când nu aveau nimic pregătit pentru prânz.

Amplasare. Restaurantului La Bucur i se potriveşte proverbul ˝nimereşte orbul în Brăila˝ Este aşezat chiar la gura metroului staţia Tineretului, str. Şincai 1 A colţ cu bul. Dimitrie Cantemir. Nu ai cum să nu-l vezi de pe treptele singurei ieşiri a metroului la această staţie. Intrarea în restaurant este modestă, înghesuită la marginea trotoarului unei străzi extreme de circulate.

Interiorul este amenajat fără o cheltuială sau imaginaţie prea mare. O sală mare la capătul căreia se află un bar, câteva tablouri pe pereţi, etajere cu diverse obiecte pe ele, mobilier destul de rudimentar, ferestre pe care se poate vedea forfota străzii. Pentru noi au amenajat un mic separeu din nişte biblioteci cu rafturi pline de cărţi, amenajare care a sugerat idea de intimitate. În interiorul acestui spaţiu trona masa la care am fost cu totul opt persoane. La ora prânzului nici restul spaţiului nu era ocupat, aşa că am putut să ne hăhăim tare, aşa ca la vârsta noastră la care nu mai auzi prea bine.

Mâncarea şi serviciul. Fiind un restaurant de cartier şi fără prea mulţi clienţi la prânz, amfitrionului i s-a permis să aducă de acasă alune, pateuri, saleuri, câteva sticle de tării (oricum whiskey pentru băieţi şi ceva mai dulce pentru fete- noi între noi ne numim tot băieţi şi fete doar n-o să spunem moşi şi babe), şampania şi tortul. Este de reţinut, pentru că toate acestea luate din afara restaurantului sunt incomparabil mai ieftine. Imediat chelnerul ne-a adus două platouri cu aperitive călduţe: chifteluţe- degetar, cârnăciori, creer pane, ciupercuţe trase prin unt, buşeuri cu carne şi alte câteva. Soţul şi încă un domn, pardon băiat au servit câte o ciorbă. Ca fel principal s-a comandat: o persoană -o porţie cu 5 mici cu cartofi prăjiţi, eu- sarmale cu mămăliguţă, alta- două medalioane mari de grătar de porc cu garnitură. altul- şalău cu sos de smântână şi capere, alta – tocăniţă de viţel, altul saramură de crap ca în Dobrogea. Cum veţi vedea în cele câteva poze, porţiile au fost enorme aşa că ce nu s-a putut mânca, s-a luat la caserolă. Până acum câţiva ani strâmbam din nas şi consideram de prost gust o asemenea practică; apoi, m-a convins latura practică a problemei. Ca băutură, înafară de apă plată sau minerală a fost suficientă o carafă de 1 l vinul casei şi mai multe doze de bere. Personal după ce am consumat un pahar de gin tonic, am trecut pe bere fără alcool. Eu nu percep diferenţa de gust şi avantajul e că dacă ţi-e sete, mai poţi lua una fără pericolul de a te încălzi sau roşi la faţă. Tortul adus de la o cofetărie bună, având şi certificat de conformitate a fost uşor cu multe fructe de pădure iar porţiile foarte mari. La urmă am ciocnit şampanie şi nu simbolic, pentru că au fost două sticle. Serviciul a fost impecabil cu excepţia faptului că s-a aşteptat destul de mult pentru felul principal dar aveam pe masă destule antreuri din care să ciugulim plus că timpul a trecut în hăhăială. Eram aproape sătui înainte de a ne aduce felurile principale, delicioase de altfel, şi de asta cred că s-a trecut multă mâncare la caserole (plus că bătrânii nu mănâncă mult). A doua zi, cu o salată pregătită la minut şi ce era la caserolă mi-am scos prânzul.

Preţuri. Fiind invitaţi m-am jenat să fotografiez meniul şi preţurile conţinute. Ce reţin este că o porţie cu 5 mici au costat 15 lei, o porţie de sarmale cu mămăliguţă 22 lei, bere Ursus fără alcool 8 lei. Una peste alta, gazda a cheltuit 600 lei inclusiv tip, plus ce a mai adus- cca 200 lei. A revenit 100 lei/ persoană mâncare foarte bună, pe săturate şi serviciu impecabil

Recomand pentru prânz restaurantul La Bucur. Seara, posibil să fie mare aglomeraţie din cauza aşezării restaurantului pe un colţ foarte circulat, la o gură de metrou şi nu în ultimul rând într-un cartier de blocuri.

Trimis de Michi in 28.10.17 00:11:54
Validat / Publicat: 28.10.17 09:29:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1553 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 Mai e nevoie de prezentare?

Zoazore
[28.10.17 13:32:59]

@Michi: La multi ani sarbatoritei!

P19 ma bucura enorm! Sunteti atat de frumosi!

Ce-am sesizat in pozele Dumneavoastra, si-mi place tare mult: tinuta! Domnii in costum, doamnele elegante! Asta inseamna si respect pentru sarbatoare, dar si pentru participanti! Deh, apucaturile mele de baba!

Sa va fie de bine! Portii mari, intr-adevar, mai putin tortul! Cam... micuta portia pentru mine!

MichiAUTOR REVIEW
[28.10.17 13:39:51]

@Zoazore: Mulţumesc pentru apreciere. Tortul a fost mare, 1.5 kg la şase persoane că doi au diabet şi n-au consumat. Revenea 250 gr/ persoană dar am pozat porţia mea. Eu fiind grasuţă (ce-mi place cum mă alint!) am cerut o porţie mai mică. Cantitatea a fost compensată de calitate, fiind unul din cele mai bune torturi făcute la cofetărie pe care le-am mâncat..

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[28.10.17 18:00:39]

La mulţi ani şi cât mai multe petreceri reuşite alături de prieteni dragi şi de familie!

Aşadar aţi petrecut la Bucur, peste drum de casa mea... Nu pot decât să mă bucur că v-a plăcut, este un restaurant cu mâncare gustoasă şi preţuri bune în care am sărbătorit şi noi mai multe evenimente. Restaurantul se află în clădirea fostei Şcoli de meserii Rangheţ.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[31.10.17 16:17:40]

Am participat acolo la niște mese organizate, așa că e de reținut acest aspect, fie că vă interesează aspectul, fie că doriți să ocoliți locanta: e un restaurant care se bazează destul de mult pe astfel de evenimente, sînt șanse să nimeriți peste o pomană, sau o aniversare, sărbătorire etc. care ocupă jumătate din local.

MichiAUTOR REVIEW
[31.10.17 16:25:31]

@abancor: Noi ne-am adunat într-o vineri. Nu pomană, nu nuntă, nu alte evenimente. După cum se vede în poze restaurantul era gol. E bine de ştiut.Cu câteva săptămâni în urmă soţul s-a întâlnit cu foştii colegi de facultate la Monte Carlo ( la restaurant, că la staţiune se întâlnesc Cocoş, Videanu să pună de o tablă) Nu mi-a plăcut. Erau 4-5 evenimente de acelaş fel, întâlniri ale absolvenţilor de acum 50-55 de ani. Vă daţi seama? O masă de expiraţi mai merge dar 4-5 e greu de suportat mai ales că unii începuseră să cânte dar fără voce.

[02.11.17 14:57:52]

@Michi: O aniversare minunata si va doresc sa participati in continuare la cat mai multe.

Este atat de frumos sa iesi cu prietenii si mai ales daca si ziua este frumoasa.

La un moment dat ne raman doar amintirile si cu ele ne hranim, insa atata vreme cat se poate o plimbare si o intalnire cu prietenii sunt de dorit.

Sunteti la fel de frumosi amandoi, va doresc numai bine in continuare, felicitari, votat cu mare drag.

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[02.06.19 10:58:18]

Restaurantul La Bucur de lângă staţia de metrou Tineretului s-a închis de câteva luni bune, după mulţi ani de funcţionare.

Îi simţim lipsa... era un restaurant bun, cu preţuri " normale" la care lumea din cartier organiza multe evenimente. Aveau o ciorbă de burtă super, veneau clienţii de departe pentru ea. Mai sunt restaurante în apropiere dar noi nu i-am găsit încă un înlocuitor pe măsură, foarte aproape de casă.

Floria, Michi, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: