ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.04.2016
ÎNSCRIS: 19.04.13
MAR-2016

Către satisfăcător

Lăsata Secului la Dineș

Abia m-am întors din Italia și tare aș vrea să scriu impresii de acolo, acum cât îmi bubuie capul de informații, dar am două restanțe și dacă nu scriu acum n-o s-o mai fac niciodată pentru că am un fix cu scrierea în ordine cronologică. Și n-aș vrea să regret că n-am făcut-o. Așa că...

De ani de zile nu mi se întâmplă mai nimic d. p. d. v. turistic în perioada ianuarie-martie și compensez asta cu escapade scurte pe unde apucăm, pe lângă casă sau căutăm locuri de petrecere a timpului liber prin București pentru că avem de unde alege, Slavă Domnului. Astfel că în perioada aceasta așteptând cu disperare să se termine, am pictat fără talent dar cu foarte mare plăcere, pe cana din care mi-am băut ceaiul la ceainăria Serendipity, un loc unde sunt tot felul de ateliere, loc în care revenim cu drag, ne-am întâlnit cu prietenii cu ocazia unor evenimente pe la restaurante în București sau la bowling la club Oxygen, activitate care ne place foarte mult, ne-am mai oprit în zilele frumoase la câte o pădure în căutarea brândușelor dar și a urzicilor și în ultima lună am fost la Escape Rooms, la camerele Închisoarea comunistă, din care nu am ieșit și Enygma din care am ieșit după 55 de minute, grație celor mai logici jucători din cei 6 participanți, adică prietena băiatului meu și soțul, în această ordine. Nu am de gând să scriu despre toate astea, dar am vrut să le menționez că poate inspir pe cineva care se plictisește prin București.

Vreau însă musai să-l menționez pe Dineș, un restaurant de care foarte mulți bucureșteni au auzit sau i-au călcat pragul și pentru că nu există pe AFA am zis să-l aducem, mai ales pentru că am avut o surpriză și poate ce spun acum i-o prinde bine cuiva.

Mi-am invitat finii de Lăsata Secului în oraș pentru că suntem mulți și nu mai avem loc în casă și am ales restaurantul Dineș. Chiar dacă am trecut de multe ori prin plimbările noastre prin Parcul Carol pe lângă acest restaurant, nu am intrat niciodată pentru că îl asociam cu vremuri de mult apuse și o făceam gratuit, binențeles. Dar am cununat acolo, în vara lui 2014, o pereche la a doua tinerețe și mi-a plăcut foarte mult, drept pentru care, acum când eram în dezbateri aprinse unde să mai mergem, ne-am adus aminte de el și am rezervat fără să mai facem vreo verificare, ci doar pentru că ne-am amintit că ne-a plăcut atunci. Mare greșeală! La nuntă s-a ocupat mireasa de organizare și a făcut-o foarte bine, muzica a fost aleasă de noi, restaurantul este de vreo sută de persoane iar noi am fost șaizeci și ceva, deci superaerisit, decorat foarte frumos, servicii foarte bune, mâncare la fel, ... amplasare ce să mai zic, în mijlocul parcului, foarte aproape de lac... De ce am mai fi verificat noi ceva acum? Ne-am uitat doar un pic la galeria foto de pe saitul lor, ne-a plăcut și ce-am văzut pe acolo și gata, am rezervat o masă de 16 persoane pentru sâmbăta cu Lăsata Secului.

Cum spuneam, restaurantul Dineș este situat în mijlocul parcului Carol, într-un cadru natural absolut deosebit. De data aceasta, pentru că a fost o zi urâtă, am folosit intrarea de la Arenele Romane pentru a intra în parc și cu mașina. Chiar la intrare este o parcare cu destule locuri și are avantajul că este păzită, acolo fiind o gheretă unde permanent este un paznic.

Restaurantul are 2 saloane de 120, respectiv 50 de locuri, spun ei, dar eu zic că la această capacitate este destul de înghesuit. Din sala mare se iese pe o terasă care se întinde spre lac, acolo este și un foișor (tot o terasă, de altfel), dar și un mic spațiu de joacă pentru copii. Cum spuneam amplasarea este de nota zece.

Pentru că știam că în zilele de week-end au formație și se încing petreceri până spre dimineață iar nouă asta ne trebuia, dar și că formația își începe programul la ora 19, am hotarât să ne întâlnim la 18 ca să apucăm să ne pupăm și să socializăm puțin, în liniște. Așa că am fost printre primii clienți, de fapt chiar primii.

Mi-a plăcut ce am văzut când am intrat. Restaurantul pregătit de sărbătoare, cu mesele aranjate festiv, ca de nuntă, cu scaunele îmbrăcate, cu ceva decoruri cu flori naturale dar și artificiale cât să nu-ți scoată ochii, una peste alta o primă impresie bună. Nu foarte bună pentru că era mult mai înghesuit decât îl știam de la nunta noastră. Atunci au fost niște mese rotunde, cu mult spațiu pe lângă ele și un ring de dans îndestulător iar acum erau mese lungi și cel puțin câteva erau în plus ceea ce a făcut ca spațiul rămas pentru dans să fie mic și s-a dovedit a fi neîncăpător. Asta nu mi-a plăcut și nu-mi place deloc practica aceasta printre comercianții de astfel de servicii din țara noastră. Pentru că am mai întâlnit-o și în alte locuri. Goana aceasta după tunuri imi displace profund. Dar până la urmă am venit să ne simțim bine și am încercat să facem abstracție mai ales că avem, în calitate de consumatori, marele avantaj care ne permite ca data viitoare să alegem altfel.

Mesele frumos aranjate, sfeșnice cu lumânări, cu buchețele mici de flori, fiecare masă avea buton pentru chemarea ospătarului la nevoie, un pliant cu prezentarea formației și niște bilețele prin care eram invitați să ne scriem impresiile pe tripadvisor. Am verificat înainte să scriu și am văzut că au 17 rw, la unele răspunde însuși managerul restaurantului iar nota este 3,5/5.

S-a comandat absolut diferit asfel că am mâncat de la salate, mix grill, specialități din pui, specialități din vițel, papanași, etc. Toată lumea a fost mulțumită. Prezentare frumoasă, mâncare gustoasă, prețuri medii. Vreau neapărat să laud ospătarii care mi-au plăcut și data trecută. Cred că sunt instruiți la școli adevărate (purtau mănuși albe, aveau grijă să întoarcă eticheta sticlei de băutură către persoana care a comandat, cu simțul umorului foarte, foarte dezvoltat și în general erau ca argintul viu și tot timpul cu zâmbetul pe buze).

De băut s-a băut palincă (sau țuica), fetele cocktail-uri, vinul casei, bunuț, un vin îmbuteliat care a plăcut mai mult, cafele, sucuri... la prețuri rezonabile.

Cu muzica de la Dineș am o problemă și din cauza ei am ținut neapărat să scriu. Despre muzică știam de la momentul rezervării că au două formații dar și pe Iulian Vasile care a participat la Xfactor, iar când aceștia nu sunt disponibili au DJ. Păi ce să fie rău? Pentru noi însă a fost. Puțin după 19 s-a instalat formația, 4 bărbați îmbrăcați în cămăși roșii și prima impresie a fost bună. Au început cu o repriză de muzică populară care era cam de nuntă dar am zis să avem răbdare că vor veni și altele pentru că noi dansăm după aproape orice, voie bună să fie. A urmat pauza și tot așa s-a derulat seara 2-3 melodii, apoi pauză, timp în care puneau muzică la stație. Problema a apărut după prima pauză când au început cu o manea. Noi ne-am pleoștit cu toții și am început să ne îngrijorăm în legătură cu seara noastră. Nu avem ceva împotriva acestui gen muzical, doar că nouă nu ne place absolut deloc. Am mai nimerit de vreo două ori în locuri în care spre dimineață sau la sfârșitul petrecerii se făceau dedicații cu manele dar nu ne mai interesa câtuși de puțin pentru că puteam să ne retragem liniștiți. Așa, chiar de la începutul serii n-am mai nimerit niciodată. Am început să facem scenarii. Unde să plecăm, o fi loc la Garlic, dar la H, dar la... Eram însă în mijlocul parcului, mulți veniseră cu taxi-ul, vremea era urâtă, unde să te mai duci... Așa că, după ceva dezbateri am convenit ca și în alte ocazii că nimic nu ne strică seara. Le-am mai pus băieților în pahar pentru că devin simpatici tare și aveam nevoie, am mai băut și noi câte un cocktail în plus și am avut circul nostru, în cadrul reprizelor de manele. La masa noastră, fără să ne ducem pe ringul de dans. Și uite așa ne-am chinuit toată noaptea. Când eram pe ringul de dans și dansam populară sau disco/pop în pauze, când ne dădeam de ceasul morții la reprizele de manele. În afară de 2-3 mese mici, în restaurant a fost o aniversare la care participau aprox 50 de persoane și o masă cu peste 20 de femei, asistente la Spitalul de pneumologie, vecin, care sărbătoreau 8 Martie. Până a venit muzica, lor le-am luat interviu pentru că erau vecinele noastre iar pe cei cu aniversarea i-am tot admirat pentru că erau foarte frumos îmbrăcați, rochii lungi, copii frumoși, mesele lor erau mai pompos decorate iar sărbătorita arăta foarte bine. Eiiii, aceștia ne-au organizat la toți seara. Au dat atâtea dedicații de manele, au aruncat cu atâția bani, muzicanții erau în delir și tot repetau: pentru nevasta mea, pentru prințesa mea…. și pentru băiatul meu…. și tot așa. Și vecinele asistente au fumat în draci toată seara și au rupt ringul de dans la reprizele de manele.

Cam asta a fost experiența noastră la Dineș. Nu puteam să nu v-o împărtășesc. Dar cum vă spuneam cu un pahar în plus am avut și noi circul nostru și cert este că aprox pe la ora 2, când ne luam la revedere prin Parcul Carol toată lumea a concluzionat că a fost o seară reușită până la urmă. Dar că la Dineș o să ne gândim de două ori înainte să rezervăm. Cel puțin nu fără să verificăm cu atenție cine va cânta în seara cu pricina.

Când ne pregăteam de plecare am primit un chestionar pe care am fost rugați să îl completăm. Și asta am admirat la ei. Erau întrebări despre mâncare (bună), ospătari (excelent ospătarul nostru), muzică (execrabilă, am scris) și dacă avem sugestii. Binențeles că am avut, am scris și pe verso și cât p-aci să mai cerem o foaie. Apoi ne-am făcut planuri că o să lăsăm impresii și pe tripadvisor povestind despre manele binențeles dar ne-am dat seama că dacă toată lumea din seara aceea ar fi scris impresii, noi eram într-o minoritate covârșitoare.

Ce să zic? Dineș este un loc amplasat dumnezeiește iar vara cred că este minunat să iei masa pe terasele lor iar eu abia aștept să fac asta în viitorul apropiat. Mâncarea este bună, ospătarii la locul lor, prețurile nu așa mici dar nici exagerate, la ora prânzului au niște oferte, în week-end asigură entertainment și e bine pentru că nu știi când ai nevoie și de asta, dar nu faceți greșeala să vă duceți acolo fără să vă informați despre muzică. Poate că Iulian Vasile de care spuneam că a fost la Xfactor nu cântă manele, poate în seara cu DJ este altfel. Sau poate vă plac manelele. Tot ce am scris a fost doar pentru a vă ajuta să alegeți în cunoștință de cauză. Și mai țineți seamă de faptul că având cerere, se lăcomesc și pun câteva mese în plus, ceea ce face ca spațiul să devină insuficient și implicit atmosfera să se cam încingă. Și la propriu și la figurat.

Trimis de Aurici in 08.04.16 18:46:04
Validat / Publicat: 08.04.16 19:33:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2047 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Și împrejurimile... Lacul din parcul Carol destinat agrementului

[08.04.16 19:33:25]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Restaurante, terase bucureștene, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait).

[08.04.16 19:45:10]

@webmasterX - Scuze, băgam mâna în foc că la restaurante București l-am postat...

Mika
[08.04.16 20:42:34]

Asa e. Vara e o plăcere să petreci ceva timp cu prietenii la un pahar de vin rece. Eu stau chiar lângă parc unde merg aproape zilnic (am un câine pe care trebuie să il scot) iar vara poposim la Dineș pe inserat, mai pe răcoare. Recunosc că nu am prins nicio seară cu muzică (probabil că au muzică la sfâșit de săptămână sau de sărbători).

[10.04.16 08:16:51]

@Mika - Muzica este doar în week-end, într-adevăr.

Ce norocoasă ești cu parcul atât de aproape! Nici de mine nu este foarte departe dar trebuie să mă sui în mașină totuși ca să ajung. În schimb vin cu treburi regulat pe la Cuțitul de Argint și nu plec niciodată din zonă fără să intru măcar 5-10 minute în parc. Intru pe la Mausoleu, cobor scările din față, le urc înapoi și gata, am făcut câteva minute din cele 30 obligatorii. În schimb tu ești foarte norocoasă, cum spuneam, să te plimbi zilnic printr-un parc atât de frumos.

Mika
[10.04.16 19:42:30]

@Aurici - Intr-adevăr! Mare noroc cu parcul așa aproape. Cânr erau copiii mici, eram zilnic cu ei în parc. Acum zilnic merg cu câinele. Poate ne vedem o dată când vii prin zonă. Mi-ar face plăcere!

[10.04.16 22:57:18]

@Mika - Promit să dau de veste când sunt în zonă și ai putea fi și tu. Ajung mai des în timpul zilei, neprevăzut, cu treburi, dar vine vara, o să fugim mai des din casă.

Știu ce înseamnă un parc aproape și îmi lipsește tare pentru că și eu am stat 12 ani la 2 minute de Cișmigiu cât au fost copiii mici. Ne-am mutat și din păcate nu mai am unul așa aproape.

Aurici, Mika
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: