ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.02.2010
ÎNSCRIS: 08.06.09
JUN-2009
4 AD. + 2 COPII

ARTICOL ARHIVAT

Restaurant medieval Excalibur-nu veti regreta!

Am descoperit acest restaurant intr-o emisiune t. v, unde cineva facuse nunta aici. Am cautat intr-o brosura adresa si, cum venea 8 martie am hotarat sa iesim cu colegele. Am mai revenit si cu ocazia zilei de nastere a sotului, noiembrie si prin iunie, anul trecutEste intra-adevar ceva deosebit! Restaurantul se afla pe bulevardul Kogalniceanu (de curand au mai deschis unul pe Academiei), vis-a vis de statia de autobuz. Un blazon cu numele" Excalibur", aflat deasupra la intrarea-gang, va indruma pasii spre o usa de lemn. Aici, coboratul scarilor duce cu gandul la o intrare secreta dintr-un castel... Odata ajunsi, patrunde-ti intr-o lume diferita de cea de sus, parca este o intoarcere in timp... Totul in jur este piatra, genul tavernelor unde ospatau cavalerii pe vremuri. Acordurile muzicale medievale, steagurile de pe pereti-chiar si o imitatie a sabiei Excalibur-hainele chelnerilor, totul te transpune intr-o lume ireala. Comanda este posibil sa dureze cam 30-40 minute (sunteti atentionati in general de chelner), insa intotdeauna am prins aglomeratie, si numai cu rezervare de cel putin o saptamana! Aflati in fata meniului, nu veti stii ce sa comandati: denumirile sunt haioase, gen: "Marele ospat al cavalerilor (cam 120lei era), compus din 2 pui grill (! ), coaste prajite (delicioase), cartofi prajiti aurii, dar nu genul aschii de fast-food, sunt taiati mai grosi si, se topesc in gura, carnati prajiti, bacon. si legume. iar ca design, pe tava este adusa o mica farfurioara cu un mic fitil care arde!

Mai puteti incerca ceva cu... Ospatul regelui Arthur, parca, compus din aripioare picante, pulpe de pui, cartofii nelipsiti pufosi, totul asezat pe un pat de legume. Va este sete? Vinul este adus si in carafa, servit bineinteles in niste cani de lut, fara toarta... Inainte de a vi se aduce meniul, primiti cate un bol cu apa si lamaie, pentru a va spala pe maini, dar primiti si tacamuri, cum doriti... Ce am mai incercat, la desert, specialitatea casei daca nu ma insel, ceva cu mac, delicioasa. a, o colega a servit ciorba sau gulas in paine (cam 9 lei portia), foarte apreciata! Pentru cei care prefera o salata, au specialitatea "Salata regelui", care intr-adevar este facuta pentru un rege gurmand!

La fiecare fel de mancare este specificat gramajul, cata carne contine. sa stiti ca portiile sunt mari, ei estimeaza 4-6 persoane, dar daca persoanele nu au mancat nimic in ziua respectiva. Noi, spre exemplu, cand am luat "Marele ospat... "de 4-6 persoane indica in meniu, cel cu 2 pui, noi fiind 4 adulti si 2 copii; bineinteles ca am mancat cam 1/2 din fiecare pui, restul se ambaleaza frumos in staniol si se ia la pachet, fara nici o obiectie!

Pentru domni, preturile la bauturi sunt obisnuite ca si in alte locatii. Pentru domnite, insa, cocktail-urile (cam 12-15 lei) -au denumiri tare... incitante, nu stiu daca imi este permis, cer scuze: "Sex la castel"', Mary cea sangeroasa", Orgasmul reginei".

Daca nu v-am convins, las imagimile sa vorbeasca. Pofta buna!

Trimis de trandafir 1970 in 10.02.10 01:28:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI. A mai fost în/la: Bucovina, Sighisoara, Valea Doftanei, Busteni

VIZUALIZĂRI: 6762 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (trandafir 1970); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in restaurant...

david
[10.02.10 11:21:09]

Vreau si eu un Marele Ospat se poate?Am ajuns la concluzia ca chiar nu ai mila de noi cu pozele postate

[10.02.10 11:27:44]

draga trandafir, cu ce-ai scris si cu "expozeul" imagistic al tau atat de bogat, ai inceput sa "mirosi" a costita si carnati prajiti... si cu banana-n bat... mmmm, am mancat si tot imi vine sa ma infrupt cu ochii macar in platourile din dreapta... Tu-mi creezi mie exces de ploaie-n gura si explozie de suc gastric la stomac iar eu, fata buna si darnica, te recompensez cu puncte. E corect? ...

[10.02.10 11:29:21]

Inchipuie-ti ca eu am scris review-ul pe la 1 noaptea,...eu mai chinuita ca tine,mai ales ca stiu savoarea bucatelor...!

[10.02.10 11:32:39]

Draga ileanaexperta, ce-ar fi sa iesim noi, ca fetele la Excalibur, in luna lui Martisor, sa vezi la fata locului cum stau lucurile? Poate ni se alatura si alte bucurestence din gasca ("amfostacolo. ro"), ce zici?

Ioanutz
[10.02.10 13:05:16]

Un articol ce trebuie citit numai dupa ce te-ai ridicat de la masa!! ..periculos pentru gurmanzi!!

[10.02.10 13:09:28]

Excelenta idee! bravo, trandafirasule!!! Vii in Poiana sa ne cunoastem "in viu"? (ha ha). Pentru idee, iti fac cinste, pe langa distinsa mea persoana, cred ca pot face fata unui coctail... Mmm, ce zici? ! Dar ai de ales intre "sex la castel" (sunt curioasa cum o fi... la gust, bineinteles, ca la efect...) si "orgasmul reginei" (asta, cam periculos, ca-mi poate taia... capul, regina...)

georgiana
[10.02.10 14:30:51]

ileanaxperta,

Ma omori cu gusturile in materie de cocteiluri!!!

Spune-i si lui Cristian h s-o informeze pe doamna, ca din Zakynthos era curiosa de cocteiluri cu denumiri haioase!

Si eu abia astept sa ne vedem!

[10.02.10 16:29:28]

draga mea georgiana, eu n-am nicio vina. Am scris doar doua dintre cele trei cocteilurile date exemplu de catre tandafir. Eu nici n-am gustat din aceste miraculoase "licori"... dar nu ma dau in laturi sa incerc...

Da, s-o lasam pe trandafir sa se "familiarizeze" si cu alte licori fermecate din grecia si recomandate de barbati. hi hi hi (n-am emoticoane...)

AMR=9 (daca vii in bran)... me, too, see u soon!!!

[10.02.10 20:01:14]

am tocmit si un menestrel , argintii ii plateste signora Rosa 1970 daca o sa-i fie cantarea pe plac

pepsi70ro
[10.02.10 21:10:18]

Of, tocmai ce am mancat acum, mult prea mult pentru aceasta ora tarzie. Vazand pozele m-a apucat din nou foamea. Ce ma fac? Votez repede si ies de aici pana nu dau din nou spargere in cuptor.Felicitari!

[12.02.10 00:07:58]

Webmaster,se poate atasa la review-ul meu?Sper sa nu fie probleme cu acordul...Multumesc anticipat!

Am uitat sa spun ca un restaurant"Excalibur" se afla si in Targu-Mures-pentru cei din zona,sau care au trecere-.

webmasterXY*
[12.02.10 00:16:26]

asa e bine?

[12.02.10 00:25:30]

Multumesc din suflet,webmaster!!!

[12.02.10 14:18:18]

ce arati in fotografiile tale......., spital scrie pe mine!!! se poate manca tot???

[12.02.10 20:03:24]

Dupa cate vad, draga magdalena, esti din Bucuresti-ramane in picioare ideea, ca si pentru ileanaexperta, sa mergem odata sa degustam impreuna bunatatile medievale, mai ales ca se apropie luna lui martisor; deci va fi o intalnire intre noi, femeile... Ne vedem la Poiana Brasov?

[12.02.10 21:55:47]

Din pacate nu pot veni, am un bebe pe care nu il pot lasa nici macare pentru o noapte fara sa fim unul dintre parinti cu el.

Insa subscriu pentru alte intalniri de acest gen, mai spre vara sau in Bucuresti, pentru cateva ore.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[15.02.10 18:58:06]

i-am aflat si saitul oficial!

[15.02.10 19:23:27]

Dragos, ce parere ai? Nu e facut foarte... medieval? L-au schimbat, este mult mai spectaculos ca cel vechi!

buburuzica
[15.02.10 20:25:25]

@trandafiras

Nici eu, din pacate nu pot veni in Poiana Brasov, dar cu mare placere as veni la o intalnire a fetelor, in acest minunat loc...

Propun o intalnire mai spre anotimpul cald, ca sa putem sta afara, sa ne bucuram la aer...

[15.02.10 21:09:08]

De acord, vorbim noi, sa dea coltul ierbii, si ne intalnim cu siguranta!!!

[15.02.10 22:12:31]

Hello, fetele!!! sa nu ma uitati...scrie pe fruntea mea!!! Ei, dar noi, trandafirasule, vorbim in Poiana...

[15.02.10 23:11:16]

Cum sa nu! In frunte cu @ileanaexperta, am uitat sa specific! Si, sa nu uitam de @magdalena, care a promis ca vine, mai pe la primavara!!!

[16.02.10 07:57:34]

Categoric! Sa mai treaca iarna asta urata sa putem sta afara, cred ca dupa Paste.

[30.10.17 21:02:49]

Având în vedere că locația din Kogălniceanu a fost închisă, articolul a fost arhivat!

buburuzica, david, georgiana, ileanaxperta*, magdalena, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: