ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.12.2015

Program : zilnic 10-23, Sambata 12-23, Duminica
pentru rezervari: Comenzi tel. : intre 10-16, incluzand si meniul zilei
Comenzi online: pentru pranz 10-16, pentru cina 16-20
Meniul rapid costa 22,90, meniul expres: 17,90 ron

Este un bistro ultracentral, situat in imediata apropiere a Pietei Victoriei, vecin fiind si un restaurant cu specific spaniol La Rambla, fara foarte mari pretentii de restaurant de lux dar extrem de populat mai ales la orele pranzului cand salariatii din zona vin aici mai ales pentru meniul fix care fata de meniul a la carte are preturi decente si este servit rapid si frumos.

Am fost acolo si la pranz insa rew. este despre o masa cu prietenii de sambata seara.

PARCARE: In cursul saptamanii parcarea intra in zona “misiune imposibila”, exclud din start orice incercare optimista, sambata seara insa am gasit loc de parcare chiar in fata restaurantului fara probleme. Parcarea este fara plata si fiind zona ultracentrala este foarte bine luminata si semnalizata.

IMOBILUL este o casa monument de la 1809. A fost in primii ani sediul Hanisorului Sf. Sava pana in 1830, devenind in perioada interbelica Bistro High Life. Casa este pe lista monumentelor orasului ca fiind Casa Iulia Constantinescu. Nu am aflat mai multe amanunte.

Pe fatada casei, langa intrare exista un panou care prezinta restaurantul, modalitatile de contact si rezervare, posibilitati de plata, carduri acceptate, orele de functionare dar si faptul ca restaurantul este vizibil pe Tripadvisor. Casa are o terasa functionala pe timpul verii amenajata in curtea interioara, aici se mai afla un imobil, putin cam “delicat” in caz de furie a naturii care chiar nu-mi inspira incredere asa incat am intrat repejor pe scara interioara frumoasa a cladirii.

Parterul dupa intrare pe cele cateva trepte ale intrarii are asa numita “receptie” a restaurantului mobilata frumos si dotata cu pastratorul licoarei opaline adica a vinurilor frumos asezate in rasteluri.

Sunt 3-4 camere cu cate 4 mese, frumos aranjate, cu mobilier care nu are nimic comun cu “modernul”. Camerele sunt tapetate classic in culori calde, stucaturile sunt variate, usor ostentative. Luminile sunt discrete iar tablourile prezinta imagini din vechiul Bucuresti. O nota discordanta o face televizorul modern amplasat pe peretele incaperii. Am rugat sa anuleze programul tv mai ales ca era programat si pe unul din posturile tv de scandal, cu emisiune penibila. Muzica din boxe a fost insa de buna calitate, discreta insa nu variata. La acest capitol s-ar putea lucra, caci intr-o casa veche si un décor pe masura exista atatea variante de muzica civilizata si de buna calitate care se canta in Micul Paris la inceput de secol fara eforturi financiare de investitie.

Bucataria este undeva in spate, iar grupurile sanitare, unul pentru fiecare sex sunt curate, dotate cu tot ceea ce este necesar. Totusi pentru incinta restaurantului la orele de varf mi se par a fi modeste si nesatasfacatoare.

In fiecare camera exista cuiere pom, din lemn.

Cateva cuvinte se cuvin pentru SERVICIUL prestat de cei doi ospatari. Femeia mai “activa” amabila si cooperanta, barbatul impersonal, modest si cam atat. Cred ca a fost dezamagit cand l-am rugat sa anuleze programul de scandal de la TV dar mai ales raspunsul nostru negativ la sugestia de a viziona un alt program de aceeasi factura. Am incercat de asemenea o cooperare in privinta meniului, insa a fost sufficient de retinut asa incat am hotarat sa comandam fara sa cerem sfatul acestuia. Consumatia a fost achitata /card, fara probleme. Mi-ar fi placut ca personalul sa fie mai zambitor si amabil mai cooperant si fara senzatia de “plictiseala” de week end. Sigur, discretia si modestia unui ospatar este foarte importanta dar si interactionarea cu oaspetele- client, potential “client abonat” sau fie si numai pentru reclama este de luat in seama. Sau poate ca avand clientii fideli de pranz si cina zilnic, ocazionalii de week end nu prezinta foarte mult interes. Am avut timpuri cam lungi pentru debarasarea mesei insa ca si prezentarea comenzilor timpul a fost in limite bune. Nu s-au schimbat tacamurile dupa fiecare fel iar servetele au fost modeste, ca la un bistro fara pretentii precum intreaga prezentare a meselor.

Vesela este curata, nimic spectaculos ca si prezentare. Nu este cazul sa reamintesc ca nu se fumeaza in incinta. Totusi pentru ca pana acum ceva timp exista un salon pentru fumatori in incinta persista un usor miros de fum de tigara care se resimte in mica masura.

Restaurantul are un meniu bogat, chiar prea bogat pentru un bistro fie el si ultracentral si dichisit. Este bazat in special pe “bucataria mediteraneana” cu oferte diverse incepand de la salate la diverse preparate cu paste si fructe de mare. Porcul si vita sunt si ele prezente. La acest capitol exista si o oferta pentru “vita uruguiana”, bine pregatita si gustoasa si la pret pe masura, concurand cu restaurantele de lux. In rest pretul preparatelor este undeva, usor peste medie. Salatele sunt relativ la pretul sub medie al zonei. Ni s-au parut foarte bine pregatite si gustoase taliagtelele cu fructe de mare dar si scoicile in sos de vin. Bineinteles ca muschiuletul de vita a fost foarte bun si frumos prezentat pe masura pretului. Portiile sunt decente fara pretentii mari in prezentare. Preturile cele mai mari le au vinurile, o sticla incepand de la 70 spre 120 lei.

Am sa atasez poze in care veti putea primi informatii despre preturile din meniu. In meniul restaurantului sunt prezente poze ale felurilor de mancare oferite si preturile aferente. La capitolul dulciuri am remarcat o oarecare varietate. Am incercat cataiful armenesc cu fistic care nu m-a impresionat nici prin prezentare nici prin gust. A fost insa alegerea mea, in schimb cheese cake prietenei mele a fost foarte bun.

Sigur recomand bistroul eventual mai mult pe parcursul zilei pentru meniul de pranz sau cina. Nu va asteptati insa la lux, dar daca va orientati bine asupra comenzii va veti bucura de o masa buna, consistenta, gustoasa, servita in conditii civilizate la un pret rezonabil neluand in considerare oferta la bauturi decat tangential.

Va doresc tuturor alegeri bune si pe masura asteptarilor.

Il rog pe web daca poate introduce o melodie interbelica din repertoriul lui Cristian Vasile. Multumesc

Trimis de amero in 21.12.15 15:22:08
Validat / Publicat: 21.12.15 16:50:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2831 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 intrarea in bistro

[21.12.15 16:49:13]

Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată/sugerată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

Daca autoarea preferă o altă melodie — este rugată să ne scrie (aici, ca ecou, ori pe PM)

[21.12.15 17:05:44]

@webmasterX - multumesc

Dan&Ema
[21.12.15 18:05:46]

Bine ca v-a placut ca eu tocmai ma dreg dupa o experienta nefericita de ieri

[21.12.15 18:18:33]

@Dan&Ema - da, a fost placut, mai putin momentul achitarii notei, ha... ha... ha, deh obrazul subtire... Sper ca experienta nu a fost la acelasi restaurant. Refacere buna ca vine greul, sarmale, caltabosi si altele asemenea, toate cu... greutate. La multi ani!

le_maitre
[24.12.15 21:37:50]

@amero - Zzzzupeeer Bonuuuus + Crăciun Fericit + un An Nou mirobolant!

Votre... moi

[25.12.15 08:01:29]

@le_maitre - ce dar frumos mi-a facut Mosul... multumesc pentru urari si voua toate urarile la pachet. La multi ani!

Swan1
[29.12.15 12:56:15]

Multumesc, review complet si muzica perfect aleasa ! Delicioase midii si cheese cake-ul comesenilor. Peste licori am sarit. Am reperat imobilul, poate voi incerca. Astept sa schimbe ospatarii, pe sexe!

La multi ani sanatosi! Un An Nou cu experiente reusite!

[29.12.15 16:12:45]

@Swan1 - multumesc ptr. vizita poate incercati un pranz sau o cina in afara wek-endului. Cu personalul nu stiu ce sa zic, inteleg ca patronul bistroului lucreaza en famille, dar cine stie poate a avut ospatarul o zi mai grea sau poate a mizat pe "discretia" totala. La multi ani si calatorii frumoase va doresc.

[10.02.16 09:17:56]

nu stiu ce mi-a venit dar azi am descoperit si eu acest articol, si este de abia ora 9, si vad ca reusesc cu brio sa ma chinuiesc avand in fata un castron cu iaurt, cereal si seminte si uitandu-ma la pozele postate. Cred ca am mai spus odata, am sa rog webmasterul sa interzica aceste poze, sunt de un sadism feroce, cel putin pozele 9 si 14 sunt bestiale, si daca am sa ajung acolo nu am sa ma uit in meniu ci am sa scot pozele si am sa spun " Asta vreau". Mai am o intrebare, ce era ca si garnitura langa friptura din poza, ca sunt tare curioasa, par cartofi? daca da cum sunt?

[10.02.16 18:05:17]

@mishu - Multumesc mult pentru vizita dar mai ales pentru ecou. Tare ma bucur cand am ecouri la rew. caci am impresia ca sunt cu adevarat citite si poate folositoare pentru useri. Nu-mi spune de iaurt si cereale ca sunt la capitolul retineri, sa nu zic cura sau alte alea... Tocmai am venit de la doctor care a decis: da jos niste kg., repejor ca e musai... Stii cum este, tot ceea ce iti place fie ingrasa, fie face rau la ficat, fie este imoral. Si da, garnitura la" friptura de lux" (conform prezentarii si pretului din care s-a infruptat prietena mea, dama fina... plimbata prin lume mai ales in zona "vacii" simandicoase) a fost compusa din cartofi cica "taranesti" si ciuperci, de fapt intr-un sos foarte bun si gustos. parol d"honeur bine inteles ca am gustat si eu, recunosc cu mana pe inima sunt o gourmanda fara leac. Spor la dieta iti doresc insa pana la urma vorba reclamei "micile placeri ale vietii" unde sunt?

amero, Dan&Ema, mishu, Swan1
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: