ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.01.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 27.12.07
AUG-2008

Un peisaj mirific chiar selenar

Am fost in acea vara extrem de calduroasa la barajul Siriului pt a scapa de soarele torid din cimpia Baraganului si a m gasit intradevar o oaza de racoare la baza barajului. Daca doriti sa va racoriti cu adevarat nu ezitati sa zaboviti la poalele Siriului.

De cazare nu am avut parte pt ca am plecat un grup de prieteni crezind ca vom gasi vreo pensiune libera dar nu am gasit. Toate erau ocupate ochi, am gasit la o localnica, dar la care nu m-as mai intoarce.

In drum spre Braila am vizitat si Vulcanii Noroiosi (cred ca cei mici), care m-au impresionat prin relieful parca selenar afisat.

O zona pe care o recomand tuturor celor care trec prin acea zona.

Trimis de dannek in 20.01.10 23:12:12

VIZUALIZĂRI: 1471 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannek); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 pe virful vulcanului
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[21.01.10 08:59:45]

lasand la o parte faptul ca ai spus doar doua vorbe despre vulcanii din titlu (restul despre Siriu si alte 'probleme'), nu vad sensul punctarii aici a cazarii (din cu totul alta zona!!! ) - apropo, este o pensiune deschisa de putin timp chiar alaturi; au de obicei locuri. nu pot insa sa spun mai multe, pentru ca nu am stat acolo; de fiecare data am mers doar in vizita. si nici a mancarii (decat daca nu ati luat masa la pensiunea mai sus-mentionata, dar nu reiese asta din povestire). oricum, la restaurantul lor am intrat si eu si chiar aveam pofta sa mananc ceva, vazand ce serveau ceilalti turisti aflati la mese, dar am ales sa scurtam un pic vizita ca sa plecam ceva mai repede spre casa. dar chiar si doar dupa lista de preturi si ce am "adulmecat" as da o nota ceva mai mare... iar la 'relaxare' (chiar merita mers pana acolo ca sa mai elimini din stresul cotidian! ) - "nu sunt in masura sa ma pronunt", de parca nu ai fi vizitat de loc aceasta minune a naturii...

in concluzie: o depunctare cu totul nemeritata a unui monument natural unic la noi in tara...

cui prodest?

Valentina69
[21.01.10 09:11:50]

Are dreptate Dragos ai punctat cazarea si bucataria dar de fapt tu ai "povestit" (impropriu spus ca de fapt nu prea ai zis nimic) despre barajul de la Siriu si doua cuvinte despre vulcanii noroiosi.

Nu prea are valoare de review. Preferam sa revii cu alte adaugiri si sa ne explici puncatarile tale.

dannekAUTOR REVIEW
[21.01.10 09:48:01]

Sunt pensiuni peste tot in tara dar in acea vara calduroasa noi am plecat fara vreo rezervare facuta innainte, de aceea nu am gasit.

Referitor la mincare nu am spus faptul ca noi am plecat echipati cu tot ce trebuia la noi (gratare, peste, carne etc).

Am oprit de fapt la Hotelul Ciuta unde am mincat 2 ciorbe, care au fost foarte gustoase, dar cind a venit cu nota de plata am cazut pe spate, piinea, ardei iuti, sminta si apa plata costa mai mult decit mincarea.

Eu cred, ca fotografiile sunt mai concucludente decit vorbele.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[21.01.10 10:00:27]

"Aici cred ca nu trebuie neaparat sa punctam exclusiv cazarile ci trebuie sa aratam ca si noi avem o tara frumoasa si inca nedescoperita de unii dintre noi. "... asa e! dar tu nu ai descris O CAZARE!!! ci (teoretic, cel putin) un monument al naturii, pe care l-ai punctat ca pe o cazare si/sau carciuma, ceea ce nu mi se pare deloc 'fair-play'!!!

si punand note mici unui loc (indiferent in ce categorie se incadreaza), poti determina pe unii sa-l evite! deci exact pe dos fata de ceea ce ai fi dorit (conform spuselor tale de mai sus)...

"Eu cred, ca fotografiile sunt mai concucludente decit vorbele" - si eu cred la fel. mai ales ale Valentinei69 sunt extraordinare!

webmasterXY*
[21.01.10 10:00:36]

dannek, mi-e teama ca nu ai inteles ceea ce au vrut sa iti transmita userii de mai sus si, mai ales, cum functioneaza notele date cu ajutorul gradelor de satisfactie:

la acest review, unde tu ai intentionat sa tratezi subiectul Vulcanii noroiosi ar fi trebuit sa "selectezi gradele" care se impuneau unor astfel de impresii, adica "DISTR.& RELAXARE" si eventual "SERVICII" (de care ai beneficiat la fata locului).

Prin notele scazute acordate serviciilor conexe din excursia voastra (de care ati beneficiat in cu totul alte zone decat Vulcanii Noroiosi) ai influentat negativ o atractie turistica care merita vizitata de cati mai multi dintre noi.

Acum ca am lamurit cum stau lucrurile, poti reveni asupra notelor (cu ajutorul unui ecou si facem noi modificarea).

dannekAUTOR REVIEW
[21.01.10 12:50:31]

Da, poate nu am fost prea clar in ce am relatat mai exact in ce am bifat, dar satisfactia a fost foarte buna vazitind acele locuri splendide. Rog sa se faca modificarea si la:

1istr&Relax FBuna

2:servicii: Buna

In general toate au fost Bune.

Multumesc!

webmasterXY*
[21.01.10 12:58:00]

dannek, am modificat nota data de tine pentru "Vulcanii noroiosi".

dannek, Dragoș_MD, Valentina69
Alte impresii din această RUBRICĂVulcanii Noroioşi: