ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.05.2015
ÎNSCRIS: 19.11.14
JUL-2014

Către satisfăcător

Castelul de apă din Brăila

Astăzi am decis să mai descarc în laptop fotografiile efectuate cu telefonul sau aparatul foto și nu am putut să nu arunc un ochi și pe albumele mai vechi. Astfel mi-am adus aminte de o excursie plăcută pe care am făcut-o în Mun. Brăila, ocazie care mi-a prilejuit întâlnirea cu un important simbol istoric si cultural al orasului Braila- Castelul de apă, monument istoric- cel mai înalt edificiu de acest gen la data construirii.

Am plecat din Focșani cu mașina proprietate, iar drumul este atât de ușor încât nu poți rata orașul, mai ales că l-a găsit și orbul după cum spune un proverb.

Per total orașul mi s-a părut a fi unul al diferențelor majore întrucât se văd multe mașini de lux pe străzi, dar și mulți oameni amărâți pe trotuare și copii desculți prin parc. Zone vădit dezvoltate și zone în degradare ca după război - dar poate că m-am aventurat eu prea mult prin cartiere.

Amplasat pe malul Dunării, în punctul cel mai înalt al orașului, Castelul de apă din Brăila a fost finalizat în anul 1913 și continuă să domine zona prin impunătoarea dimensiune care adăpostea un bazin de 2000 mc. Începând cu anul 1982 s-au efectuat unele modificări asupra arhitecturii și clădirea a devenit un local public renumit și prin faptul că platforma localului se rotea complet cu ajutorul unui motor, oferind clienților panorama întregului oraș.

Nu cred să mai existe acum în anul 2015 un local cu posibilitatea admirării întregului oraș prin România și nu pot decât să nu înțeleg motivul pentru care acest edificiu a fost abandonat total. Mai mult, am înțeles din presa locală că există finanțare europeană pentru reconstrucția clădirii, dar este un impas major faptul că nu există constructori interesați - s-o fi dus profesionalismul comuniștilor?

Aparatul meu foto nu a putut cuprinde prea bine construcția, dar acest lucru este nesemnificativ comparativ cu regretul care m-a încercat atunci când am văzut că în jurul construcției erau foarte multe deșeuri și gunoaie.

Sper să aibă parte de o nouă punere în valoare acest edificiu, mai ales că ar fi păcat ca nepăsarea să distrugă ceea ce a rezistat în cele două Războaie Mondiale.

Vă recomand să nu ratați acest obiectiv în cazul în care treceți prin Brăila, dar pentru o vizită punctuală nu cred că se merită, din păcate.

Trimis de vali crintea in 03.05.15 18:52:53
Validat / Publicat: 03.05.15 22:03:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRĂILA.

VIZUALIZĂRI: 1273 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vali crintea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 16 voturi)

Yersinia Pestis
[12.05.15 11:33:32]

Ai superbonus de la mine, dai o bere!

vali crinteaAUTOR REVIEW
[12.05.15 11:41:47]

@căpcă1 - mersi! ma voi revansa printr-o noua postare ca e mai sanatoasa decat berea, dar dau si berea!

cod_gabriel
[11.06.17 23:45:30]

Spre ruşinea mea, brăilean fiind şi locuind încă în Brăila pe atunci, nu am urcat niciodată când functiona restaurantul. Ce-i drept, eram minor şi nu m-au dus părinţii.

Din păcate, ca să functioneze trebuie să aibă şi clientelă, ori tocmai asta se pare că lipsea şi cred că ar lipsi şi acum, Brăila nefiind oraş turistic.

cod_gabriel, vali crintea, Yersinia Pestis
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Brăila: