ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.01.2010
    ÎNSCRIS: 24.03.08
    JAN-2010
    single

Palatul B.N.R.

Oare cati dintre voi cand auziti “ BNR” va ganditi la un palat. ? Sediul BNR chiar este un palat. Pentru ca un palat sa fie sediul Bancii Nationale trebuie in primul rand sa impuna respect Asa a fost din prima zi, asta impune si acum.

Este “ solid” este grandios, este “ capabil sa adaposteasca banii vostri “ … …”pare sa spuna cand il privesc... Cand a fost ridicat trebuia sa fie in spiritual epocii, sa nu fie cu nimic mai prejos decat marile banci europene. Trebuie sa dea incredere. Si eu asta simt cand il privesc. Pentru mine arata ca un imens seif, frumos decorat. Nimeni si nimic nu l-ar putea muta sau distruge.

Ce stiu eu despre acest palat?

Stiu ca a impinit 130 de ani…stiu ca pe locul pe care il ocupa, a fost un han…stiu ca arhitectul acestui palat a fost un francez…stiu ca nu de la inceput a aratat asa cum il vedem noi azi. Dupa cincizeci de ani de la inaugurare, a mai fost construira o aripa a palatului, pentru a face fata nevoilor din ce in ce mai mari.

Stiu ca apartine stilului renastrii franceze si asta poate vedea oricine …oricine isi ridica privirea sa il admire atunci cand trece pe str. Lipscani, cea mai veche strada comerciala din Bucuresti.

Are; un hol mare la parter pentru clienti si pentru ghiseele functionarilor, are birouri si sali de sedinte si are spatii special destinate tezaurului.

De cate ori treburile de servici ma aduc aici imi place sentimentul pe care il am; contribui cu un gest marunt la activitatea de aici. Sunt si eu pentru putin timp, o furnicuta pe langa cele angajate aici.

La capatul celor douazeci de trepte ce alcatuiesc scara principala accesul se face prin una din cele trei usi (toate trei sunt la fel). Balconul etajului unu este sustinut de saptesprezece coloane ce se prelungesc pana la etajul al trei-lea. Parerea mea este ca acesta inaltime confera fatadei palatului mare o suplete …este “ pata de culoare” peste masivitatea constructiei.

Cand aveti drum in zona Caii Victorii la intersectia cu str. Lipscani…... opriti-va cateva minute si admirati si acest palat. Nu avem sute in Bucuresti……. dar in graba noastra de zi cu zi, celor mai reprezentative merita sa le acordam cateva minute de atentie.

Trimis de Diaura* in 03.01.10 21:20:02

VIZUALIZĂRI: 1512 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Palatul B.N.R.- cuvantul primarului
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

Costi
    [03.01.10 21:30:15]

@Diaura

Mi se pare că exagerezi din nou.

Ce părere ai să scrii despre casa, sau blocul în care locuieşti? Poate ar interesa pe cineva, nu?

Lăsând gluma la o parte, ţi-aş sugera să laşi pe alţii, din alte părţi să scrie despre Bucureşti, pentru că ei îl văd cu ochii unui turist şi tu să scrii despre alte locuri pe unde ai fost ca turist, nu despre locuri în care "treburile de servici ma aduc aici"

Apropo, se spune "serviciu".

[03.01.10 21:46:12]

Ai scris acest review INAINTE sa scriu avertizarea la celalalt - astfel ca nu pot aplica, din pacate, retroactiv prevederile de acolo.

[03.01.10 23:25:39]

Webmastere. In primul rand La multi ani cu sanatate ca-i mai buna decat toate! In al doilea rand dai vreun premiu important ?

[03.01.10 23:33:22]

lamultianihac, tilinka

acel "al doilea rand" isi are simaiputin locul aici - discutiile de acest gen - pe FORUM.

[03.01.10 23:35:47]

iertare mastere nuam stiut!

[03.01.10 23:46:35]

Nu pot sa intru pe forum. Totusi intrebarea mea avea un substrat. De aceea am si postat ecoul aici.

[04.01.10 01:32:03]

cum adica "nu pot sa intru"? Nu functioneaza linkul, functioneaza dar nu vezi nimica, functioneaza, vezi totul dar nu poti sa scrii? ETC SAMD...

Trimite-mi te rog un mesaj privat (intra in UserCard-ul meu si apeleaza linkul TRIMITE MESAJ de acolo) cu detalii.

lalena
    [10.01.10 22:31:33]

Palatul BNR - o cladire rece si goala in mijlocul cartierului nostru istoric care arata jalnic, plin de guoaie si daramaturi ( dar asta e o alta discutie )... nu prea ai ce vedea aici din pacate.

Diaura*AUTOR REVIEW
    [12.01.10 23:45:45]

pentru stancosty; spune-mi te rog; primesti puncte pentru rautati? doar asa imi pot explica asemanarea deplasata (sau gluma cum o numesti) intre Palatul Bancii Nationale si casa mea. Nu trec pe strada si fotografiez" apartamente". Acest palat face parte din patrimoniul national. Daca pentru tine nu reprezinta nimic... poate pentru altii care trec prin oras si nu stiu multe despre el (si despre multe altele despre care am scris) sau poate pentru cei care vin in Bucuresti si vor sa vada si altceva decat mall-uri. , informatia poate fi utila.

lalena, poate ai dreptate……. poate pentru unii este o cladire mare si rece. Dar cu siguranta face parte din bogatia arhitectonica a Bucurestiului, iar zona din imediata sa apropiere este curata.

Ce mari pretentii putem avea de la centrul istoric al capitalei…? Acolo cele mai recente constructii sunt case ale negustorilor, care nu aveau vise de marire. Isi construiau case cu prevalii la parter si odai de locuit la etaj cu gandul la bunastarea familiilor lor, nicidecum nu doreau sa faca opera de arta intr-un cartier comercial.

Dorinta se vede traba ca exista din partea unor autoritati de a conserva aceasta zona…. cu banii stam mai rau.

zena*
    [14.07.10 09:17:50]

Macar cineva s-a gandit sa ne prezinte aceasta cladire inainte de a se aproba vizitarea ei de catre autoritatii.

Costi, Diaura*, lalena, tilinka, zena*
    Alte impresii din această RUBRICĂParcuri bucureștene: