ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.02.2013
  • GR. VÂRSTĂ: 40-50 ani
    ÎNSCRIS: 24.03.08
    OCT-2012

Biserica Cașin – biserica in care toate mozaicurile sunt din sticla de Murano.

Biserica Casin este una din cele mai cunoscute biserici din Bucuresti – multi o cunosc sub numele de Manastirea Casin, nume folost pentru a evita cacofonia - unul din cele mai iubite asezaminte de cult ortodox si mandria multor bucuresteni cand este vorba despre cununii sau botezuri.

Dar oare cati din cei care trec pe langa ea sau au avut bucuria sa ii treaca macar odata pragul, au avut rabdarea sa ii afle de la unul din preoti istoria.

Pentruca este o biserica tanara, nu a prins vremurile cu domi si domnite, nu are povesti frumoase - doar una trista - si nu a suferit multe modificari majore. Dar cu toate acestea bucurestenii o iubesc; o iubesc pentru ca este mare, luminoasa, incapatoare si pentru ca este la vedere, nu ascunsa printre blocurile urate si cenusii ridicate in anii comunismului. O iubesc pentruca este o reprezentanta de seama a spiritului crestin din Bucuresti. O iubesc pentruca asa cum este la intersectia catorva bulevarde din Cartierul Domenii, cartier de vile, este semeata si domina cu silueta ei zona respectiva. In jurul ei este un micut parc deschis, iar constructia alba se contureaza frumos printre copaci. Si o mai iubesc pentruca o cununie sau o alta slujba oficata acolo, are parte de vocile calde ale unui cor impresionant (25 – 30 persoane), ce stau asezati in balconul de deasupra intrarii, de unde muzica umple biserica si ajunga la sufeletele celor prezenti.

Daca bisericile catolice se mandresc cu muzica orgilor, noi ne mandrim cand avem ocazia cu corurile noaste; cu vocile acelor oameni care pleaca din suflet si ajung in suflet.

Am fost de multe ori in aceasta biserica si spre uimirea mea, la ultima cununie la care am participat, am aflat ca preotul de acolo, "nu vrea nimic " pentru oficierea unirii sfinte intre doi oameni in fata lui Dumnezeu. Dar fiecare face dupa cum il lasa inima si buzunarul. (corul nu este la fel de filantrop si isi vrea darul). Fotografiile facute cu acea ocazie, nu erau potrivite pentru o prezentare, asa ca am revenit in alta zi cand biserica era mult mai libera.

Manastirea se afla intr-o zona a Bucurestiului care a scapat de demolarile comuniste. Este pe Bdul. Marasesti, aproape de Arcul de Triumf in zona Parcului Domenii. Desi este o biserica relativ tanara, construita in 1937, arhitectul ei, prin stilurile brancovenesc si bizantin pe care le-a combinat, i-a dat acea maretie si frumusete clasica, ce va dainui inca multa vreme de acum incolo. Stilul brancovenesc este cel care i-a asezat coloanele la intrare, iar stilul bizantin i-a dat forma de cruce si o inaltime apreciabila, care la interior se manifesta prin senzatia de spatiu vast, luminos si inaltator.

Numele ei vine de la o strada din apropiere, ce se numea pana in 1950, Manastirea Casin, referindu-se cea din jud. Bacau, in zona careia in Primul Razboi Mondial s-au purtat lupte crancene. Dupa acest razboi, in zona de nord a capitalei, s-a conturat un nou cartier de locuinte, numit Domenii, cartier de oameni instariti si unde la dorinta lor s-a construit aceasta biserica. Pentru ridicarea ei, au pus ban langa ban, atat locuitorii care au facut donatii cat si Institutul Agronomic (aflat in apropiere) prin reprezentantii sai, profesori de seama ai inceputului de sec. XX. Terenul a fost donat de Primarie, iar arhitectul sef al Patriarhiei Romane, i-a dat contur. Construita pe 800mp, biserica isi inalta turla cea mai mare pana la 50m. Un singur lucru nu imi place la ea; culoarea turlelor; dar poate ca si alegerea asta are vre-o insemnatate pe care eu nu o cunosc.

Desi la exterior nu are picturi, este alba, simpla, silueta ei nu poate fi trecuta cu vederea. Doar un mozaic mare, vizibil de la mare distanta, ce ii infatiseaza pe ocrotitorii lacasului, Sfintii Mihail si Gavril, impodobeste fatada. Are patru turle mici octogonale si una mare cu mai multe fete. Fiecare fata a turlelor este luminata de cate o fereastra inalta si subtire.

De jur imprejurul pridvorului, 12 trepte din piatra ridica biserica de la nivelul trotuarului si ii dau un aer monumental. Pridvorul ei este mare, impunator si spatios, sustinut de multe coloane solide. Usile de la intrare sunt placte cu bazoreliefuri din bronz, cu sfintii protectori Arhanghelii Mihail si Gavril si cu Sfintii Petru si Pavel.

Cum la putin timp dupa constructie, cel de al Doilea Razboi Mondial a zguduit linistea Europei, amenajarea ei a fost oprita vreme de cativa ani. Din fericire nici o bomba nu a avariat-o si imediat dupa incetarea razboiului, lucrarile au fost reluate. Timp de zece ani, s-a lucrat la interiorul ei si putem spune ca mesterii au facut o lucrare minunata. Atunci s-a realizat catapeteasma care este din piatra de alabastru si din marmura (si alabastrul este tot alb) iar icoanele de pe ea sunt mozaicuri. Catapetreasma este acel perete care desparte altarul de restul bisericii. In aceasta perioada, biserica era in plin proces de renovare, dar facut discret, incat activitatea sa nu fie tulburata, mai ales ca era o perioada din an, cand se faceau cununii.

Partea de sus a peretilor si tavanul erau "la rosu " in plin proces de reamenajare, dar cu siguranta isi astepta pictorii sau alti decoratori, care sa le dea o "pata de culoare ".

Cu tot ateismul conducatorilor comunisti, biserica a fost doar inchisa (intre anii 1956 – 1960) nu si demolata, iar preotul ei din pacate a fost inchis din nu stiu ce motiv. Dupa redeschiderea din 1960 au fost realizate celelalte mozaicuri din interior. In aceasta biserica, toate mozaicurile sunt din sticla de Murano si din acest motiv este unica in Bucuresti. Mai exista si in alte biserici mozaicuri similare, dar nu atat de multe. Tot dupa redeschidere au fost realizate si lambriurile din marmura care se inalta pana la trei metri deasupra pardoselii, care si ea este din marmura alba si rosie, avand in centru un medalion ce infatiseaza doua pasari. Daca nu gresesc, acesta este simbolul religios care suna cam asa; "sa va iubiti unul pe altul " mentionat in slujbele de cununie. Acest simbol se regaseste si pe una din usil de la intrare.

In stanga naosului este si un mic si nu prea inalt amvon din marmura.

Pentruca spatiul interior este generos, la slujbele de cununie ce se desfasoara in aceasta biserica, se obisnuieste sa fie aduse scaune, pe care invitatii sa stea, pentru a vedea toata lumea bine, desfasurarea slujbei, desi nu este un obicei ce tine de traditie la ortodocsi.

Din 2007, Biserica Casin a fost ridicata la rang de Parasclis Patriarhal. Tot in acest an, biserica a fost dotata si cu trei clopote aduse din Austria (pana atunci nu a avut niciunul) si care sunt montate destul de ciudat, nu in vreun turn-clopotnita, ci la vedere pe biserica...

Trimis de Diaura* in 13.02.13 14:06:58

Multumesc.

[13.02.13 23:29:14]

abancor
    [14.02.13 12:54:58]

Binevenită menționarea cauzei pentru care biserica e mai degrabă cunoscută sub numele de Mănăstirea Cașin! Cred că e o situație rarisimă, plus că e și aproape suprarealistă: o biserică își ia numele, de fapt porecla, de la o stație de tramvai.

Bun, exagerez puțin, la început a fost strada Mănăstirea Cașin, de la care și-a luat numele și stația de tramvai. Biserica, în schimb, se numea Domenii, sau Parohia Parc Domenii, sau Parcul Domeniilor Sf. Arhangheli. De mulți ani, cred că de prin anii 50, strada și-a schimbat numele, dar stația de tramvai a rămas la denumirea Mănăstirea Cașin. Pesemne cei responsabili din ITB, și azi din RATB, or fi crezut că denumirea vine de la biserică, altminteri nu îmi dau seama de ce nu au schimbat-o vreme de decenii. Dacă s-ar extinde această practică, am avea încă stația de tramvai Piața Galați sau stația de metrou Leontin Sălăjan.

Prin urmare, dacă, de atîția ani, nu mai există nicio stradă denumită Mănăstirea Cașin, tot omul care vede numele stației presupune că el se trage de la numele bisericii (cînd de fapt e tocmai invers) și de aici... restul e istorie! Porecla bisericii îi depășește în notorietate numele real.

Iată cum o plăcuță de stație de tramvai neschimbată la timp a nășit o ditamai biserica.

Am și o mică cîrcoteală: bulevardul de lîngă biserică este Bd. Mărăști, nu Mărășești. Confuzia e des întălnită, mie îmi sare în ochi pentru că am copilărit lîngă Bd. Mărășești, care e la sud de Piața Unirii, între Parcul Carol (fîntîna zodiac) și zona bisericuței Bucur de pe splai.

[14.02.13 13:39:11]

@abancor:

Carcoteala este binevenita si cat se poate de corecta.

grecudoina
    [15.02.13 11:16:21]

am vazut atatea in afara tarii si in tara, am trait 20 de ani in Bucuresti, am trecut de atatea ori pe langa aceasta biserica, chiar l-am cununat pe fratele meu in aceasta biserica, dar niciodata nu am stiut, despre cat de valoroasa e. Multumesc, pt acest ecou

alexa91
    [09.03.13 22:19:13]

Superb review! Trec aproape în fiecare zi pe lângă această biserică, în drum spre facultate, dar niciodată nu m-am oprit să intru, nici măcar pentru a mă ruga să am succes la vreun examen. Mai auzisem despre acest aspect, că mozaicurile sunt din sticlă de Murano, dar când treceam pe acolo parcă mi se stergea din minte. Luni o să am o fereastră și am să vizitez și eu, mai ales că acum am în spate bagajul de cunoștințe acumulate de la tine! Mulțumesc mult pentru acest minunat articol bine documentat!

[10.03.13 11:38:15]

@alexa91:

Multumesc.

Ca de fiecare data, sunt fericita cand pot fi de folos cu o informatie. Daca pana acum nu ai intrat sa te rogi acolo, inseamna ca alta va fi biserica " ta ". Se spune ca intri in biserica unde ceva nedefinit te atrage, fara a tine cont de maretie sau de faima; acolo unde suftelul tau se simte linistit si unde uiti de toate supararile. Intr-o buna zi o vei intalni. Pana atunci poti intra la Casin sa admiri mozaicurile.

abancor, alexa91, Diaura*, grecudoina
    Alte impresii din această RUBRICĂ[Alte] Biserici, mânăstiri în București și împrejurimi: