ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.04.2012
ÎNSCRIS: 14.02.12
AUG-2011

Bucuresteni! In parcuri cu voi!!!

Bucuresti... Capitala Romaniei, oameni multi, toata ziua trebuie sa fii cu ochii in 4 ca nu cumva sa te calce lumea in picioare, se circula bara la bara, dar este un oras frumos.

Probabil zic asta pentru ca m-am nascut aici... sau poate m-am obisnuit sa traiesc in ritmul acestui oras, cine stie?

M-am hotarat intr-o zi sa vizitez cat mai multe muzee, parcuri, monumente si alte cele asa ca m-am inarmat cu un aparat foto, suc, bilete de ratb si foaaaaarte multa rabdare si am pornit la drum.

Prima tinta a fost Parcul Carol I. Si haideti sa va dau cateva informatii despre el. Parcul este amplasat in sectorul 4 pe Dealul Filaretului, a fost amenajat intre anii 1900-1906 si inaugurat in 1906 pentru a sarbatori 40 de ani de domnie a regelui Carol I. Cu aceasta ocazie a fost organizata o expozitie jubiliara, in care a fost prezentat si Parcul Libertatii (despre care o sa vorbim in alt review).

Parcul continea si o mica gradina zoologica, ale carei elemente au fost ulterior transferate la Gradina Zoologica Baneasa, precum si cateva pavilioane expozitionale ale cladirii anexate acestora.

Intre anii 1960-1963, Parcul Carol a suferit schimbari importante, precum: majoritatea monumentelor au fost demolate, iar unele au fost mutate, esplanada a fost largita, devenind monumentala, iar la capatul ei, pe locul Muzeului Militar (demolat dupa cutremurul din 1940) a fost construit Mausoleul din Parcul Carol, care se numea pe vremea aceea "Monumentul eroilor pentru libertatea poporului si a patriei, pentru socialism".

Ca obiective turistice in Parcul Carol I va recomand:

-Mausoleul

-Fantana Gheorghe Grigorie Cantacuzino

-Statuile Giganti

-Muzeul National Tehnic Profesor Inginer Dimitrie Leonida

-Fantana Zodiac

-Arenele Romane

Loc curat, ingrijit si foarte multe lucruri interesante de vazut, asa ca luati-va bilete de ratb, urmariti meteo pentru weekend si dati o fuga pana in parcul carol, nu o sa regretati.

Distractie placuta!

Trimis de Freak in 27.04.12 16:05:43
Validat / Publicat: 27.04.12 17:36:36

VIZUALIZĂRI: 983 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Freak); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Fantana George Grigorie Cantacuzino

[27.04.12 16:32:56]

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Parcuri bucurestene" (nou-introdusa pe site) .

[27.04.12 21:59:47]

@Freak, am observat o asemănare destul de mare între articolul scris de către tine şi pagina dedicată acestui parc, în limba română, de pe Wikipedia. E la limita acceptabilă faţă de cerinţele regulamentului nostru - aş aprecia ca, pe viitor, fie să eviţi acest 'procedeu', fie să scrii de unde ai folosit conţinutul.

Mulţumesc,

iulianic
[27.04.12 23:42:35]

@Freak: Toate pozele tale sunt poze facute iarna, dar la data sejur e trecut AUG 2011. E corect?

Diaura*
[28.04.12 09:34:43]

Cunosc acest parc; timp de doi ani cat am lucrat in apropierea lui, l-am " cutreierat " in lung si in lat. Este un loc in care fiecare se poate relaxa: de la copii mititei si pana la bunici, pentru toti exista macar un locusor pe care sa il indrageasca. De primavara devreme si pana toamna tarziu, este o mare oaza de verdeata intr-un oras destul de poluat.

FreakAUTOR REVIEW
[01.05.12 17:23:55]

@iulianic: am pus pur si simplu o data la care am mai fost. Avand in vedere ca sunt din Bucuresti pot merge de foarte multe ori in acel parc.

Diaura*, Freak, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂParcuri bucureștene: